Reteta testata de COZONAC PUFOS

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Vianne ce haios...ma duc sa verific
eu cantaresc tot ca la carte...si iese ok

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si eu am facut anul asta cozonaci, dupa reteta pomenita de monica-elizabet, aia a Sandei Marin. Mi-au iesit 3 cozonaci mari si 10 micuti, facuti in forma pentru briose. O sa revin mai tirziu cu poze, ca acum fug sa imbaiesc si culc copiii.

Monica, tot respectul meu pentru tine, atitea reusesti sa faci, si inca sa intri pe net, sa scrii despre tot ce-ai pregatit. Eu abia reusesc sa le scot la capat cu toate, si cu copii, si cu curatenie, si cu gatit..

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia, eu sunt cu leptopul dupa mine aici am mama+tata, prieteni, retete...tot ce vrei si ce nu vrei ...de-aia intru mereu pe-aici sa vb cu voi, sa ma sfatuiesc, daca stiu si pot sa mai ajut cu un sfat ceva...
multumesc din suflet...abia astept sa vad cozonaceii tai...asa-i ca-i simpla reteta? iese negresit
eu am facut 3 deocamdata si i-am pus pe ceilalti 3 la crescut...
(asa ma apuca nervii cateodata ca nu-mi cumpar mai multe tavi) de obicei pot imprumuta de la cineva si-mi merge treaba mai repede...dar anul asta d-na de la care imprumutam de obicei nu este acasa ) si uite asa astept sa iasa unii din cuptor, sa se raceasca tavile, sa le usuc, sa creasca tura 2...si ma apuca noaptea de-aia am si facut doar din 2 kg de faina anul asta ca-mi crestea barba alba ca lui Mosh Craciun daca faceam mai mult
pe toate si spor la cozonacit

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

gata cozonaceii mei
6 Cozonaci
si sectiune cozonac

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Monica, ai facut super cozonaci Bravo!

Alina 18+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Monica, super sunt!Am furat:)) si eu retzeta de umplutura cu nuca de la tine.sa vedem ce-o iesi!Blatul de cozonac il fac dupa retzeta mea, fiindca nu trebuiesc atitea oua.sI spor la lucru!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, stiam reteta, am mai facut dupa ea si in alti ani, e intr-adevar reusita. Doar ca eu o folosesc ca baza pentru a face cozonac cum se face la noi in Basarabia, adica fara umplutura si cu diverse mirodenii (scortisoara, nucsoara, cuisoare, coaja de lamiie). E mai mult de tip panetone, se pun doar stafide. Cele cu umplutura se numesc invirtite sau rulade. Eu anul asta mai mai pus si cirese uscate, pe linga stafide. Iaca si cozonacii mei, cei 10 cozonacei si sectiunea lor.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia , arata super cozonacii tai si cozonaceii...data viitoare am sa fac si eu asa micuti dar tot cu umplutura ca mie aia imi place cel mai mult
multumesc fetelor

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Monica, stiam reteta, am mai facut dupa ea si in alti ani, e intr-adevar reusita. Doar ca eu o folosesc ca baza pentru a face cozonac cum se face la noi in Basarabia, adica fara umplutura si cu diverse mirodenii (scortisoara, nucsoara, cuisoare, coaja de lamiie). E mai mult de tip panetone, se pun doar stafide. Cele cu umplutura se numesc invirtite sau rulade. Eu anul asta mai mai pus si cirese uscate, pe linga stafide. Iaca si cozonacii mei, cei 10 cozonacei si sectiunea lor.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Natalia !Cred ca vin la tine de sarbatori! Tare bine arata cozonacii tai, cozonaceii.Si pun pariu ca sunt tare buni!
Cozonaceii in ce i-ai copt?
Si cum de ai avut timp ptr ei?Ca eu am facut doar 2 cozonaci ieri, cu fetele linga mine, incurcindu-ma la maxim:))
si spor la mincat cozonaci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lavinia, cozonaceii mici i-am facut in forma de briose, am pus in fiecare despartitura cite o biluta de aluat, am lasat sa creasca vreo 45 de minute, apoi am uns cu ou suprafata si am bagat in cuptor. Deci n-a fost nimic greu. Bineinteles ca si cei mari, si cei mici s-au facut cu asistentul sef linga mine, care mereu ma intreba: "mami, da de ce tai aluatul bucati? mami, da de ce rasucesti aluatul asa? mami, da de ce pui aluatul in forma?" si tot asa. Cozonaceii mici au fost papati in aceeasi seara, toti pina la unul. Iar pe cei mari ii taiem azi.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput