Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina79 spune:

dent, multumesc mult ca mi-ai raspuns la mesaj. Eu acum astept sa-mi scot firele, sa mai vorbesc atunci cu Dr meu, dar am aranjat ca saptamana viitoare sa merg si la Dr Tutunaru, sa-i prezint toate analizele, sa ma consulte si el si sa vad ce imi zice si el.
O zi frumoasa fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

ina79-nu mai intrasem de mult la subiectul asta!insa..tu esti in aceeasi situatie ca si mine!si culmea-eu am tot 29 de ani!
insa-eu am facut si operatie laparoscopica,cat si operatie clasica ptr indepartare aderente-diagnosticul fiind exact,dar exact ca al tau!mi s-au inlaturat aderentele,ptr ca mi sa zis ca nu am sanse nici macar prin fiv!asa ca in martie,dupa trecerea celor 3 luni de la operatie voi incerca sa raman natural!nu stiu cate sanse sunt,insa-eu am vorbit cu mai multi doctori si toti mi-au zis ca nu prea am sanse!trompele fiind strangulate destul de mult timp de aderente,in unele locuri sunt subtiate-deci-e posibil sa raman insarcinata,e posibil sa fac extrauterina si e posibil sa nu raman!
deci verdictul cel mai probabil-cu cele mai mari sanse de reusita-e FIV!
daca tu afli altceva te rog ff mult sa ma anunti si pe mine!
dent-tu avand endometrioza,situatia e un pic altfel..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RMIHAELAG spune:

TUTUNARU NU SE UITA PE ANALIZE FACUTE DE ALTI MEDICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina79 spune:

uratica, astazi am fost la Dr sa-mi scoata firele si am stat de vb cu dr mana 2 de la operatie. Mi-a explicat urmatorul lucru: la operatia laparoscopia spune ca trompele sunt infundate sau ceea ce am eu, pentru ca nu iese albastru de metilen prin ele, in schimb daca am facut pana acum 2 HSG si acolo este ok, mi-a recomandat peste 2-3 luni sa mai fac un HSG. Ideea e ca eu inafara de probelma asta nu am nimic, totul e ok. La HSG, fiind vorba de radiologie acolo se vede ca un firicel substanta pe care o introduc ei. Deci, pentru permeabilitate trompe cea mai buna este HSG. A ramas sa ma refac, in incerc 1-2 luni sa incerc normal, poate poate trece :P daca nu, sa mai imi fac o histero. Am sa mai combin cu niste ceaiuri naturale si poate se intampla o minune.
Fetelor, sa aveti o si frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

URATICA,polipul endometrial este endometrioza? N-am stiut.Acesta mi-a aparut dupa stimulare hormonala pt FIV.Am inceput anul trecut in august dar a trebuit intrerupt dupa 3 zile.Apoi in noiembrie fiv 2,in decembrie transfer de embrion,dar nu s-a prins din cauza polipului.Mi la scos saptamina trecuta prin histeroscopie.Dar trompele sunt varza,lipite cu intestinele,nici nu a reusit sa ajunga la ele prin laparoscopie.Mult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

INA79,incearca acupunctura!Mie mi s-a recomandat,asta pana ce nu stiam de "sindrom aderential masiv".Grau incoltit 3 linguri pe zi,2 cani de bors facut in casa(nu din magazin),timp de doua luni.Cine stie poate da rezultate.La mine, hsg-ul din urma cu doi ani,a iesit ca nu sunt permeabile trompele,ca sa aflu acum ca e un dezastru.La tine,pare mult mai simplu,ai sanse mult mai mari.De multe ori medicina naturista a dat rezultate mai bune.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

buna seara fetelor
ce naiba se intampla ? din ce in ce mai multe femei sufera de endometrioza sau nu pot avea copii ! ma ia groaza cand citesc si mai mult cand ma gandesc ca si eu sunt in aceasi situatie
eu am fost operata laparoscopic acum trei luni si am facut tratament cu diphereline , ieri am facut ultima injectie . Este destul de greu si cu acest tratament , are niste reactii insuportabile .
In urma operatiei mi-au gasit endometrioza gradul 2 si din pacate am ramas fara trompa stanga si o parte din ovar . Motivul operatiei : dureri ingrozitoare in zona pelviana , in special in timpul menstruatiei ,dureri in timpul actului sexual , dureri in timpul ovulatiei , etc , plus un chist prins intre ovar si trompa de 6,5 cm .
imi doresc din suflet sa raman insarcinata . Am citit aici pe site ca exista femei care au ramas insarcinate desi au avut endometrioza , sper ca intr-o zi apropiata sa raman si eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina79 spune:

multumesc mult dent, . Acum am inceput sa beau niste ciaiuri combinate, dar mi-a spus cineva sa fac si splaturi intern. Nus tiu daca e bine, ma gandesc ca pana nu ma refac sa nu fac nimic de genul asta. In rest, asptept sa ma duc la control sa vad ce imi zice. Stii vreun cabinet unde se poate face acupunctura?

O zi minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

Buna seara fetele',

O rugaminte am la voi: daca a fost cineva la Giulesti, la Marinescu la operatie (laparo), spuneti-mi si mie cit mai merge pe la doctor (mina I si mina aIIa), anestezist, asistente, etc...

Eu ma internez miine si poimiine ma operez (laparo) - trompe infundate, si chiar nu stiu nimic legat de acest domeniu....

Va pup pe toate,

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Buna la toate fetele.Eu am facut laparo joi pt trompe infundata, si sa descoperit ca aveam si alta lucruri cum ar fi:aderente masive pelvine si fimoza palvionala bilaterala ???????trompe lipita.Pe biletul de extermare scrie;se procedeaza la adezaliza si codonaliza bilaterala.Poate ma ajuta-ti cu o lamurire ca sunt fffff confuza la ce scriu ei[bang.

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput