Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

multumesc de raspuns....dar pana nu vin rusiii nu sunt linistita deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

buna fetelor...............am fost si eu la dr azi dimineata si sunt z 14 nu am foliculi de ovulatie si ma trimite la laparoscopie............la cluj.. a mai facut cineva acolo?
oare pe cine sa intreb eu daca stie un dr bun la cluj care face laparo....dar mi-e frica....suntem cu 2 ani de incercari in urma,,tratamente, stimulari.........ioc,,,........am pcos, cicluri anovulatorii...............bla bla........stiti voi deja........

XMAS time...........

Poze

nostru....o fi pe drum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

gata au venit rusi...nu mai sunt stresata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

beatrice..eu sunt recent si laparoscopiata dar si operata clasic de curand..la interval de doar o luna..in noiembrie am facut laparoscopie,iar in decembrie am facut operatie clasica..in urma unui rezultat nu prea ok la laparo..
insa..m-am refacut ff repede!!!
iar laparoscopia,cat si operatia clasica am facut-o cu un dr pe care ti-l recomand cu toata inima!!e un ff bun profesionist si este si un bun "estetician" ca sa zic asa..dr. micu romeo!vreau sa zic ca la mine nu mai exista deja urmele dupa operatia laparoscopica..iar cea clasica..desi e cam de 20 de cm..nici nu se prea cunoaste!!
pentru alte detalii..intrebari..trimite-mi un pm si iti raspund cu cea mai mare placere!
PS-am vazut ca a fost o aspiranta la bebe ce mi-a contraatacat mesajul ref la dr marinescu din giulesti..
dar..cum am specificat acolo..a fost o experienta proprie!!nu am generalizat,ci am spus doar ce mi s-a intamplat mie!este posibil ca alte fete sa aiba mai mult noroc!!ca sa zic asa..sa il prinda pe marele profesor intr-o pasa buna!!eu nu am zis ca nu e posibil asa ceva!!insa..e alegerea fiecareia dintre noi unde si la ce dr sa mearga!si tocmai de asta eu raman la parerea mea!!imi pare bine sa aflu ca dl dr marinescu nu a devenit doar un nume ilustru..si ca ajuta in continuare aspirantele la bebe! bafta celor care au decis sa se lase pe mana dlui!!eu raman insa la parerea mea!!si..datorita experientelor avute si in urma celor 10 ani de analize,tratamente de cand ma lupt sa am un bebe..va garantez..ca nu exista dr mai buni ca cei din cluj!!!nu se compara!si e pacat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Buna la toate fetelesi eu am nevoie o de incurajare ma pregatesc de laparo (trompe infundate)sper sa fie numai asta si sa mi-le desfunde.Si eu sunt putin in ceata dr.meu este Anca Moisa si este embriolog deci nu se ocupa cu operati.

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

ALICE ALICE,ti-a recomandat medicul laparo pt desfundare trompe sau pt investigarea lor.Sufar de aceeasi problema si in 2007 dr.Craina din TM mi-a spus ca doar poate investiga trompele.Atunci eram dupa o dezlegare de trompe,de 4 luni si sau infundat.Iti doresc succes si te rog sa ma tii si pe mine la curent cu rezultatul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Ginecoloaga mea se ocupa de vitro iar ia asta mia recomandat, dar eu vreau sa incep cu inceputul nu cu sfarsitu eu marti ma duc sa vb cu ia si sa vedem cine ma opereaza.Analizele mele sunt ok si in dec cand am facut hsg mia gasit amandoua trompe infundate dar pt ca in spital nu poti vb prea mult cu dr si nici eu nu ma pricep la toate am uitat sa o intreb daca sau infundat dupa chiuretaj,anexita sau daca am hidrosalpinx,mia zic sa ma gandesc ce vreau si sa o anunt,si m-am gandit la laparo eu stiu ce am deci la mine nu se mai face investigare "sper".Acum sper sa nu am hidrosalpinx sau altceva.Pana marti am emoti sper sa iasa totul ok

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

Si eu stiu ca ambele trompe sunt obstruate istmic.Doar ca medicul vrea sa stie dc sunt aderente sau altceva.Am aflat ca sunt obstruate in urma unui HSG. Eu am facut un FIV in decembrie dar nu s-a prins embrionul.Multumesc pt raspuns si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina79 spune:

Buna feteleor! Sutn pe noua pe acest site, dar as vrea sa va povestesc din incercarile mele. De 2 ani m-am apucat sa investighez mult mai bine problemele infertilitatii mele. Am facut stimulari, 2 HSG -uri, unde mi-au spus ca trompele sunt permeabile, dar sunt lungi si subtiri si sunt predispusa la sarcina extrauterina. Anul trecut in dec(2008), am mers la Prof Conf Bratila(Euroclinic) si mi-a spus ca problemele mele ar ptuea fi de la aderente, ivite in urma operatiei de apendicite. Dupa auzul acestora, m-am programt la o operatie laparoscopica. Acum am 2 zile de la operatie, iar verdicult medicului a fost urmatorul: "intraoperator se constata uter si ovare de dimensiuni normale, sindrom aderential pelvin, ambele trompe de dimenisuni normale dar cu fibriile aglutinate, chsit paratubar stang. Se practica marsupialziare chist paratubar, adezioliza, fibrioliza bilaterala. Se practica cromoperturbatie ascendenta cu albastru de metil in mod repetat si se consluzioneaza obstructie tubara bilaterala proximala". Mi-a recomadat FIV, dar credeti ca mai exista vreo sansa sa se prinda bebe pe cale naturala. Am 29 de ani si nu as vrea inca sa fac FIV. Exista vreun tratement pentru rezolvarea problemelor legate de trompe? Credeti ca mergand la un alt medic, sa ascult si alta parere este de folos? Ce ma sfatuiti sa fac?

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

INA 79,ce coincidenta! Si eu in 5 februarie am fost operata de polip endometrial si mi-a facut si laparo. Diagnostic :"sindrom aderential masiv al epiplon si ansele intestinale la peretele abdominal.Nu se poate verifica permeabilitatea tubara." Indicatii pt FIV,sanse de a ramine gravida altfel, 1 la un milion.Eu am 36 ani,deci nu mai am ce astepta Am fost operata la Timisoara.
Doar D-zeu ne poate vindeca trompele!!! Mult succes si tine-ma la curent!

Mergi la inceput