Reteta testata de COZONAC PUFOS

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

BillyBilly, am si eu o intrebare la tine, daca de ex eu fac aluatul la robot, pot pune toate ingredientele odata,sau tb sa respect ordinea data de tine?
Eu o singura data am facut cozonac,dar nu mi-a iesit pufos.A crescut, arata super,dar nu era pufos si nu stiu de ce.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

intrebare intrebatoare are cineva o reteta de cozonaci in engleza?
Daca da please trimiteti-mi si mie si va va fi recunoscator un intreg vapor de barbati care tanjeste dupa cozonac de pasti si nu stiu cum sa-i explice bucatarului filipinez care-i faza cu cozonacii.
Asa de bucatareasa buna sunt ca trei sferturi din cuvintele retetei imi sunt straine in limba engleza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:


Marina uite aici o reteta:
Pound Cake
Recipe:

1 3/4 cups (230 grams) cake flour, sifted

2 teaspoons baking powder

1/8 teaspoon salt

1 cup (226 grams) (2 sticks) unsalted butter, room temperature

1 cup (200 grams) superfine or castor sugar

4 large eggs, room temperature

2 teaspoons pure vanilla extract

Zest of a lemon or orange (optional)

Note: To make your own superfine sugar - place 1 cup (200 grams) granulated white sugar in the bowl of your food processor. Process until very fine, about 30 seconds.
Preheat oven to 350 degrees F (177 degrees C) and place rack in center of oven. Butter or spray with a pan spray, a 9 x 5 x 3 inch (23 x 13 x 8 cm) loaf pan. Line the bottom of the pan with parchment paper and butter or spray the paper. Set aside while you prepare the batter.

In a large bowl, sift together the flour, baking powder, and salt. Set aside.

In the bowl of your electric mixer, or with a hand mixer, beat the butter until creamy and smooth. Gradually add the sugar, beating continuously on medium-high speed until light and fluffy (this will take about 5 minutes). Scrape down the sides of the bowl as needed. After about five minutes the batter should be light in color and fluffy in texture. Then add the eggs, one at a time, mixing well after each addition. Scrape down the sides of the bowl as needed. You will notice that the batter will look curdled. Don't worry as the batter will come together again after you add the flour mixture. Add the vanilla and lemon zest, if using, and beat until incorporated.

Add the flour mixture and mix just until incorporated. Pour the batter into the prepared pan and smooth the top.

Bake for about 50 to 60 minutes or until the cake is golden brown and a toothpick inserted in the center comes out clean.

Remove the cake from the oven and place on a wire rack to cool for about 10 minutes. Remove the cake from the pan and cool completely. Serve warm or at room temperature

Will keep several days well wrapped or it can be frozen for a month.

Makes one 9 x 5 x 3 inch loaf.





"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabrielama
Dargi doamne foarte pricepute in prajituri,

anul acesta am hotarat sa fac, pentru prima data, cozonac pentru Craciun (adica sa-l fac eu, nu mama).

Va rog asadar sa ma ajutati cu o reteta testata de voi si "sigura".

Multumiri anticipate!

Gabi

Tzuni
Gabrielama, succes in noua ta actiune curajoasa! Din pacate, eu nu-ti pot oferi decat retete de cozonaci cu care sa-ti spargi termopanele! Asa ca, stau cuminte si eu si astept sugestiile de la pricepute!


claudia_a
Eu eram "mare" experta in a face cozonaci...de aruncat, pana acum 2 ani, cand am gasit pe culinar o reteta pe care cand o fac nu-mi vine sa cred ca e facuta de mine...deci, se cheama: COZONAC PUFOS:

Pentru 1 kg faina:
1/2 litru lapte, 5 galbenusuri + 1 ou intreg (albusurile se folosesc la umputura: batute spuma cu zahar, amestecate cu cacao si nuci macinate si stafide inmuiate in rom), 50 g drojdie, 300 g zahar, 1 lingurita sare, 200 ml ulei sau unt topit caldutz, arome (coaja de lamaie+portocala, rom)

Maiaua: laptele se fierbe. Se adauga dupa clocot 2 linguri faina in ploaie, amestecand repede cu telul si se opreste, se da la rece. Dupa ce s-a racit se pune drojdia frecata cu 1 lingura de zahar, 2 linguri ulei si oul intreg.
Se freaca bine si se lasa la cald.
Separat se freaca galbenusurile cu zaharul (de preferat sa il transformi in pudra), sarea si aromele. Cand s-a umflat maiaua, se amesteca bine cu galbenusurile si apoi cu faina toata (eu o cern de vreo 3 ori inainte cu cateva zile inainte - sa fie aerata).
Se framanta si se pune treptat uleiul; se loveste de lighean (cam de 50 ori ) si se lasa la dospit 1 ora + 1 ora in tavi.
Cozonacii(ies 2+ unul mic pentru Ioana mea, intr-o craticioara) se umplu cu amestecul de albusuri, nuca si cacao cate 2 sau 3 rulouri si se rasucesc/impletesc. inainte de a-i baga la cuptor (eu ii coc la foc mic) ii ung cu galbenus de ou si ii presar cu zahar tos; ies aurii.
Spor la treaba...garantat iese!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Rozanaz,

multumesc! Eu am dat cautare, dar n-am gasit subiectul acesta... delicios si pufos!!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

trebuie sa recunosc ca si eu de abia l-am gasit spor! daca ai nevoie de informatii in plus...aici suntem.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
va dau si eu reteta(mea) de cozonac, o fac de ani de zile si iese negresit,ies pufosi si se pastreaza f bine nu se intareasc(iar daca faceti mai multi ii puteti congela si cand ii decongelati sunt la fel de pufosi)
reteta este o combinatie din sanda marin(aluatul de la cozonac simplu si umplutura de la cozonac cu nuca)


Ingrediente:

1 kg faina
7 galbenusuri
4 albusuri
300 g zahar
250 g unt,
2 linguri ulei
, lapte cât se cere (circa 1/2 litru),
1 lingura rom, vanilie.
50 g drojdie,(eu pun la 1 kg de faina 2 pliculete de drojdie uscata de la dr oetker)
1 lingurta rasa de sare.


Mod de preparare:

Se moaie drojdia cu putin lapte caldut (nu trebuie sa fie fierbinte deoarece drojdia se opareste si nu mai creste aluatul) si o bucatica de zahar. Se oparesc într-o oala mica 3—4 Iinguri de faina cu putin lapte clocotit, amestecând bine sa nu se faca cocolosi. Când s-a racorit maiaua atât cât sufera degetul introdus în ea, se amesteca cu drojdia si apoi se bate bine pâna se fac baici mari. Se presara putina faina se acopera cu un servet si se pune la un loc cald sa creasca. în acest timp, se freacan galbenusurile, întâi cu sare, ca sa se închida la culoare, apoi cu zaharul pisat sau daca este tos, cernut printr-o sita fina si turnat câte putin peste galbenusuri. Se freaca bine pana ce se fac ca o crema spumoasa
Cân­d plamadeala a crescut destul, se toarna peste restul de faina cernuta într-o covata si tinuta la cald, se amesteca adaugând galbenusurile, putin lapte caldut si albusurile batute spuma. Se framanta cel putin o jumatate de ora(eu ilo framant si mai putin) aducând aluatul de pe margini spre mijloc. Se pune uleiul, romul, putin câte putin, untul topit, cald, iar daca; aluatul pare prea tare, se mai adauga putinin lapte caldut Se aduna aluatul în covata, se acopera cu o fata de masa, se aseaza la cald, departe de usa sau de fereastra si se lasa sa creasca circa doua- trei, ore.
Când a crescut destul, se unge mâna cu unt, se iau bucati din el se intinde pe masa presarata cu faina si se pune

Umplutura:
500 g nuci macinate
200gr stafide,
350 g zahar pisat,
un praf de sare,
1/2 ceasca lapte
si albushurile de la ouale ramase de la aluat.

se amesteca nucile trecute prin masina cu zaharul pisat si cu un vârf de lingurita de sare.albushurile bautute spuma, stafidele Se opareste cu 1/2 ceasca de lapte clocotit si se freaca pâna se face pasta potrivit de consistenta (daca este necesar, se mai adauga lapte, dar cu grija deoarece pasta devine usor prea moale Se ruleaza aluatul cu umplutura si se pune in forma unsa cu unt(sau se pun pe hartie de copt) se ung cu ou, se pune deasupra zahar grunjos, se pun 1/2 de nuci din loc in loc si se mai lasa la crescut in forme inca 30 de min apoi se pun la cuptorul preincalzit pentru 45-60 min.
cand sunt gata se scot imediat din forme si se pun pe o parte, cand se racoresc se acopera cu servete din hartie.
Aici aveti cateva poze
Cozonac si pasca Alti cozonaci Sectiune cozonac





monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criscodrin spune:

Draga Roxana ,anul trecut a fost primul an cand am facut cozonac singura dupa reteta ta,a iesit super bun si pufos si f usor de realizat,noroc si de robotul de bucatarie ca altfel nu stiu daca imi iesea;abia astept sa fac cozonacul si anul asta,mii de multumiri pentru reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

wow criscodrin, multumesc...nu e reteta mea proprie dar si mie recunosc ca imi place mult.
succes si anul asta...abia astept sa incep si eu de sambata



Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

chiar vroiam sa va intreb cand va apucati de cozonac si roxana deja a zis
spor la treaba fetelor

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput