copilul meu se simte complexat

copilul meu se simte complexat | Autor: lumy_design

Link direct la acest mesaj

baietelul meu de 8 ani este foarte complexat ca este gras.a inceput sa nu mai manince .plinge nu stiu cum sa procedez cu el .ajutatima sa trec si eu si el peste asta sut putin disperata ,sa nu intrein alta extrema.el a fost la o gradinita particulara unde nimeni nu vorbea urit sau sai zica ceva care sa ai deranjeze si acum cind este la scoala copii nu mai sut aceiasi si se ca cunoaste diferenta dintre copii ce ierau la gadinita cu cei de la scoala.astept un raspuns[baietel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

In primul rand, ar trebui sa-i controlezi nitel alimentatia ca sa nu devina un adult obez mai tarziu, iar complexul sa ramana.

In al doilea rand, poate ca ar trebui sa vorbesti cu profesoara/invatatoarea sa stabileasca niste reguli.

Dar si cu copilul ar trebui sa vorbesti si sa-i explici ca in viata sunt si astfel de oameni si nu trebuie sa astepte intelegere, ci sa le replice cu aceeasi moneda....Sa invete sa fie sigur pe el si sa nu-i pese de ceilalti. ..

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Daca este motivat sa slabeasca (si este, in moment ce spui ca mananca mai putin), chiarpoate slabi tinand un regim sanatos si de durata. Un medic nutritionist i-ar putea recomanda o dieta personalizata si lipsita de riscuri pentru sanatate. Dar, intre timp, trebuie sa se duca la scoala cu placere asa ca e o idee buna sa vorbesti cu educatoarea si chiar cu paintii la sedinta.

Succes!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

nu vreau sa par dura dar n-ai ce-i face...adica in afara de al pune la regim, daca este din alimentatie sau de a merge la medic si a stabili un tratament daca este bolnavior, in rest..nika...poti incerca sa-i explici cum si ce fel, insa un copil nu va accepta niciodata ca alti copii sa rada de el, chiar daca pare asa, nu este, se ascunde..copii sunt rautaciosi si franci, nu au diplomatie si ranesc usor..se va ascunde...si voi o sa credeti ca-i ok..nu va fi pana nu va fi asemeni lor..asta-i trista realitate..insa ai mare grija de el, sa nu ajunga anorexic, e mare pericol..succes...iarta-ma daca te-am intristat..eu zic ca poti rezolva

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Tot asa a "patit" si fetitza unei vecine din bloc de la noi, cat a mers la gradi totul a fost perfect desi ea era un picutz plinutza nimeni nu i-a spus niciodata asta, insa cum a intrat la scoala(si erau copilashii mai mari si unii dintre ei rautaciosi) au inceput sa o "elimine" pe motiv ca ea este grasutza si ca nu pot face echipa cu ea(la jocuri sau mai stiu eu ce initia invatatoarea pe-acolo)
fetitza a suferit fff mult, parintii au dus-o la nutritionist care i-a facut o dieta super echilibrata dar i-a spus sa faca si ceva mai multa miscare.
fetitza a avut o ambitie de cred ca nici un adult nu o putea avea...desi mamica ei spunea ca uneori plangea de foame(mai ales in perioada de la inceputul dietei)pana s-a obisnuit organismul cu schimbarea totusi refuza sa manance si un biscuit in plus fata de ce-i scrisese nutritionistul in dieta...spunea ca intr-o zi a adus un biscuit inapoi de la scoala fiindca mama gresise si-i pusese cu unul mai mult.
acum fetitza a slabit, dar nu imediat ci cam in jumatate de an insa si acum mananca echilibrat, nu face excese cu dulciurile fiindca are dispozitie spre ingrasare.
trebuie in primul rand sa vorbesti cu invatatoarea sa stabileasca niste reguli ale bunului simt(daca acesta nu este dobandit de acasa) si in al doilea rand daca si baietelul tau vrea (si din cate citesc chiar si el isi doreste sa slabeasca)mergeti la un nutritionist sa-i faca un regim alimentar echilibrat fiindca el este in crestere si totusi trebuie alimentat corespunzator.
numai bine

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu uita si de un pic de SPORT!!!

Am citit mai sunt sa inveti copilul sa replice cu aceeasi moneda, eu una zic ca nu i chiar bine. N o sa iese nimic din asta decat dusmanii.

Sa tina un pic de regim si sport si ai sa vezi cum isi recapata increderea n el.

Mult succes!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Baiatul meu cel mare (10 ani) poarta ochelari, este blond cu ochii albastri si are pistrui. Toate acestea sunt motivul unei permanente batai de joc din partea colegilor. Ba ca e "aragaz cu patru ochiuri", ba ca "are ochi de bebelusi".
Chiar nu stiu cum sa-l sfatuiesc sa reactioneze. Incerc sa ii insuflu incredere in sine si sa il fac sa inteleaga ca nu e niciun defect a avea ochii albastri sau pistrui pe fata, dar tot are momente in care plange ca de ce nu s-a nascut brunet.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

ieri am fost la nutritionist si inaintea mea era o mamica cu o fetita de gradinita care era un pic mai rotunjoara

acolo era un pic mai greu caci nu puteeau modifica prea mult meniul gradinitei, dar cu al tau va fi mai usor caci va manca numai ce ii recomanda doctora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da-l la sport in primul rand!
In fiecare zi trebuie sa faca f multa miscare.Cu asta se incepe.
Apoi, daca e motivat sa slabeasca, ii poti stabili usor meniuri sanatoase care sa il ajute sa dea mai repede jos,( impreuna cu medicul bineinteles.)

Intre timp tu trebuie sa fii alaturi de el si sa ii spui ca il intelegi, sa nu cumva sa-i zici ca nu exista nici o problema, pt ca asta e lipsa de empatie, si copiii sufera profund cand parintele nu e empatic.

Ii spui ca da, uite, o sa te ajutam sa mai slabesti, mergem la sport, facem regim.

Trebuie si sa ii explici partea cealalta a problemei, cum valoarea lui nu sta in nr de kg si ca el are calitati minunate, si ca toti oamenii au cate un defect.O idee ar fi sa ii arati ca defectul lui e unul exterior care se poate corecta foarte usor, pe cand altii au defecte mai ascunse, sufletesti, care ii mutileaza mult mai rau.Cum sunt de exemplu copii de la scoala care il hartuiesc.Defectul lor e unul mult mai mare.

Nu e o explicatie prea savanta, copiii de azi sunt extrem de inteligenti.Iar al tau pare a fi si foarte sensibil, deci va intelege.

Curaj si incredere! Ai un baietel minunat.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si eu zic ca e important sa il dai la un sport care sa ii placa si eventual unul in care kilogramele lui sa fie un avantaj si nu o problema, gen rugby (ca sa nu se complexeze si acolo).

Sportul e important si ca sa slabeasca, dar mai ales pentru recastigarea increderii in sine. Daca va gasi ceva la care e bun si ii place, chiar daca in afara scolii, va fi mult mai sigur pe el si la scoala si in relatiile cu ceilalti. Acum singurul lui univers sunt copiii de la scoala (in afara de familie) si e foarte afectat de parerea lor, dar daca va gasi un grup caruia sa ii apartina, sentimentul de frustrare se va mai diminua.

Poti pe langa sport sa il dai si la un alt curs (daca sportul mai mult il va complexa decat sa il ajute), de olarie, pictura, muzica - sa cauti ceva sa il faca sa simta ca e important si talentat sau macar in rand cu lumea.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

"We can do no great things - only small things with great love."
("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Nepotica mea are aceeasi problema si de complexe dar si de greutate.

Dupa parerea mea de om din afara e ca are nevoi ca intreaga familie sa isi schimbe stilul de viata. E foarte greu sa ii impui copilului sa tina reguim cand adultii mananca chestiii apestisante.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput