Viata de familie dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

lorelai, ai mare dreptate, asa procedez si eu acum. Nu ma intreba, , ca inainte toata ziua faceam cate ceva si vesnic nu se cunostea (asa mi se parea mie)Am ajuns la concluzia ca si cand stai acasa parca vezi mai multe lucruri ca sunt nefacute.
Dupa ce anul asta am culminat cu zugravitul bucatariei si a 2 holuri singura, am stat si m am gandit ca...nu are rost, ca nu mi ridica nimeni statuie.
Asa ca de 1 luna, stau cuminte, dau cu asp de 2 ori pe sapt si sterg praful, fac mancare la 3 zile (2 zile mancam acasa si una in oras), cu bebe ma ajuta mama, ca am ajuns la concluzia ca sunt si eu om si merit odihna. Si uite ca imi e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Sotul ma ajuta foarte mult la treaba, dar cand este acasa. Termina serviciul la 19.00 iar atunci sunt toate treburile facute, dar in week end recupereaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Ori ma ajuti ori platim o femeie sa faca curatenie!
Are de ales.

DANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Si eu sunt de acord cu Lorelai!
Avem amindoi serviciu, el e ceva mai ocupat decit mine si nu are un program asa de fix.Vin acasa pe la 5,asa ca amindoi facem cite ceva in casa, uneori gatim impreuna, vasele si rufele le spala masina, avem lenjerie de pat care nu trebuie calcata, perdelele le schimb doar de 3 ori pe an, camasile le bag la presa 1 data la 2 saptamini ca are multe.
De copii ne ocupam mereu impreuna, copii mai mari isi fac ordine in camera seara si curatenie generala facem o data pe saptamina.In rest, doar sters praful si aspirator.
Cumparaturile le facem 1 data pe saptamina impreuna si ne insotesc si copii.

Sotul meu nu e in stare sa-si arunce lucrurile murdare in cos si suedezii cind se dezbraca pun in general toate lucrurile pe jos.M-am obisnuit si am renuntat sa incerc sa-l dezvat ca nu a avut efect pina acum intr-o casnicie de 10 ani si.Bine ca nu face lucruri mai grave ca o toala aruncata pe ici pe colo nu e asa de deranjanta.

In schimb scutura covoarele,ma ajuta la spalatul ferestrelor si la chestiile la care eu nu ma pricep: serviceul la masina, alegerea asigurarilor avantajoase, mici reparatii sau renovari prin casa...Uneori gradinarim impreuna desi nu ne prea pricepem nici unul nici celalalt.

Mariana 26+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Uite ca am dat si peste asta...mereu ma intrebam daca sotul meu are o problema...sau mai sunt ca el...
Sa va dau un exemplu recent...avem doua camere...in una vrea sa isi faca birou...sa isi duca toate firele...calculatoare, laptop sa nu ma mai impiedic eu de ele...dar acea camera trebuie varuita...ce credeti..avem 1 luna jumate de cand ne'am mutat dar din pacate inca mai sper sa se varuiasca singura.El zice..nu am timp...sper sa pot in weekend...dar nimic.
De curatenie...hmm pe biroul lui odata pe luna...si atunci da cu aspiratorul...la bucatarie...cred ca de dinainte sa nasc cand am avut eminenta de nastere prematura si am stat 2 sapt numai in pat.
Cu bebe...nu stiu cat ma ajuta..ca face un lapte noaptea...
In rest este barbatul exemplar...stiu ca munceste pentru noi...dar credca ar trebui sa se gandeasca si la familia lui...
Daca ii zic se enerveaza...daca ma plang de o durere raspunsul este..."si pe mine ma doare capu...stomacu etc"

Eu sper sa se schimbe...e greu dar merge inainte cu bune cu rele...sanatosi sa fim



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetelor, foarte interesant subiect! Am intrat pentru ca ne pregatim sa devenim parinti in vreo luna si un pic, dupa 7 ani de casnicie si tot atatia de prietenie inainte. Cu toate astea tot am mari emotii cum vom fi, stiu ca a deveni parinti e o experienta care schimba pe multi.

Citind mesajele voastre, sunt cateva idei care reies clar ca principale:
1. educatia de la parinti iese prin toti porii la sotz (cum banuiesc ca si la noi ...); si e bine sa tinem minte asta si noi cele care avem sau vom avea baietei - cel mai daunator lucru pe care il poti face pentru copilul tau este sa te interpui mereu intre el si treaba cu fraza "lasa ca face mama". am trei frati asa si nu sunt niste barbati cu care as vrea sa imi impart viata ... sincer, desi sunt fratii mei.
2. educatia dupa casatorie poate influenta dar fff putin si intr-adevar cred si eu cu fermitate ca un ton calm si iubitor face mai mult decat ore de cicaleli; felicit din suflet pe cine poate, mie inca nu mi-a iesit si il iubesc ca pe ochii din cap.
3. in societatea in care traim, unele femei sunt chiar cretine (plangandu-se apoi de "situatia lor") - ma refer bineinteles la acelea care fac ochii cat cepele ca barbatul a dat cu matura sau a schimbat copilul; mai e mult pana departe

Din multa fericire si prin binecuvantarea lui Dumnezeu sotul meu este genul care face, si le face mult mai bine ca mine, desi nu intotdeauna si nu mereu fara sa fie rugat. Dar nu i se poate reprosa nimic. Duce gunoiul fara sa ii zic, face cumparaturi (intotdeauna suna inainte sa urce sa vada ce mai e de luat), calca daca vede ca nu are rufe calcate si baga la spalat (desi uneori efectele sunt dezastruoase). De cand am ramas gravida (dupa 7 ani de tratamente) face si mai multe asa ca nu pot decat sa ii multumesc lui Dumnezeu si sa Il rog sa il tina asa. Dar si soacra-mii care i-a mai pus matura in mana din cand in cand. :)

Va pup,

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

mexxa, cumpara vinaromul, trafaleti, burete, ce mai trebuie si incepe tu treaba si lasa-l sa te vada cand incepi. O sa termine el, iti garantez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Nu sunt de acord cu faza: cum a fost invatat de mama, cel putin nu in cazul nostru. Pe sotul meu mama l-a parasit cand avea 12 ani, a ramas doar socrul cu el, care nu e nici munte de ordine, nici de curatenie, chiar dc e un om absolut deosebit. Deci nu a avut neaparat un model de urmat, ci s-a autoeducat in timp.

Ma ajuta enorm - si din ce am citit la majoritatea dintre voi, din pacate - eu chiar pot sa-i ridic statuie sotului meu

In primul rand si ce conteaza cel mai mult pt mine ca sotie si pt noi ca familie: Se ocupa si el de Ana din prima ei zi, o scoate la plimbare, o schimba, se joaca cu ea, ii da sa pape, asta cand am si eu alte treburi, pt ca si eu lucrez de cand avea Ana 1 saptamana. Deci se poate imparti partea cu copilul daca exista dorinta.

Avem fiecare firma noastra, cu domenii diferite de activitate, iar programul nostru tine de cat avem de lucru, si in general dupa ce culcam fata ne intoarcem fiecare la pc-ul nostru, deci ambii suntem extrem de ocupati.

In rest:
Hainele si mai ales sosetele le mai gasesc prin toata casa, si ma enervez de fiecare data, dar nu mai le caut zilnic, cand merg in zona lui de desfasurare le strang si apoi ma apuc de comentat.
De calcat si-a calcat singur camasile cand a vazut ca eu nu am timp, a facut-o fte. bine, asa ca i-am predat sarcina. Acum le calca femeia.
Femeie am avut la curatenie 1 data/sapt de cand suntem impreuna, asa ca nu e greu sa mai dam unul sau altul cu o carpa de praf sau cu mopul pe mozaic. Casa e mare si nu as fi putut face singura curatenie, si in plus daca muncesc atat rup 35 ron pe saptamana sa am casa curata.
Mai da de mancare si spala vasele pisicii, tot el ii schimba si nisipul, la caine dam alternativ, mestereste tot ce e de mesterit prin casa, ba mai coboara si la mama si la vara-mea pt mici inginerii.

In timpul saptamanii ajung acasa pe la 5, stau ca fata, apoi eu gatesc sau pun la spalat/intind haine, fac ordine, iar el iese cu fata la plimbare, apoi ne mai jucam in 3, el face baita eu pregatesc papica si lapticul, stam toti 3 pana se culca fata, si de la 21.... mancam si noi si ori lucram, ori ne uitam la un film (asta fte rar).

In weekend alternam treburile prin casa, mai si lucram tot alternativ fiecare in biroul lui, stam cu copilul, ne plimbam, eu fac papica ei se plimba sau joaca.... mai iesim sambata seara cu prietenii.

Deci e o viata frumoasa de familie, dar foarte ocupata, in care lipseste ceva: timpul pentru noi 2 ca si cuplu, sper in timp sa reusim sa ne facem mai mult. Si am dori sa stam mai mult cu fiica noastra decat 4-5 ore pe zi. Dar momentan nu se poate.

Insa nici nu-mi amintesc cum era fara Ana, ea ne implineste ca familie, si ne-a facut viata infinit mai frumoasa si mai buna.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Edit: niciodata, dar niciodata in 4 ani jumate de cand suntem impreuna nu s-a plans ca nu este mancare gatita, ca nu e ordine, ca nu are hainele aliniate, ca aia sau ca aialta trebuir gospodaresti de care ma ocup eu exclusiv. Mai comenteaza doar de ce face femeia de la curatenie, in rest eu chiar nu stiu ce e ala REPROS. Oi fi eu super-woman si nu stiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Din pacate, cum eu nu sunt wonder-woman, la noi e mai degraba viata de parinti, de la nasterea Ilincai.
Viata de cuplu, ce e aceea?

si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

buna fetelor,
eu, asa cum m-am decis, am facut listuta cu toate treburile casei si la inceputul sapt. asteia i-am prezentat-o ... a fost f generos si a ales sa faca o tona de lucruri, cu mult mai mult de jumate, cit as fi vrut eu sa aleaga ... pregatit mincare pt cina intr-o zi, a spalat rufe in alta, deci sapt asta a fost f bine. Sa vedem cit il tine... oricum nu ne-am certat de loc si eu am fost mai bine dispusa si asta s-a simtit in relatia dintre noi. Urmatorul pas pe care o sa il fac, e sa revin la listuta si sa il fac sa aleaga jumate din treburi pt ca asa e riscul, pe care deja l-am observat, sa nu aiba timp sa faca tot ce a promis ca face si eu incetul cu incetul sa le fac pt el si astfel tot sa lase pina ajungem de unde am plecat...nu am vrut sa zic nimic cind a ales ca nu creada ca nu ii apreciez generozitatea...Oricum,pina acum vesti bune! aviz amatoarelor...

Mergi la inceput