copilul meu se simte complexat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

In afara de ce ti-au spus si fetele dieta + sport, ce-as face eu: l-as da la un sport individual (gen karate, judo) pe masura ce avanseaza in acel sport, ii creste increderea in sine, iar copii vor fi si ei impresionati ca el face sportul ala. Eu imi amintesc cand eram copil ca cei mai 'admirati' copii erau cei care aveau performante intr-un alt domeniu decat notele de la scoala.
Eu de exemplu am la serviciu un coleg al carui copil era cam grasut si cam moale, n-avea prieteni... i-a venit ideea lu' taica-su sa-i puna profesor de 'drums'. Dupa 6 luni devenise cel mai 'cool' copil din clasa, cati copii 9 ani stiu sa cante la tobe precum Phil Collins in Genesis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

citind postarile voastre mi-am adus aminte ce mai spunea mama fetitei
si ei o dadusera la sport(parca mergea la bazin) si incepuse sa manance mai mult decat inainte, nu stiu daca neaparat lua si mai mult in greutate, insa eu cred ca trebuie neaparat si putin regim alimentar(ma refer aici fara dulciuri)
bafta multa

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Bill Gates are ochelari... ochi albastrii (pistrui nu am vazut in poze :-)... da' nu poti stii niciodata :-)) si este cel mai bogat om din lume... Nu ca bogatia ar face omul fericit... Da' nici ochelarii nu-l fac complexat!
Henry VIII, Louis XIV, Churchill erau nu grasi... ci de-adreptul obezi... si cu toate acestea au jucat pe degete soarta omenirii! Si nu erau deloc complexati! Luptatorii de Sumo... nu-s tocmai Prince Charming si nu au o silueta de invidiat... si totusi sunt fericiti asa cum sunt!
Nu spun ca trebuie incurajat sa manance dulciuri un copil cu tendinte spre a lua greutate... dar trebuie gasite exemple in viata din jurul nostru ca sa nu-i faca complexati...
Eu aici (in acest exemplu) vad un caz de bully! Si trebuie discutata problema urgent cu invataoarea si chiar cu directorul scolii. Nu faptul ca un copilas este plinut trebuie sa ingrijoreze ci ca este supus unui tratament de marginalizare si de umilire... Inacceptabil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Mersi de incurajari Lorelai! Uite ca la Bill Gates nu m-am gandit.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Originally posted by mikimihaescu

Baiatul meu cel mare (10 ani) poarta ochelari, este blond cu ochii albastri si are pistrui. Toate acestea sunt motivul unei permanente batai de joc din partea colegilor. Ba ca e "aragaz cu patru ochiuri", ba ca "are ochi de bebelusi".
Chiar nu stiu cum sa-l sfatuiesc sa reactioneze. Incerc sa ii insuflu incredere in sine si sa il fac sa inteleaga ca nu e niciun defect a avea ochii albastri sau pistrui pe fata, dar tot are momente in care plange ca de ce nu s-a nascut brunet.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)




Miki,m-a induiosat mesajul tau,mai ales ca eu toata viata mi-am dorit sa ma fi nascut blonda cu ochi albastri...


Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand
Osama
We may have different skin colours, but we are all PINK on the INSIDE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Miki :-) Si eu tot blonda cu ochi albastrii mi-am dorit sa fiu... ca Lorelei din poezia lui Heirich Heine... (tata a fost blond cu ochi albastri)... Eu sunt bruneta (par aproape negru) si cu ochi caprui. Si mi-am luat barbat un blond cu ochi albastrii (ochelarist ca si mine :-)) si avem o fetita blonda cu ochi albastrii (care, pe cand a fost bb, a fost foto model la Zellers si Catimini...). Nu prea vad nici un motiv de complexare...
Eu zic ca trebuie sa le explicam copiilor ca exista acest fenomen de "bully" in scoli si trebuie sa le inoculam incredere in ei insisi, dragoste pt ceea ce sunt (nu cum arata), si apreciere a ceea ce au: sanatate, dragostea parintilor, etc. NU trebuie acceptat fenomenul de "bully" - trebuie combatut, trebuie ras in fasa!
Multa sanatate va doresc,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca chiar este gras, mergi cu el la nutritionist si rezolvati problema fara sa se infometeze. Mai bine o faci acum cind este motivat, decit mai tirziu cind apar probleme grave de sanatate. Eu lucrez intr-o scoala in care copiii slabi sint o exceptie si ca atare cei grasi nu sint complexati, dar asta nu e nici o scofala. Grasimea nu este ceva normal si ca atare, ajuta-l sa slabeasca si nu te mai vaita ca sint rai copiii. Evident ca fenomenul de a-i arata cu degetul pe cei care sint altfel trebuie combatut, dar nici nu-i baga in cap "esti gras, dar nu conteaza, esti frumos si asa si noi te iubim"! Ti-au spus si fetele: mincare sanatoasa, sport mult si se rezolva mai usor acum decit peste 10 ani cind va fi un adolescent complexat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sa manince in primul rind sanatos: fructe, legume, nu prajit sau dulciuri.
E bine sa faca sport, dar macar sa alerge pe afara cu alti copii. Bicicleta, role, fotbal, baschet - orice. Multa miscare si sa nu stea la tv sau in fata computerului.
Cita vreme nu se schimba copiii se vor lega de el. Nu cred ca puteti rezolva mare lucru vorbind cu invatatoarea.
Copilul trebuie incurajat, sa capete incredere ca poate face aceasta schimbare. Schimbare care pina la urma ii va prinde foarte bine.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Obezitatea este pericolul acestui secol.Noi,adultii,imprimam copilului un stil alimentar.Daca vom avea grija sa mancam paine cu graham,dietetica, si nu mai mult de 2 felii pe zi,copilul va proceda ca si noi.Carnea fiarta si cu cartofi fierti este indicata copilului la aceasta varsta si multe salate (acum este sezonul verzei !).Si cat mai putine dulciuri.In loc de dulciuri,fructe.Copilul va dezvolta un complex major daca nu este ajutat de acum.Si bineinteles sport,miscare.In fiecare zi mers in parc in ritm vioi.Incercati sa fiti apropiati de copil si sa-i redati increderea in sine.Copiii dezvolta un simt de competitie vrand sa demonstreze ca sunt cei mai (buni,frumosi,destepti).Hai sa facem din copiii nostri unii dintre "cei mai"...Laudati-l pentru eforturile depuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacia spune:

Pe langa ce au scris fetele,eu zic sa-i explici cum ca el e mult mai norocos decat altii care sunt bolnavi,poate n-au un picior sau o mana,nu vad, nu aud....Si ca intr-adevar (cum s-a mai spus) ca "defectul "asta cu vointa din partea lui se poate indrepta.
Ai grija insa ,nu-l lasa sa se infometeze.Mergi la nutritionist.El e in crestere si nutritionistul stie ce-i trebuie si cat.



Mergi la inceput