cum sa avem mai multa rabdare cu copiii nostri?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Multumesc Anamaria- mama soldateilor de plumb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Am rabdare , inca.
Sper sa ma tina D-zeu tot asa .

Anca si Andrei

Pozele Noastre
Buburuzul Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Inspirata idee este cea cu acest topic .Parca mi-a ghicit gandurile dar totusi unde -i limita intre nazdravanie si obraznicie .Ma intreb cate i se pot permite unui copil si cate nu si daca este firesc sa tipe dimineata ca nu vrea sa manance si sa bata din picior chiar (asta la un copil de 9 ani ).Cate pastile magne B6 trebuie sa iau ca sa am rabdare si s-o conving cat este de important micul dejun .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smolei_2004/album?.dir=/759fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Da, rabdarea, delicat subiect. dar sa stiti ca da roade, cu multa vointa, desigur. chestia cu schimbatul rolurilor cum se sugera mai sus functioneaza si de asemenea distragerea atentiei: eu merg si beau un pahar mare cu apa cand simt ca nu mai pot.
Eu am doi strumfi mici cu diferenta de 1 an si 7 luni intre ei si perioada de dupa nasterea lui Stefanut a fost extrem de dificila, eu fiind singura cu ei, va inchipuiti cat de grea a fost acomodarea, mai ales a Mariei. recunosc ca au fost cateva luni grele pt toti, insa se poate, mai ales daca se constientizeaza urmarile. uneori ma linisteam numai la gandul "Doamne, da-mi rabdare si putere!"
Acum au mai crescut, ne descurcam din ce in ce mai bine, de pilda la momentul cu apa, Mariuca vine dupa mine, imi cere si ea, sau ne stropim, radem si trece. mai trist este cand ii face ceva rau fratiorului: fie ii ia vreo jucarie, fie il ciupeste - atunci ii spun doar ca m-am suparat si ii si arat asta, nu-i mai vorbesc atunci pe moment.
Eu consider ca totul sta in vointa.

Imi amintesc cuvintele parintelui Cleopa, care se auto-numea "Mos Putregai": "Rabdare, rabdare, rabdare! Si cand simti ca nu mai poti, ia-o de la capat: rabdare, rabdare, rabdare!"

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Ma iutam ieri la pozele de acum 2-3 ani. Ce familie fericita....in poze, pt ca in realitate, imi amintesc cum alergam din doctor in doctor cu bolile copiilor, cum calcam pe jucarii, probleme la gradi, si alte multe nimicuri. Atunci credeam ca vom fi impreuna mereu, noi patru si ajutoarele mele , mama si bunica..............Dumnezeu sa le odihneasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Am vazut si eu "strigatul de ajutor" si ma gandesc ca poate o fi de folos sugestia mea. Ca in reclame, la mine a functionat, incercati si voi (printre picaturi, caci stiu ca timpul e pretios la toata lumea) sa citi cartea "Totul se intampla inainte de 6 ani" sau "Intelege-ti copilul"... De fapt toate cartile sunt recomandate si le-am parcurs cu mult interes, pentru ca eu sunt mamica de doar 2 ani, dar capriciile nu incep la o anumita varsta si eu cred ca le-am experimentat deja pe multe dintre ele. Acum il astept pe bb2 si incerc sa-mi dozez si imbunatatesc sistemul de aparare impotriva orgiilor provocate de fiu-miu. Trebuie sa ma pastrez si pentru bb2, nu?

Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 32+ (34 + ale dr) cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Multumesc de incurajari fetelor, credeam ca sunt unica nervoasa dar m-am inselat.
Am inceput sa imi impun singura sa fiu calma si sa imi ascult fata de cate ori vrea sa imi spuna cate ceva. Eram prea nervoasa! Daca a-ti sti cat de calma sunt la serviciu si cata rabdare am cu copiii aceia(sunt instructor de educatie intr-un centru de plasament), si acasa incep sa ma descarc. Fara rost, nu?! E doar copilul meu pe care il iubesc cel mai mult pe lumea asta. Multumesc inca odata pentru incurajari, sa stiti ca nu am inceput inca sa iau MagneB6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Am citit si eu cateva din "traznaile" puiutilor...
Se poate spune ca rabdarea ar fi si problema mea;am o fetita de 2 ani,care nu pot spune ca a fost prea cuminte niciodata.dar,cam de 1-2 saptamani ma terorizeaza efectiv.Nu ma deranjeaza mijeria,dezordinea care o face in casa,nici micile prostioare gen varsat crema,scos toate lucrurile din dulap,scris pe pereti cu pix etc.
In schimb imi pierd rabdarea cand devine super obraznica,cand incepe sa faca "istericale" cum le zic eu pe strada din diverse motive(ca o vrea pe titi-suzeta-,ca vrea ea sa urce scarile murdare rau in patru labe si eu nu o las,ca vrea ea sa arunce pe jos intreaga punga de grisine abia cumparata doar de dragul de a le calca in picioare si multe altele)cand efectiv se transforma in copilul pe care nu-l suport:urla, se arunca pe jos,se contorsioneaza toata.Daca suntem numai noi doua,nu e asa rau;daca ne mai intalnim cu alti copilasi pe care-i stim,tragedie.
daca incerc sa merg cu ea la cumparaturi,totul se transforma intr-un circ;nu vrea de mana,nu vrea in brate,vrea sa alerge,sa darame tot,sa-i cumpar orice numai sa-i cumpar,ca apoi sa o arunce cat colo ca nu o mai intereseaza.
Incer cu greu sa nu tip la ea;degeaba ii explic de 10 ori un lucru,face tot ce vrea ea;degeaba o amenint cu o "ciufuleala" sau ridic tonul.mai nou a inceput sa dea in mine daca o cert;vineri seara a facut o criza urata pe strada iar cand am ajuns acasa i-am dat 2 palmute la pampers(inca avem pampers)..reactia ei? a inceput sa dea in mine,cu pumnii si picioarele,ba chiar sa ma scuipe....dupa un plans de 10 min i-am spus sa-mi ceara iertare sa ne impacam,nu a vrut si pace,cerandu-mi acelasi lucru sa-i dau ptr.care mancase "bataie"
acum nu pot scrie prea mult,o sa mai incerc maine
oare gresesc eu ceva?de fapt sigur gresesc..dar ce?O alint,o rasfat,o cert cand e cazul....ce gresesc?
Multumesc ca m-ati ascultat..sper


Poze noi,noute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Eu cand Julia face nebuni sau alte pozne, nu ma asculta ii spun o data de 2 ori ca nu este voie apoi ca pedeapsa o duc in camera si sta acolo 2 minute, atat timp cati ani are, o las sa se linisteasca si ma duc la ea, o intreb daca stie de ce este pedepsita si ii cer sa-si ceara scuze. Iar daca face isteri din pricini necunoscute pur si simplu nu o bag in seama, pana nu se linisteste. La mine totul are scuteec.

Alus + Julia Poze Julia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:


andreeap,
daca eu lovesc copilul ( la fund sau peste pampers, peste minuta, oriunde) normal ca si copilul ma loveste pe mine, doar eu il invat asta, nu?
daca copilul loveste, tine-l ferm de minuta cu care a lovit , te cobori la nivelul lui , ochi in ochi si ii zici ferm uitindu-te la el: " nu e voie sa lovesti, noi nu lovim, nu e voie sa lovesti, ai inteles? " cu calm si fermitate, ii repeti de 2-3 -4 ori. Ori de cite ori e nevoie.

isteriile sint normale la virsta asta in jur de 2 ani, absolut normale si se intimpla din mult emotive: isi exerseaza independenta, isi testeaza limitele, atiti tie cit si lui, e obosit, vrea atentie, sau pur si simplu nu stie ce vrea si nu poate sa se exprime si atunci arunca un "tantrum" adica o isterie. Poti sa astepti calm, fara sa-ti pese de ce-i in jur, sa se termine isteria si apoi sa directioneti/canalizezi copilul spre altceva, sa-i distragi atentia. Sau, cind isteria e pe terminate, iei in brate copilul, ii stergi lacrimile si ii spui ca totul e ok, va pupati si cooperati. Ii vorbesti calm si ii explici ce vrei sa-i explici.

daca vrei sa mergi la cumparaturi incearca sa mergi cind e odihnita, dupa un somn bun si mincata, sa nu fie obosita si flaminda si ii dai ceva in mina sa o tina ocupata, o jucariel un biscuite si eventual cooperati la ce sa-i cumperi, daca arunca pe jos nu-i mai cumperi si plecati imediat din magazin.si ii explici de fiecare data und emergeti, de ce mergeti si cum o sa plecati imediat daca nu coopereaza, ii dai 3 atentionari apoi ACASA ! Sa vada ca te tii de cuvint, lasi totul in mijlocul magazinului, o iei pe sus si acasa . Astfel va invata ca te tii de cuvint!

trebuie sa o inveti niste reguli, nu multe dar sa fie mereu respectate.

si mereu sa-i spui ca o intelegi pentru ca ea vrea in general doar sa se exprime, chiar si cu aceste isterii..imagineaza-ti cum e sa nu poti sa te intelegi cu cineva, nu poti sa vorbesti bine si vrei ceva

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput