Durerea unei pierderi de sarcina (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Multumesc Sabina pentru ce mi-ai scris. Vezi, pe mine au vrut sa ma lase sa ajung la termen, nu mi-a zis nimeni de riscurile placentei anterioare, doar ce am citit eu singura.
Iti tin pumnii sa fie bine cu tine si bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Mirela ma pregatesc sa tin pumnii!!
Am emotii intotdeauna cind e vorba de teste si de noi gravidute pe aceasta lista!

Nana mi-e cam rusine sa scriu ca am folosit teste de ovulatie nu numai la conceptie, ci si la contraceptie.
Adevarul este ca ele indica DOAR POSIBILITATEA producerii ovulatiei, nu neaparat si producerea.De asta multe fete se duc la monitorizare ecografica.La mine testele n-au dat gres.Succes si sa ne spui cum ti se par!

Sabina sper sa ne scrii intr-o zi povestea nasterii
si sa demonstrezi ca se poate sa reusim in ciuda tuturor posibilelor complicatii!

Flavia am uitat sa iti raspund la intrebarea din capitolul trecut.In Suedia se incearca "external version" la "breech babies" in jurul saptaminilor a 36 a si a 37 a dar reusita este fifty fifty.Cu mine nu au avut succes din pacate.Banuiesc ca voi naste in februarie, am DPN pe 3 martie si la cezariana electiva se fac programari in saptamina a 39 a.

Chantal sa ai incredere in T. ca mie mi-a dat numai raspunsuri si sfaturi bune.

Michelle stiu ca acum este probabil ultimul lucru la care ai dori sa te gindesti, dar din experienta mea de pierdere a sarcinii la 16s6z,NIMIC nu m-a ajutat sa trec peste durere in afara de o noua sarcina.Nu am uitat si poate nu voi uita vreodata, uneori ma gindesc cum ar fi DACA...Desi mai aveam alti 2 copii alaturi,mi-a fost foarte greu,m-a afectat enorm si am ramas cu teama pierderii.Indiferent de citi copii am sau voi mai avea o pierdere nu se poate sterge din memorie la comanda.
Existenta unor copii in casa nu m-a ajutat prea mult, o noua sarcina insa DA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Multumesc mult,Mariana ! Si eu am emotii de fiecare data cand o fata urmeaza sa faca un test sau sa mearga la dr.,asta pentru ca ne-am atasat una de alta.
Si mie mi-a zis dr. ca fiind la a doua cezariana voi naste cu 2 sapt. mai devreme.Mai ramane doar sa raman insarcinata
Va



Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Hoping for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Dragele mele, va multumesc din suflet pentru gandurile bune! Eu am fost plecata toata saptamana trecuta (am avut doua evenimente in Poiana Brasov) si nu am reusit sa intru deloc pe net.
Mi-a fost tare dor de voi! Iar acum am si o veste buna: am fost ieri la eco si suntem cu totii OK! I-am vazut pe cei trei nastrusnici! Erau asa de miscareti!!! dadeau toti din manute si picioruse! Suntem cu totii ok si ne dezvoltam in ritm normal! Toti trei merg umar la umar si avem: 30,8 mm, 31mm si 31,6!

Flavia, iti urez si eu cu intarziere La Multi Ani!! Sa dea Domnu sa ai parte numai de bucurii si sa ne auzim peste vreo 7 luni sa ne povestesti cum te descurci cu cel mic! Abia astept ziua de joi cand o sa ne povesteti ce ai mai vazut la eco!! Si sunt sigura ca va fi totul bine!

Laura, ma bucur ca e totul ok! Poate acum te lamuresti si tu si nu o sa mai apara tot felul de probleme!

Ileana si Mariana, ma bucur tare mult ca sunteti OK! Astept in continuare vesti de voi!

Mirela, inteleg ca se apropie ziua pentru un test? Hai ca noi venim cu galeria!
Vivela si tu ai ceva vesti bune???

Va pe toate!
Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Laura Ioana, stiam ca ai fost gravi si ca s-a intamplat iar nenorocirea . Te-au pus sa faci analize pentru hipercoagulabilitatea sangelui? Si pentru SAFL? Eu nu ma prea pricep, dar dupa ce se intampla cu tine, cu atatea sarcini oprite in evolutie, ceva nu "miroase" a bine si seamana cu simptomele de la afectiunile de mai sus.
Ieri la dr T am inatlnit o mamica cu 4 sarcini oprite in evolutie pana in 2 luni si acum este gravi in 38 de sapt pt ca dr T i-a descoperit o afectiune legata de coagularea sangelui ce determina oprirea in evolutie a sarcinilor. Am inteles ca dr T ii da tratament cu aspenter si inca ceva si totul este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Mari, ma bucur sa aud vesti bune despre voi!
Va pe toti 4 si va doresc numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

Laura Ioana Daca poti sa-mi spui la ce dr ai luat tu trimiterea pt spitalizare ca sa poti face Bhcg in spital, sau daca o pot lua si de la Poparlan ca eu la el sunt inscrisa si ma duc vineri.
Trebuie sa repet analiza ca nu mi-au venit uratii dupa pirderea de sarcina si ma dor si sanii ingrozitor.Offfffff sunt intr-un stres total, ma gandesc ca poate mi-au gresit analiza la Iasi si eu sunt inca insarcinata.Nu stiu ce sa mai cred, de aia te rog daca poti sa ma ajuti.
Te pupicesc si sper sa-ti revii cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Sorina, felicitari!!! Iti doresc o sarcina cat mai usoara, fara probleme! Sa net ii la current!

Flavia, mersi de invitatie, cu siguranta o sa trec pe la tine daca voi ajunge vreodata in Montreal. Acelasi lucru e valabil si pentru tine, mai ales ca ai zis ca iti doresti uneori sa stai pe malul oceanului…Te astept oricand! Stii cum e, mereu ne dorim ce nu avem. Imi amintesc ca atunci cd locuiam in Romania, mereu spuneam iarna ca as vrea sa traiesc la caldura. Acum mi s-a indeplinit visul, dar asta nu inseamna ca uneori nu ma satur de atata caldura si ma gandesc cu nostalgie la frigul de acasa…Oricum zilele acestea chiar ma simt ca in Romania pentru ca a venit un val de aer rece dinspre tara in care locuiesti tu, astfel ca temperatura a scazut fff tare (nu s-a mai intamplat asta de f multi ani), iar dimineata nu erau decat 11 grade! Ceea ce este chiar ciudat ptr luna noiembrie. Dar pentru mine e ca o perioada de pregatire, pentru ca peste 2 sapt plec acasa.

Vivela, asteptam rezultatul testului, nu ne mai tine in tensiune!

Mirela, sa dea Domnul sa fi ramas luna aceasta. Te inteleg perfect, si eu simt la fel cand vad ca nu am ramas si cd stiu ca trebuie sa o iau de la capat. Dar din pacate, nu avem altceva de facut, trebuie sa fim optimiste si sa fim convinse ca ni se va indeplini si noua visul.

Laura, mersi, o sa intru la discutii generale chiar acum sa vad cum pot ajuta. Ce bine ca ti-ai facut toate analizele, sper sa primesti vesti bune si sa o iei de la capat cat mai repede.

Fetelor, eu nu stiu ce sa cred despre chestia asta cu respinsul sarcinilor cu baieti. Adevarul este ca atunci cd am fost insarcinata am fost mai mult decat sigura ca aveam baiat. Nu stiu de ce, asa am simtit. Dar totusi parca nu imi vine a crede. Probabil ca este cum zice Della, baietii sunt mult mai sensibili.

Ce o fi cu Mari? Sper ca este bine si ca nu intra pentru ca e ocupata cu serviciul.

Chantal, e groaznic. Are dreptate Nana, acum cred ca suferi si mai tare. Asemenea medici ar trebui sa nu mai profeseze niciodata. Dar ma bucur sa te vad mai optimista si sper sa treaca anul cat mai repede pentru tine pentru a putea sa ramai din nou insarcinata.

Michelle, ma bucur ca vrei totusi sa “vorbesti” cu noi, chiar daca stai in casa si nu vrei sa vezi multa lume. Sper din tot sufletul ca fetele de aici, care au trecut prin experiente asemanatoare, te vor ajuta sa mergi mai departe. Eu am pierdut sarcina la 9 saptamani, nu am trecut prin toate etapele unei sarcini, abia ma obisnuisem cu idea, dar durerea a fost enorma, mai ales ca asteptam acel copilas de mult timp. Nimeni nu iti cere sa o uiti pe fetita ta iubita si nu trebuie sa iti fie frica sa ai un alt copil deoarece crezi ca nu ai mai putea iubi la fel. Lasa-i pe cei dragi sa te ajute, sa-ti fie alaturi. E firesc sa nu gandim la fel, e firesc ca fiecare dintre noi sa sufere in moduri diferite, asa ca nu te gandi ca nu e normal sa suferi asa tare. Sunt convinsa ca o sa-ti revii incetul cu incetul, dar cred ca trebuie sa iti si doresti asa. Gandeste-te ca nu esti singura, il ai pe sotul tau langa tine, si merita sa incerci sa mergi mai departe! Lasa sa treaca un timp, dupa care incearca sa revii la activitatile tale zilnice, reincepe sa mergi la serviciu, chiar daca acum nu vrei sa vezi pe nimeni. Sper sa nu te deranjeze ce ti-am scris, mi se rupe sufletul cand vad atata suferinta, dar raman la parerea mea, ca doar o noua sarcina, sau cel putin gandul unei noi sarcini, iti va da putere si te va scoate din starea in care esti.

Va pup pe toate



Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Am scris mail-ul kilometric in decurs de vreo 3 ore, timp in care mai faceam si altceva la serviciu, as ac ade abia dupa ce l-am postat am vazut ca ne-a scris Mari.

Ma bucur asa mult ca sunteti bine toti 4!!!!!!!!!!! Doamne ajuta sa ai o sarcina fara probleme! Recunosc ca ma cam speriasem pentru ca nu mai scrisesei nimic...Alta data sa ne anunti cd pleci, da??Pardon, cd plecati

Cristina, weekend-ul acesta asteptam rezultatele testului?Hai, te rog, da-mi un exemplu bun de urmat, daca la mine tot nu s-a intamplat nimic.Asteept rezultatul testului.

Della, un pentru tine.

si inca pentru toate fetele


Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

fetelor, am doua vesti, una buna, una mai putin buna.Hai ca incep cu cea mai putin buna, Dominic e bolnav de simbata, si ieri cind l-am luat de la gradi avea din nou febra, si ce m-a speriat si mai tare avea niste ganglioni atit de umflati la git, ca-i ieseau de-o parte si de alta ca la hamster. fuga la medic cu el, si cica are un virus, mi l-a scris pe o hirtie ca nici nu i-am retinut numele, si ca sa-i dau advil ptr febra si atit, ca altceva nu are ce sa-i dea, si i-a mai dat ceva si ptr diaree si apropos de medici incompetenti, desi i-am spus ca bebe meu e alergic la lapte i-a dat un medicament ce avea lapte praf in el, noroc ca prietena mea medic era acolo si am sunat-o de la farmacie si mi-a spus sa nu-i dau, si noroc ca eu m-am uitat pe eticheta, ptr el era fatal doza de 3 capsule pe zi.....in fine, ideea e ca doctorul a spus ca e periculos daca eu, ca sint insarcinata, iau acest virus e periculos ptr fat.....m-am speriat, de am visat azi noapte ca ma bateam cu un virus, ii dadeam numa pumni in cap.....azi la detartraj am lesinat, de durere, de nemincare, de frica, etc.....si vin la servici si aflu ca baietelul colegei mele de 4 ani e internat in spital cu pneumonie......acuma, desi nu am semne de raceala, ma simt inconjurata numa de virusi care stau sa ma atace....cineva mi-a spus ca ce mi-a trebuit sa ramin din nou cind am un copil care merge la gradi......pai da, poate trebuia sa astept sa mearga la armata.....in fine, vestea buna, e ca ieri i-am auzit inima lui bebe la Dopler, si de data asta e sigur el, se auzea ca in departare dar era acolo. va pup pe toate, am sa mai scriu de acasa, daca pot, ca mai am citeva de spus la fete.

Flavia +10, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput