Bebelusi "made in USA"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Strutza spune:

Am uitat sa zic ca pe de alta parte e adevarat ca conditiile din spitale sint mult mai bune in US.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Buna fetelor, si multumesc de raspunsuri, ma bucur ca ne-am adunat cateva sa impartasim din experienta noastra si sa mai invatam cat ceva una de la alta.

Bic, am mai intrat si pe "Fetele din America" dar subiectele sunt mult mai generale si nu am vazut intrebari legate de sarcina, asa ca am zis ca mai bine aici la un thread specializat.

La controlul de 24 saptamani l-am intrebat pe doctor de 4D, si a zis ca tocmai si-a mai deschis un cabinet nou, cu aparatura si mai sofisticata si poate sa imi faca 4D la cerere. Asa ca m-am programat pe 7 decembrie, dar inca nu stiu cat o sa ma coste. Da, probabil e doar un moft, dar daca tehnologia e pe piata, imi doresc sa am si eu experienta asta minunata.

Trebuie sa merg la cursul de yoga prenatala acum, dar o sa revin din nou mai tarziu. Cum ati petrecut Thanksgiving?

Va pup si un week-end placut tuturor va doresc!

Cristina24+, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Buna fetelor,

Ma bucur ca ati deschis acest subiect. Este o idee super!
Eu locuiesc in North Carolina. M-am mutat aici pentru ca doctorii din NJ de unde am locuit cu sotul meu 2 ani, m-am socat. Sa fereasca Dumnezeu sa dai peste un doctor nepriceput , dar cand este sa fii in mana unui doctor american nepriceput, s-a terminat!
Nu vreau sa-mi mai amintesc prin ce am trecut acolo, am pierdut doua sarcini din neglijenta medicilor.
Pe scurt: am pierdut doua sarcini din cauza unei mutatii genetice de coagulare a sangelui plus a unei lipse imense de progesteron. Se numeste MTHFR. Mi s-au facut analizele de sange si l-am implorat pe doctor sa-mi dea macar progesteron, si a spus ca nu e cazul..ca natura isi va face treaba, asta in masura in care progesteronul era in cadere libera.. Apoi m-am rugat de el sa ma trimita la analize sa identificam ce s-a intamplat...mi-a spus sa mai incerc inca odata..Si la fel ...am pierdut sarcina pentru ca nu am fost pe tratamentul corespunzator. LA cea de-a doua sarcina m-am pregatit pentru operatie, sa ma taie, fiind convins ca este extrauterina..bineinteles ca nu era, si la insistentele familiei sotului au mai asteptat pana au venit testele cu beta HCG care scazusera...deci nu era nevoie de nici o operatie... M-a pazit Dumnezeu!
Acum m-am mutat in North CArolina, langa Duke University, cea mai tare clinica..am toata admiratia! Am fugit de acolo cat am pututu de repede.
Aici mi-a fost recomandat un medic care in 3 zile mi-a spus ca am aceasta problema de coagulare si am inceput sa fac tratament cu baby aspirin, B12, folic acid(cantitati uriase), B6..asta cu 3 luni inainte sa incercam din nou.
Acum sunt in trim. al doilea si fac de doua ori pe zi injectii Lovenox, si ma rog la Dumnezeu ca totul sa fie bine de data asta.
Macar stiu ca am incercat tot ce este posibil sa pastrez acest bebe si pana acum totul a decurs normal.
Acum stau ca pe ace pana joi cand ma duc la echo. Nu am mai fost de 5 sapt, si imi faci zeci de griji.
Fetelor mii se scuze ca mesajul a fost urias..cu toate ca nu am intentionat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Chiar daca nu ma incadrez in topic,vreau doar sa-i adresez Arthuranei,citeva cuvinte.
Cind am intrat la durerea pierderii unei sarcini,in aprilie acest an,distrusa pt pierderea mea,persoana care deschidea topicul erai tu... m-am legat invizil de tine,de postarile tale,pt ca te simteam puternica...ai avut curajul sa deschizi un subiect si sa vorbesti despre el,cind majoritatea plangeau si-s innecau amarul in tacere...Bravo tie ...si multumesc! Mai tarziu,m-am bucurat pt reusita ta si tresaream de fiecare data cind aveai probleme...
Iti doresc ca lucrurile sa iasa asa cum vrei tu si va doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Idaira,

Mi-au dat efectiv lacrimile la citirea mesajului tau. Esti tare dulce. Iti multumesc mult pentru cuvintele tale.Imi pare rau pentru sarcina pierduta, si sper din toata inima sa ramai din nou si sa fie bine.
Daca ai vreodata nevoie de vre-un sfat sunt aici pentru tine. Nu stiu ce m-as face fara acest site. Sunt singura aici printre straini, cu o mentalitate total diferita de a noastra. Sotul meu este un om extraordinar(altfel nici nu m-as fi gandit sa vin in America), dar este foarte diferit. Este american deci nu este asa de sentimental ca noi romanii...
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Ce se intampla cu linistea asta. Hello America!!!
Happy Birthday Romaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

Hello!
Nu e decit relativ liniste , la noi e seara si in Romania de-abia se trezeste lumea.E ...momentul de trecere.
Eu sint aici de aproape de dimineata, cu mici pauze.Cred ca m-a prins microbul.

Happy birthday Romania! - ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Arthurana, sa dea Dzeu sa duci sarcina la capat fara probleme si bb sa fie sanatos!
La multi ani, Romania!

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

sunt si eu o graviduta de america. pana acuma ma "cunosc" cu arthurana de la mamici de mai-iunie. si daca tot am gasit thread-ul asta, ca ma tot intrebam cum`de fetele din canada au dar noi nu... m-am gandit sa va scriu si eu.
si desi suntem la capitolul bebei, eu o sa ma plang de altceva.
acu 2 seri ma apuca o durere in laba piciorului. ma mai lua asa cate-odata cand purtam tocuri si ma gandeam eu ca tre sa am niste ligamente mai scurte in piciorul ala de nu-i place lui pe tocuri. nu am dat mare importanta, l-am masat putin, de obicei trece repede. ieri m-am trezit la 6 dimineata de durere. de felul meu sensibila, nu suport durerea, dar asta a fost destul de urata ca m-a trezit din somn. am mers totusi la munca si cum aici stau toata ziua pe scaun si citesc DC a fost ok. spre seara insa am vazut ca se umflase binisor, nu-l mai puteam baga in adidas si am condus pana acasa cu stangul, noroc de cutiile automate de aici. m-a durut groaznic toata seara, noaptea ma trezeam din ora in ora si gemeam incetisor sa nu-mi trezesc sotul, iar pe la 4 n-am mai putut si am luat un advil (mai luasem 2 x-tra strength) si am reusit in sfarsit sa dorm.
azi dimineata era mai bine, tot umflat, n-a incaput in papuc, dar am reusit sa conduc cu el pana la munca. acuma incepe iar sa ma doara si-s tare suparata .
nu l-am lovit, nu am calcat stramb.. .singura chestie la care ma pot gandi e ca m-a muscat ceva, desi nu vad nici un fel de urme. dar a fost o zi in care m-am trezit cu un scorpion in birou, ce-i drept unu de 2 cm, simpaticutz de alfel, ca nici nu mai vazusem unu live.
of of, a trebuit sa va povestesc ca taaaaaare is mica si neajutorata acuma, da promit ca data viitoare va vorbesc de bebe. oricum eu o sa fiu invatzacel pe-aici ca de-abia am implinit 17 saptamani de sarcina.
va pup pe toate si ... la multi ani romania si romani de pretutindeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl spune:

Buna tuturor!
Este un subiect interesant!
Am o fetita de 3 luni, 'made in america" am postat destul de mult aici la odisea sarcinii, despre toate problemele care le-am avut cu sistemul american, si nu au fost putine, am avut parte de "lupte indirjite" cu medicii pt ca nu vreuiau sa-mi prescrie analize de singe si ecografii, si pina la urma mi-am facut bagajul si m-am dus in romania unde am avut parte de medici foarte competenti si tot ceea ce am dorit eu...ecografii, analize peste analize, etc. deoarece era o sarcina cu semn de intrebare...
nasterea nici sa nu mai povestesc cum a decurs aici....am regretat profun da nu am ramas in romania sa nasc acolo cu medici si asistente competente.....
nu ma crede nimeni cind spun ca am dat peste personal incompetent, si ca am stat intr-un spital unde dusul la baie nu mergea si a trebuit sa umblu prin tot spitalul sa gasesc un dus functional, asta e numai un exemplu nu vreau sa dau mai multe...si platesc o gramada de bani la asigurare...

Mergi la inceput