Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_wanted spune:

salut!
am reusit sa- i "captez" atentia(adc),se pare...,ptr ca ieri m-a operat dr Tutunaru,care mi-a dat mari sperante,nu zic mai mult
spun doar ca sunt foarte norocoasa ca am obtinut programare atat de repede si mai ales la acest doctor nemaipomenit,
acum astept rezultate si am mare incredere in DD, pt ca mi-a dovedit ca ma iubeste,nu aveam ceea ce credeau alti medici ca am si ieri a mai fost si ziua mea de nastere.....!



http://tt.lilypie.com/BqeVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

bravo bb_wanted, e mare lucru. Daca "tutu" ti-a dat sanse pai sa stii ca le ai! E genul de persoana care te trimite direct la FIV in caz ca ce vede la laparo e nasol.
Multa bafta in continuare si sa vina repede bebelusul dorit.


Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelorrrrrrrrrrrrr

buna

aici nu mai scrie nimeni???
nu a mai aparut nici o gravi dupa laparo?????
e adevarat ca marinescu si tutu sunt cei mai buni pe chestia asta....
dar vreau sa mai aud cazuri fericite....
si mie mi-a dat marinescu sanse mari sa raman natural in 5 sau 6 luni....sa vedem....
dar va rog sa mai scrieti sa ne inveselim....

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pysypisi spune:

Buna fetelor si eu am facut laparoscopie acum 10 zile,aveam probleme cu singura trompa pe care o mai am(cealalta am pierdut-o in urma unei sarcini extrauterine)mi-au decorticat si ovarele deci s-au rezolvat toate problemele pe care le aveam,acum o sa iau 5 pastilute de clostilbegyt pt stimularea ovulatiei ca se pare ca aici ar mai fi o mica problema dar se rezolva.Eu am facut laparo la Iasi la prof.Lupascu Ivona(maternitate Cuza-Voda)totul a decurs perfect iar dupa nu au fost probleme.Acum sper ca bunul Dumnezeu sa ma ajute atat pe mine cat si pe voi sa reusim sa ramanem insarcinate,va pup si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

buna
sunt si eu o mamica fericita dupa ceva ani de tratamente si in fine o laparoscopie facuta de cineva care stie cu ce se mananca boala mea: endometrioza.
totul a inceput in 2004, cu un CM cumplit de dureros si interminabil-aprox 20 de zile. din fericire eu nu ma gandeam in perioada respectiva la bebe, relatia mea cu sotul era abia la inceput, asa ca am bajbait prin diversi medici care ma anuntau ca am chisturi hematice pe ambele ovare, ca trebuiesc tratate cu anticonceptionale, si cel mai bine, ar trebui operate. eu am fugit-ca o toanta- de operatie ca draq de tamaie, insa ce-i drept nimeni nu-mi pusese un diagnostic dramatic. am ajuns in cele din urma la dr. marinescu care mi-a spus ca banuieste ca as avea endometrioza, sa revin dupa urmatorul CM sa facem laparo. bineinteles, am fugit iar -nu dati cu rosii, nu s-a obosit sa-mi explice daca e grav sau nu si eu nu doream bb. am ajuns la dr. badiu de la municipal care m-a "tratat" 2 ani de zile cu anticonceptionale luate fara pauza-deci nu aveam CM...ce pot spune, am primit ce am cautat, sau mi-am facut-o cu mana mea, anticonceptionalele fiind total contraindicate in endometrioza datorita aportului de estrogeni. m-am desteptat intr-un final cand am realizat ca de fapt tratamentul era fara sfarsit si ca dr. schimba mereu subiectul cand il intrebam daca pot sa fac bb-invariabil raspunsul era "cu bb mai vedem". altceva care m-a pus pe ganduri a fost insistenta cu care m-a rugat sa nu ma apuc sa citesc pe net despre boala asta ca mai rau imi fac... pana cand n-am mai rezistat sa iau atatea anticonceptionale si m-am apucat sa citesc si asa am aflat de dr. Tutunaru la inc. lui 2006. el mi-a zis din start: ai endometrioza, e o boala grava, ai putea ramane distruza fizic si emotional pe viata, trebuie laparo, tratament si dupa poti incerca sa faci bebe. in sept 2006 m-am casatorit si din octombrie pana in martie 2007 am incercat sa raman gravi fara succes. la sf lui martie am facut laparo, a urmat tratament cu diphereline pana in august cand dupa primul CM am ramas gravida, sarcina a decurs bine, cu cateva emotii, dar s-a soldat cu bb minunat. pentru mine toate s-au intamplat la momentul potrivit fiindca am avut norocul sa nu-mi doresc copil decat in momentul in care am si gasit medicul care sa-mi explice pe indelete ce am si cum trebuie abordata problema.
va doresc succes si sa ramaneti gravi cat mai repede
ralu

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ralu ne-ai spus o poveste impresionanta....foarte frumos...bravo....te-a ajutat Dumnezeu.....

si eu am revenit aici ca sa va spun ca am 2 teste cu 2 liniute si saptamana viitoare dupa eco va voiu ruga sa ma treceti in lista gravidutelor dupa laparo....

eu am facut operatia pe 07.02.2008....si am ramas in mai....dupa 2 incercari esuate....februarie si martie...si o luna pauza din cauza postului Pastelui....aprilie....iata ca in mai fara nici o alta monitorizare am ramas gravi....

am avut ovare micropolichistice si s-a realizat decorticare si driling ovarian.....trompe bune...

totul la doctor profesor marinescu....

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

quote:
Originally posted by cami_antonia



si eu am revenit aici ca sa va spun ca am 2 teste cu 2 liniute si saptamana viitoare dupa eco va voiu ruga sa ma treceti in lista gravidutelor dupa laparo....
Camelia



Bravo Cami,
Felicitari, uite cum se aduna succes dupa succes.
Un bebe sanatos iti doresc si bineinteles sarcina usoara!

Adc cu Printesa Andra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

felicitari camelia!!!!

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topsecret spune:

buna tuturor!sunt noua pe forum si doresc sa ma lamuriti si pe mine cu ceva...
am citit ca maj dintre voi ati pierdut sarcini dupa laparo inca din primul trimestru :(.si eu am suferit aceasta interventie chirurgicala in martie 2008 si am voie sa concep bb-ul din iulie.exista riscul pierderii primei sarcini sau a extrauterinei dupa laparo?deja mi-e teama sa ma bucur la sosirea liniutelor.pupici si multa sanatate!
sper ca am nimerit unde trebuie si nu am gresit subiectul:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topsecret spune:

nu-mi raspunde nimeni?

Mergi la inceput