Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Kora ce bine faci k ai grija si de subiectul asta. Ne da multa speranta...
Alexia te-ai vazut si aici pe listuta, ce bine iti sta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo23 spune:

Intru si eu la acest subiect ca sa va dau sperante.
Sapte ani de incercari, diagnostic sterilitate secundara, tratamente la Sovata in doua randuri, trei inseminari nereusite, doua FIV-uri intrerupte din cauza tratamentului. In ianuarie 2006 am facut o laparoscopie, unde s-au descoperite cateva puncte de endometrioza si s-a inlaturat un chist endometriozic de pe ovar. In luna imediat urmatoare am ramas insarcinata iar acum am o mandrete de baiat...minunea vietii mele.
Va urez sa aveti si voi parte de o minune ca a mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo23 spune:

am gresit diagnosticul: sterilitate inexplicabila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Kora multumesc ca m-ai trecut pe listuta, da am ramas graviduta dupa doua luni de la laparoscopie. Pe 1 aprilie am facut laparo cu diagnostic endometrioza pelvina, am refuzat tratamentul cu diphereline si am trecut pe tratament homeopat si naturist si cu ajutorul lui DD am reusit sa raman

Va doresc sa vi se intample si voua minunea cat mai repede si sa va vad pe listuta

Ysa si sa treci pe lista cat mai repede mai ales ca rezultatul laparo este unul bun

Alexia si minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Alexia felicitari!
Te rog imi poti recomanda si mie medic homeopat?
Eu am mare incredere in homeopatie.
Pe scurt, pe 7 iulie implinesc 33 ani, din oct 2006 incercam sa avem bebe, am facut hsg, instilatii luna aceasta pt ca s-a vazut ca trompa dr e infundata, sotul meu e ok.
Am incercat sa iau un trat naturist dar ......nimic.
Ma ajuti te rog cu trat homeopat si naturist al tau?
Ma bate gandul sa fac si eu laparoscopie.
Cu bine,
Coco

http://tt.lilypie.com/aDZfp3.png octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua,


Ma numesc Dana si am 30 de ani. Nu stiu daca sunt in plus aici.....dat fiind ca nu sunt gravida. Din pacate. Dar , va rog, am o intrebare. Deci, eu pentru 4 ani de zile am cautat sa raman gravida si pana la urma in martie 2007 am ramas. Nu trebuie sa va scriu aici bucuria ce ne-a inundat casele ( a mea, a parintilor, a fratilor, etc) , pentru ca , cunoasteti sentimentul. Ghinionul, destinul.....a facut ca in mai la 11 saptamani de sarcina inima micutului meu sau a micutei mele sa se opreasca. A trebuit sa fac chiuretaj. De fapt......azi se implinesc 2 luni de la chiuretaj. Eu dintotdeauna am avut probleme cu chisturile ovarice. Cand aveam chisturi pe ambele ovare.....cand aveam doar pe dreapta. Pe ovarul drept am avut intodeauna. La chiuretaj, doctorita care m-a vizitat, m-a convins sa-mi scot chistul de pe ovarul drept care era de 7 cm. Acum pe 25 iunie am facut laparoscopie. Rezultatul: au scos chistul de pe ovarul drept; trompa ok. Au gasit si un chistulet de 1,5 cm pe ovarul stang....l-au scos si pe asta....doar ca trompa stanga inchisa. Au incercat sa o desfunde prin presiune dar nu au reusit.
Intrebarea mea era
: GABIU am vazut ca tu ai facut laparoscopie si ti-au desfundat trompa. Cat era de infundata? Cum au facut sa ti-o desfunde? Te rog daca vrei sa-mi raspunzi la aceasta intrebare. E valabila aceasta intrebare pentru orisicine a avut trompa infundata si i-au desfundat-o. Va rog mult.
Doctorul mi-a zis ca deja am unda verde. Deci daca luna asta ovulez.....am sa ma controlez prin mucusul vaginal......am sa prestez si daca D-zeu ma ajuta poate raman din nou gravida. Specific ca aveam 11 saptamani cand mi-au facut chiuretajul.....dar inima bbului i se oprise cand aveam aproape 9 saptamani. Dupa calculele mele. Si doctorita a zis ca nu a fost o sarcina mare, deci nu au avut prea mult de curatat si deci uterul nu a suferit prea mult si de aceea am unda verde dupa numai 2 luni. Ce credeti? Din experientele voastre? Am sa va citesc ca sa vad la cat timp de la laparo ati ramas gravidutze si daca a fost totul ok.

Pe IONICA o cunosc de aici. De la Endometru, etc. Salutari draga mamica!!!








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

danangie imi pare rau pentru pierderea bebelasului tau ;eu pot sa iti recomand histeroscopia ( daca nu ai facut-o),acum depinde si cum e infundata trompa,la intrarea in uter, pe toata lungimea ei,daca e numai infundata sau sunt si cilii distrusi etc; in rest nu prea se mai poate face mare lucru,am auzit de instilatii,dar de exemplu doctorul meu nu e de acord cu aceste proceduri si nici cu HSG vis-a-vis cu secolul in care traim.Totusi eu te sfatuiesc sa nu iti pierzi speranta,sa faci monitorizare ecografica si cand ovulezi pe ovarul aferent trompei bune sa actionezi !DD iti va darui bebele,ai sa vezi!E foarte bine ca ai facut laparo si stii cum stau lucrurile.Bafta multa si te asteptam aici cat mai curand cu II !

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Dodo sa te bucuri de baietelul tau, sper sa simt si eu trairile tale de mamica cat mai curand.
Alexia burticuta sa se ia si la mine. Ai grija de tine si de bebic!!!
Ce ma bucur k s-a mai animat atmosfera pe aici si fetele vin cu vesti bune, ne dau mari sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

KORA pai vezi ca nu l-am intrebat pe doctor cume infundata si unde!!! Dar lasa ca poate dau o fuga sa-l intreb.....dar cine stie daca isi mai aduce aminte ce-a vazut......daca stiam de la inceput ca e important de stiut acest lucru.........eu can l-am intrebat daca prin histerosalpincografie nus e desfunda el mi-a zis ca mi-a facut ceva care se termina cu salpingografie....conosalpin.....nu am inteleg..........oricum procedura e ca mi-a bagat in uter albastru de metilen si pe urma prin presiune a incercat sa o desfunde da a zis ca nu se poate ca tre' sa raman cu ea asa. La insistentele mele daca chiar nu se mai poate face nimic.........el a zis ca nu.








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

quote:
Originally posted by Cocolyso

Alexia felicitari!
Te rog imi poti recomanda si mie medic homeopat?
Eu am mare incredere in homeopatie.
Pe scurt, pe 7 iulie implinesc 33 ani, din oct 2006 incercam sa avem bebe, am facut hsg, instilatii luna aceasta pt ca s-a vazut ca trompa dr e infundata, sotul meu e ok.
Am incercat sa iau un trat naturist dar ......nimic.
Ma ajuti te rog cu trat homeopat si naturist al tau?
Ma bate gandul sa fac si eu laparoscopie.
Cu bine,
Coco

http://tt.lilypie.com/aDZfp3.png octombrie 2006



Eu am fost la dr homeopat recomandat de dr Tutunaru, Luminita Ivanutu sau Vladutu 0721.205.050 are cabinetul pe undeva prin Militari.Daca iti activezi PM putem vorbi mai multe. Bafta multa!

Alexia si minunea mea

Mergi la inceput