Mamici de ianuarie - februarie 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Aaaa..am si eu steluta,mi-a luat ceva timp sa o castig


Adinush 33+ cu - Ingrid-Eileen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
listuta de intalneala:

Alinuk
Kateryna
Alinatxa
Messa
Catalina
Anis
GabrielaS
Marinar
adinush
megbeng
eli1977


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

mihacarm,cristiana 70,daconst,helenutza,catalina,dianamizzi,nadiutza,ylilimic,dadap,cristia ,messa ,amaya,oana bucur ,bits,mariana 1976 ,A.Alina ,eli1977 ,,va multumesc!
gabriela s,mi-ai facut o imensa bucurie fara sa vrei!! si iti multumesc!! am fost la ecografie,la 33 sapt am crezut ca e mica fetita,la 1800.si nu mi-au aratat ecranul DELOC,m-am dus sa imi vad fetita si nu am vazut-o ! asa,am vazut fetita ta,in filmulet!
nici sexul nu mi l-au mai confirmat,nimic.si imi era atat de dor sa o vad,ca nu o mai vazusem din august..
haricleea,eu sunt suuuper calma,dar daca la mine in casa s-ar aduna parintii mei si socrii si sa iasa scantei si contradictii,eu ii iau de mana frumusel pe toti si ii dau afara! fara sa le pun partea niciunuia.ba mai rau,pe ai mei i-as lua mai tare,pt ca ei sunt primii care ar trebui sa se gandeasca LA MINE nu la orgoliile lor!
nu te mai enerva pt toti.asa faceam si eu inainte,si plangeam ac proasta.a trecut muuulta vreme de atunci,am taiat in carne vie,si de atunci e liniste si pace.
cel putin in aparenta.cum ii prind,cum ii tai!
pune-i la punct,si anunta-i de pe acum!! nu risca sa faci tu crize de nervi si sa pierzi laptele!uite ce zice si messa!!
cristiana,stai linistita ,scumpo,cu incurcatura!am inteles mesajul!
dianamizzi,imi face cu ochiul reteta ta de aripioare!
nadiuta,si tu cu arsul...mie imi vine noaptea de foert porumb,am cumparat iar..si aseara imi venise iar,si sotul mi-a zis ca ma roaga sa nu ma apuc,ca el se culca,e tarziu si nu mai poate sta,si singura sa nu ma mai apuc de fiert porumb,ca il uit iar ca pe celalalt.si nu am facut.dar acum vreau iarrrrrrrrrrr! ce sa fac sa nu dau dracu foc la casa???
am sunatoarea aia de la cuptor,dar naiba stie la cat sa il pun..
sa pun ceasul?dar cat??
cristia,ma bucur ca iti trece raceala!
catalina,cand te simti asa obosita,stai in pat,draguta! nu mai fa nimic! asta iti cere organismul,asculta-l! sigur nu se vor supara fetele ca nu ajungi la intalnire!
belle vue nu te mai gandi la ce e mai rau.gandeste.te ca ar fi prea mare coincidenta ca exact in astea trei zile sa ti se intample ceva,cand nu e el.ai sa vezi ca or sa treaca fara incidente! stai cumintica si asteapta-l!
bits!!!
,bine ai revenit,draguta!!! ma bucur ca ai baietel!!mami cu doi baietei! cel mare cum se acomodeaza la gradinita?ma bucur ca esti bine !! ai sa vezi ca ai sa treci cu bine cezariana si ai sa fii o mamica fericita! nu lasa sa te invadeze frica!
flavia ioana
,"noi mergem ca sa ne mai distram un pic pt ca ultima oara erau tare haioase, zambeau la mami si fiecare isi rodea cordonul..erau tare scumpe, abia astept.." ce simpatice fetitele taleee!!!o sa iti tin pumnii pt ecografie!
messa,ia nu plezni de atatea aripi si arunca si la mine una !
maria
,sa iti iei tensiunea cand itie rau,sa verifici.si iaun pic de zaghar sub limba,daca e ceva scazut,tensiune,glicemie,etc,iti revii imediat.si multa odinha! ai grija de tine!sa ne spui cum te simti!
Luca Matei(15.11.2004) -ylilimic LA MULTI ANI!!!
adinush,nu stiu daca afecteaza lumina ,in somnul luibebe,dar stiu ca e bine sa invete sa faca diferenta dintre zi si noapte,tocmai prin lumina stinsa noaptea.acum,daca tu nu ai inctro,pui lumina mai slaba noaptea..
cum mai esti moral ??


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Moral sunt bine..la 5 jumate bantui pe net..need i say more?
Si tu si Oana aveti mare dreptate ca raspunsul tot in mine il gasesc.Si chiar incerc sa fiu obiectiva.Faza e ca ,desi nu cred in zodii, noi suntem amandoi foarte reprezentativi pt zodiile nostre,deloc compatibile de altfel.
Eu sunt capricorn si imi plac lucrurile foarte clare ori e laie ri balaie,sa stiu pe ce ma pot baza si pe ce nu,sa am sentimentul ala de control.
El...e gemeni si se intoarce si rasintoarce mai rau ca proverbialul tren.La inceput eram foarte impresionata de schimbarile astea de atitudine asa bruste si cat ma mai consumam.Dupa aia am intrat in stadiul in care ricum nu mai puneam baza in nimic ce zicea ca era o sansa foarte mare ca in urmatoarele 24 de h sa se razgandeasca.
Si acum..stresul meu+stresul lui+hormonii mei+temperamentul lui=
Deci eu cat de sincera as fi cu mine insami n-as putea sa am o parere obiectiva ca nu mai stii cine cu cine se cearta si se impaca.
Asa ca incerc sa tratez problema cu indiferenta pt ca oricum altceva in afara de dureri si mai mari de cap nu rezolv si,la momentul 0(oricare ar fi ala) vad eu pe moment cum sta treaba.
De obicei ma tine ignoranta asta,mesajul respectiv era asa rabufnire ca de,mai sunt si eu om.


Adinush 33+ cu - Ingrid-Eileen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

quote:
Originally posted by adinush

Sa ma pun si eu pe intrebat,ca m-am plans destul..
Deci..
1.Ce fel de cada iau eu?Din aia mica,mica sau mai mare ca bebe creste..cu spatar din ala incorporat sau atasabil sau deloc?
2.Am vazut un patut din ala pliabil,cu 2 nivele,cu un fel de masa de infasat atasabila si niste jucarioare deasupra capului, 2.850.000.Eu nu ma pricep la preturi?E mult,e putin ca mi-a placut si ma gandeam sa-l cumpar
3.Am o noua problema existentiala...pt nu se stie cat timp o sa impart camera cu bebelina si eu cam sunt pasare de noapte.Pana sa raman insarcinata ma culcam pe la 1-2(acum pe la 3-4-5 dar asta e alta poveste). Si pana la 12-1 am activitate,deci implicit lumina aprinsa si ma gandeam eu cat si cum o sa afecteze asta somnul bebeului

Adinush 33+ cu - Ingrid-Eileen



1. Cadita nu f mare, cu spatar incorporat...oricum dupa 6 luni o vei trece in cada mare pt ca va face balta in jurul ei. Eu dupa 6 luni am bagat-o in cada mare si i-am luat scaun special de baie...f uitla investitia pana la 1 an si 2-3 luni cand a invatat sa iasa din el si nu l-am mai folosit.
Totusi cand era mica am avut cadita cu suport incorporat de bb, f util mai ales pt o mamica fara experienta in tinut bebel la apa.
2. Patut e super ok la pretul asta...deci se merita.
3. In prima luna am dormit cu veioza aprinsa pt ca ma trezeam de o mie de ori noapte sa ma uit dc bebelina e ok. O veioza mai slaba e ok...lumina aprinsa nu prea as fi de acord cu ea. oricum la inceput stai mai mult treaza decat adormita...asa ca mai vorbim apoi dc mai ai timp sa stai treaza ca vrei in loc sa dormi...hihihi, nu vei sti cum sa faci sa furi o ora de somn.


Mihaela (28+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Altfel eu ma pregatesc sa ma duc la nenea dr sa vad si a doua parere despre colul meu si alte alea.
Dupa ce vin dau raportul.

Cu intalneala...eu nu pot sa vin pt ca e f departe locatia de mine si nu ma vad strabate Bucurestiul de la un cap la altul prin aglomeratia asta ca ma umplu de nervi...si cum am si repaus la pat...nah, asta e!

Alinuk, interesant cursul. Eu am facut acum 2 ani cursul si la final am primit chiar o diploma de mamica cu "studii"...hehehe. Tare mi-au placut cursurile si am aflat multe lucruri interesante. tre sa ma uit dc mai am materiale de atunci. Erau puse si undeva pe net...dar nu mai stiu exact unde.

Aaa, sa nu uit...saru'mana pt reteta de cartofi cu ciuperci si smantana la cuptor...bunnn, am facut aseara si nu ne mai saturam.

Va pup ca ma duc sa ma pregatesc pt doctor!
Pupici


Mihaela (28+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Buna dimineata, fetele!

AELITA, sunt inca tare rusinata de gafa pe care am facut-o ieri, multumesc ca m-ai iertat, dar nici macar nu merit. Ieri imi venea sa-mi trag singura palme.

MESSA, cam ai dreptate la faza cu parintii Pesti si copiii Varsatori. Ai mei au fost vesnic dezamagiti ca nu am mers pe calea pe care si-o imaginau ei pentru mine, ci pe calea mea. De aici au degenerat tot felul de suparari, discutii etc.

A.ALINA, a fost super ieri, am batut cu ADELA o gramada de locuri in cautarea elementelor absente din trusou si bagaj. Cred ca ADELA se odihneste azi, si eu am ajuns cam rupta acasa. Am fost si la bazar, am ramas impresionata de cate lucruri poti gasi acolo la preturi rezonabile. Ma bucur sa aflu ca bebe tau e bine, si ca totul a fost in regula la eco. Eu mai am de asteptat vreo doua saptamani pana urmatoarea mea ecografie, si mi-e dor sa-l vad pe puiutz!

OANA, batista bebelusului are un link si pe DC, chiar pe pagina de start. Fiindca eu am fost mereu mucoasa, cred ca e ok daca o comand si eu. Gasesti acolo si lista farmaciilor prin care se vinde, nu se poate sa nu fie una si prin Brasov.

BITS, bine ai revenit, ieri nu am putut sa te intampin dar ma bucur mult ca esti din nou aici, si ca ne ajuti sa ingrosam un pic randurile baieteilor!

YLILIMIC, la multi ani de ziua lui Matei si multa sanatate pentru toata lumea, tie, lui bebe mic, verisoarei tale si bebelusului ei!

ALINUK, zici ca ne povestesti si noua ce ai invatat la curs? Nu am auzit sa se faca si in Arad asemenea cursuri, ca tare m-as duce.

AMAYA, si eu trag cu ochiul la intrebarile OANEI, ca-s smechera si nu vreau sa intreb eu, intreaba ea si pentru mine! Am glumit.


cristiana 28+ David Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Neatza,

Va invit la cafelutza cu muuult laptic.

Legat de cursurile de mamici si tatici va dau aici linkul pe care am gasit si eu informatiile necesare, iar daca joia viitoare la ora 17 se hotaraste vreo balenutza forumista sa vina.....sa-si puna o funditza roshie sa o recunosc si eu

http://www. bebelusul tau .ro/filantropia.php

(copiati linkul si scoateti pauzele, apoi dati paste intr-un browser de IE sau Mozilla)


Alinuk 28+ Theodor

................................................
Nimic nu-i intamplator!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/nunta_alina_mihai/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

Buna dimineata fetelor

Aelita: condoleante prntru bunica tata. Imi pare `rau ca nu ti-am spus mai devreme dar ieri nu am intrat pe forum


Pt restul fetelor: sunteti dependente rau de tot, trebuie sa va internati la dezintoxicare. Pai e normal, nu a mers o zi forumul si acum ma chinui sa citesc atatea pagini. Ultima oara era la pag 14 si acum am de citit pana la 21 plus altele 2 din capitolul urmator.

Vorbesc eu care nici nu m-am trezit bine si am aterizat pe forum

Hai ca va pup ca mai am de citit.

sraluca32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Alinuk, interesant chestia cu sanii. Si ca sa zic si eu ceva cand era Alexia mica, mica am vazut la TV un reportaj din Maramures despre traditii. Si zicea o tanti ca in functie de cum il pui sa suga, adica mai intai din sanul drept sau stang copilul va fi dreptaci sau stangaci. Am zis ha! Traditii / superstitii. Eu de obicei o puneam de obicei asa suga mai intai de la stangul. NU va spun ca Alexia mea e un pic stangace? Face mai multe chestii cu stanga decat cu dreapta. Si de scris tot cu stanga! Geniul lu' mama

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput