Viata de familie dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Guestus sunt curioasa daca poti sa faci o supa, si sa bati un cui intre timp ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Eu am sot f harnic si ordonat - dar nu-l pun la treaba acasa pt ca lucreaza 10h la servici iar eu sunt "casnica" pe moment (nestiind limba suedeza imi este imposibil sa-mi gasesc de lucru aici).
Insa acum imi educ fetita sa inceapa sa fie harnicuta si ordonata (are 28 de luni).
Cateva idei:
1. Rugati-l frumos intotdeauna - vocea sa fie blanda si calma (chiar daca va vine sa scoateti flacari pe nari ca un balaur) dar ferm. NU se tin prelegeri de 10min ca tot nu pricepe nimic din ele. Dar nu cedati - repetati frumos, politicos, calm, dulce "rugamintea" - chiar daca simtiti ca vi se usuca saliva-n gura si vi se ridica tensiune. NU faceti voi - in ideea ca daca el nu face... tot eu trebuie sa fac... De fiecare data nervii trebuie tinuti in frau si cu blandete si fermitate incepeti educarea sotului - la fel ca si cea a copiilor.
2. STOP CICALEALA - cu desavarsire. STOP CIRCUL - un NU hotarat strigaturilor/urlaturilor, jignirilor (sub nici o forma nu folositi cuvinte ca lenes, puturos, nesimtit etc sau clasicele expresii de tipul "iti pute gunoiul in fata nasului si tu nici nu simti", etc) - aceste lucruri nu fac decat sa inrautateasca situatia.
3. Oderiti-i cate o recompensa pt "buna purtare" cand considerati de cuviinta.
Numai bine va doresc,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Eu am sot f harnic si ordonat - dar nu-l pun la treaba acasa pt ca lucreaza 10h la servici iar eu sunt "casnica" pe moment (nestiind limba suedeza imi este imposibil sa-mi gasesc de lucru aici).
Insa acum imi educ fetita sa inceapa sa fie harnicuta si ordonata (are 28 de luni).
Cateva idei:
1. Rugati-l frumos intotdeauna - vocea sa fie blanda si calma (chiar daca va vine sa scoateti flacari pe nari ca un balaur) dar ferm. NU se tin prelegeri de 10min ca tot nu pricepe nimic din ele. Dar nu cedati - repetati frumos, politicos, calm, dulce "rugamintea" - chiar daca simtiti ca vi se usuca saliva-n gura si vi se ridica tensiune. NU faceti voi - in ideea ca daca el nu face... tot eu trebuie sa fac... De fiecare data nervii trebuie tinuti in frau si cu blandete si fermitate incepeti educarea sotului - la fel ca si cea a copiilor.
2. STOP CICALEALA - cu desavarsire. STOP CIRCUL - un NU hotarat strigaturilor/urlaturilor, jignirilor (sub nici o forma nu folositi cuvinte ca lenes, puturos, nesimtit etc sau clasicele expresii de tipul "iti pute gunoiul in fata nasului si tu nici nu simti", etc) - aceste lucruri nu fac decat sa inrautateasca situatia.
3. Oderiti-i cate o recompensa pt "buna purtare" cand considerati de cuviinta.
Numai bine va doresc,
Lorelai





Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Nu e neaparat vorba de barbati romani sau straini.Cunosc chiar un musulman casatorit cu o finlandeza si el se ocupa de copii si de bucatarie la fel de mult ca si ea.Amindoi au serviciu.

Al meu este finlandez si obisnuit sa schimbe pampersii si sa bucatareasca dar la spalat vase si haine,ca si la curatenia din casa nu se omoara.Sint multumita sa faca ce poate si el mai bine ca altii nici atita nu fac.Daca ma ajuta cu copilul sint mai eficienta la curatenie si la celelalte treburi si prefer sa le fac eu decit sa le faca el de mintuiala.

Ma intreb cum m-as simti sa ma roage sa repar ceva la masina sau prin casa si sa se supere daca nu o fac?Poate ca si lui i-ar place sa-l ajut cu acestea si sa exersez daca nu ma pricep destul de bine.
Nici curatatul sau pusul in ordine al garajului nu ma atrage.

Incearca sa-l obisnuiesti sa te ajute macar cu copilul si cu siguranta incetul cu incetul va vedea cit de "rewarding" este participarea la cresterea propriului copil.

Sabina 29+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Am rasfoit topic-ul asta mai de mult si am sesizat ceva care m-a uimit. Toate fetele se exprima in modul urmator: il rog sa ma ajute, nu ma ajuta la..., ma ajuta cu copilul si asa mai departe.
Din aceasta exprimare inteleg ca noi deja ne insusim indeletnicirile casnice fara nici o conditie. Daca primim ajutor de la el, ni se pare o favoare si de aceea il rugam sa ne ajute (pe noi). Si asta in pofida faptului ca majoritatea dintre noi lucram cot la cot cu ei la serviciu si ne intoarcem acasa ca sa incepem cel de al doilea serviciu.

Nicaieri in acest topic nu s-a pus problema invers sau macar egal. Ceva de genul, astea sint lucrurile care trebuiesc facute in casa si hai sa le impartim. Egal. Sau (trec pe extrema), il mai ajut si eu din cind in cind...

Eu ma razvratesc asa "virtual" ca, cu toate ca sotul meu se ocupa de multe in casa, il mai rog si au sa ma ajute din cind in cind cu cite niste chestii pentru ca si eu, ca si voi am fost crescuta cu acesta idee. Tin minte ca mama imi spunea "ce-ai sa te faci cind o sa fii la casa ta si o sa trebuiasca sa faci curat... in casa". Iar eu ii raspundeam cu seninatate - "o sa-mi iau femeie la curatenie"...

Cred si eu ca radacina acestei probleme este in anii de copilarie in care mamica iubitoare l-a scutit pe baietelul ei iubit de treburile casei pe motiv ca "las' ca-i baiat, nu-i trebuie". Si pe urma se intreba de ce le iubesc asa norele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ai dreptate Silvana, si eu m-am mirat de recomandarile astea cu rugamintile de a ne ajuta. Din pacate e o atitudine inradacinata (si eu ma exprim la fel) si recunosc ca am noroc cu un sot care "ma ajuta".

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

vb pt mine, ...are dreptate silvana... e vina mea...vai. el munceste eu stau acasa, asa ce de ce sa ma odihnesc si eu un pic cand doarme piciu, las ca pot face mancare, spala, sterge praful, sa duc gunoiul, cand ma intorc sa iau de jos din colt paine lapte oua, branza, cartofi, morcov, pui, ceapa, suc bere...etc...doar ca el vine obosit de la satnd jos cu ochii holbati in monitor Ma ajuta, NE ajuta, dar incetul cu incetul si pe nesimtite l-am dezobisnuit de asta....acuma tot asa eu stau acasa, piciul e la gradi, deci am timp de mai multe sa fac

si cand e acasa si-l rog sa-l supravegeze pe pici, ca vreau si eu sa fac un dus singura(adik fara piciulica) sau un epilat ceva< aud, dar ce cand nu sunt acasa nu poti, asteapta sa adoarma piciu, sau....etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Noe - multumesc pt floricica -
Eu doresc sa va precizez ceva... DA exista EGALITATE intre soti (chiar si in Ro) - dar chiar si asa "vorba dulce mult aduce"... un "te rog frumos" NU inseamna ca sunt mai putin decat sotul meu... inseamna doar ca-l iubesc, il respect si ma adresez cu dragoste si respect. Eu, chiar daca sunt furioasa/in toana proasta, etc - mai bine imi musc limba decat sa-i spun "FA aia! ce, nu vezi ca tre' facuta? Iti pica mainile daca faci si tu treaba?" NU-NU-NU! Ma duc si beau un pahar de apa, stau pe toaleta (cu capacu'nchis :-)) si meditez la nemurirea-sufletului-si-iesirea-parului-prin-caciula (vreo 5 min - nu mai mult) si apoi ies din "barlog" si am o atitudine civilizata.
Daca un sot NU a fost educat de-acasa sa ajute in gospodarie - atunci trebuie educat DE LA 0! Adica trebuie lucrat cu el asa cum o facem cu micutii de 2-3ani cand incepem sa le cerem sasi adune jucariile, sa-si duca hainutele la locul lor, etc. Comenzi blande, calme, scurte. NU prelegeri. Si multa-multa FERMITATE si RABDARE. NU cedezi (nu faci tu da' nici nu te inervezi). Daca sotul comenteaza - faci ureche surda. daca "raspunzi la provocari" risti sa ajungi la cearta sau la discutii interminabile. Copiii mici sunt atat de mandri si fericiti cand ne AJUTA! Si la fel de mandri si fericiti trebuie sa-i facem sa se simta si pe sotii nostri... pt ca sunt importanti in viata noastra, iubiti, doriti, respectati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Cineva mai crede ca comportamentul sotului/sotiei poate fi corectat dupa casatorie?
O mare iluzie. Aceleasi lucruri mici care te-au deranjat inainte de casatorie sau la inceputul ei, te vor deranja in continuare. Iar daca nu te mai deranjeaza, nu este din cauza ca s-au corectat ci poate pentru ca tu ai devenit mai indiferent/a sau mai tolerant/a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Mai repede ma ajuta fata de un an si patru luni,decat sotul, mult prea ocupat sa se joace cate 10-12 ore la calculator!

wow,ce subiect interesant,pacat ca acum nu am timp sa dezvolt subiectul,dar ma voi intoarce sigur aici!

Kasi si Victoria

Mergi la inceput