Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:




Buna mamici si burtici si bebici,

La mine nu am mai mers netul si bine-inteles mari nervi ce am avut.Sunt iar singura de ieri pana maine si la firma pt ca al meu prieten e plecat in Germania si e mare nebunie si stres.Dar sa va spun ca pe 14 am fost la control si dr mi-a spus ca luni dimineata ne vedem la spital cu tot cu bagaj pt un control, asa ca emotiile sunt cat casa si morcovii sunt mai mari ca si casa.


Felicitari mamicilor, nu am apucat sa citesc captrecut dar sper sa reusesc.


va pupic pe toate si abia astept sa am timp mai mult sa scriu mai des!

Cleo 38+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Eu acum m-am trezit si ma bucur ca s-a deslusit misterul cu mamica care a nascut azi. Asa ca felicitari Biabaus

35 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

ingeras, dupa cum spuneam, am luat "ceai pt. stimularea lactatiei" de la fares - 4 cani pe zi, galactogil - 1 lingura la un pahar cu lapte de 2 ori pe zi si tinctura de marar - 1 lingurita la o ceasca de apa de 2 ori pe zi. ceaiul am inceput sa-l iau inca din maternitate, mi l-a adus sotul la sticla, pe celelalte de cum am ajuns acasa.

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Am vazut ca nu sint singura care nu a reusit sa intre pe forum ieri...si chiar ca mi-ati lipsit.
Bb este in continuare foarte cumintica ...,se trezeste maninca si adoarme la sin,o ridic sa scoata aerul si mai vorbesc si eu putin cu ea.Tati mai vine ii mai face o poza...,mai descopera ceva nou ,o ia in brate s-o iubeasca si apoi bb somn iarasi.Noaptea se treseste cam o data si este cuminte ...,miriie si ea ca s-a trezit ,dar de plins...doar daca ii este foame.Cind plinge se stie...,trebuie sa-i dau neaparat sa manince.Aseara i-am facut baita si vreau sa spun ca am devenit experta,ma misc repede si bine,nu mai tremur ca la inceput si ea...este la fel de cumintica.Dupa ce i-am facut baita,n-am mai apucat s-o sterg si s-o imbrac ...,a trebuit sa-i dau papa ca murea fata de foame,dac-o vedeati...
Ce as vrea sa va destainui din experienta mea...este ca eu aveam o problema cu inecatul.De cite ori imi puneam printesa sa suga...,in doua minute i se umplea gurita de lapte si se ineca saracuta si tare mila imi era de ea...,eu ziceam ca maninca cu pofta ,dar de fapt sinul meu prea plin scotea lapte prin muuulte canale si cu putere.Am lasat-o sa plinga putin si m-am muls...,aproape o pompa(90 ml),apoi i-am dat sa suga si nu s-a mai ineat bebelina.Aaaa si ce m-a indignat a fost ca ea nu mai vroia sa suga de la sinul unde se inecase mai des...(deci stia!!!),asa mi-am dat seama ca are legatura cu sinul.Deci daca va confruntati cu astfel de reactii sper sa va fi fost de ajutor experienta mea.Acum de fiecare data inainte de supt...,repede ma mulg si apoi savuram in liniste lapticul.
Azi i-am ros unghiutele in timp ce dormea ,m-am gindit sa i le tai...,dar cind am vazut cit de micute sint...,nu m-am vazut taindu-le,asa ca am recurs la vechea metoda.
Eu o spal pe bb dimineata si seara cu ser fiziologoc pe fata ,ochisorii,urechiusele si dupa urechiuse,gitul apoi o perii si insist pentru stimularea circulatiei si ii place de nu mai poate.Ziua o spal la lighean cu apa calda si insist pe pliuri linga pasarica pentru ca acolo se poate irita usor si am grija sa o usuc prin tamponare de fiecare data,ii dau cu pudra de talc si iarasi ii place la nebunie...,mai mereu face a doua tura de caca sau pipi pe mina lui mami...,semn ca-i place sa stea dezbracata.
FUG CA S-A TREZIT!

Dandusa si printesa mica,Crinuta
poze crinuta
poze dandusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Ank999, stai calma mami; se apropie marele moment; gandeste-te ca va fi cu happy-end povestea si in curand iti vei tine minunea in brate
Fatima, curaj si tie, mami, inceputul e intotdeauna greu. Da, iau galactogil si beau ceaiuri; deocamdata curge ceva; oricum ii dau si completare ca tipa de foame Si sotul meu vrea sa ma ajute, doar ca e stangaci rau , mai bine lipsa. Il mai tine in brate se mai joaca, ii mai povesteste..cam atat.
RoxanaC, ochisorii eu ii sterg cu ser fiziologic din afara inspre nasuc. Fiecare ochisor, alta compresa sterila. Pt buric, eu ii mai picur seara dupa baie 2, 3 picaturi de betadina. Atat.
Chris80, am reusit!!!!!!!!! I-am taiat unghiutele puiului meu in timp ce dormea; nu se mai putea, se zgariase rau pe fatzuca… Stai linistita cu cezariana, e absolut OK totul, nu te gandi la durerile de dupa, sunt extrem de suportabile. Totul e sa te misti mult. Iti spune una panicata rau la viata ei


Ana lui Tiberiu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

dandusa, si eu la fel, ma mulg un pic inainte sa-i dau papa..ca altfel imi tasneste laptele pe ea..mereu ii murdaream hainutele..acum pun un prosopel sub san..eu i-am taiat unghiutele in somn, cu forfecuta speciala, si s-au taiat usor..iar in timpul zilei la fundulet o spal cu 2 castronele, unul cu sapun si un burete, altul pentru limpezit si un prosopel..si eu tot cu ser fizologic o sterg pe gat, fata, urechiuse, ochisori..apoi ii dau cu pudra dupa ureche si sub gusulita..asta in timp ce alaptez, ca e cumintica si nu se misca..
e bine ca ne impartasim din experiente..mai invatam una de la alta..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Fetelor, cand face bebe cacutza, il spal frumusel la chiuveta; sa vedeti ce sta...apoi ii dau la fundut cu crema de galbenele; mi-a spus pediatra ca nu e cazul de bepanthen decat daca se inroseste; al meu mai are niste bubite mici pe la pliuri; i le tratez cu baneocin crema de 3 ori/zi, iar seara i le sterg cu betadina. Ochisorii cu ser fiziologic, nasucul la fel...ii picur 1 picatura in fiecare nara de 3 ori/zi; nu-l aspir, si respira bine. La baita facem masaj si ne place mult; apoi papa de la san 20 de minute + completare. Ceiutul nu ne place, trebuie sa gasesc o solutie ca se deshidrateaza...ai vostri beau ceiut? (le intreb pe fetele care nu dau san exclusiv). Cacutza facem de 2 ori/zi, iar pisu......la greu
Va pupa mama, mai vorbalim

Ana lui Tiberiu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Vai fetelor cand vad ca voi vorbiti de baita...de papa...de cat de fercite trebuie sa fiti ca sunteti mamici...si eu mai am de trecut un hop ca sa ma alatur voua.....
Ma bucur ca sunteti bine atat voi cat si bebeii....

alexandra 39 + cu Mark Andrei
poze
burtik 37 saptamani
primii fulgi
"Una dintre cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Am mai pus niste pozici, sa vedeti cum ne strambam la soare

http://new.photos.yahoo.com/aciorascu/album/576460762341680776



Ana lui Tiberiu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, ce frumooooos!
De-abia astept si eu!

Fatima, sar'na mult!

Pupicei, Ingeras 35+ Maya Maria

Mergi la inceput