copilul meu se simte complexat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by dacia

Pe langa ce au scris fetele,eu zic sa-i explici cum ca el e mult mai norocos decat altii care sunt bolnavi,poate n-au un picior sau o mana,nu vad, nu aud....





In mod normal copii se compara cu cei mai buni si e normal asa. Iar ideea ca exista altii mai nenorocosi decit tine ar trebui sa te intristeze nu sa te bucure ca nu esti ca ei. E adevarat ca am o oarece tensiune interioara cind aud tipul asta de "incurajare": Fii serios baiatul mamei, cum sa nu fii destept, esti Einstein pe linga nefericitul ala al Popestilor! Esti frumos ca un printz pe linga Ghita ala de-a avut accident anul trecut."

Ca sa fiu on-topic, obezitatea e un complex de care nu scapa nici multi adulti, pentru ca se pare ca nici adultii cind e vorba sa reactionezez fata de obezi, nu sint diferiti de niste copii, numai ca mascheaza mai bine. Un studiu mare american a aratat ca oamenii grasi sint mai putin placuti decit cei normali ca greutate, in orice mediu s-ar prezenta, la scoala, la serviciu, in restaurant, pe strada. Mie mi se pare ca pe linga lupta cu o opinie atit de impamintenita, a pierde citeva kg e o nimica toata, mai ales ca in final asta ii mentine si calitatea vietii.
A









www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacia spune:

andrada-m-ai inteles gresit.
Normal ca mi-e mila de ce-i cu handicap ca n-oi fi asa proasta sa ma bucur.
Am vrut sa scot in evidenta ca NU E UN HANDICAP sa fii gras si se poate corecta asta.
Si daca ne vom compara tot timpul cu cei mai buni decat noi ,vom avea o viata foarte nefericita si vom fi tot timpul nemultumiti.
hai ca ai exagerat cu exemplele tale...


Mergi la inceput