** Mamici de Mai-Iunie 2007 **( 9 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katthy spune:

Diana poti sa suni la un laborator si sa intrebi cum se procedeaza cu utrogestanul la analizele din secretii.
Eu ma lamuresc la finele saptamanii cand merg la echo. morfologica si o voi intreba pe dr.
Din nefericire eu am avut clamydia prezenta in secretii. De fapt asta a fost cauza infertilitatii mele.
Nu am reusit sa fac decat 2 luni de tratament pt. ca a aparut si mi-au fost interzise orice antibiotice.
Daca nu a disparut voi incepe o schema de tratament in trim II cand nu mai este expus la riscuri.

Fetelor acum chiar ca am intrat total in ceata.
Se merita sa facem triplu test sau nu?
Eu abia am implinit 28 ani si nu stiu sa fi fost cineva din familie bolnav.
Mai am putin timp sa ma hotarasc. Sotul ma bate la cap sa-l fac numai ca eu am serioase dubii.
Pun si eu o intrebare idioata Nu cumva rezultatele acestea fals pozitive/negative depind si de profesionalismul cu care se efectueaza testul?

Pentru toate burticutele un dulce si .

Katthy 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Buna, burtici!
Am reusit sa citesc ultimele mesaje (n-am mai apucat sa intru pe forum de o saptamana...). Fetelor din Bucuresti, raspundeti-mi si mie la o intrebare: cum Dumnezeu rezistati in ritmul asta? Tocmai m-am intors din Bucuresti, unde am stat 4 zile si am obosit ingrozitor...atata galagie si aglomeratie!Brrrr!Si am stat doar 4 zile...Inca ma refac dupa tura asta (e drept ca si drumul m-a dat peste cap, precum si faptul ca nu mi-am putut face somnicul de dupa amiaza cu care ma rasfatam in fiecare zi)!
In legatura cu triplul test...lucrurile nu trebuie luate negru pe alb...insusi rezultatul lui e unul statistic, dat in procente de risc, nu inseamna neaparat ca sunt probleme (sau nu), e orientativ. Daca da un risc crescut (Doamne fereste!), atunci se trece la etapa urmatoare (amniocenteza, etc). Eu o sa mi-l fac, desi nu am decat 29 ani (riscul e cu atat mai mare cu cat varsta mamei e mai mare decat 35 ani) si om mai vedea!
Mi-a crescut burtica, sunt foarte mandra de ea!!!Si am inceput sa am primele contractii...a fost o senzatie interesanta, dar nu chiar placuta, noroc ca sunt rare.
Va pup,
Florina 14+

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

SALUTARE SALUTARE !
va pup fetelor. noi facem binisor, cu icneli si cu pofte, dar ne mentinem binisor.
de miine incepem analizele : urina, probe hepatice, HIV, hemoleucograme, trigliceride...ohoo, o multime......
eu iau duphaston, ziceti ca nu ar avea vreo influenta la analize? ca in prospect scrie ca modifica probele hepatice...pe care trebe musai sa le fac(eu sint operata de fiere).
in rest : au aparut senzatiile de somnolenta din ce in ce mai des. la serv dorm in fund, la birou, ca bobocii...iar seara musai prind 2 ore la tv. in schimb noaptea am cosmaruri spre dimineata(oare sint de la faptul ca am senzatia imediat ca fac pe mine?)
va pup, scrieti grozav de mult si repede, spor la treaba, IULIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

offf, cind ziceati de dublu test ?
azi am mincat prostii, cartofi prajiti cu gogosari, multi, m-a innebunit cu cartofii...si nu sint deloc sanatosi...da asta-i
si fructe multe, citrice, mere...sanatate curata.
v-am vazut pozele bebeilor, sint super....ce emotii...mama...
IULIA 9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Lilly love bine ai venit!
Fetelor NU va mai lasati pacalite! Toate gravidele au gratuitate la medicamente ! Eu in oct am fost in oct la medicul de familie si am primit reteta gratuita! Asta cu salariul minim mi se pare asa o tampenie... in fond si la urma urmei , cu cat ai salariul mai mare cu atat mai mare este impozitul nu?? Eu m-am lovit de alta problema: abia mi-am luat reteta pt ca toate farmaciile refuzau sa mi-o dea valoarea fiind destul de mare!

cristina 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

Doamne ce mult scrieti ca n-apuc sa tin pasul.

in primul rind felicitari la cele care au aflat sexul, arata bine lista noastra, si felicitari si la noile venite pe lista.

didi, merci ptr noul subiect.

merci la toate fetele ce mi-au raspuns sau care vroiau sa-mi raspunda la intrebarea cu triplul test. Acuma referitor la acest test, lucrurile nu trebuiesc confundate, acest test se numeste triplu sau dublu din cauza ca e doar ptr TREI resprectiv DOUA anomalii(sindrom down trisomia 18 si inca una din trisomii daca nu ma insel), asa ca eu cind aud ca a facut triplul test si copilul s-a nascut cu anomalii, e normal, fiinda testul asta nu e miraculos si nu detecta TOATE anomaliile genetice, ci numai cele enumerate mai sus. deci se poate sa facem testul dar asta nu inseamna ca puiutul nu poate avea alte anomalii, care nu se vad nici la eco poate, etc...am o prietena care a facut triplu testu asta si a nascut prematur, dar nicidecum testul nu avea legatura....

eseea, merci de raspuns, pauly merci si tie,

cristinamaria, aici se face doar unul nu mai stiu daca e triplul sau dublul, merci de clinici, dar eu sint din Canada si voi face totul aici, mersi oricum de info.

vali, am vazut pozele, m-am emotionat tare, bravo.

cristalina, merci de raspuns aici testul se face intre 11-13-a saptamina.

amely, si eu cred ca voi face testul.avind in vedere ca am pierdut o sarcina si ca nu stiau daca avea anomalii genetice mi-e putin frica, si nu mai sint nici f tinara, fac 32 ani, etc, dar am sa ma sfatuiesc cu medicul.

addinel, ma bucur ca ai scris ca sa explici ce si cum ca poate s-a inteles gresit.....si mi se pare gresit sa fi scoasa de pe lista, ptr ca nu toate care sint pe lista scriu pe aici....

in legatura cu sexul bebeului si cu greturile pot sa va zic ca am avut niste greturi rele de tot cu primul, si a fost baiat, acuma am la fel deci nu stiu la ce sa ma astept, o prietena de-a mea a avut invers, nici un gret la primul si e baiat, la al doilea mari greturi sint curioasa ce iese...asa ca nu e legatura intre greturi si sexul bebeului.in schimb cica e o legatura intre cit de aproape de ovulatie ati avut relatia sexuala si sexul copilului...adica sa ma explic, daca ati avut ovulatia pe 26 septembrie si ati avut contact sexual in 22 mari sanse sa fie fata( ca spermatozoizii femela rezista mai mult in timp) iar daca ati avut contact pe 26 mari sanse sa fie baiat, ca spermatozoizii masculini sint mai putin rezistenti dar mai iuti.....

de noi pot sa va zic ca sintem bine acuma, am fost putin racita, si Dominic a facut otita saracutu, si abia astept si eu sa merg la medic sa-l vad pe simburel si sa-i aud inima......si sincera sa fiu abia astept sa stiu ce am

chiquitita, si eu mai am dureri in partea stinga, dar eu am o operatie de chist ovarian, si ma mai supara locul ala operat, si spatele ma doare ca ziceau ca am un inceput de hernie de disc....cel mai bine e sa vezi cu medicul tau, suna-l.

Flavia +8, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

LA MULTI ANI tuturor mihaelelor si mihailor, gabrielelor si gabrielilor. sa fitzi sanatosi si sa va bucurati de viata!

va multumesc pentru reintroducerea pe listutza.

o zi frumoasa!

8+

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:


Buna dimineata. La multi ani sarbatoritelor!

Chiquitita si eu am avut dureri de ovare, uneori mai am si acum.

Petit Ange, fetelor, nu va mai lasati pacalite de medicii de familie. Eu am avut mari show-uri cu al meu. M-am dus apoi cu legea in mana - LEGE nr.95 din 14 aprilie 2006
privind reforma în domeniul sănătății- si cu listele de medicamente si nu a avut ce face. Am luat gratuit utrogestan, pregnyl, gynipral, ba chiar si Duphalac. Art 233 din Titlul 8 din lege nu face distinctie intre gravide, dupa salariu. Toate gravidele iau medicamente compensate si gratuite.( care se regasesc in liste). Nu cred ca s-a schimbat legea iar acum in nov, ultima data am luat in oct.

Revin mai tarziu.

PS intreba cineva de costul triplului test, la Geneticlab este 1200000 lei.

Eu iar am ceva intepaturi in vagin si dureri de oase ( oasele bazinului, zona inghinala). Offfff. Sambata am fost la dr si eram ok. Nu ma mai duc iar.

15w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna, gravidute!

Sunt o burtica din vecini (mai bine zi burtoi) si am vazut ca discutati despre triplul test.
Va dau un link unde s-a mai discutat subiectul asta, am postat si eu acolo experienta mea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80112



Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Buna fetelor,

Chiar ma supara chestia asta cu medicamentele gratuite sau compensate. Chiar nu inteleg...de ce nu vrea sa-mi dea medicamentele gratuite. Eu fac pregnyl de la inceputul sarcinii (10 fiole pina acum) si dr. spune ca nu este pe lista de compensate sau gratuite. Despre Elevit nici nu vrea sa auda. Cine are acea lege poate mi-o trimite si mie sa ma duc direct la medicul de familie cu legea in mina.
Va multumesc
Diana 9+

Mergi la inceput