Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_wanted spune:

topsecret,
eu am facut operatia in mai pe 30 si mi-a spus dr ca sa trec la treaba cand ma simt eu bine nu mi-a dat nici o interdictie vis-a-vis de operatie, bine acum in functie de ce ai avut tu....
acu ma duc sa fac un test
pup

http://tt.lilypie.com/BqeVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topsecret spune:

multumesc pt raspuns bb_wanted

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Topsecret eu am facut laparoscopia in octombrie ,iar in decembrie 2006 eram gravida,eu nu am auzit asa ceva,ca poti pierde sarcina...acum am o fetita ce a facut luna asta 1 anisor.
sper ca la ora asta cand iti scriu esti graviduta ....multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitahiohi spune:

Buna ziua,
sunt nou venita pe acest forum, asa ca sper sa ma descurc cu mesajele, o sa fac si eu laparoscopie, am fost la o groaza de medici pana acum si mie imi spuneau ca sunt ok, dr. Marinescu mi-a spus ca am ceva pb, eu am facut histero, la militar mi-au zis ca nu am nimic, la Marinescu a fost cu pb, vreau sa imi spuneti dc e dureros, dc tb sa stai in medical, dc exista reactii adverse, dc ... cam tot ce se intampla dupa si in timpul operatiei, multumesc mult ptr raspunsuri, am intrat si eu in clubul celor in asteptarea minunii




Buna ziua tuturor!
Pentru a incuraja toate fetele care vor face laparoscopie ma gandeam sa facem o lista cu cele dintre voi care dupa una sau mai multe operatii laparo ati reusit sa va indepliniti visul de a fi mama. Asteptam cat mai multe inscrieri pe aceasta lista,daca se poate cu completari de genul a ce s-a rezolvat la operatie, ce s-a gasit si ce tratamente ati urmat dupa aceea.Asteptam si parerile (legate de acest subiect) "candidatelor" la laparo!
Mult succes tuturor si celor care ati reusit multe felicitari!

Lista gravidutelor dupa laparo:

1. Madaluta ( mamica lui Darius ) (2 sarcini pierdute in trimestrul I din motive necunoscute, analize, tratamente,ian. 2006 laparo: uter septat, februarie 2006: histeroscopie-rezectie sept, martie 2006: histeroscopie-control )

2. Gripo (Dori mami lui Radu Andrei) -laparo: ovare polichistice , o trompa cu aderente – decortificare, aderente “rezolvate”, dupa 2 luni sarcina oprita in evolutie, tratament, dupa 1 an sarcina norrmala

3. loina ln ( ovare polichistice, menstra la 45-60 zile, cicluri anovulatorii, tratamente, aprilie 2006 laparo : decortificare ovare, dupa care tratament stimulare ovariana 3 luni )

4. ionica ( mamica Sophiei )- laparo in 2003, dupa un an de incercari au urmat 3 sarcini oprite in evolutie,tratamente stimulare ovariana si de sustinere a sarcinii urmate de a patra sarcina normala

5. Gabiu15+ ( laparo aug. 2002 : decortificare ovare, desfundare trompa dreapta, mai 2003: sarcina oprita in evolutie, nov. 2005 laparo cu scop exploratoriu : desfundare trompa dreapta; anovulatie,endometrul mic)

6. alinaalex ( mamica lui Marc Alexandru ) - 1 avort la cerere, HSG : trompe obturate, dec. 2004 laparo permeabilizare trompe, decortificare ovariana, focare de endometrioza, tratament diferelline )

7. asteryaro ( mamica lui Razvan Nazdravan ) - sterilitate secundara, laparo in aprilie 2005

8. ele77-mamica (mai 2003 laparo: decortificare ovariana,1 IA )

9. kristind ( laparo in z28 in nov. 2006, uter prins in bloc aderential rezolvat prin adezioliza)

10. laviniaN7+ (laparo: fibrom uterin scos, drilling ovarian)

11. mihailescu_teodora (laparo : "trompe ametite" ,dupa operatie fiind 100% beton, sotul astenoteratozoospermie)

12. Alexia28 laparo 1 aprilie 2007 - diagnostic endometrioza pelvina,tratament homeopatic si naturist; peste doua luni a devenit graviduta!

13. Dodo23 mamica de baietel 7 ani de incercari, diagnostic sterilitate inexplicabila,tratamente la Sovata,trei inseminari,doua FIV-uri intrerupte,ianuarie 2006 laparo:cateva puncte de endometrioza si chist endometriozic inlaturat ,in luna urmatoare a ramas graviduta si acum are un baietel.

14. ralu_t laparo la sfarsitul lui martie 2007,tratament cu diphereline pentru endometrioza;dupa primul CM ramas gravida si in prezent are un baietel pe nume Tudor

15. cami_antonia ( laparo in 07.02.2008:ovare micropolichistice;s-a practicat decorticarea ovarelor prin drilling ovarian);a ramas gravida in luna mai 2008
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

Buna ziua fetelor,
Si eu astept sa fac luna asta o laparoscopie; nu stiu inca exact cand pentru ca astept sa-mi vina dupa care ma programez, o sa o fac la giulesti la dr.niculescu si este o laparoscopie de diagnostic pentru ca dupa toate investigatiile de pana acum(hsg, histeroscopie)inca nu am un diagnostic pentru care nu reusesc sa raman(sotul spermograma buna)de 3 ani; sunt foarte dezamagita si sincer nu stiu la ce sa ma astept plus ca mi-e tare frica dar trebuie sa o fac poate in felul asta se descopera ceva nu stiu; daca a mai facut cineva la dr.niculescu va rog sa-mi povestiti si mie cum a decurs si alte amanunte sa stiu cam la ce sa ma astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutulyna spune:

sal fetelor
eu am facut o laparoscpie in aprilie iar in iulie am ramas cu extrauterina.am fost miercuri la giulesti la prof marinescu si m_a chemat sa imi faca perfuzii
stie cineva in ce consta aceste perfuzii?
a facut cineva?
astept raspunsurii va rog mult mult mult,nu am gasit nicaieri despre acest tip de perfuzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

tutulyna,
nu sunt perfuzii..ci sunt hidrotubatii sau instilatii.. se fac pentru a dilata un pic trompitele, astfel incat sa nu se mai instaleze "extrauterina".
se face o serie de 5 sau 6, din 2 in doua zile...ai mare grija apoi sa nu racesti..ptr ca uterul va fi mai sensibil atunci.
nu sunt dureroase..cel putin pe mine nu m-au durut.. deci pur si simplu dr va baga un amestec de antibiotice in uter, care se va duce pe trompite si le va curata sau dilata.
daca mai ai intrebari..iti raspund cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Speneti-mi va rog, la laparoscopie e o problema daca esti in primele zile ale ciclului? Saptamana viitoare sunt programata si eu si voi fi in primele zile de ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

speranta76 nu este nici o problema daca esti la menstruatie,chiar se vad mai bine aderentele in primele zile ale menstruatiei.Bafta si sa ai un rezultat beton. Este o operatie simpla si recuperarea este usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Multumesc, lalitica2000, am niste emotii!!! Miercuri ma internez, cred ca joi fac operatia.

Mergi la inceput