Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Buna fetele.

Voi stiti cumva daca dr Marinescu face laparoscopie si histeroscopie in timpul aceleiasi operatii? Sau stiti cumva daca Tutunaru face acest lucru?

Nu de alta dar eu am nevoie sa mi se vada si uterul pe interior iar din cate stiu eu la laparoscopie nu se vede acest lucru...

Voi ce stiti ar trebui sa fac HSG intai si apoi laparoscopie si histeroscopie?

ca sincer nu stiu care e ordinea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

INA79,eu sunt din Bihor,in Bucuresti in mod sigur sunt cabinete de acupunctura,dar nu te pot ajuta.Cit despre tratamentul naturist poti sa-l incepi cand doresti,rau nu-ti poate face.Mie mi s-a indicat spalaturi cu ceai de marul lupului,10 zile/luna dupa CM.

ALICE-ALICE,si eu am avut diagnostic de sindrom aderential masiv,trompele cu intestinele sunt lipite catre abdomen.Dumnezeu stie ce e acolo!Mi s-a indicat fiv categoric. Poate tu ai mai mult noroc!Daca varsta iti permite sa mai tragi de timp,mai incearca naturiste,dc nu...Eu iti doresc mult noroc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

77BEL,
Este vineri azi si banuiesc ca esti deja acasa. Cum te simti dupa laparo? Cum a fost? Imi poti da si mie cateva amanunte? Eu o sa ma internez marti la Giulesti si miercuri o sa-mi faca laparo, asa ca mai ajuta mult daca mi-ai da cateva informatii.

Cine a facut laparo la Giulesti, am si eu o intrebare, v-au cerut radiografia de la histerosalpingografie la internare? Mie mi-a spus asistenta la telefon sa aduc si radiografia, numai ca eu nu o mai am (am pierdut-o). E adevarat ca era veche de 1 an.I-am spus asistentei ca nu o mai am si a zis ca pana la urma asta e.

Ce analize se fac in ziua de dinaintea operatiei?

Multumesc frumos

O zi placuta tuturor


Sper ca in curand o sa fiu si eu
http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

buna dimineata ,

Gata, eu am scapat.... N-a fost prea greu, acu' a trecut. Multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine si m-au sustinut.

Pentru flo.flo : hai sa-ti povestesc cum a fost

Marti (17.02) dimineata, la 7.30, m-am prezentat la cabinetul de sterilitate (asa cum imi spusese dna Vioarica la tel). Am intrat inauntru unde mi-a facut un control vaginal(cred ca mi-a luat ceva secretie) si-apoi singe (vreo 4 epruvete), dupa care cu biletul de trimitere aprobat de ea m-am prezentat jos la parter la internari. Acolo am asteptat vre-o ora jumate' sa-mi faca foaia, m-am dus la garderoba, m-am schimbat la pijama si sus la salon (la et.1).
Dupa ce "m-am cazat", am primit 10 carbuni pe care sa-i inghit pina la 6 si un diazepam pe care sa-l iau seara sa pot dormi. Am uitat sa-ti spun ca nu ai voie sa maninci nimic in ziua respectiva decit apa plata si ceai neindulcit. Seara pe la 8 am facut si-o clisma (toate pacientele Prof. Marinescu o fac - numai ele, ceilalti doctori nu tin neaparat). Asta a fost prima zi.
A doua zi - ziua cea mare - pe la 5.30 ne-a trezit asistenta si ne-a chemat la spalaturi si-apoi asteapta......... Si eu cum sint "f. nororcoasa" din fire am prins o zi in care prof. a avut f. multe operatii si asa am ajuns sa stau ca pe ghimpi toata ziua. De-abea la 9 si ceva seara m-a luat la operatie. Am crezut ca turbez. Nu-ti mai zic ca in ziua operatiei n-ai voie sa maninci si sa bei nimic.... nici nu mai puteam sa stau in picioare.....
:La operatie - nu simti nimic - somn de voie. M-am trezit la reanimare intr-o vreme, aveam doua furtunase mici in nas (probabil oxigen) si-un aparat mic care-mi controla bataile inimii. Ma durea un pic burta, i-am spus asistentei si mi-a facut un calmant. Apoi toata noaptea am stat la reanimare. A doua zi m-a adus in salon si Dul prof. nu a vrut sa-mi dea drumul acasa, a zis sa mai stau o zi sa-mi faca si o perfuzie utero tubara ca e bine sa fac dupa laparo.
Asa ca m-am externat vineri.
Nu e chiar asa usor, dar nici de speriat nu e .... si-apoi noi sintem tari.... si cind e vorba "de un scop nobil".......

Oricum, vreau sa spun la toata lumea, ca personalul de la Giulesti (cel putin cel de la sterilitate) e de nota 20. Nu am ce sa reprosez. Pe cuvint. Si asta nu ca "le dai". Asa se poarta el. La sfirsit le dai tu de placere ca asa-ti dicteaza inima, dar nu e nimic impus. RECOMAND CU INCREDERE TUTUROR.

Gata, ca am scris o groaza.... daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Buna dimineata !!!!77BEL ce a zis dr. dupa operatie ai m-ai avut si alceva scuzama ca te intreb dar si eu am facut laparo cum 11 zile tot pt trompe si sa descoperit ca aveam sindrom aderential pelvin,spunene daca ti-a dat ceva tratament si ce sa faci dupa operatie.

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

Buna 77BEL
Multumesc pentru raspunsul detaliat
Ce bine de tine ca ai scapat.... Sa dea DD sa fie cu folos tot chinul prin care ai trecut.
Tie ce ti-a spus in urma laparo? Ce ti-a descoperit?
Te rog frumos, spune-mi daca ti-au cerut radiografia de la hsg, ti-am zis, eu am pierdut-o si imi e teama ca nu imi mai face internarea din cauza asta
Si as vrea sa-mi mai spui cam cati bani ai dat la anestezist, si dr.-ului; ai dat si la mana a doua? Daca vrei raspunde-mi pe PM.
Poate sunt si alte fete pe aici care imi pot da detalii despre cum ii poti multumi dr-ului

Zi buna tuturor

Sper ca in curand o sa fiu si eu
http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

Ca tratament dupa operatie... mai nimic, mi-a dat sa iau doar prednison si ranitidina ( asta este un antialergic, din cite stiu eu, si un pansament gastric) si capricon (supozitoare) si daca in 6 luni nu ramin insarcinata sa ma duc sa vedem ce mai e de facut... dar eu sper sa ramin pina atunci.....
Dupa laparo diagnosticul a fost: sindrom aderential pelvin si hidrosalpinx bilateral. Asta inseamna c-am avut f. multe ederente pe care mi le-a scos si trompele infundate si inflamate pe care le-a curatat si le-a permeabilizat, facindu-le functionale.

Pentru flo.flo. : DA mi-a cerut filmul de la HSG (imi zisese de la control sa-l adul cind ma va opera). Dar nu cred ca e vreo problema daca nu il ai. Te poate opera. Laparoscopia se poate face si "exploratorie", adica "diagnosticala". Oricum, la mine, rezultatul de la HSG nu prea afost acelasi cu cel de la laparo. In urma HSG concluzia a fost ca nu mai pot face nimic nici pe dreapta, nici pe stinga (amindoua trompele erau de nerecuperat)..... acum mai am o sansa....

Va pup pe toate si va tin pumnii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

77bel te rog frumos sa imi spui si mie cat te-a costat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Sindrom aderential pelvin am avut si eu + fimoza pavilionara si trompele lipite si strambe.Din cate am citit eu pe net aderentele astea sar face la loc!!Tie ce ti-a zis Marinescu ???

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

Mie mi-a zis ca a curatat locul (de aderente) si a facut tot posibilul sa faca trompele sa functioneze normal (hidosalpinx bilateral).... sI SPERA CA IN 6 LUNI SA AM BURTICA..... D-ne ajuta!!!

Mergi la inceput