Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Nu exista vreo problema la laparoscopie? Daca trompele sunt subtiri? Cum se produce curatarea unor organe atat de delicate?

La HSG am vazut ca sunt intr-adevar foarte subtiri.


Diana

"Adusu-mi-am aminte de zilele cele din inceput, cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mainilor Tale am gandit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Alexia cum activez PM?
Daca vrei putem vb si pe messenger daca ai; sole_settembre

http://tt.lilypie.com/aDZfp3.png octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Am reusit sa activez!!!!

http://tt.lilypie.com/aDZfp3.png octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Fetelor nu s-a mai scris demult la acest subiect.A mai reusit cineva sa ramana dupa laparo?

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

kora

vad ca intr-adevar dupa jumatate de an abia acum scriu eu.....
din pacate inca nu ma pot lauda ca sunt graviduta.....dar intr-adevar am facut si eu operatia minunata numita laparo.....am facut in februarie 2008....am avut 2 luni de incercari in care nu s-a prins nimic desi m-am monitorizat si aveam foliculi buni de ovulat....precizez ca sotul este ok.....si ca eu aveam probleme de ovulatie si nu de alta natura si ovare polichisdtice....

apoi a venit postul Pastelui.,...am intrerupt o luna si incercam acum iar...este deja a 4 a luna dupa laparo.....si eu ma cam ingrijorez caci nici mie nu mi-a ziis medicul sa fac monitorizari....dar eu am facut ca sa fiu sigura ca ovulez....

sper sa ma ajute Dumnezeu ca in curand sa ma pot lauda si eu cu un bebe....doar ca ma sperie ca toate fetele care au ramasd dupa laparo au cam p[ierdut o sarcina sau mai multe pana sa se prinda cu adevarat ceva.....sper sa ma ajute Dumnezeu sa fie bine si sa nu trec prin aceste suferinteeeeeeeeeeee

va puppppppppppppppppppp
cami

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

quote:
Originally posted by cami_antonia
sper sa ma ajute Dumnezeu ca in curand sa ma pot lauda si eu cu un bebe....doar ca ma sperie ca toate fetele care au ramasd dupa laparo au cam p[ierdut o sarcina sau mai multe pana sa se prinda cu adevarat ceva...


cami_antonia,
nu cred ca laparo in sine influenteaza pierderea sarcinilor ulterioare, acuma depinde, daca laparo a fost pt curatarea trompelor e normal (sau asa ar trebui, daca interventia si-a atins scopul) sa ramai mai usor gravi. De aici incolo depinde de: endometru, calitatea embrionului, etc, sarcina e intradevar o odisee.
Daca nu ai alte pb decat trompele, nu trebuiesa te gandesti ca poti pierde sarcina in momentul in care ai ramas gravida (ceea ce iti doresc in curand).
Bafta!


Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_wanted spune:

adc, nici nu stii ce fericita m-ai facut cu cuvintele tale. vineri voi fi si eu operata, iar problema mea este hidrosalpinx si numai asta,cred eu.
vad ca ai o fetita, Andra, sa-ti traiasca!
cumva si tu ai avut trompele infundate? fetita s-a plamadit dupa laparo?
scuze, nu vreau sa par indrazneata, sunt doar avida dupa vesti bune, incurajatoare...


http://tt.lilypie.com/BqeVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Bb_wanted,
Pe scurt: partener OK, eu aparent Ok, usor deficit de progesteron.
Dupa 2 ani de incercari fara obtinerea sarcinii, in mai 2004 fac o HSG care arata trompe permeabile bilateral.
Decembrie 2004, mare bucurie, test de sarcina pozitiv. Dupa cateva zile de fericire (mai putin de o saptamana) apare o usoara sangerare, la eco in uter nu se vede nimic, suspiciune de sarcina extrauterina. Peste inca o saptamana, la exact 6 saptamani de la ultimul ciclu, deja am dureri in partea respectiva si sangerari puternice, intermitente, extrauterina se confirma, se vede la eco, mi se face laparoscopie cu extirparea trompei care incepea deja sa cedeze.
Verdictul a fost descurajant: trompa pe care se fixase sarcina fusese relativ OK, cea ramasa era “varza”: stransa in aderente si cu partea libera intoarsa in asa fel incat nu putea capta ovulul (cica din cauza racelilor repetate, eu n-am avut vreodata vreun disconfort, dar se pare ca sunt si anexite asimptomatice).
Medicii au facut ce au putut: au curatat aderentele, au intors trompa in pozite normala, si au incercat sa o testeze, dar nu mai era nici macar permeabila. Unul din medici, cel cu experienta, spunea ca asta se poate datora unui spasm din timpul operatiei, dar ca pe moment nu mai aveau ce face. Se mirau cum de facusem extrauterina pe partea care arata normal, caci dincoace era mult mai rau.
Nu mi s-a dat aproape nici o sansa sa concep in mod natural, totusi medicul meu (care fiind la inceputul carierei e dispus sa incerce orice) mi-a sugerat sa mai facem un HSG. L-am facut la doua luni dupa laparo, lichidul a trecut cu chiu cu vai prin trompa in cele din urma.
Peste alte trei luni eram insarcinata. Fara nici un tratament, nu am mai luat nici macar suplimentul de progesteron. A fost o sarcina perfecta, desi stiind cat de greu am obtinut-o am tremurat la fiecare senzatie/intepatura/durere/etc. Am nascut natural si fara cel mai mic eveniment neplacut o fetita sanatoasa.
Ca sa fiu complet sincera am mai avut un eveniment neplacut iarna aceasta, dar am trecut mult mai usor peste esec avand deja un copil. Acum ma gandesc daca sa mai incerc sa ii “aduc” fetitei mele un frate sau o sora, varsta nu imi permite sa stau prea mult pe ganduri, cum o vrea Dumnezeu...
Concluzia o poti trage singura: se poate.
Multa bafta pentru vineri, laparo nu e o interventie grea.
Si sa auzim in curand ca ai un bebe in burtica.


Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_wanted spune:

adc,multumesc mult de raspuns si sinceritate
sunt o persoana optimista si cred si eu in sansa mea si mai ales in DD, ptr ca numai EL face minuni


vine si la noi...

http://tt.lilypie.com/BqeVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

adc

am facut laparo pt ovare micropolichistice.....nu pt trompe...mi s-au verificat insa si acestea si mi s-a spus ca sunt ok.....si ca sa nu imi fac griji....acum sunt in incercari si asteptari....doar ca am citit de pierderea atator sarcini ca ma dispera....acest fapt....doamne fereste de asa ceva

va pup pe toate si sper ca voi deveni si eu gravi dupa laparo

cami

Camelia

Mergi la inceput