Bucurii de sept - oct 2006 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:



Carmen (mephala) bebe mic papa tot la 1 ora si jumatate?.Sotul meu si-a luat concediu o saptamana,iar eu vreau daca tot o sa am mai mult timp liber sa o obisnuiesc din nou pe Rebecca la san.M-a dat peste cap mesajul Marinei pt. ca eu ma mulgeam si ii dadeam laptele ,chiar ii facusem program si era asa de bine.Dar acum sunt tare dejamagita si data peste cap - ma gandesc ca m-am muncit atata degeaba.
Daca ii dau numai la san va papa des la 1h- 1,5 ore ( chiar mai des uneori) si ma gandesc daca este bine pt. stomacelul ei.Nu stiu ce sa fac.
Mai este cineva la care bebe sa pape asa des la san?. Va rog astept raspuns.Merci.


Roxana de Diana-Rahela(8.05.2002) & Sarah-Rebecca (18.09.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ralu nu te mai agita degeaba ca ai fetita harnicutza si vrea in sus!Bravo ei!Poti s-o pui mai ridicata in carucior ca nu e nici o problema.

Putzuruca e adorabil zambetelul ala stirb...!Si Nicolas e tare zambitor....dar nu cand sunt cu aparatul la indemana...

Roxana eu cu Alesio am avut problema asta(ca sa-i zic asa) ca manca fff des.Tot la 1 ora, o ora jumate....si asa a fost pana la 5 luni cand am inceput diversificarea...dar a fost ok.

Pupici!


Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

Salutari mamici
Pufy mersic de bun venit, pufuletii tai sunt incridibili de dragalasi. Si inca ceva, amandoi semana cu tine, imi pare rau pt sotul tau. Dar deh au si ceva de la el - sexul.
Roxanae parca intreba, nu-i nimc neobisnuit daca copilul mananca la 1-1 ora jumate, inseamna ca (parerea mea) stomacelul lui f f bine si mai vrea, si mai e o chestie daca mananca asa des este f posibil ca se va modifica laptele si ca compozitie si cantitate, cel putin asa se spune aici lasa copilul sa suga cat vrea caci el face lactatia. Inca o chestie, daca are o perioada scurta (cateva zile) cand suge asa de mult si des e posibil sa aiba un "growth sprut" (crestere rapida) adica el simte ca nu se satura si cere sa manance mai des si mai mult. Daca e asa atunci nu dureaza mult si prin faptul ca suge mult se va schimba compozitia laptelui (va devani mai concentart). Cestia asta se intampla de obicei la3 sapt, 6 spt, 3 luni si 6 luni.
La noi s-a intamplat fix cand facea 3 sapt si 6 sapt iar la 3 luni am scapat adica a facut o forma mai usoara.
Parerea mea este sa o tii la san, usor usor se va indrepta si va sta mai putin, daca ai rani foloseste o minciunica din aia care se pune pe sfarc si minte copilul ca e biberon (eu inca o folosesc).
Ralucutza fetita ta e o scumpa.
Intreba cineva daca e bine ca bebe al ei sa dea sa se ridice, da e f bine, doctorita mea a testat-o pe Sophie la 2 luni cat de puternica tinand-o de manute si fortand-o sa se ridice (m-a socat caci eu nu facusem asa ceva si era gata gata sa reactionez de genu "hei ce faceti").
E f bine ca vrea sa se ridice, isi exerseaza muschii pt ziua cand se va ridica singura.
Mamili - sanatate maxima va doresc la toti.
Va pupam si mai revin.
Am uitat Puffy ce mi-a facut cu ochiul tortul ala - ce tortura pe stomacul meu adica pe creierul meu
Pupici

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Credo esti printre extrem de putinele persone care au spus ca seamana copii cu mine....majoritatea spun ca seamana cu sotul meu....oricum nu ma supar, semene cu cine or semana, numai sanatosi sa fie!
Nu ne arati si tu poze cu micuta ta?

Ralu al meu sot iubit ma tot bate la cap sa te intreb de unde ai cumparat costumasul de craciunitza.Cred ca vrea sa-si trimita seful(care vine sapt viitoare incoace) sa-i cumpere si pentru craciunasii lui...

Fetelor n-ati mai aflat nimic de Ileana???????

Pupici!


Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Credo bine ai revenit printre noi! Poate reusesti sa pui poze cu Sophie sa-ti admiram si noi minunea mica. Multumesc pentru complimentele asresate lui Vladut!

Putzuruca ce zambetzel adorabil! Sunt asa dulci cand rad sau zambesc... iti incalzesc sufletul!

Si Vladut a inceput sa zambeasca cam de la 4 saptamani, din ce in ce mai mult. La inceput radea atunci cand adormea...era asa nostim, cand incepea sa atipeasca zambea laaarg de parca visa bancuri si glumitze! La 4 saptamani mi-a zambit mie prima data si apoi de la zi la zi, tot mai mult ne incanta razand la noi... Azi a inceput sa si chicoteasca Am facut si eu poze zambaretze dar le adaug maine... acum merg la nani

Pupici si noapte buna mamicilor si bebeilor!


Andra si Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

EU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Putzuruca, super zambet ai pozat acolo !!!!!!

roxana, si RECLAMA ILEGALA al meu tot asa manaca uneori


Lilina si Vlad - Alexandru (23.09.2006)
www.totsites.com/tot/lilina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Lilina pentru putin! Acum ti-am studiata si eu mai bine printisorul...e tare dulce. Cum s-a vindecat dupa operatie?E ok acum, nu?

Noapte buna si de la noi....ma duc si eu in pat....cat ma lasa gongolinii...

Pupici!


Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Buna seara, fete dragi,
Abia acum am reusit sa ma asez in fata calculatorului. Azi a fost zi de medic si am fost cu ambele mandre la control.Thea a luat foarte bine in greutate are acum 5,100 kg ( a luat 2,500 kg in doua luni ), iar la lungime are 58 cm ( de la 49,5 cm ). Sunt tare mandra de ea.
De la medicul de familie am ajuns la oftalmolog sa vedem ce-i cu infectia asta de nu mai trece. Am aflat ca puiul mic are canalutul lacrimar infundat si din aceasta cauza tot revine infectia. Si daca tot eram acolo i-am facut si Ruticai un control.
Dupa plimbarile pe la medic am adus copii acasa si i-am lasat in grija lui buni si am fugit la Cora sa le luam cadouri de mos Nicolae . Si pana la urma le-am luat si pentru Craciun .
beatrix si raluca va santem recunoscatoareceaiul de nusetel si lactuloza au avut in sfarsit efect, azi thea a facut singura kk si fara efort. Ma bucur atat de mult , se chinuia tare rau puiu' mic, ore intregi nu pouta sa doarma. Acum e asa linistita.
pufymic si lilina va multumesc pentru raspunsuri, am fost azi la medic si intradevar de la cateva fire care nu s-au topit mi s-a inrosit cezariana.
MamiLili multa sanatate sotului tau


Fetelor voi cum stati cu memoria ? Ca eu sunt varza, mai am doar sa-mi uit copii in parc. Incep sa ma ingrijorez.

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"


www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Fetele care ati facut vaccinul de 2 luni: Ce vaccin ati facut ? Si cum l-ati transportat? ( e adevarat ca nu trebuie tinut la temp mai mari de 2'C ? )
Alexxia

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"


www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by roxanae



Daca ii dau numai la san va papa des la 1h- 1,5 ore ( chiar mai des uneori) si ma gandesc daca este bine pt. stomacelul ei.Nu stiu ce sa fac.
Mai este cineva la care bebe sa pape asa des la san?. Va rog astept raspuns.Merci.





Rox, in primul rand in pare rau ca te-a dat peste cap mesajul meu, M-am gandit mult daca sa scriu sau nu, dar pana la urma m-am gandit ca daca o fi intr-adevar asa e mai bine sa stim si fiecare sa ia decizia pe care o crede de cuviinta.

Si Maruca mea mananca destul de des, daca stau cu ea in casa ii dau cateodata la 2 ore, alteori la o ora jumate, dar atunci papa putin, doar pentru a adormi, practic nu prea e masa. In fine, per total are inca in jur de 8 mese in 24 de ore, desi la carte scrie ca la varsta ei ar trebui sa aiba doar 5,6 mese. In fine, eu sunt multumita fiindca ma gandesc ca asa imi stimuleaza mai bine lactatia. Si noaptea tot la 2-3 ore papa. ii mai scapa si la 4 ore, dar mai rar.

Eu cred ca merita sa incerci, fiindca daca ai lapte, nu vad de ce n-ar suge bebe. O sa ii fie probabil mai greu sa se reinvete la san, dar dupa aia nu vor mai fi probleme.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)
POZE CU PUI DE CUC

Mergi la inceput