Gravidute dupa laparoscopie

Gravidute dupa laparoscopie | Autor: KoraPop

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!
Pentru a incuraja toate fetele care vor face laparoscopie ma gandeam sa facem o lista cu cele dintre voi care dupa una sau mai multe operatii laparo ati reusit sa va indepliniti visul de a fi mama. Asteptam cat mai multe inscrieri pe aceasta lista,daca se poate cu completari de genul a ce s-a rezolvat la operatie, ce s-a gasit si ce tratamente ati urmat dupa aceea.Asteptam si parerile (legate de acest subiect) "candidatelor" la laparo!
Mult succes tuturor si celor care ati reusit multe felicitari!

Lista gravidutelor dupa laparo:

1. Madaluta ( mamica lui Darius ) (2 sarcini pierdute in trimestrul I din motive necunoscute, analize, tratamente,ian. 2006 laparo: uter septat, februarie 2006: histeroscopie-rezectie sept, martie 2006: histeroscopie-control )

2. Gripo (Dori mami lui Radu Andrei) -laparo: ovare polichistice , o trompa cu aderente – decortificare, aderente “rezolvate”, dupa 2 luni sarcina oprita in evolutie, tratament, dupa 1 an sarcina norrmala

3. loina ln ( ovare polichistice, menstra la 45-60 zile, cicluri anovulatorii, tratamente, aprilie 2006 laparo : decortificare ovare, dupa care tratament stimulare ovariana 3 luni )

4. ionica ( mamica Sophiei )- laparo in 2003, dupa un an de incercari au urmat 3 sarcini oprite in evolutie,tratamente stimulare ovariana si de sustinere a sarcinii urmate de a patra sarcina normala

5. Gabiu15+ ( laparo aug. 2002 : decortificare ovare, desfundare trompa dreapta, mai 2003: sarcina oprita in evolutie, nov. 2005 laparo cu scop exploratoriu : desfundare trompa dreapta; anovulatie,endometrul mic)

6. alinaalex ( mamica lui Marc Alexandru ) - 1 avort la cerere, HSG : trompe obturate, dec. 2004 laparo permeabilizare trompe, decortificare ovariana, focare de endometrioza, tratament diferelline )

7. asteryaro ( mamica lui Razvan Nazdravan ) - sterilitate secundara, laparo in aprilie 2005

8. ele77-mamica (mai 2003 laparo: decortificare ovariana,1 IA )

9. kristind ( laparo in z28 in nov. 2006, uter prins in bloc aderential rezolvat prin adezioliza)

10. laviniaN7+ (laparo: fibrom uterin scos, drilling ovarian)

11. mihailescu_teodora (laparo : "trompe ametite" ,dupa operatie fiind 100% beton, sotul astenoteratozoospermie)

12. Alexia28 laparo 1 aprilie 2007 - diagnostic endometrioza pelvina,tratament homeopatic si naturist; peste doua luni a devenit graviduta!

13. Dodo23 mamica de baietel 7 ani de incercari, diagnostic sterilitate inexplicabila,tratamente la Sovata,trei inseminari,doua FIV-uri intrerupte,ianuarie 2006 laparo:cateva puncte de endometrioza si chist endometriozic inlaturat ,in luna urmatoare a ramas graviduta si acum are un baietel.

14. ralu_t laparo la sfarsitul lui martie 2007,tratament cu diphereline pentru endometrioza;dupa primul CM ramas gravida si in prezent are un baietel pe nume Tudor

15. cami_antonia ( laparo in 07.02.2008:ovare micropolichistice;s-a practicat decorticarea ovarelor prin drilling ovarian);a ramas gravida in luna mai 2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Kora cred ca este foarte bun subiectul, macar sa stim si noi ce sanse avem dupa aceasta laparoscopie si mai este interesant de urmarit si ceea ce au facut fetele care au ramas insarcinate, dupa aceasta operatie.

Asteptam confirmari despre reusite, eu abia luna asta am facut operatia asa ca mai am de asteptat.

Kora dar tu ai facut pana la urma operatia? Parca ai amanat ca doctorul tau urma sa plece din tara. Probabil ca acum este prea tarziu.
Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

tuturor!

Fetelor vad ca inca nu s-a inscris nimeni pe listuta, dar eu stiu ca sunt mai multe dintre voi care dupa laparo ati ramas gravidute ...Chiar nu vreti sa ne povestiti experientele voastre si noua celor care ne facem mari sperante cu aceasta operatie? Va asteptam si multumim anticipat!

Micky multumesc si eu cred ca ar fi interesant de stiut cat de mult poate ajuta aceasta investigatie,adica laparoscopia,personal sunt convinsa ca e cea mai utila cale de a afla care sunt piedicile in calea lui bebe , multe probleme pot fi rezolvate chiar in timpul operatiei si ceea ce e cel mai important este ca dupa aceea stii exact diagnosticul, respectiv ce tratamente trebuie sa faci si pe ce drum trebuie sa continui "lupta"...
Eu voi face operatia joi in 30 noiembrie.
Iti doresc cat mai repede II!

O zi frumoasa tuturor!


Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Ma inscriu eu prima pe listuta voastra, desi cred k bebicul meu a venit datorita in primul rand voii lul D-zeu si abia apoi laparoscopiei sau histeroscopiei.
Pe scurt povestea mea:in 6 ani de casatorie, 2 sarcini pierdute in primul trim. din motive necunoscute.Incercari disperate de a mai ramane insarcinata....analize, tratamente, etc.In ianuarie - laparoscopie cu dr tutunaru, in urma careia imi pune diagnstic de uter septat.In februarie histeroscopie cu dr Esanu, si imi rezeca septul, in martie, din nou histeroscopie de control pt a vedea dc au ramas cicatrici sau dc mai e ceva de razecat pe acolo.Totul era in regula, dar o mica parte din uter nu mi se epitelizase, drept pt care am fost sfatuita sa continui inca o luna pauza sexuala.Si stiti si voi cum fructele interzise sunt mai bune, nu am rezistat sa luam o asa mare pauza si o data-de doua ori...tot am gustat din fructul oprit.Si atunci s-a intamplat minunea....Spun minune, caci tot in acea luna am facut monitorizare( pt k din luna urmatoare voiam sa incep o stimulare mai puternica si voiam sa vad dc ovulez singura sau nu) si mi s-a spus k nu am ovulat....Deci acum trageti si voi concluzia....
Multa bafta si incredere va doresc tuturor....

Madalina 37+,

poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Madaluta multumim frumos pentru ca ne-ai scris povestea ta care este foarte impresionanta...Ai dreptate, in primul rand DD ajuta si tot EL ne indeamna pasii pe drumul care trebuie urmat.Am vazut ca laparoscopia te-a ajutat mult,dupa care ai stiut ce ai de facut in continuare,ai fost luptatoare,optimista,ambitioasa si acum esti o graviduta fericita . Iti doresc nastere usoara si un sanatos si voios alaturi de care sa te bucuri in fiecare clipa !A meritat sa treci prin tot ceea ce ai trecut!!!

Fetelor deschid listuta cu Madaluta care este un exemplu demn de urmat! Cine se mai inscrie?

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Eu. Am incercat 4 ani sa raman gravida si niciun rezultat, asa ca am optat pentru laparoscopie, pe care mi-a facut-o dr. Niculescu, spitalul militar, bucuresti. Stiam dinainte de opratie ca am ovare polichistice, si intre medicamente si operatie, am ales operatia, pentru ca de hormoni imi e o frica nebuna. Si am facut bine ca m-am operat, mi s-a facut si decorticare ovariana, plus ca trompa stanga avea niste aderente pe ea, care s-au rezolvat cu succes. Am ramas insarcinata dupa 2 luni de la operatie, sarcina care s-a oprit in evolutie, dar, la un an dupa, si dupa un tratament de 2 luni cu ...(nu-mi aduca aminte numele acum, il scriu cand imi aduc aminte), am ramas insarcinata a 2-a oara, dar de data asta cu succes. Tratamentul l-am facut pentru ca am un nodul pe hipofiza, care la analize nu-mi dadea modoficari ale prolactinei, dar se pare ca totusi o aveam marita, pentru ca medicamentul era de inhibitie a prolactinei. Oricum, laparoscopia nu avea cum sa rezolve si problema prolactinei. Sfatul meu? as face exact la fel, daca ar fi sa o iau de la capat, stiu sigur ca laparoscopia aia m-a ajutat enorm.

Editez: mi-am adus aminte, tratamentul era cu brocriptin.
DORI, mami lui RADU ANDREI 11 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/raduandrei" target="_blank">poze
VARSTA RADU ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Bine ai venit Gripo pe listuta noastra! Felicitari pentru tot ceea ce ai facut pentru a-l avea pe Radu Andrei caruia ii doresc multa sanatate si fericire alaturi de mamica lui! Multumim mult pentru povestea ta cu un final atat de fericit!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

KORA, merci mult, si sa dea DD ca toate fetele sa ajunga sa-si tina puii in brate!
Sfatul meu este sa muti subiectul la Odiseea sarcinii, pentru ca acolo sunt fetele care au reusit. Eu de-asta cred ca nu scrie nimeni.

DORI, mami lui RADU ANDREI 11 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/raduandrei" target="_blank">poze
VARSTA RADU ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loina_ln spune:

buna. ma inscriu si eu pe lista voastra. sper sa va fiu de ajutor.
asadar, dupa 1 an de incercari, analize si ecografii am fost diagnosticata cu PCOS - ovare polichistice, menstruatii la 45-60 zile, cicluri anovulatorii- si deci fara sanse de BB pe cale naturala.
am incercat un an si jumatate cu tratamente, analize, zeci de ecografii, medicamente-pe baza de hormoni- iar rezultatul.....nimic
dr . mea mi-a recomandat o perioada de anticonceptionele-diane35-pentru relaxarea ovarelor. am urmat si acest "tratament" cu inima stransa. dupa care am facut laparoscopia la maternitatea "cuza voda" din iasi. la operatie s-a procedat la decorticarea ovarelor si verificarea trompelor-care spre surprinderea mea-le-a gasit ok. asta s-a intamplat anul acesta in aprilie. imediat am inceput din nou tratamentul de stimulare cu clomifen, pregnyl si utrogestan. am facut timp de 3 luni. cand totul mi se parea pierdut-deja ne faceam planuri si ne pregateam pentru IA sau chiar FIV- in cea de-a treia luna s-a intamplat minunea
am luat tratament de sustinere pana acum si cu ajutorul lui DD speram sa ne tinem sanatosi minunea in brate la anul, in aprilie.
va si sper sa reusim toate sa ne tinem in brate sanatoase mult doritii BB

cu
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pr_.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Bine ai venit loina ln, sarcina usoara si un sanatos si care sa va umple viata numai de bucurii!!!Multumim ca ne-ai impartasit povestea ta!

Vedeti fetelor ca se poate?

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:


Deoarece am postat acest subiect si la Odisee, iata ca pe listuta noastra a sosit si Ionica careia ii uram bun venit, multa sanatate printesei tale si numai bucurii!!!Multumim pt. incurajari!
Am copiat si aici mesajul Ionicai.

ionica
Inger...in devenire!


Membru din:27/02/2004



Costa Rica

715 Mesaje
Trimise - 28/11/2006 : 21:44:36
--------------------------------------------------------------------------------

Salut Kora,

Sunt si eu printre mamicile de septembrie care a facut laparo in 2003,nu am ramas insarcinata imediat,doar dupa un an din nefericire am pierdut trei sarcini dupa laparo,a patra a fost cu succes.

La mine nu existau probleme de fertilitate ,doar de ovulatie si de endometru,in 2005iunie am facut prima stimulare ovariana,am monitorizat timp de 12zile ovulatia,s-a spart ovulul la aplicarea unei injectii dupa care am trecut la treaba cu sotiorul!
Am ramas insarcinata din prima dar am dus sarcina doar pana la opt saptamaini,ovarele nu produceau suficient progesteron.

In decembrie 2005 ,destul de repede dupa avortul spontan am ramas iar insarcinata de data asta fara tratamente de stimulare doar de sustinere cu UTROGESTAN pana la a 14a saptamana,totul a decurs super bine,acum suntem fericiti parinti de un ingeras pe nume Sophia.

Curaj,sper ca ai inteles .....


Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures


Kora

Mergi la inceput