** Mamici de Mai-Iunie 2007 **( 9 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Uraaaa avem un nou capitol! Multumim. A trebuit sa reiau destul de multe pagini pt ca nu am mai putut intra pe DC de cateva zile si vad ca ati avut f mult spor la scris in acelasi timp.
Felicitari tuturor noilor gravidutze precum si mamicilor care si-au vazut bebele la ecograf. Multumim pt poze.
Fetelor, ieri mi-am vazut si eu bebele meu la eco: are 7 saptamani, 10mm, 160 de batai. Mai merg si saptamana viitoare la eco.
Trebuie sa iau in continuare 4 utrogestan pe zi. Poblema e ca medicul de familie zice ca nu poate sa-mi dea gratuit pt ca nu are nici un cod de boala, iar ginecologul zice ca nu poate sa-mi dea un cod de boala pt ca sarcina nu e o boala! si asa ca intre timp trebuie sa le cumpar fara reteta. La farmicia mi-au zis ca sigur se da gratuit la gravide dar nu stiau sa-mi dea un cod. Si am mai auzit ca e gratuit numai daca ai salariul mai mic decat cel minim pe economie sau asa ceva. Stie cineva daca e adevarat? Fetele care folosesc utrogestanul si au o reteta la indemana va rog sa-mi spuneti si mie ce scrie pe reteta, codul minune!!!
Pt fetele care au RH ngativ, dr. zice ca in luna a 6-a se face vaccinul (care costa in jur de 5-6.000.000 lei) si apoi dupa nastere inca unul.
Voi a trebuit sa faceti hepatita B,C, HIV si toxoplasmoza? Stie cineva cat costa triplul test?
Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Petit_angeinainte sa ma internez am cumaprat utrogestanul. Apoi am avut scrisoare medicala si l-am luat gratuit. Scrisoarea medicala e la dr de familie acum, ea mi-a facut reteta, asa ca nu stiu ce cod scria acolo. Imi pare rau.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Petit_ange incepand de luna asta nu se mai dau medicamente gratuit decat la gravidutele cu salariu minim pe economie. Si mie mi-a spus medicul de familie cand m-am dus sa imi dea reteta pentru Elevit. Luna trecuta l-am luat gratuit, acum nu! Cat despre cealalta intrebare a ta, referitoare la analize, HIV-ul intra in seria de analize care trebuie facute gratuit gravidelor. Toxoplasmoza eu mi-am facut-o inainte de a ramane insarcinata, la recomandarea ginecologului. Analizele pentru hepatite nu le-am facut pentru ca nu mi le-a recomandat nimeni. Le-as fi facut de capul meu daca nu ar fi asa de scumpe. Momentan nu imi permit sa le fac.
Cred ca pretul triplului test difera de la clinica la clinica, dar din cate stiu eu, depaseste 1 mil. Sper sa nu te dezinformez.

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Credeti ca sunt absurda daca va zic ca nu vreau sa fac acel triplu test??? Si nu vreau sa aflu prea multe... pt ca oricum vreau sa tin aceasta sarcina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Madi, nu cred ca e adevarat ca doar gravidele cu sal minim au gratuitate la medicamente. Sunt convinsa ca sunt doar zvonuri, nu ar fi prima oara cand le aud. Eu am fost luna asta la medic si deci mi s-au prescris, respectiv am ridicat medicamentele gratuit de la farmacie tot luna asta.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Chiqui, cand am nascut dupa operatie la terapie intensiva a venit o mamica...a intrat tatal dupa ce s-a trezit si ii spunea ca au un baietel frumos si sanatos...si ea saraca tot repeta "nu e al nostru, ca noua ne-au zis tot timpul ca e fata!!!"...:)))

Despre triplul test...cunosc cel putin 3 cazuri in care au iesit fals pozitive si copilasii sunt bine sanatosi si voiosi (si n-as putea spune ca eu cunosc foarte multe mamici acre si-au facut triplul test!). Intr-unul dintre cazuri mamica s-a dus chiar sa faca amniocenteza....Evident degeaba!
Cu toate astea eu in paranoia mea am sa ma duc sa-l fac...:)))

Petit_ange, pe mine o sa am coste in jur de 950.000 la Medlife, cam asa aau zis (era pana intr-un milion).
De hepatita C, HIV si toxoplasmoza facusem inainte de a ramane insarcinata, dar doctorita de familie de atunci mi le-a mai facut odata...

Stiam eu ca uitasem ceva...contractiile la mine incepeau cateodata cu dureri de ovare (care practic tot contractii cica erau)...se intindeau pana la incheietura piciorului dar nu ma durea piciorul...
Asa ca la durerile de ovare le dau in cap cu no-spa ca sa nu ma ia mai rau.

O seara linistita la toata lumea!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

fetelor ii foarte ciudat triplul test, spun asta pentru ca , chiar azi am auzit de o pers care l-o facut si i-o iesit bine, iar cand s-a nascut copilul a avut parte de o mare dezamagire, copilul era bolnav.

pupici

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katthy spune:

Fetelor pentru ca nu am mai scris de mult.

PetitAnge luna trecuta eu am luat utrogestanul gratuit. Nu mai tin minte ce cod era, stiu doar scria "sarcina 10 sapt".
Daca s-a schimbat legea si numai gravidutele cu minim pe economie vor beneficia de gratuitate nu prea e corect mai ales ca multe alte analize se platesc si costa ceva.
Eu am facut gratuit Hiv, sifilis, RH-ul,grupa sangvina, hemoleucograma completa, sumar urina, glucoza, calciu, TPG, TGO si cam atat.
In schimb am platit dupa cum urmeaza: toxoplasmoza 350.000, rubeola 280.000, hepatita B+C 550.000.

Si cu siguranta va urma si o examinare pt. clamydia.

Chiquitita si eu am avut dureri mai ales in dreptul ovarului drept, dureri ce radiau spre picior ( mai ales la incheietura).
Am observat ca apareau cand stateam mai mult intr-o pozitie.
Mai ia un Nospa si daca nu cedeaza poti suna medicul.

Katthy 12+

katthy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Buna fetelor

Va citesc cu atentie in fiecare zi dar nu prea am spor la scris.
In legatura cu compendarea medicamentelor...nici mie nu mi-a dat Elevitul gratuit motivind ca se da numai gravidelor care au venituri mici. (L-am cerut in luna septembrie). Utrogestanul mi-l da compensat 50%. Eu sunt la casa OPSNAJ.
Referitor la vaccinul pt RH negativ , eu l-am facut la prima sarcina in saptamina 28. Stiu ca nu trebuie nici mai tirziu si nici mai devreme. Eu nu l-am mai facut dupa nastere fiindca baietelul meu are RH negativ si nu au aparut anticorpi. Acum la a doua sarcina voi incepe cu dozarile de anticorpi la 18.
L-am vazut si eu pe bebe la eco si totul e ok.
Eu nu am facut analiza secretiei vaginale fiindca nu stiu cum sa procedez cu utrogestanul asta intravaginal. Are vreo influenta?
Fiindca pentru secretie nu trebuie sa te speli "proaspat"...dar eu ce fac cu utrogestanul care se scurge toata ziua? Nu stiu ce sa fac...
Va pup
Diana 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

cioc! cioc! primiti-ma si pe mine! as mai fi asteptat sa fac introducerea pana pe 13 (cand merg la dr pt a doua echo) insa...nu mai puteam de fericire si nerabdare! va pup pe toate, va doresc numai bine..ma bucur din tot sufletul, Musete, sa te regasesc aici (am postat putinele mele mesaje la naturiste si homeopate...stiam eu ca te stiu de undeva-inca un vis implinit!); pana acum mai mult v-am rasfoit topicurile si mesajele, m-am bucurat pt voi in taina, dar gata cu discretia! e timpul sa particip! o sa trimit mesajul cu DPN si varsta dupa ce ne confirma oficial dr. Avem o prima echo la 4 sapt si 5 zile, cu sarcina normal fixata in uter, asa ca...s-auzim de bine!
Andreea 7+

Mergi la inceput