Prichindei martie - aprilie 2005 (115)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Danuta, ca si cadou de Mos Nicolae o sa-i iau Juliei o papusa. Am vazut ceva haios, un bebe cu o olita si un biberon, daca bea face pipi. Chiar daca o sa-i confisc imediat biberonul (pt ca o sa ude peste tot) sper sa o distreze. Iar de Craciun o sa-i iau un carucior pt papusa.

Andira
, multa sanatate Irinei, sper sa fie doar o alarma falsa.

Crisa, ma bucur ca Andrei este bine!

Coco si mie mi-a cazut fatza cind am vazut intr-un magazin de aici, e drept foarte sic (Galeriile Lafayette), combinezoane de ski intre 70 si 100 euro pentru copii de 1 an!

Daria, multumesc de intrebare! Despre ce accident de mediu a fost vorba? Pt intrebarea pe care ai pus-o, sincer, imi pare rau ca nu te pot ajuta, nu am nici o idee. Poate e trecator?

Eu sint incintata , am avut un week-end cultural. Ceea ce recunosc cu mihnire si rusine nu mi s-a mai intimplat de mult. Vineri am luat o zi de concediu si m-am dus sa ma plimb prin Paris (1 ora de tren distanta). La prinz am mincat cu un prieten la un restaurant românesc pe care l-au recomandat fetele pe forum. Bon, asta nu prea e cultural, dar face bine . Apoi am vizitat o expozitie Titien la Musée de Luxembourg, faina, dar muuulta lume. Simbata m-am dus la teatru acilea la noi in comuna. Era o trupa de amatori, dar spectacolul foarte bine facut. Duminica, distractie in familie, ne-am dus la circ. Julia a aplaudat pina n-a mai putut. Spectacolul a durat 2 ore, cu pauza, per ansamblu au fost cuminti, s-au mai foit, s-au mai dat jos de pe scaun, dar nu ma pling.

Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa!

PS Stie cineva daca sint spectacole de teatru la Bucuresti in saptamina dintre Craciun si Revelion? M-am uitat pe siturile citorva teatre, insa dau programul doar pina la sfirsitul lunii noiembrie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

moamaaaaaa ce liniste. Nu-i a buna.
na,nu-i bai,io va povestesc...poate-poate 'oi urni apele.
La citit de rezultate nu am mers,abia de astazi dr a revenit din concediu. Dar m-am linistit,pt ca mi-au dat zuzu si mamacita o lista cu valorile normale la copii, si Brien se incadreaza bine
Cu guritza nu stiu ce ca zic, parca(poate e doar autosugestie)nu mai miroase asa tare. Vedem cand mergem la dr(astazi sau maine,depinde cum il gasim disponibil)
Si cum sa va povestesc nitel de "bitu meu" =iubitul meu. E de groaaza...cand suntem acasa numai si numai calare pe noi(io-s posesia lui si asta-i lege),daca ma vede ca intentionez sa ma apropiu de calculator fuge si pune scaunul in asa fel incat sa nu pot intra si striga "nu-nu!"adica sa nu stau la el. A invatat sa pupe(adica stia,dar il rugam si trageam de el pt cate un pupic) si acum ma tranteste pe pat,fotoliu,se urca pe mine,imi cuprinde fatza cu mainile,spune "uite mama,daga-daga(draga-draga)" si ma pupa pe gura. Ei...ciudat deoarece cu Mircea nu face asa. Doar cu mine. Probabil de unde-l vede pe M ca ma pupa pe gura,nu stiu....Va dati seama ca nu-s deloc de acord cu acest fel de pupat,dar nici nu stiu cum sa-l directionez spre obraz,pt ca daca vede ca incerc sa ma sustrag iubirii marturisite,pune botic sau e tare nedumerit. Asa ca...daca aveti idei care sa nu-l raneasca in amorul propriu...v-as fi recunoscatoare.
pe de alta parte,plange sufletul in mine ,imi vine sa ma arunc de la etaj,simt ca nu am aer si motive de a trai...Cum is io asa,mai sensibilicoasa,ma omoara. Asta cand(uneori,nu tot timpul)il lasam la bunici de dupa-masa pana a doua zi dimineata(rar,in ultimele 3 luni,l-am lasat de 2 ori),iar cand mergem dupa el(evident de fiecare data il gasim in plin proces de joaca-razgaiala,in care toata lumea e la picioarele lui ) ne arunca o privire grabita,scapa un zambet,si daca-l luam in brate incepe sa urle si sa se zbataaaaaa! Va rog sa ma credeti ca-s distrusa sufleteste,incep imediat sa plang,Mircea se enerveaza(si din cauza de amareala in suflet,si pt ca-l irita reactia lui si pt ca ma vede pe mine la pamant dupa fiecare experienta de acest fel) si ui' asa.....
Asdta s-a intamplat acum,duminica.L-am lasat de sambata seara pana duminica la ai mei.Ne-a vazut,a zambit scurt,apoi si-a continuat peregrinarea dupa munu-muni(bunu-buni),l-am luat in brate sa-l pup,a inceput sa tipe,l-am lasat jos.Dupa cateva minutele l-a luat M,aceeasi reactie.
de ce ddumnezeu face asa?!??! Io nu mai am nici o explicatie logica. Acasa e numai calare pe mine,nu ma lasa sa respir.



Poze frumoase cu noi
filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

Bun,il alta ordine de idei,e smecher foc. A prins el drag de o caciulita crosetata de-o tanti,nimic deosebit,dar draghuta ,din lana moale. O adora.De cate ori plecam undeva isi ia caciula(numai pe aia),oricat incerc sa-l directioneaz pe alta mai...asortabila la tinuta,el pe asta o vrea si pace!
Iri am plecat la plimbare,vreme frumoasa,cald(cam 20 gr),am plecat fara acoperamant pe cap,doar era cald. L-am intrebat la un moment dat daca-i e frig ,a raspuns ca "da,a nutze"=a manutze(asta pt ca-i plac tare mult si manusile si le-ar tine tot in maini. Acu'... sa ma ierte sfantu Petru,da' bash manushi la 20 grade io nu-i dau,asa ca...nu m-am executat. A stat el ce-a stat,cred ca a tocmit plan in capsor si peste ceva timp,mi-a spus:"fig a eche,fig a cap"=frig la ureche,frig la cap. Daca intr-adevar i-o fi fost frig, sau daca era doar o alta strategie de a obtine caciulitza...io nu stiu,ideea e ca m-am execxutat si a obtinut ce-a vrut
Nu mai are o clipa astampar. Tot trage,cerceteaza,se urca,coboara,se invarte. Zilele trecute l-am surprins aruncandu-si jucariile pe geam. Asa,ca fire,e asculator si cumintel(adica intelege si termina o actiune daca-l rog) dar e si tare agitat si intr-o permanenta miscare
Poze frumoase cu noi
filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

- iarta-ma Daria-am ras si am citit pe nerasuflate ce ai poverstit! Atata-i de mortal Brien! Si Vlad e posesiv aru cu mine- de pupat pe gura nu o face ca nici tac-su nu ma pupa pe gura cu el de fata ?(sau cu altii). In schimb vlad ma si musca de drag... era sa-mi lase niste urme in obraz... sau o fi de la dintzi si nu de drag?!

Gegea- esti o scumpa!

Marox- sunt uimita de-a dreptul -Julia a stat 2 ore la circ?! Super-cuminte fetita ai!

Noi ne-am dus la o coada de 5 persoane la Electrica azi s adepun contractul cu consumul realist, nu cu ce mi-au dat ei. Vlad nu a stat 1 secunda, noroc ca am o cunostintza, am chemat-o la registratura si ne-a rezolvat... Asta micu fugea pe acolo si era super-fericit ca gasise niste steaguri si putea sa puna mana pe ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:


Abia, abia mai gasesc putin timp sa intru pe la voi, dar vad ca nu sunt singura...

Daria super simpatic Brien al tau Gurita cred ca ii miroase de la mucozitati prin gat, si fetelor mele le miroase cand sunt racite uneori. Daca nu e racit deloc, habar n-am. Zici ca e spalat zilnic pe dinti... de la stomac ar putea fi, dar totusi continutul stomacului se schimba in functie de meniu, ar trebui sa se schimbe si mireasma... Sa-mi zici si mie ce spune nenea doctorul
Scena de la bunici mi se pare normala. Cu voi e tot timpul, acolo ajunge rar si se simte foarte bine. Cand va vede stie ca ati venit sa-l luati si el se joaca de minune acolo si n-are de gand sa plece. Nu ii e teama ca v-ar pierde pe voi, nu va pune in balanta cu bunicii (aminteste-ti testul de la psiholog, e sigur de voi!), vrea doar sa se mai joace acolo. In fond e rasfatat de bunici, nu?



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Marox chiar ma gandeam sa merg si cu Ioana la circ, mi-ai facut curaj Succes cu bebelusul, sper sa-i placa Juliei. La noi Mariuca e foarte interesata de bebelusi si acareturile lor. Pe Ioana o lasa rece. Ea e atrasa de triciclete, trotinete, animalute (in special ursii!, dar si cateii si altele), sticle si farfurioare, oale, lingurite de jucarie, face papa pentru toata lumea si le da si de baut Toate astea insa vin dupa marea ei iubire: cartile!

Ana te inteleg perfect! Asta fac si eu in weekend, cand sunt acasa. Mariuca nu face teme fara mine, Ioana nu ma lasa nici o secunda si vrea sa faca totul cu mine Iti tin pumnii!

Danuta incearca o prajitura cu crema, choix a la creme sau tarta cu vanilie si fructe. Garantat va manca cu placere.

Nicelmic Multa sanatate Iubi-tei! Dar ai descoperit de ce face febra? E o faringita, sau ce?

Apropo de raceli! Trebuie sa va zic si voua, poate va ajuta vreodata. V-am mai ridicat eu in slavi aerosolii, dar de data asta chiar m-au uimit foarte tare! Mariuca era mucoasa si putin racita de cam o saptamana, incepuse sa tuseasca, cand, in noaptea de vineri spre sambata a tusit foarte mult, si dimineata la fel. Deja suna a magar si am recunoscut imediat sound-ul de bronsita I-am facut sambata in cursul diminetii aerosoli cu fluimucil si ser fiziologic. A tusit dupa cam o jumatate de ora destul de mult si i-a curs nasul zdravan si ASTA A FOST! N-a mai tusit de atunci! I-am mai facut aerosoli si seara si a doua zi, dar chiar nu a mai tusit deloc. Mucoasa mai e putin, dar bronhiile s-au curatat foarte bine. Mi s-a parut spectaculos, fiindca se obicei, cand facea bronsita, tusea cam 3 saptamani ca un magar indiferent ce siropuri ii dadeam.

Mamacita unde esti? Ce faci cu norma? Ai rezolvat cu bona? Totul bine?
I-am comandat si eu Ioanei ursulet cu dus, multzam ca mi l-ai aratat. Eu ratasem catalogul Quelle de toamna, fiindca mi-l luase Ioana Era intre cartile ei, pus bine Ca premiu i-am comandat si o salopeta si lengerie de pat cu ursuleti (Mariuca a preferat caii)

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccelmic spune:

Rrox Si eu m-am gindit initial la o faringita virala,dar uite ce am patit aseara:la baie am observat pe trunchi-doar pe torace si pe spate o eruptie f fina ca niste puncte rosii.Am pus mina pe carti si am citit febrele eruptive .Pojar nu e,varicela nu e,scarlatina nu,rujeola nu.Ar putea fi rubeola ('pojarul de trei zile' sau 'pojarelul').Insa eruptia ca topografie e atipica-ar trebui sa apara intai pe fata apoi se extinde si ar trebui sa aiba adenopatii occipitale -nu are.Ar mai putea fi o dermatita de contact(de la detergent?) caci a transpirat noaptea sau alergie medicam (supoz algocalmin-desi i-am mai pus si alta data si nu a facut).Nu stiu ce sa zic sint cam in ceatza.A vazut-o si altcineva (matusa mea e pediatru),zice ca nu e rubeola,insa eu am citit ca sint f frecvente si formele atipice.Nu am facut ROR inca-cind am fost chemati acum o luna avea Iubi viroza urita tare nu am putu sa o vaccinez atunci,deci nu e imunizata.Sint ingrijorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccelmic spune:

[red]Dariaevelin[/red],fii fericita ca (inca) te pupa,o sa vina varsta cind nu o sa te lase sa-l pupi nici pe frunte.Eu MOR de bucurie cind binevoieste sa-mi dea 'o bobitza de dulceatza'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Hi!

Am mai aterizat si noi pe aici.
Daria,Cenia multumim.Pai chestia era ca de mult vroiam sa scap de obiceiul asta "rau".si intr-o seara m-am chinuit vreo ora si ceva si nici urma sa se culce si m-am suparat asa de tare si i-am spus ca de acum in colo nu ne mai culcam leganati ca este baietel mare si trebuie sa adoarma singurel.Asa ca in sera respectiva,ca in toate care au urmat m-am asezat langa el in pat si i-am cantat ca de obicei.Sigur ca s-a lasat cu urlete,dar nu m-am lasat induplecata,si dupa 2 seri deja nu mai protesta,iar acum nu mai avem absolut nici o probelma

Daria este un simpatic si jumatae Brien.Eu sunt de acord cu Rrox in ceea ce priveste scena de la bunici.Sigur asta nu inseamna ca este usor sa treci prin asa ceva,ca si noua ni se intampla ca Matei il pupam mai mult pe Bogdan,probabil cum sta cu el acasa si eu daca vreau sa il pup intoarce capul.Sigur probabil ca in cazul nostru el este si suparat pe mine ca plec in fiecare zi si il las cu tati.Oricum sigur Brien te iubeste mai mult decat pe oricine altcineva pe lume

Danuta ce mai face bb mic?.La noi Matei ar manca orice dulce,asa ca eu zic ca esti norocoasa.La noi mai nou face si scandal,ca a prins el ca in frigider sunt chestii pe care le-ar putea manca si uneori nu vrea mancare si ma trage la frigider sa ii dau de acolo "prostioare"

Niccelmic multa sanate va doresc

Ellinia ce mai faceti?Ce mai face frumusetea de Stefanut.cum merge cu bona?

Ligia l-am admirat si noi pe Raducu facand puzzle-ul.Felicitari.

Rrox pupici Ioanei din partea lui Matei.

Noi inca nu stim ce sa ii luam lu matei.Am vazut o tricicleta si ne gandeam ca prin parc tragea de toate tricicletele si bicicletele copiilor.Oricum nu stiu in ce masura va stii el sa pedaleze,dar nu ma indoiesc ca v-a invata repede(vorbeste modesta din mine).Si ne mai gadean la un tobogan-de fapt pt craciun,insa nu prea am vazut,pote apar in preaja Craciunului;si un centru de activitati cu telefon,sorter,si nu mai stiu ce-sa vedem.Sigur o sa ii mai luam niste hainute si mai vedem ofertele .Oricum cadou pt toti o sa mergem cateva zile la munte de Craciun,ca tot am liber de pe 23 pana pe 2



O seara placuta tuturor.





Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Uite ca ma apuc de scris..sa vedem finalul, dar iarasi eu cu "gargaunii" mei vin si zic ca toata ziua stau pe DC, dar pur si simplu nu mai pot scrie ca inainte...
In ultimele zile, Rares a facut progrese remarcabile si ne uimeste din ce in ce mai mult....daca lupta cu olita a fost pierduta, va pot spune ca a acceptat fara probleme "tronul" si este tare fericit.....insa pe mine ma lasa fara grai simtul sau de organizare( deocamdata la capitolul jucarii).
Si, cred ca a inceput perioada copierii si imitarii...si ca exemplu temeinic...este modul , cum in fiecare dimineata se urca pe cantar si asteapta cuminte o citire si un bravo de la mami.
Azi am reusit sa mergem sa vizitam o gradinita particulara, este foarte frumoasa, insa putin inghesuita ca spatiu....dar m-a apucat un sentiment de panica si lipsa de incredere in propria persoana...
Vineri, vom pleca la munte , in sfarsit botezam si sunt plina de emotii.

Incerc sa raspund , dar sa vad cat ma tine memeoria...
Daria, te "invidiez"...la capitolul pupici...Rares , un singur pupic pe zi si atat( si nu glumesc), oricat as insista...fara rezultat.
La intrebarea ta, fetele ti-au dat raspunsul( atat cat ma pricep si eu).

Pisi, scuze,am uitat sa apreciez "progresul" urias la dormit...pai era si cazul, mami avea dreptate...Matei e baiat mare.

Niccelmic, sanatate iubei mici.

Rrox, multumiri pentru "subliniere", eu chiar aveam nevoie de un pro aerosoli....ca si varinata de tratament.

Mamacita, macar o veste mica, sa stim ca totul e in regula.

Ma lasa memoria, ma duc sa mai citesc.....



Alina si printul Rares
Pozele noastre

Mergi la inceput