Clipe din trairile sufletelor noastre... (12)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Brenda, ehhhhh ne intrebam si noi asa ... DE CE VORBESTE ALEX NUMAI CU TINE PE MESS? .............

Marce 26+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Alex ar vorbi si cu mine pe mess:) dar cand intru eu, el e off:)
Eliza, data lui Alex o stiam din semnatura ta:)))

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

quote:
Originally posted by cati 73

De ce sa oblig eu pe careva sa aiba oarece legatura cu mine, impotriva vointei lui? Mai mult, de ce sa hotarasc si pentru copilul meu? Ce ar castiga din asta?

Cati, eu cu asta nu sunt de acord.
Adica eu cred ca omul ala a ales sa aiba o legatura cu tine in momentul in care a facut dragoste cu tine si nu s-a protejat. Punct.
Iar copilul ar avea de castigat pensie alimentara daca nu altceva.

Sunt insa de acord ca o mama poate alege sa nu il treaca pe tata in certificatul de nastere pentru ca nu vrea ca ulterior tatal sa aiba vreun drept asupra copilului, asta da, mi se pare un argument valid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Si eu gindesc la fel.....



BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Salutare tuturor! Am tot aruncat un ochi pe aici de dimineata, dar nu-mi dadu voie cupilu' sa scriu, si cand am mai vazut ca e si de facut curatenie... m-am furisat tiptil.
Ce subiect delicat asta cu numele tatalui... O chestie nu o prea inteleg din ce spuneti voi: da, e bine sa fie trecut numele tatalui pentru ca el are responsabilitati fata de copil pe care trebuie sa si le asume (de bunavoie sau silit prin instanta) si nu, e mai bine sa nu fie trecut, pentru ca in felul asta mama sta linistita ca nu se va trezi intr-o buna zi ca tatal isi revendica drepturile. Pai asta nu inseamna sa aplicam un dublu standard?
Oricum, sunt atatia factori de luat in considerare... Eu cred ca e foarte importanta si relatia pe care tatal o va avea cu copilul... Daca va avea totusi un rol cat de cat in viata lui, poate ca e mai bine sa fie trecut si in acte, iar daca nu, atunci liniuta ii tine la fel de bine locul numelui. Problema e ca nu avem de unde sa stim cum vor sta pana la urma lucrurile, cred ca toti cei de aici ne-am lamurit cat de imprevizibili sunt oamenii si cum se pot schimba si te pot surprinde neplacut oameni pe care credeai ca ii cunosti si ii iubesti.
Marce, frumos nume ai ales pentru bebelina! chiar voiam sa te intreb cum o s-o cheme.
Am fugit, ca imediat se trezeste bb sa-mi faca program. Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Eliza, hotarat, nu! Pentru niste bani??? Sa te duci intr-o sala de judecata??? Si sa suporti eventual acuzatiile "lui", cum ca , stai domnule, ca a mai fost si cu x, y , z...Doamne fereste! Nu, cel putin asa gandesc acum , cand nu sunt eu insami intr-o astfel de situatie. Si , oricum, nu cred ca Yagmur o va face.Asta e convingerea mea.

Si, mai e o chestie, sunteti sigure ca barbatii fac sex neprotejat numai si numai pentru ca vor...un copil?

Gata cu subiectele nashpa!

Sa mai schimbam macazul...eu chiulesc de la programul de munca si imi fac piata.Si ce sa vedeti azi? Ma opreste doctorita care m-a ajutat sa-l aduc pe lume pe pui... acum 3 ani.Eu, surprinsa total, cum sa ma mai tina minte? Si dansa "zambetul dvs nu-l uit niciodata"!!!

Mai sa fie, am nascut un copil special (aviz Mihaela Beldimanescu!!!) si sunt si eu tot...speciala, de neuitat!!!

Daca ar sta asa lucrurile si in cazul barbatilor, ce bine ar fi!!! Aici urmeaza rasete, dar nu pot sa le pun, din cauza calculatorului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ia sa vaz,cine se baga la un peste? Ca azi e dezlegare.....mmmmmmmm.....si ce bun l-am facut....

Am www.calipso96.ro/imagini/albastru/meniuri/mari/poza003.jpg" target="_blank">salau ,crap si....de ce sa nu facem un gratar ca asta din imagine?
Merge pe urma ceva.....www.tariquet.ro/images/pahare.jpg" target="_blank">rafinat
Si putem baga si niste www.casaiancului.ro/img/prod/9_salata_de_icre.jpg" target="_blank">icre
Ehhhh? Ce ziceti? Hai,ca prea am muncit la ele.....
Gravidutele au prioritate!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Yagmur

Ameera, multam fain de sfaturi... cred ca ai mare dreptate... eu am luat hotararea ca daca nu vrea sa-l recunoasca, nu-l dau in judecata.. merg mai departe.. si ne vedem de viatza noastra.
Eu stiu sigur ca nu are cum sa ma ajute, deci financiar, nu astept nimica de la el. Am fost tare naiva... nu ma asteptam sa nu vrea sa-l recunoasca.... dar acest om ma surprinde neplacut intotdeauna...

Sa-ti traieasca fetitza.. si keep in touch...
Pupici

Yagmur 35+ bebe Luca




Am sa-ti povestesc pe scurt ce a patit sora fostului meu sot (tot din Cluj, btw), a ramas gravida si a facut un copil cu un tip, care i-a spus cind a ramas gravida, ca el nu e pregatit sa fie tata, si sa avorteze, ea s-a hotarit sa-l faca.
Nu a mai cautat-o de cind era gravida in luna a 4-a, a nascut nu a cautat-o si a trecut liniuta la tata, abia cind copilul a avut 6 luni a inceput sa-l viziteze, si sa o traga de coarda sensibila, si i-a schimbat certificatul, si l-a trecut ca tata.
Apoi interesul lui pt. copil a scazut la fel de brusc, pt. ca are o prietena, care ii acapareaza toata atentia.
Acum fosta cumnata vrea sa se marite cu un grec, care vrea sa-i adopte si copilul, nu trebuie sa-ti spun ce greutati are, pt. ca poate sa traga o besina fara sa-i ceara parerea tatalui, daramite sa fie adoptat fiul de viitorul sot, acum tre sa-i intenteze proces de ridicare a paternitatii, pt. ca iara dintr-o data el vrea sa vada copilul, sa-l scoata la plimbare cu noua prietena, etc.
Deci, complicata treaba.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Da,cind nu exista o hotarire de divort in care sa scrie ca este incredintat copilul mamei,cred ca intimpini mai multe greutati.
Pe urma.....are si Cati dreptate,cu ce il incalzeste pe copilul ala ca e trecut un nume la tata? E doar ceva scris....
Cred ca prea ne cramponam de niste idei preconcepute,care afara nu mai exista demult.
Asa am facut si eu cind am divortat,mi-am pastrat numele,ca vezi Doamne,sa nu aiba copilul de suferit la scoala,bla,bla.....prostii....copilul sufera oricum,indiferent ca este ceva scris pe certificatul ala de nastere,sau nu.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:



Adica eu cred ca omul ala a ales sa aiba o legatura cu tine in momentul in care a facut dragoste cu tine si nu s-a protejat. Punct.
.

Cu asta eu nu sunt de acord. Nu de alta, dar si tu stii ca el nu s-a protejat. vina e la amindoi. Si daca nu-l vrea de la inceput, de ce l-ar vrea mai tirziu?

In alta ordine de idei :) io ma bag la peste :)si la vreo 2 cafele ca e o zi lunga in fata mea.

Mergi la inceput