Am pierdut o sarcina in 34 de spatamni

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Si la mine iosup a gasit in sapt. 36 o intarziere de 2 sapt. , a scris IUGR si mi-a zis sa merg la Tutunaru. Am ajuns la el abia peste o saptamana, m-a internat pentru supraveghere 3 zile, apoi m-a trimis la Coltea pentru analize- dorea sa vada daca am sindrom antifofolipidic. Nu am avut, asa ca l-a lasat pe Alex la crescut si l-a scos abia in sapt. 40. Citind acest subiect, imi dau seama ca am avut noroc.DianaD & Alexandru(12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am sindrom antifosfolipidic si am facut tratament cu clexane injectabil de 0,4 ml si aspirina de 75mg de la 3 luni de sarcina.tratamentul l am luat gratuit,altfel ar fi trebuit sa dau 90 de miloane pe el si nu mi permiteam.injectiile mi le facea un asistent care venea zilnic acasa,mi a fost frica sa mi le fac singura.am cheltuit f multi bani, am dat spaga la med de familie sa mi dea reteta gratuita pt clexane in fiecare luna,spaga la farmacista sa mi aduca injectiile pt ca erau de uz intraspitalicesc si se gaseau f greu,bani la asistentul care mi facea injectiile,bani la 2 saptamani pe drum pt ca sunt din provincie,bani la med ginecolog,bani pt concediu medical,pt ca de la 4 luni de sarcina am stat numai in pat,insa dr ginecolog fiind din bucuresti n avea voie sa mi dea concediu medical decat daca stateam internata in spital....am facut 2 imprumuturi sa pot sa platesc toate astea,si acum mai platesc.....insa totul a meritat,pe 3 ianuarie 2005 am nascut un baietel de 4650kg si 53 cm,perfect sanatos.acum baiatul meu are 1 an si 10 luni,e un nazdravan,alearga toata ziua si vorbeste intruna,la anul ma gandesc s o iau de la capat,imi doresc 2 copii.asa ca multa bafta si nu ti fie frica de tratament.si inca ceva/pe tp sarcinii am fost de 4 ori internata in spital,la una din internari am cunoscut o fata care era insarcinata in luna a 9 a,mi a povestit ca inainte de sarcina asta dusese 2 sarcini pana in luna a 9 a,cand copiii murisera inainte de a i naste.a facut analize,avea sindrom antifosfolipidic si facuse tratament.cat am stat in spital,tipa a nascut o fetita sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Si eu am prezenta proteina C reactiva. Imi doresc un copil....asta inseamna ca e ceva rau??

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

quote:
Initial creeata de daneza2006

Salutare

La inceputul luni iunie 2006 am pierdut o sarcina in 8 luni. Totul a mers perfect pana la un momentdat cand la ecografie sa observat o diferenta prea mare intre varsta biologica si cea cronologica. Diferenta de 5 saptamani. Suferinta fizica si pshica prin care am trecut a fost extrem de mare si nici acum nu m-am vindecat complet...sunt foarte multe de spus, dar am sa ma rezum doar la o parte din acestea.

Dupa lungi insistente ale sotului meu am fost la hematologie unde am descoperit ca sufar de sindromul Antifosfolipidic, rezultatul care ma cam sperie este urmatorul:
APCR = 954 (normal ar trebuii sa fie intre 120 - 300) APCR - ( Rezistenta la proteina C activata)

Intrebarea mea este. A mai avut cineva problema aceasta si in urma tratamentelor a dus o sarcina pana la capt si sanatoasa?

Si durerea mea cea mai mare. Cum oare este posibil sa pierzi o sarcina in 8 luni si nimeni sa nu vada nimic? (Medicii care m-au tinut sub observatie au fost cei de la spitalul Caritas si Dr. IOSUB de la CMU - CARUIA AM SA-I FAC MULTE REPROSURI)



Mie mi-a dat medicul pt.p[revenirea acestui sindrom sa iau aspirina cardiacului,una pe zi,pt.ca am facut FIV si eram predispusa la asa ceva. Daca faci trat.poti duce o sarcina pana la capat fara probleme. Stiu priun ce ai trecut,tot in august eu am nascut doi gemeni iar unul din ei a trait 2 zile si a murit din incompetenta medicilor. Ia viata in piept si ia-o de la capat cu curaj!!!!
Succes!

veronici
mamica lui Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Eu am un bb sanatos, multumesc lui Dumnezeu si dr. care m-a supravegheat!...

dar am facut tratament cu clexane si tromboass, a fost prima sarcina dar am avut sangerari si dr m-a trimis sa fac analiza la fundeni; mi-a iesit sindrom antifosfolipidic, stiam multe persoane care pierdusera sarcini din cauza asta, si am inceput tratamentul ; totul a fost ok; in sapt. 23 de sarcina m-am internat de urgenta cu iminenta de avort (nu avea leg. cu coagularea, ci aveam contractii si col scurtat) si am stat la pat in spital pana in sapt 37 cand am nascut.

Stiu ca unii dr spun ca tratam asta cu clexane se da prea usor, dar totusi eu am spus ca daca mi-a iesit analiza pozitiva, aveam o sangerare care nu avea alte cauze,atunci e indicat sa fac tratamentul........ si cred ca merita sa va faceti si investigatiile astea!....merita bb si meritati si voi!...



anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Draga mea,
spuneai ca maine mergi la madam Uscatescu la Fundeni.
Te rog eu mult du-te si la Coltea, la dr. Avram.
Mie la Fundeni mi-a dat madam Uscatescu niste rezultate total gresite.

E adevarat ca dr. Iosub ti-a zis sa stai linistita. Dar sa stii ca raspunderea o poarta obstreticianul, nu ecografistul.
Mie dr. Iosub mi-a scris pe eco la un moment dat "placenta previa". Obstreticianul care imi urmarea sarcina a taiat si mi-a spus" treaba dr. Iosub este sa constate. Interpretarea eu o fac."



Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Daneza21
Imi pare tare rau de cele prin care ai trecut, si pt nimeni nu e usor sa stie ca atat timp a fost impreuna cu "dumnealui" si apoi?!...din pacate acesta conditie se diagnosticheaza frecvent prin avoturi spontane, sau moarte intrauterina, cand nu se stie realmente de ce s-a intamplat si se merge mai departe cu investigatiile.In toata tragedia ta, crede-ma ca esti o norocosa, pt ca stiu cazuri care au avut cam 3 avorturi spontane in luni mici, si abia dupa ce s-a vazut ca totusi is prea multe, s-a investigat mai departe.E o boala nu prea frecventa si nu intra in analizele de laborator de rutina care se fac in sarcina.Bine ca stii ce ai, si ai aflat repede, si cu tratament si credinta vei fi mamica fericita. Iti doresc curaj, putere si medic sufletist care sa iti urmareasca viitoarea sarcina cu mare atentie si profesionalism.
Inca o data curaj si nu uita ca daca Dumnezeu a inchis o usa, sigur a lasat o fereastra deschisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Daneza 21
nu vreau sa ma intelegi gresit, nu vreau sa iau apararea nimanui aici. Vroiam sa te incurajez sa treci mai departe, si sa stii ca uneori se intampla brusc fara semne, alta data ca la tine cu indici de suspiciune, si alta data-cand e cel mai trist- sint mamici care trec pe aici de cateva ori pana cand cineva decide sa mearga mai departe cu investigatiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Daneza, imi pare tare rau...nu am cuvinte...
Sfatul meu este sa te duci la Dr. Tutunaru, care este recunoscut in Buc pt "pastrarea de sarcini la gravidele cu probleme" de orice natura...sunt atatea fete care au pierdut sarcini la rand, iar cand au ajuns la el, cu tratamentul potrivit, au reusit sa nasca bebei sanatosi si la termen.

Dumnezeu sa te ajute sa ai cat de curand bebelul mult-dorit!

Cat despre Iosup, am auziy multe si pro si contra...Mie mi-a descoperit IR-urile cam maricele la 14 sapt, T mi-a dat tratament, iat la 18 sapt erau ok. Deci pe mine m-a ajutat. Cred ca depinde de fiecare caz in parte. Am insa o prietena careia nu i-a vazut placenta praevia...si daca nu ar fi avut grija T, ar fi putut sa piarda bebela.

Pupicei, Ingeras 38+ Maya Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

Aurasa ai spus ca ai IR-urile crescute. stii cumva ce valori ai avut pe la 16 saptamani?
si mie mi-au iesit 'un pic crescute' si domnul doctor Iosup mi-a spus doar sa ma odihnesc, iar ginecologul ca va trebui sa fim atenti la IR-uri in saptamana 25

Eu aveam 0.63 in saptamana 16 si cam tot atat in saptamana 12. Din cate am inteles ar trebui sa scada cu cat sarcina inainteaza

multumesc de ajutor si bafta


18+

Mergi la inceput