Mamici de ianuarie - februarie 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Alinuk eu as aprecia tare mult daca ti-ai face timp si ai avea rabdare sa ne transmiti ce ai invatat. Si eu voiam musai sa ajung la astfel de cursuri...dar cu statul la pat....
Astazi insa am sunat si m-am inscris...nu stiu cand insa vor incepe cursurile si daca mai prind ceva din ele...si daca starea imi va permite sa incerc...dar pot spera deocamdata. Asadar ar fi binevenit tot ce ai aflat.
Asta ma intereseaza si pe mine direct...cum il alaptez, cum ii fac baie,cum sa ii pun pampersul...

Haine bebe


Burtica

Eu si Noi

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.Alina spune:

Aelita, Condoleante pt pierderea suferita.

Helenutza, caruciorul l-am luat din Timisoara.

Oana, de unde ai luat corectorul pt mamelon si cate zile trebuie folosit. Pot sa-l iau numai pe sfarsitul lunii a 9-a sau sa-l iau de acum?

Alinuk, Ma alatur Oanei cu rugamintea sa ne povestesti si noua ce ai invatat. Incep sa am emotii ca nu voi stii sa ma ocup de bb.

Adela, Cristina , sa ne povestiti si noua ce ati facut prin Timisoara. Mi-ar fi placut sa vin si eu! Am fost la eco ieri si copilul e bine , cu cateva zile mai mare dupa masuratori. Trebuie sa stau in continuare cat mai mult in pat si sa nu fac deloc efort.






Alina 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Oana,

d'astea cu tzinutul, facut baie, pus pampersi... e cam proba practica .... as putea sa facem o conferinta pe Y Messanger cu web cam si sa va arat.

Io stiu daca pricepe cineva ceva (in afara de cele care mai au experientza) din ce zic daca spre ex spun ca pt baitza bb tb tzinut pe antebrat astfel incat caputzul sa se sprijine bine iar cu degetul mare il tzii de umar si cu aratatorul sub axila
... baitza se incepe de la urechiuse (e imp zona de dupa ele) - tb ferit sa nu-i intre apa aici, apoi gatutz, manutze, corp, picioare...apoi back pe partea cealalta (atentie guritza sa nu fie pe mana cu clabuc) si la fel dinspre gatutz spre picioare. Pe cap la final. Totul fara miscari bruste, incetuc sa se obisnuiasca cu apa si cu fiecare gest.

E imp sa-i placa lui bb prima baitza - pt ca o va astepta cu drag si nu va plange, iar baitza este un ritual ce il oboseste si linistete in acelasi timp.


De asemenea, e imp ca in camera unde i se face baitza sa nu intre nimeni in timpul in care se face operatiunea - nu sunt indicati curentii de aer. La fel totul (prosop, crema popou, hainutze, etc) tb pregatit inainte de a-l baga in apica....


sa stiti ca's multe si acum mi'e nanel.

o sa va mai spun,

pupik

Alinuk 28+ Theodor


................................................
Nimic nu-i intamplator!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/nunta_alina_mihai/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

adinush, logic! E loc destul pentru mine + inca 4 fete in masinutza. he-he, o sa fie "camionu' cu bortzoase"

listuta de intalneala:

Alinuk
Kateryna
Alinatxa
Messa
Catalina
Anis
GabrielaS
Marinar
adinush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.Alina spune:

quote:
Originally posted by ylilimic

bits-bine ai revenit!
gabriela_s-azi este Sf Matei si e ziua lui fiu-miu. Desi a implinit si 2 ani acum 10 zile. In orice caz, multumim frumos pentru urare!



Ylilimic, La multi ani! fiului tau!



Alina 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

quote:
listuta de intalneala:

Alinuk
Kateryna
Alinatxa
Messa
Catalina
Anis
GabrielaS
Marinar
adinush
megbeng






vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

interesant!

..Si de tinut minte: Pana se obisnuieste cu lumea din jur bebe nu se simte in siguranta - de aici si pumnii lui stransi in gestul de a se tzine de ceva, de a apuca..
Iar cand mami, tati sau oricine vrea sa-l ridice din pat sa o faca gently pt a-l avertiza si obisnui cu ce urmeaza, aplecandu-se catre el si ridicandu-l lipit de piept - zice'se ca asta ii da un sentiment de siguranta...

Si mai era ceva interesant... ca bebe suge mai abitir si mai in liniste din sanul stang!? Ghiciti de ce... Pt ca acolo aude inimioara lui mami...lucru pe care-l stie cel mai bine din burtika...
Si suge suge din sanul stang - care de obicei din acest motiv are canalele mai desfundate - si cand ajunge la dreptul cam oboseste si nu mai apuca sa desfunde si aici....

Asta inseamna ca pt a-l "pacali" tb pus intai la sanul drept (pt ca la inceput evident ii e fomica) si apoi la stangul unde-i place lui mult si isi aminteste de dulcea viata intrauterina...


ce ti-e si cu amintirile astea...

pupik, chiar merg la nanel. Maine ma mai docomentez din notitzele sotziunii

Alinuk 28+ Theodor

................................................
Nimic nu-i intamplator!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/nunta_alina_mihai/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

buna seara, balenute
vai ce m-am ofticat ieri ca nu a vrut deloc forumul....!cu ocazia asta, am vazut clar, sunt dependenta de forum!
Mi-a luat ceva timp sa citesc din urma.Si eu sunt in dubii cu pompa de muls, am tot intrebat pe aici voi ce fel de pompite va luati, acum vad ca cea manuala de la Avent e preferata.Cam cat costa, ca nu am avut curiozitatea?e buna?
GABI,, ce dragut e filmuletul cu bebelina ta!!am fost si eu la eco de doua ori, prima data mi-a dat o amarata de poza in care nu se vede mare lucru ca bebe isi tinea mainile la ochi, iar a doua oara m-a tinut si putin si dr ala molfaia cuvintele asa, n-am inteles mare lucru, decat greutate, placenta, astea, nu m-a lamurit f tare, pe indelete asa.
Nu am fost multumita de ecografiile astea, m-am dus asa nerabdatoare si cand colo, se uita ca aia la poarta noua, minute in sir, si cand incep sa vorbeasca abia molfaie cuvintele, tre sa fiu atenta si sa intreb, ca altfel dau banii aiurea...
AELITA,sincere condoleante.Eu am suferit enorm cand a murit bunica mea , care m-a si crescut pana la scoala, deci aveam o legatura speciala.Am fost la inmormantare dar mult timp dupa asta o vedeam asa, tare mi-a parut rau, as fi vrut sa mi-o imaginez cum o lasasem ultima data.
SI EU VIN MIERCURI,PUTETI SA MA TRECETI PE LISTUTA.
A fost vreuna din voi ,ieri, in jurul orei 12 in Spring Time la Universitate?Pt ca am stat la rand la salatica si suc langa o burticuta cam de seama noastra dar nu am avut tupeu s-o intreb daca e pe forum, sa nu zica fata ca sunt nebuna...
Fetele, hai, la culcare
va pup,
noapte buna
ELI 29s cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

LIUDA,
ce va pregateste anul asta dom' primar de zilele Galatiului?merita sa vin acasa de SF.Andrei, cu soata, sa vada si el sarbatorile orasului?un concert, un carnaval, ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Sa ma pun si eu pe intrebat,ca m-am plans destul..
Deci..
1.Ce fel de cada iau eu?Din aia mica,mica sau mai mare ca bebe creste..cu spatar din ala incorporat sau atasabil sau deloc?
2.Am vazut un patut din ala pliabil,cu 2 nivele,cu un fel de masa de infasat atasabila si niste jucarioare deasupra capului, 2.850.000.Eu nu ma pricep la preturi?E mult,e putin ca mi-a placut si ma gandeam sa-l cumpar
3.Am o noua problema existentiala...pt nu se stie cat timp o sa impart camera cu bebelina si eu cam sunt pasare de noapte.Pana sa raman insarcinata ma culcam pe la 1-2(acum pe la 3-4-5 dar asta e alta poveste). Si pana la 12-1 am activitate,deci implicit lumina aprinsa si ma gandeam eu cat si cum o sa afecteze asta somnul bebeului

Adinush 33+ cu - Ingrid-Eileen

Mergi la inceput