Viata de familie dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mai fetelor, sunteti sigure ca nu vorbiti despre sotul meu?!
Pfuuui ce seamana barbatii astia, chiar atit de simplisti sa fie ca fiinte? Ma asteptam la mai multa complexitate din partea lor.
Pe mine ma enerveaza nu ca fac eu aproape toata munca in casa, dar cand se apuca si face observatii imi vine, sincer, sa-i crap capul!!! Frate, dupoa ce ca te las in pace sa zaci la televizor, macar lasa-ma sa imi fac treburile casei cum stiu eu. Nu ma critica, daca ai ceva de zis, zi-o frumos, nu superior, ca unei slugi angajate! Am discutat si calm, si urland despre asta. Nu are leac.
Soakra-mea saraca a recunoscut, la nunta noastra, zicandu-mi "dana, ce-ai sa mai ma injuri...ca eu l-am invatat sa string si sosetele dupa el..." Eh, cu sosetele l-am dat pe brazda dar in rest....greeeu ne urnim fratioareee...
Noroc ca e baiat bun din multe alte puncte de vedere, dar cu pisalogeala si criticaaaaa ma omoara!

Pfiu, m-am racorit! Momentan.

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

buna fetelor,
tare mi-a placut ideea cu egalitatea!!! sotul meu nu "ma roaga frumos" niciodata nici sa fac mincare, nici curatenie, nici sa am grija de aia mica ...toate le fac eu din proprie initiativa pt ca trebuiesc facute! nici nu mi se spune "multumesc" de fiecare data cind rufele murdare, in mod miraculos, pt el, au aparut curate si paturite in dulap, cind casa e deoadata curata sau mincarea e calda in farfurie ... toate astea i se cuvin, asa e normal sa fie pt el! in schimb, eu care cumva sint angajata subconstient sa il spal, ca curat dupa el, sa ii dau de mincare aproape ca la un copil, desi are 35 de ani, ar trebui sa mai spun si te rog si multumesc de fiecare data cind draga doamne face ceva ...de fapt si pt el...ca doar nu face doar pt mine? murdaria in casa am facut-o impreuna, mincarea o maninca si el etc.
Iar in priveste reversul monedei, nu stiu cit muncesc sotii vostri la treburi "barbatesti" in casa cum ar fi batut cuie si altele, dar al meu nu se omoara de loc... vara ce mai taie iarba in curte, masina nu a spalat-o de cind am cumparat-o (vreo 2 luni) si altele nici nu sint...deci, eu nu pot intelege de ce el nu isi asuma obligatiile astea, ca un om matur de 35 ani, si prefera sa se comporte ca un copil si sa fie certat si tratat ca unul? eu nu am nevoie de inca un copil, ci de un partener pe care sa ma bazez fara false te rog si multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Un sfat: DISTRUGETI TOATE JOCURILE DE PE PC! si DEFECTATI TV-ul! Nu glumesc - astea sunt DROGURI psihice... Ore in sir in fata TV si/sau calcu... sa fim seriosi... Inadmisibil!
Pt barbat cicalitor - daca nu-i place cum face nevasta - ii spui frumos sa faca el sau... sa taca... cu o bucata buna de banda adeziva pe gura - daca nu se poate abtine altiminteri...
Eu ma tot intreb - da' de ce trebuie sa lucrati atata? daca gatiti 2 feluri de mancare pt toata sapt (2 oale mari - si alternati meniul - o zii un fel, a doua zii celalalt, etc), faceti cumparaturile 1 data pe sapt, dati cu aspiratorul max de 2 ori pe sapt (acolo unde se poate eliminati covoarele), stergeti praful rapidus 1 data pe sapt (eliminati macrameurile, bibelourile si alte nimicuri/flecustete care nu fac decat sa adune praf) si faceti ca regula in casa fiecare isi spala farfuria si tacamurile dupa ce aterminat de mancat. Nu calcati asternuturile de pat, prosoapele si alte lucruri care si asa se sifo imediat ce le pui in folosire. Calcati STRIC ce-i necesar si invatati-i pe barbatii vostri sa-si calce singuri camasile si pantaloni - in cazul in care nu pot fii trimisi la servici in blugi si tricou.
Minimizati la maxim timpul de slugarit in gospodarie! Sunteti oameni - aveti nevoie si de relaxare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ash minimiza timpul petrecut la smotru dar deja nu mai stiu ce si cum sa mai fac si cum sa le inghesui intr-o zi. Dimineatza sunt numai cu puiul meu parc, plimbari, joaca, mancare, la mijlocul zilei sunt la munca, dupa 7 cand ajung acasa, al meu e obosit (ca doar in timp ce io ma plimbam in parc el muncea cu curu pe scaun) si sta la tv, iar io intru in bucatarie, rufe (da, da apesi pe buton si spala masina, si atunci de ce nu apasa el pe buton ?) in paralel cu joaca/negociat cu puiul sa nu-l agasesze pe tati ca e obosit . si iar joaca, baie, biberonul de noapte (noroc ca doarme singur si nu plange dupa mami) si ma intorc la calcat (numai tricouri, camasi, bluze si rufe bebe). am zile in care imi vine sa omor pe cineva .... pe cine? PE MINE CA'S PROASTA DE BUBUI. ca l-am luat educat (spala, calca o camasa intr-o ora da o calca, dadea cu aspiratorul si mai spala si vase) si l-am stricat ca proasta (lasa'ma si pe mine sa te ajut ... si uite asa am ajuns sa le fac pe toate). mi-ash sparge singura fatza daca nu mi-ar lua tot mie prea mult timp sa ma repar.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Eu ma tot intreb - da' de ce trebuie sa lucrati atata? daca gatiti 2 feluri de mancare pt toata sapt (2 oale mari - si alternati meniul - o zii un fel, a doua zii celalalt, etc), faceti cumparaturile 1 data pe sapt, dati cu aspiratorul max de 2 ori pe sapt (acolo unde se poate eliminati covoarele), stergeti praful rapidus 1 data pe sapt (eliminati macrameurile, bibelourile si alte nimicuri/flecustete care nu fac decat sa adune praf) si faceti ca regula in casa fiecare isi spala farfuria si tacamurile dupa ce aterminat de mancat. Nu calcati asternuturile de pat, prosoapele si alte lucruri care si asa se sifo imediat ce le pui in folosire. Calcati STRIC ce-i necesar si invatati-i pe barbatii vostri sa-si calce singuri camasile si pantaloni - in cazul in care nu pot fii trimisi la servici in blugi si tricou.
Minimizati la maxim timpul de slugarit in gospodarie! Sunteti oameni - aveti nevoie si de relaxare!

Sint perfect de acord cu tine dar mai am ceva de adaugat:
Unde-s doi puterea creste! Si ai si mai mult timp de relaxare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Eu ma tot intreb - da' de ce trebuie sa lucrati atata? daca gatiti 2 feluri de mancare pt toata sapt (2 oale mari - si alternati meniul - o zii un fel, a doua zii celalalt, etc), faceti cumparaturile 1 data pe sapt, dati cu aspiratorul max de 2 ori pe sapt (acolo unde se poate eliminati covoarele), stergeti praful rapidus 1 data pe sapt (eliminati macrameurile, bibelourile si alte nimicuri/flecustete care nu fac decat sa adune praf) si faceti ca regula in casa fiecare isi spala farfuria si tacamurile dupa ce aterminat de mancat. Nu calcati asternuturile de pat, prosoapele si alte lucruri care si asa se sifo imediat ce le pui in folosire. Calcati STRIC ce-i necesar si invatati-i pe barbatii vostri sa-si calce singuri camasile si pantaloni - in cazul in care nu pot fii trimisi la servici in blugi si tricou.
Minimizati la maxim timpul de slugarit in gospodarie! Sunteti oameni - aveti nevoie si de relaxare!



Mai aud si eu pe cineva spunand asta! Asa fac si eu, si in viteza. Deja aveam complexe ca as fi femeie puturoasa cum imi spunea maica-mea cand eram acasa si ea deretica de dimineata pana seara, cadea franta si dimineata o lua de la capat. Si imi prevestea ca daca nu sunt gospodina nu ma va aduna nimeni sa ma ia de nevasta!!!

Am facut prostia sa ii dau unei colege acelasi sfat, pentru ca ea se mira intr-una "Cum, mai ai timp sa citesti o carte? Cuuuum, ai fost la cinematograf sau in oras? Coafor, manichiura? La pizza cu prietenele?" Respectiva mea colega spunea ca ea munceste intr-una in casa... Cand i-am spus care este "secretul meu" de mai am timp si pentru mine, a luat o mina superioara si mi-a spus ca ea isi respecta familia si barbatul si nu poate sa isi bata joc de ei. Atunci munceste, mama, pana cazi in cap si tot nu te va aprecia nimeni.

Trebuie sa recunosc totusi ca la curatenia generala imi chem femeie. Pentru ca si sotzul meu, desi ma ajuta cu drag, munceste foarte mult la serviciu si vine frant.

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

cred ca pt unele dintre noi bate vantul schimbarii incetul cu incetul....nimik nu este imposibil

pupici fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Sotul meu - care de la 17 ani a plecat de-acasa facand atletism de performanta, iar apoi a ales sa faca fac in alt oras (aflat la cateva sute de km de orasul sau natal unde era fac) - este ffff autonom. Am fost prieteni 2 ani si jumatate inainte de-a ne casatori (1 an si jumatate fiecare la casa lui si eram doar in vizita si apoi el s-a mutat la mine unde am locuit impreuna inca 1an inainte de-a ne uni vietile in fata lui Dumnezeu) si primul lucru pe care l-am remarcat cand a venit la mine au fost trcourile lui albe impecabil de curate si f frumos impachetate, ciorapii pe care-i schimb de 2 ori pe zii, faptul ca ne-am dus intotdeauna impreuna la cumparaturi, mi-a spalat vasele, a asezat masa, etc. Cand i-am povestit mamei fericita ce COMOARA am descoperit - a fost f revoltata si m-a intrebat ca mie nu mi-a fost jena de el sa-l las sa faca treaba la mine in casa ca si musafir? Eu am fost realmente socata de reactie... si i-am raspuns - da' mama NU este musafir... este PRIETEN! (pe vremea aceea inca nici nu ne tineam de manutza - era doar simpli... prieteni...) Si cand te gandesti ca pe langa toate acestea este si frumos, generos, destept (este f bine cotat la servici) si sot cuminte - sa-i dea Dumnezeu sa ramana asa!
Nu va lasati influentate de nimeni (mamem, prietene) care va sugereaza sa SLUGARITI de dim pana seara! NU-NU-NU! Analizati cu atentie toate treburile casnice care le aveti de facut si felul cum anumite lucruri puteti delegat sotilo si copiilor, iar cee ce nu puteti delega incercati sa gasiti solutii sa eliminati sau sa micsorati timpul afectat acestora.
Eu nu fac curatenie mare - fac in fiecare zii cate putin si mentin casa curata (dau super rapid cu aspiratorul, sterg praful si spal pe jos zilnic). Eu spal de mana toate maruntisurile (chiloti, ciorapi, tricouri, camasi, pantaloni subtiri, hainutele micutei - se pun la muiat seara in apa calda cu detergent, si dimineata in cateva minute le clatesc si le pun la uscat) - cu masina spal doar hainele de pat si blugii. Toate rochiile de vara din meteriale mai deosebite, cat si hainele groase de iarna si toamna se dau la curatatorie. Gatesc 1 data pe sapt. Nu fac prajituri (sotul mi-a interzis - pt ca le mancam amandoi super-rapid si ne ingrasam... tot super-rapid).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Am stat si m-am intrebat daca am ce sa caut la topic-ul asta si sa-mi dau cu parerea. Eu am un sot care ma ajuta, in limita posibilitatilor (adica seara si dimineata, sau in week-end). Dar vede si singur ca sunt obosita, ca poate pentru mine e mai dificil sa fiu mereu acasa cu copilul si sa ma ocup si de treburile casnice, decat ii e lui care are un serviciu (si cu ocazia asta, pe langa faptul ca aduce bani, mai "rupe ritmul).
Si eu cred ca un barbat poate fi educat de la 0. Dar asta presupune muuulta rabdare din partea "educatoarei", dar si un minim de bunavointa din partea celui care trebuie educat. Daca el nu e cooperant si are in cap idei fixe, eforturile sunt in zadar. Cred ca e mai usor sa le faci tu pe toate decat sa te rogi in zadar de o persoana sa te ajute (si ma repet, nu e cazul meu).
Stiti ce-am putea face fetelor? Sa ne crestem copiii in asa fel incat macar la generatia urmatoare sa fie egalitate in privinta responsabilitatilor casnice. Din pacate, realitatea e ca cei mai multi barbati aplica ce-au vazut la ei acasa: "mama/ femeia face totul".

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

Ferice de fetele a caror soti inteleg ca nimeni nu e super...woman si poate/trebuie sa faca totul! si eu am redus incetul cu incetul indatoririle casei la strict necesar, dar chiar si asa cu servici, fetita cind ajung acasa, nu am timp sa le cuprind singura! si nici nu vad de ce ar trebui! nu am semnat nici un contract de intretinere pe viata in folosul sotului! ce m-am hotarit eu sa fac: impreuna cu sotul facem lista de treburi casnice, impartite pe treburi saptaminale si zilnice. Apoi fiecare o sa aleaga ce face, punem lista pe frigider si in felul asta, fara sa ne amintim unul la altul ce avem de facut, treburile o sa fie facute in armonie!
Dar, daca lucrurile nu or sa mearga asa cum planuim, nu o sa ii aduc aminte deloc si nici nu o se le fac in locul lui, acolo unde se poate. Daca nu o sa il deranjeze si o sa le lase tot nefacute, atunci trec la planul de atac nr. 2 glumesc....Renunt la facut mincare si cumparaturi de mincare... O sa cumpar numai strict ce imi trebuie pt Bianca si salate si alte chestii care nu ii plac si necesita pregatire, pt mine (fara pizza inghetata sau salamuri). Si mentionez ca sotul meu maninca ! cind o sa vada frigiderul gol pusca, o sa ii spun candid ca eu nu am timp si de asta pt ca am facut curatenie si minc pt copil unde de fapt el trebuia sa ajute...Daca nici foamea nu o sa il convinga, atunci nu stiu ce alta solutie as mai putea gasi!!!! Si mai spun, ca toata saptamina asta, este la vinatoare de caprioare si deja a luat 2!

Mergi la inceput