Endometru,monitorizari,ovulatie,TB,stimulare147

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

mami, vad ca te pricepi la chestiile astea. Inteleg ca oul asta dupa ce se fecundeaza calatoreste nu stiu cite zile pina ajunge la uter. Exista ceva semne ca total e in regula, cum ar veni ce ma intereseaza pe mine e de ce am eu o gramada de secretii albicioase in ziua 18? De ovulat cu siguranta nu ovulez, doctorul a vazut ca ovulasem deja in zilele 12-13. Deci poate fi din cauza de eliberare de substantele de care vorbisesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

da-ti-mi si mie un raspuns ca ajung la nebuni,doctorita nu ma poate primi pana pe 14,adica joi.

Z10 DPO - 1 betisor barza pala seara
z11 DPO - dimineta dr sigur,pala

z11 DPO- seara barza din cel pe care trebuie sa urinezi -negativ -pete maro
z12 DPO- dimineta ibarza pe care trebuie sa urinezi negativ-rosu
z13 DPO - ROSU
AZI Z14 DPO - TEST BARZA BETISOR IN CURSUL ZILEI FOARTE PALA -FARA ROSU


http://tt.lilypie.com/DT-7p2.png
oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by daciovi

Nana, negativ numesti doar o singura line sau se mai intrezarea, asa vag a 2-a linie? Ma refer la testul facut in Z 15.
Te intreb pentru ca eu nu am avut decit teste cu a 2 linie mai slab colorata decit cea de control. Oricum incerc sa ma conving singura ca echo mi-a spus cu siguranta ca am ovulat. Daca nu ovulam nu tr sa se vada la echo corpul galben, nu? Daca credeti ca gresesc va rog sa ma informati.




Iubita, eu din greseala, ca nu pot spune altfel, am cumparat teste de ovulatie Clear Digital, si m-am uitat pe ecran, nu am urmarit liniutzele respective.
Imi pare tare rau. Si acolo pe ecran este o linie curba care, daca se innegreste doar un sfert inseamna ca e negativ testul, daca se innegreste toata, inseamna ca e pozitiv.La mine s-a innegrit abia in Z13, pe urma in Z15 cand am facut iar, s-a innegrit doar un sfert, la fel ca cele facute in Z10,11,12.



Nana, aspiranta la titlul de mamica!

In asteptarea lui !

Nunta noastra de vis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Floricica. Nu te plange de saracul sot. Daca l-ai prins astazi tot e bine. Daca ai sti ce i-am facut eu la al meu luna trecuta cand am ratat din programul de Vaja-hatz ziua ovulatiei.Apoi cand am vazut testele de sarcina pozitive nu stiam pe unde sa scot camasa.

Pup si celelalte duamne de care mi+e tare dor. Nu ma certati ca nu dorm fiindca se anunta valuri de greata la orizont.
Noe, peste cateva zile cel mult 1 sapt. te pot lua la intrebari?

MEDA 7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

meda,mamico, poti sa ma iei la intrebari oricand doresti tu.
ce faci imi numeri zilele?asa e, intr-o saptamana tre' sa apara uratii,in ziua cand trebuie sa ma duc la botez, dar tot e bine ca o sa fiu linistita de Craciun si Revelion, pe care nici eu nu stiu unde si cum al sa-l petrec. imi vine asa sa ies, si sa-l petrec in strada. pacat ca nu stau si eu in Bucuresti...
intre timp fac smotru, vad ca nu s-au inventat atata maimutezele de cate am eu nevoie ca sa-ti ilustrez ce fac prin casa, dar ca sa fiu mai concisa,ocupatia de baza e frecatul, ma dor mainile de mor, la picoare am facut febra de atatea genoflexiuni, si asta e abia inceputul.
azi am program de shoping, trebuie sa gasesc ceva carpe de imbracat, care sa-mi acopere suncile astea ca altfel nu ma mai duc la botez, iar eu urasc colindatul prin magazine dupa chestii de genul asta, ma oboseste cumplit si ma si enervez ca nu gasesc nimic care sa-mi vina omeneste...o sa vaz eu azi.
apropos de varsta sarcinii tale: te rog eu, nu te lua dupa ei(doctorii).sunt sigura ca ambii te-au intrebat data ultimei menstruatii, stii ca ei functie de asta calculeaza.eu cred in calculele tale si cel mai bine ai sa vezi cand gogosica va creste si-i va masura femurul, abia atunci o sa vezi care a avut dreptate.
ti pup dulci, dulci,ai grija de bultik si te astept pe la mine

pupez si eu tuati duamnili suparate sau mai vesele , ma rog pentru floricica sa termine naibii controlul ala ,ca au lasat-o hienele fara vlaga si nervoasa si fara sot...las' floricico, ca vine ea si vremea ta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Helo, helo!
Meda, vad ca ai inceput sa te lupti cu greturile, dar asta e semn bun, inseamna ca sarcina evolueaza bine! Desigur, daca se 'ingroasa' gluma, poti sa-i spui dr. pentru ca exista niste pastilute pt greata in sarcina (nu mai stiu cum se numesc). Si cu ovulatia, de ce sa nu iei in considerare ca a avut loc mai devreme cu o saptamana, pana la urma cred ca sunt destul de incerte semnele pe care le urmarim noi luna de luna... Ai grija de tine si de burtica!
Eu sunt bine, pentru ca m-ai intrebat. Dar mi se intampla niste ciudatenii de la un timp, am inceput sa pierd obiecte la care tin si eu nu pierdeam inainte... un cercel, o cruce pe care nu le mai gasesc... In rest, sfarsit de an cu agitatia caracteristica.
Noela, hai las-o balta cu suncile, cat pe-aci sa te cred! Dar cred ca tu-mi semeni, intri in panica la jumatate de kil luat in greutate... Cat despre cumparaturi, sa stii ca eu gasesc intotdeauna ceva dragut atunci cand nu caut in mod special.
O mie de pupici de la mine pentru duamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by turturica

mami, vad ca te pricepi la chestiile astea. Inteleg ca oul asta dupa ce se fecundeaza calatoreste nu stiu cite zile pina ajunge la uter. Exista ceva semne ca total e in regula, cum ar veni ce ma intereseaza pe mine e de ce am eu o gramada de secretii albicioase in ziua 18? De ovulat cu siguranta nu ovulez, doctorul a vazut ca ovulasem deja in zilele 12-13. Deci poate fi din cauza de eliberare de substantele de care vorbisesi?



In ziua 18 secretiile albicioase pot fi de la progesteron care atinge nivelul maxim la o saptamana dupa ovulatie si apoi scade brusc inainte de menstruatie. Progesteronul creste in sarcina, de aceea un posibil indiciu ar fi faptul ca secretia aceea pe care ai observat-o tu se pastreaza pana dupa 14 zile de la ovulatie si chiar se intensifica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Am uitat sa mentionez ca la ovulatie secretia este transparenta ca apa, nu are culoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

duamnelor , va anunt ca , totusi , aseara ziua 13 am prestat....si inca cum...
desi sotul mi=a intrat in casa la ora 9 , am facut putin scandal ca ieri trebuia sa fie acasa sa faca copchii , nu sa munceasca 24 din 24 ...
cand a auzit el ca sunt la ovulatie , a uitat de toata oboseala si mi-a facut cadou un "program artistic"de nota 10 ,tinand cont ca ultima reprezentatie a fost prin ziua 9 va imaginati nu ce a iesit...
mai prestam si azi putin si pe maine , si da doamne bine...

ieri facut test de ovulatie , linia de test putin mai slaba decat cea ce control...dar este f clara si f vizibila....mai fac si azi unu....pe la 2 ..si continui si maine ziua 15 .azi dimineata m-am trezit cu dureri mici prin burtica , asemanatoare cu cele de la cm dar mai putin intense...cred ca fiind ziua 14 se produce ovulatia...

important e sa nu ratam zilele astea..si sa il mai tina si pe sot , puterile...

meda ,imi pare rau ca faci nopti albe din cauza greturilor ,dar , toate trairile astea ,ar trebui pe langa disconfort ,sa iti dea si un sentiment de bucurie ,esti GRAVIDA!!!

noela ,merci pt rugile tale si io ma rog sa scap odata de controale , ideea e ca , nu sunt multumita de cum imi este recompesata munca , dupa atatea ore suplimentare , stres , am impresia ca voi fi trasa pe sfoara la salar.dar nu-i nimic,daca se intampla asa ceva , plec .simplu si fara prea multe explicatii .mai bine acasa decat sa muncesc pe branci pt nasturi.
iti doresc sa iti gasesti o costumatie fenomenala pt botez!!!

avalon , ce se intampla cu scaparile de memorie si faptul ce pierzi lucruri??o fi vreun semn ceva?io sper ca e de bine...

mami , au trecut tunetele ??e vreme buna la tine??hai fii si tu mai vesela putin.vin sarbatorile...avem motiv macar de putin zambet in viata noastra..

felicia pe unde mai esti?in ce zi??ce noutati??
va pup pe toate ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

fetele ,am revenit!!
facut test ovulatie acu 5 min , e f negativ .azi ziua 14??
este o linie de test acolo ,da f f virava...clar negativ...
ce sa inteleg ??
ca totusi ovulatia are loc azi ,si a fost detectata de testul de ieri ,desi linia era f clara si vizibila ,dar cu la fel de intens colorata ca cea de control.

in sfarsit , io am sa imi fac datoria sa prestez cu sotul din dotare...si sa vedem ce-o iesi....
pup duamnili meli dragi!!!
wk placut!!

Mergi la inceput