Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-16

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata!

ana.p, eu te sfatuiesc sa mergi la un medic de specialitate, sa-i spui care sunt problemele sau dorintele tale (vrei sa faci un bebe...etc...) si sa-i ceri sa-ti dea lista de analize de facut.

Si eu vroiam sa merg la medicul de familie dar, sincer, in afara de vitamine, nu cred ca poate sa-ti dea ceva!

eu asa as zice sa faci si stiu ca si celelalte fete sau prietene de-ale mele au facut la fel.

Faci si tu cum consideri ca e mai bine!

te pup



iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Draga Iyoana,ai toate sansele sa ramai gravi, mai ales ca esti tanara si la inceput de incercari. Fii optimista, o sa vezi ca in curand ne vei da vestea cea mare.
Ana p- referitor la analize, nu stiu la ce fel de analize te referi, de sange, hormonale...
Eu am procedat in felul urmator: eu sunt inscrisa la policlinica Elias si am fost acolo impreuna cu sotul si ne-am facut analizele de sange uzuale gratis. Celelalte analize (listeria, toxoplasma, etc.)le-am facut la IDS Dorobanti, la recomandarea dr. T., ca am inteles ca preturile sunt acceptabile in comparatie cu alte clinici particulare.Analize hormonale nu am facut. Analizele de sange le poti face cand vrei, nu exista anumite perioade, cred...
Cat despre mine, azi e Z 2. Asta e viata... Ma indrept cu pasi repezi catre laparo..
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diddy spune:

Neatza fetelor,
ana_p, lista analizelor pe care vrei sa ti le faci, le poti gasi aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=81616. Te poti duce pur si simplu la o policlinica privata (de ex. eu am fost la Medicover) si ceri sa iti faca aceste analize.
Cele hormonale se fac astfel (din cate stiu eu, poate completeaza fetele daca am gresit ceva):
Ziua 3: FSH, LH, estradiol
Ziua 14 (sau ziua ovulatiei) LH
ziua 21 (sau 7 zile dupa ovulatie) progesteron, prolactina

Ca sa faci analiza din z14 si z21 trebuie sa fi monitorizata si sa stii exact momentul ovulatiei. Altfel ratezi momentul si rezultatele analizelor nu vor fi concludente.

Pentru interpretari, in mod normal pe langa valoarea obtinuta pe buletinul de analize, scrie si care sunt valorile normale si in plus poti merge cu ele la T sa iti zica daca e totul OK.

Eu am facut urmatoarele analize: PAP, secretie, clamydia, toxoplasma, citomegalovirus, rubeola, ureaplasma, mycoplasma, anticorpi antispermatici, apoi FSH, LH, progesteron, prolactina, estradiol.
Sper sa te ajute!

Eu sunt azi z20 si z6 dupa ovulatie si (z8 dupa inseminare) si ieri am avut tot felul de senzatii ciudate in burtica. Ba intepaturi in partea dreapta a uterului da o senzatie de greutate, parca as cara pietre in burta. Ce parere aveti? O fi de bine sau de rau?

Astazi este marea intalneala a Tutunicilor si ce rau imi pare ca nu voi putea sa vin si eu. Va doresc distractie la maxim si aveti grija ca doctorul nostru sa nu sughite prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna diminineata Bonitta si la toate fetele aspirante la

Multumesc pentru incurajari,, deja ma simt un piticut pe langa voi, si am prins curaj!!!
Si eu sunt in z3, e ca ceasul, CM-ul asta, ce ma mai enerveaza...

da, lasa ca luna asta le vin eu de hac domnilor

hi, hi

o zi excelenta sa aveti si un week-end arzator

Apropo, ce faceti in week-end, in afara de ?

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Am si eu o intrebare, fiind prima data cand ma voi duce la dr T:
poate sa intre si sotul meu cu mine in cabinet, cel putin in prima parte a discutiei (bineinteles, nu la consultatie...)?

As prefera sa ia parte la discutii si el este de acord cu asta. Dar nu prea stiu cum o sa reactioneze dr...Sa nu zica ca vrem doar sa stam de vorba si sa ma "usuiasca" repede fara sa-mi faca consultatie..
ouf, ca nu mai stiu cum sa mai fac!



iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna, Iyoana!
dr. T. nu e deranjat daca intra si sotul.......si noi am facut la fel! Am vazut multe cupluri care intrau impreuna.... Pana la urma e o problema de cuplu...s-apoi noi avem un dr. de ultima generatie!!!
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

ma intristeaza sa vad vesti mai putin bune..

tocmai am ajuns de la analize si ma simt rau...mi-au luat aia o gramada sange..cred ca plec mai devreme de la munca si..sincer, nu stiu nici eu daca ajung la intalnire..mi-e rusine ca am promis -iar eu nu promit daca nu ma tin de cuvant-, da'..repet, nu stiu daca ma simt in stare.

daca nu ajung, pup fetele mult-mult!

Mos Craciun in...pantaloni scurti

Nunta noastra - 3 Iunie 2006

Vine bebe ! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diddy spune:

Raza, dar ce ai? De ce iti este rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Raza de soare: Ai grija de tine!!! mai bine pleci de pe-acum....nu poti sa-ti iei liber?! Probabil ca-ti este rau de la faptul ca ti-au luat sange mai mult....eu am si lesinat de la asta!!!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

hello

Raza ai grija de tine.

fete se mai inte intalnirea, da??????? ca eu abea astept sa va vad...

Marina 29+

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput