Ai nostri, ca brazii! ian-feb2005 (33)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Bubu, ciulama?

Crinuta, sa imi zici si mie cum faci crema aia de eclere.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Patricia, m-am inspirat dintr-o carte mica de bucate pe care am lasat-o in Saudi, dar oricum, am facut-o cam dupa ochi.

Eu pun cam intre 500 ml-1l de lapte, zahar dupa ochi, vanilie dupa ochi, cam 5-6 oua si le las sa fiarba pana se intaresc.
Nu pun nici unt, nici altceva. Sotului i-a placut mult, si de atunci o tot folosesc.
Daca ies cocoloase, o strecor la urma. E o crema fina, nu e grea deloc, de aceea ii si dau lui Rayan sa pape.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Eu poze nu mai am cum sa fac:( ca mamzel a pus aparatul la cos si nu ne-am prins. Dar ne vedem la Simona, pana atunci sper sa mai dau jos inca 3 kg (asa e planul, din 3 in 3). Nu stiu exact cat de bine arat dar ma simt bine si asta e cel mai important.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, inca o data, bine-ai revenit acasa!

Ma bucur tare mult sa aud ca piticii bolnaviori isi revin.

Anda, imi pare tare rau de diagnosticul care te impiedica sa mai ai un bb dar ma bucur sa te vad pozitiva si decisa sa te iubesti mai mult (poate ne spui si noua tehnici, eu clar as avea nevoie de indrumare la cap. acesta).

Despre Andrei: i-am luat cadou de sf. Andrei un televizor care va ajunge in camera lui chiar astazi (trebuie sa ne traga inca un cablu mai intai) si abia astept sa vad daca instinctul m-a ghidat bine sau nu. Altfel a avut si el cateva episoade, 2 mai exact, de suparare maxima care m-au speriat fiindca ma scoteau din minti. Plangea fara oprire si nu stia ce vrea, mi s-a pus in fund in mijlocul strazii (o data chiar pe trecerea de pietoni) si singurul mod in care reusesc sa-l iau este tarat. El care n-a cerut niciodata in brate acum, cand il ia valul, se vrea dus in brate iar eu nu pot si asta il supara si mai tare iar eu, in una din aceste crize, m-am dezamagit complet fiindca m-am lasat prada furiei si i-am ars o palma la fund. Am plans de m-am uscat dupa aceea insa era tardiv si gestul necugetat fusese comis. Ma urasc fiindca mi-am incalcat principiul de capatai in cresterea lui. Ma rog la Dumnezeu sa-mi usuce mana inainte sa o fac a doua oara.
In rest este un copil exceptional, intelegator, cuminte si fericit, care adora timpul petrecut la cresa si este pasionat la culme de masini si muzica. Isi mangaie surioara in fiecare zi si o hraneste (ii pune pe buricul meu) cu orice mananca el. Ce ma uimeste si ma bucura este ca se trezeste dupa fiecare somn cu un zambet mare pe fata si te face sa uiti de orice oboseala, suparare, neajuns. Este un copil care ne lumineaza viata noua si tuturor din jurul nostru (asta implicand si faptul ca este un rasfatat si jumatate si este pupat in fund de toata familia si prietenii nostrii). Sper ca atentia pe care o are de la toata lumea sa il ajute sa-si accepte si sa-si iubeasca surioara.

Despre mine, nu m-am mai vopsit fiindca toti cei din jurul meu mi-au spus ca imi sta mai bine bruneta decat cu orice alta culoare, insa m-am tuns iar scurt. Burtica e bine, am avut, pana acum cel putin, o sarcina excelenta fara dureri si discomfort. Eu ma simt minunat si la asta contribuie si faptul ca am luat in greutate doar 5 kg care sunt localizate strict pe burta iar in rest sunt chiar mai slaba decat inainte de sarcina. In ritmul acesta, in urmatoarele 9 saptamani ramase nu cred ca mai iau mai mult de 3-4 kg si asta ma bucura fiindca imi va fi mai usor la recuperarea dupa cezariana.

Hai ca iar m-am lungit si nu vreau sa plictisesc. Va pe toti, mamici si pitici.

Oana 29+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Amaya, niciodata nu ne plictisesti. Imi place cum gandesti.



Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

aha, merci mult crinuta, plec inspre el :). sper sa gasesc crema de fondant alb sau bej pe care o caut eu si un vf pt ornat cu frisca pe tort si un trandafirash mic si inca altele :))..

oare o tava 20x30cm de copt pandispanul o fi mai scumpa acolo decat in Cora? ca apoi fac drum pana la Cora sa iau ingredientele dar dc e mai scumpa in Cora nu ma mai intorc la Wilton..



Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

"LA MULTI ANI!" TUTUROR CELOR CARE POARTA NUMELE SFANTULUI ANDREI!

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Alex, si eu vreau sa scap de bibe..dar nu stiu cum..Noi bem doar ceai si apa plata cu el...dar ne cam place sa-l morfolim toata ziua, . De suzi, a renuntat singurica, imediat ce a implinit un anisor.

Crinuta, bine a revenit in Ro! Interesanta crema ta de vanilie. O voi incerca si eu! Ai un cavaler pe cinste! wow 92 cm!

Simona, ma bucur ca Vladutz e mai bine! Abia astept petrecerea din 17 dec!

Anda, imi place cum gandesti! Ar cam trebui sa te urmam..dar mai mereu intervine cate ceva... Abia astept sa te vad! Felicitari!

Amaya, acelasi lucru il gandesc si eu despre educatia copilului..dar imi mai ies din pepeni si eu , cateodata. Incerc sa ma abtin de multe ori. Felicitari si tie! LMA!

Shobo, LMA sotului pt maine! Asteptam poze cu tortul.

Revin mai tarziu...am cate ceva de finalizat la servici..si ma grabeste sotul...

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, Kris, va multumesc.

Am uitat sa va spun ca de ceva timp am pus in album poze de la munte, daca vreti sa vedeti.

Oana 29+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kris, nu e crema mea, e adaptata dupa o reteta din cartea de bucate. Acolo mai scria sa pui unt sau margarina la sfarsit, dar eu nu sunt de acord.


Azi mi-am masurat cicatricea de la cezariana, care nu se mai vede aproape deloc, e doar o mica adancitura, in rest, e alb, si masoara 11 cm.



Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput