Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna fetelor,
va spun si eu cate ceva, poate va ajuta.
Ei bine, prima laparo am facut-o in august 2002 si in mai 2003 eram insarcinata dar am pierdut sarcina din pacate. La laparo mi-a desfundat trompa dreapta si mi-a decorticat ovarele.
A doua laparo am facut-o in noiembrie 2005 si am ramas gravi in septembrie 2006. Deasemeni mi-a desfundat aceeasi trompa dreapta. Cauza pt care nu ramaneam insarcinata era anovulatia si endo f. mic, nicidecum trompa infundata, mai ales ca atunci cand ovulam se intampla pe partea stanga cu predilectie.
De mentionat ca a doua laparo am facut-o pt ca am vrut sa vad daca nu s-a intamplat ceva intre timp, deci cu scop exploratoriu.
Acum multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine si sper sa o tin asa pana la sfarsitul celor 9 luni, si dupa
Va pup si va doresc sa nu treaca atata tipm ca la mine pana sa aveti testul cu 2 liniute.

gabi

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna Gabiu!!!
Te asteptam, deoarece eu am citit demult pe la "Laparoscopie" despre tine,dar am decis ca trec pe listuta doar pe fetele care vor dori acest lucru,deci implicit vor posta aici un mesaj. Sa intelegem ca tu de fiecare data ai ramas graviduta pe partea trompei la care nu s-a umblat la laparo,respectiv aveai o trompa permeabila si functionala?Crezi ca laparo nu te-a ajutat?Pana la urma e important rezultatul, asa ca eu iti doresc sarcina usoara si dupa atata straduinta sa te bucuri de un sanatos si care sa iti umple viata de fericire!!!
Multumim !

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Gripo iti amintesti cum ai descoperit adenomul la hipofiza?ai facut cumva RMN? cred ca si eu am problema asta -am prolactina val.dubla fata de normal,iau tratament si dupa 2 luni revine la val.mare.Am luat si Brocriptin dar mi-a fost f.rau,ameteam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:


vreau sa ma inscriu si eu pe listutza!!!
iata povestea mea:
dupa 1 an jumate de incercari,
noiembrie 2004 - HSG - ambele trompe obturate, sterilitate secundara
15 decembrie 2004- laparoscopie la clinica "Bega" din TM, prof. Munteanu, s-au permeabilizat trompele, decorticare ovariana , DC ligamente utero-sacrate , s-au constatat focare de endometrioza diseminate.
Dupa laparoscopie am facut tratament cu Difereline timp de 3 luni, pt. endometrioza, iar dupa primul CM de dupa trat. am ramas insarcinata (iulie 2005).
Dr. spun ca sunt un caz fericit.
Am avut o sarcina foarte usoara, la fel si nasterea.
Fara laparoscopie nu as mai fi ramas , n-aveam cum, cu trompele infundate, iar cu ocazia asta am aflat ca am si endometrioza, de care am scapat definitiv, sper!


si va urez succes!

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Si eu!
Sterilitate secundara, 2 ani si ceva de incercari pe cale naturala esuate, laparo in 13 aprilie 2005 cu dr. Tutunaru, in 30 mai 2005 aveam primul test pozitiv. "Rezultatul" se poate vedea mai jos, in Drop.
Desi la laparo se pare ca totul era in regula, luna urmatoare s-a intamplat minunea. Spun minune, fiindca stiu SIGUR ca asa a vrut Dumnezeu, sa mi-l dea pe Razvan in dar.
Bafta fetelor, va doresc ce am si eu!!!

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)
www.dropshots.com/astery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Bine ati venit noi "mamici dupa laparo "! si multe multumiri pt. povestile voastre!
Eu am facut laparo acum 2 zile...rezultatul e trist pe de o parte : sanse am doar prin FIV. Ca o fata optimista ce sunt vad partea buna a lucrurilor si anume aceea ca daca nu faceam laparo habar nu aveam pe ce drum trebuie sa o apuc si probabil mai pierdeam multa vreme in zadar....acum stiu si din ianuarie vrem sa ne apucam serios de dosarul pt FIV. Cat timp exista sansa nu ma voi opri din drumul meu!!!
Mult succes fetelor care veti face laparo, nu pierdeti timpul, nu amanati , nu e grea operatia, eu ma refac acum destul de repede si usor, e important sa stiti ce aveti de facut!!!!!
Felicitari tuturor mamicilor!!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

korapop nu zic ca nu m-a ajutat operatia. Intamplarea a facut ca eu sa am un ovar foarte lenes si unul foarte activ si norocul meu a fost ca ovarul activ lucra pe trompa buna. Totusi, eu zic ca laparoscopia e bine sa o faci, in principiu, pentru ca astfel poti afla mai multe date despre starea organelor genitale.
Ma bucur ca ai facut operatia si stii cum stai. Totusi de ce spui ca FIV e singura sansa? Imi pare rau sa aud asta mai ales daca banii sunt o problema.
In rest , fruntea sus si s-auzim numai de bine si de

gabi

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Gabiu la mmine este problema cu trompele: nu sunt functionale,Am uterul si ovarele ok,chiar si ovulatia era natural si ok asa ca indicatia clara este FIV. Cat despre bani....ne vom descurca ,avem oameni cu suflet mare care ne sunt alaturi si ne vor ajuta.Oricum dupa parerea mea nu conteaza banii, ce am face cu toti banii din lume fara un copilas in viata asta?Multumesc pt raspuns si sa aveti o viata fericita si implinita alaturi de !!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristind spune:

Buna fetele! Ma alatur si eu voua, desi nu sint graviduta. Astazi am o saptamana de cand am facut laparo si sper sa apara si bebe. maine ma duc sa imi scoata firele si sper sa pot vb . si cu dr. sa aflu mai multe despre ce am, si ce sanse am de acum incolo. Korabafta multa, si sper sa auzim de bine, cat de curand. Va pupic!!!

kristin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Kristind!!!Ti-am zis ca te astept aici sa te trec pe listuta cat mai curand!!!Multa bafta draga mea,Mos Craciun sa iti aduca cel mai frumos cadou!!!!

Kora

Mergi la inceput