Reteta testata de COZONAC PUFOS

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

clau2toma
Trimis la: - 18/12/2007 : 19:42:30
--------------------------------------------------------------------------------

Chiar vroiam sa deschid si eu un subiect pe aceasta tema dar nu pt diabetici sau daca tr chiar deschid daca nu imi raspunde nimeni .Eu nu am facut niciodata cozonac ,deci nu stiu cat ,ce se pune si in ce ordine .Asca ca daca stie cineva sau daca a mai facut cozonac cu masina de facut paine ,rog sa-mi dea si mie reteta pt 1 kg de cozonac .
Ardeiash ,cu fructoza ai incercat ?Sau diabeticii nu au voie de fructoza?Vezi la produsele dietetice cu ce sunt indulcite produsele ca poate e pe acolo un secret pe prospect .


monica-elizabet

Trimis la: - 18/12/2007 : 21:17:03
--------------------------------------------------------------------------------

clau2toma, cauta Aici printre retetele de paine sunt si de cozonac.
eu am incercat-o insa pe cea pe care o fac frecvent cu mana, insa repet...nu se poate pentru 1 kg...daca vrei sa-l lasi la copt in masina trebuie imparti 1 kg de faina si toate celelalte ingrediente la 3...eu prima data am incercat din 500 gr si mi-a dat pe dinafara...
aaa...daca-l scoti din masina(adica il lasi doar la framantat acolo) si il umplii cu umplutura de nuca si altele...da...poti face mai mult...
numai bine


clau2toma

Trimis la: - 19/12/2007 : 18:01:40
--------------------------------------------------------------------------------

Pai da eu vreau decat la framantat ca pe urma zic eu ca ma descurc dar vreau ca sa bag decat o data adica sa fac doar o data compozitia si sa nu se strice cat framanta masina 1 kg de paine .Nu stiu daca aai inteles ce am vrut ca sa zic .pe urma fac umplutura separat si il coc la cuptor ..dar caut unde ai spus tu ca vad ca esti mare gospodina ca am mai gasit niste retete super tari postate de tine .Oricum mersi frumos .Vre3au sa fac neaparat cozonac de acest Craciun ca deja baietelul e maricel si vreau ca sa aiba amintiri cu miros frumos din copilarie

monica-elizabet

Trimis la: - 19/12/2007 : 18:08:37
--------------------------------------------------------------------------------

clau2toma, eu nu am incercat niciodata sa o las sa framante 1 kg...mi se pare multicel...fiindca nu este ca la paine doar apa sare si ulei
trebuie sa pui spre ex la reteta mea e cam asa:
1 kg faina, 7 galbenusuri, 4 albusuri, 250 gr unt, 1/2 l lapte, zahar cred ca vreo 350 gr, 2 linguri ulei,drojdie, esente, zahar vanilat...deci se aduna destul de multe ingrediente si mi-e sa nu o stric...de aceea o pun la munca de mai multe ori
succes si iti multumesc pentru aprecieri...sunt inca invatzacel...am multe de invatat de la voi fetele de-aici de la bucatarie de pe dc

monica-elizabet

Trimis la: - 19/12/2007 : 18:10:10
--------------------------------------------------------------------------------

aaaa...fetele sa nu uit...am vb cu nina si cum ea e o dragutza(nu s-a suparat ca am pus-o la treaba) si a zis ca o sa caute diseara reteta(este din sanda marin) si o posteaza...
ici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Imi fac si eu curaj sa fac cozonaci anul asta, dar la partea cu framantatul ma apuca plansul. A facut cineva in robot, ma intereseaza care ar fi ordinea in care trebuie sa pun ingredientele? Se pot pune la gramada, sau cum se face? Mersi antcipat ptr raspunsuri....fii-mea e mare amatoare de cozonac, si eu la fel..tare s-ar bucura, mai mult ptr ea as vrea sa fac



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mada citeste topicul la inceput, reteta data de mine este chiar pentru robot/masina de framantat paine si eu am zis ca fac in robot de fiecare data.
eu pun in ordinea asta: faina, ouale, smantana, sarea, zaharul, vanilia sau alte esente, untul, drojdia simpla daca e praf sau inmuiata in lapte cald daca e proaspata. dau drumul la framantare si pe masura ce se formeaza aluatul vad daca mai trebuie lichid sau, dupa caz, faina. controlez consistenta aluatului si cand e cea potrivita, il scot cu mainile unse cu ulei/unt, il pun in vas si la crescut cu el. succes!!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

a incercat cineva sa faca,cozonac cu miere in loc de zahar? este influentata cresterea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Fetelor ma bag si eu aici pentru ca maine ma apuc pentru prima data de framantat cozonaci si am ceva nelamuriri si poate ma ajutati pana maine cu raspunsuri.

1.Maiaua care se face trebuie sa o fac intro cana separat sau fac asa un cuibusor in mijlocul fainii si las sa creasca acolo?

2.Laptele care se pune in amestecul pt nuca trebuie sa fie cald bine sau asa calai(caldutz)?

3.Cum trebuie sa ajunga la final consistenta aluatului?

4.Daca scot drojdia din seara asta pe masa in bucatarie e bai? Sau sa o scot dimineata?

Poate sunt intrebari aiurea da pe mine tare m-ar ajuta neshte raspunsuri.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

roxana help.vreau sa incerc si eu reteta ta de cozonac,pare f usoara,dar n-am smantana.pot sa pun lapte in loc de smantana?eu de obicei fac din 2 kg de faina si-mi ies 8 tavite de cozonac(din acelea de aluminiu)-nu-mi dau seama tie cat iti ies din 500 de gr-pt ca nu se mai vad pozele.scuze,poate au mai fost puse intrebarile astea,ma duc acum sa rasfoiesc.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Roxana.., aceleasi intrebari le am si eu, cati cozonaci ies daca fac din 1 kg de faina? Drojdia scoasa de seara?



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

gonghy, la reteta "mea" se face asa:(la alte retete poate sa fie diferit...deci te uiti bine la instructiuni si le respecti)
1.Maiaua se face separat(din putin lapte oparit, faina, si un cub de zahar) intr-un castron si se lasa la crescut
2.laptele pentru nuca trebuie sa fie destul de fierbinte
Atentie laptele pentru aluatul de cozonac trebuie sa fie doar calduut(nu fierbinte fiindca se opareste drojdia si nu mai creste)
3.Aluatul de cozonac nu trebuie sa se mai lipeasca de mana la final....consistenta...chiar nu-mi vine in minte acum cu ce sa-l compar
4.Drojdia o scoti de dimineata, nu o lasa din seara asta pe masa...(asta daca ai drojdie proaspata)
daca ai drojdie praf...oricum nu o bagi in frigider, nu?






monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ortansa, madau la mine ies 2 cozonaci mari sau 3 in tavi mai mici...nu stiu din reteta roxanei cati ies...dar cred ca tot cam la fel

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Monica, consistenta aluatului de cozonac trebuie sa fie ca lobul urechii

Alina18+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput