Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

ne bucuram tare mult ca poti sa ne mai dai si noua vesti. iti tinem pumnii in cariera de proaspata mamica! pupici si printesei, care e o dulce!
sa nu te superi, dar m-am amuzat, citeste si tu propozitia cu care te-am citat si zau daca nu se intelege altceva...

nu te supara, dar ne e bine sa ne mai descretim si noi fruntile, pt ca ieri nu am primit vesti bune.

quote:
Originally posted by dandusa


Am sa-i fac mai multe poze ,sa-i vedeti si pasarica asa grasa si mumoasa si ce par negru are.
dandusa si
printesa mea, crinuta
poze de dandusa



chris 35+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

frumosi copilutzi s-au nascut, zau asa... si noi care mai avem de asteptat...

chris 35+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Vesti despre Loredana: a nascut prin cezariana. Nu stiu mai multe pt. ca mi-a raspuns la telefon o mamica din salon(pana maine nu o pot deranja la telefon). Mi-a spus ca amandoua sunt bine acum doar ca Loredana tb. sa-si revina si sa o aduca in salon ca apoi sa urce la mamici cu bebelusi. Pt. mai multe detalii las taticul sau chiar pe Loredana(cand vine acasa) sa va spuna, este dreptul lor.

Nasteri usoare mamicilor, sa fiti sanatoase, sa aveti bebelusi sanatosi si muult muult laptic. Crestere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Laurici nu am fost atenta la mesajul tau cel cu echo... eu zic pentru linistea ta sa te duci la Iliev sa vezi exact cum sta treaba si cu circulara si cu greutatea lui bebe Daniel...mai vb noi si maine
Asiza sa stii ca mi-am dorit foarte mult sa ajung sa cunosc mamicile de nov.-dec. de pe forum si sa facem un grup unit, si uite chiar mi-a reusit... am legat niste prietenii frumoase intre noi, ne sprijinim si ne sfatuim
Dandusa tare ma bucur pentru tine ca ai o frumusete de fata, e o printesa... cred ca tati este cel mai fericit ca are acum doua frumoase femei in viata lui, nu?

Despre colici exista multe remedii practice si la indemana pe care le-am gasit intr-o revista pentru mamici si bebelushi: primul ar fi masaj pe burtik in sensul acelor de ceasornic in combinatie cu gimnastica (piciorusele aduse usor catre burtik prin indoirea genunchilor urmate de intinderea lor (dar nu dupa ce a papat); altul ar fi sa o tii goala fiind, pe pielea ta, intoarsa pe burtik (mirosul pielii tale si al laptelui tau o linistesc) - eventual plimbandu-va timp de 15-20 de minute prin casa asa; altul ceai anticolici de genul anason, chimen, fenicul, ceai babycalm care este o combinatie de toate aromele (dar asta dat cu lingurita, nu cu biberonul); altul un scutecel calcat atunci imediat si pus pe burtik (sa nu fie prea cald); sa ai mereu grija sa elimine gazele dupa fiecare masa (uneori dureaza si 30' pana le scot afara).

Sper sa iti fie de folos metodele astea naturiste si foarte la indemana, zic eu.

In alta ordine de idei, eu chiar maine la 8 ma prezint pentru internare, si inducerea nasterii... Nu stiu cine intreba cum voi naste... Eu voi naste natural cu/fara epidurala, vedem noi cum se prezinta treaba. Abia am vb cu dr. mea si m-a cuprins euforia dupa discutia avuta cu ea, abia astept

Lory chiar daca ai trecut prin dureri groaznice pana acum (eu nu cred ca as fi suportat patru travalii false cu contractii la 10 min.), toate astea trec cand iti tii printesa in brate.
BRAVO LORY!!! AI REUSIT!!! ACUM O AI PE CATRINEL RIANNA IN BRATE!!

Ramona 39s6z Rares Mihai

Maine este cea mai frumoasa zi din viata mea.

Ramona
www.dropshots.com/ramsan" target="_blank">Filmuletze cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

asiza,sa il intrebi tot,pana il storci de nervi,sa imi spui simie,..ca mie nu imi spune nimeni..
andreeaben
dianocica,nu ti-a fost rau pana acum si te-a luat acum la final??
roxanica,ma bucur ca ai scapat de nenorocitele alea de bube!
cred ca iti mancasera sufletul!
Mihaela nu a spus cauza,dar la ANCA,asta am inteles ca a fost cauza: cordonul.
ANCA avea 35 de saptamani, era la noi in lista ?
p onu e vorba de varsaturi sau ? deci daca nu ti-a fost rau toata sarcina si te apuca la final e bine sa mergem la medic? sau doar daac e asa ceva rau,vomiti intruna..etc ?
Miro,imi pare rau ca ai probleme cu sanii! si cu asistentele alea scarboase.
ce or mai vrea fratilor,dupa cati bani le indesati ???
nu te lasa sa cazi in depresie,draga mea,tu esti tare,mereu aifost tare si aici cu noi!!
Irina,eu m-am lasat de cafea,si uite ca acum ,dupa atatea luni,a inceput sa imi scade brusc tensiuena,de aproape lesin.asa ca bea ,nu iti fa probleme!
cosmetice pt bebe o sa iau Mustela.
bebyta,eu am zis ca daca va fi baiat,dupa ce de doua ori mi-au spus ca e fata,o sa il pun pe putzica la paturica roz! asta e! si nici nume nu are! o sa -i pun numele medicului,sau spitalului,strazii..
felicitari,Bubi26,pt copilas!sanatate,si lapte mult!
crisitina,te-am adaugat .
te cred ca nu mai poti,cand psihic te-au pregatit pt venire!
mai e un pic,ai sa vezi!
bine ca m-ai lamurit si pe mine cu circulara aia,ca nici eu nu stiam.
mai e ceva. stiu ca ei fac fatza la o asa situatie,dar cum stiu ei ca e circulara dubla,tripla,in momentul nasterii ca sa stie cum actioneaza??unde se vede ?cand incepe sa iasa?
roxana,saraca prietena ta.pana la urma,bine ca a scapat cu viata,banuiesc ca a fost ceva nasol de au ajuns la assa ceva...
miraco,adevarata bunica ta!! bestiala!
alex,auu,ce m-ai omorat cu papanasii!!! am cel putin doi ani de cand nu am mai mancat..si nu stiu cum se fac.ia intreaba-ti mamica si poate ne da si noua reteta.
se fac ca gogosile sau?
ai vazut ca am ghicit cu sobele la tine ion casa haha asa ghicesc si cu nasterea,ca o sa scapi usor .Mark e un curajos,ai sa vezi!
roxana,fa-te frumoasa!bravo!
dandusa,vaai,ce frumusete de fetita aveti !!! sa va traoiasca,sa creasca mare,sanatoasa si frumoasa!
stai linistita in privinta noastra,ne multumim sa stim ca esti bine,si tu si Crinuta,tu deocamdata recupereaza-te!
Alexandra,iar te vezi balena si cu vergeturi?? sa vezi ce iau eu joarda,stii ce e aia? aia de ne lipea bunica cu ea,si o sa te fac eu cu ea vargi pe cur,sa nu mai vezi vergeturi!
stai cu lupa pe piele? esti frumoasa!!
Loredana a nascut !!!bravo,felicitari!!
ramsam
,bafta maine!


scosul din spital,mi-l scot singura,cu sotul.ca se nimereste cineva sa vina,bine,nu,iarasi bine.cu hainele luate de mine,si tot pregatit de mine.inca nuam nasi,moasa se anuntase cineva care nu stiu daca nu a si uitat.asa ca nu il scoate nimnei cu nici o haina.
am eu totul pregatit.o sa incep sa pregatesc si pt botez haine si tot ce trebuie,si cand o sa gasesc nasi,doar sa se prezinte acolo si gata.
o sa ma interesez cum se face baia aia cu diverse obiecte puse in cada,aia poate aduce asa ceva spiritual ..si o sa ii fac baie eu si sotul.

mai fetelor,babismele alea,..oricum nu va speriati de bube,alea sunt inventate ca sa te sperie sa nu faci asa ceva! deci sunt niste chestii de traditie,le inteleg pe babe,dar sa fie la ele acolo! e o chestie bisericeasca,asa cum nu trebuie sa intri in biserica daca esti pe ciclu ,sau nu trebuie sa faci sex de Paste,cam asa e si treaba asta cu copilul.cu bubele au inventat-o ele ca sa te sperie,sa faci asa.cine vrea sa respecte traditia,biserica,treaba lui,dar nu exista nici o baza.
cu scosul afara,la fel.probabil pe vremuri se botezau mai devreme,sau ce stiu eu...dar nu osa tii copilul in casa sa se ingalbeneasca,sa nu il vada soarele ca asa spun babele! copilul trebuie sa ia awer inca de la inceput.el creeste din somn,lapte si scosul afara cat mai des.vreti un copil sanatos? scoateti-l afara !!!!

zilele astea,de cand cu scaderea tensiounii,copchilita mea abia a intins cate un crac,bine ca totusi a dat un semn,ca altfel innebuneam.ca eu sunt obisnuita sa sara sa.mi duduie plamanii in mine,si acum era ciudat..si mai ales,ciudat sa nu o simt ddimineata.
azi dimineata m-a trezit ea.cand am deschis eu ochii,ea mesteca acolo de zor..
e inca lenesa tare,dar a miscta de multe ori azi,imi e de ajuns,s-o fi mai ingrasat si ea,si poate de-aia misca mai greu.bine,mie mi se pare ca misca incet si putin,comparand cu miscarile ei obisnuite..


32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ramona, eu intrebam cum vei naste.Nastere usoara, un bebelus sanatos si frumos, daca se poate fara colici. Imi place starea ta de acum, eu urmez poimaine dar parca pe o parte ma apuca teama, pe alta parte de-abia astept . Si cel putin eu stiu ce ma asteapta, am mai trecut de 2 ori prin asta, sunt "veterana".
Sa ne anunti si pe noi, da?



Roxana37+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



Buna seara burtici si mamici!

In primul rand va spun ca mi-a trimis DOLORES sms si mi-a spus ca a facut eco si ca bb e mai mare cu o sapt asa ca dr o s-o lase sa nasca nu ii mai pun perfuzii si nici nu-i mai fac injectii.


ASA CA HAI DOLORESSSSSSS, sa vina DAVID al meu ginere


LORYM hai mami si tu ca te-ai saturat precis, te asteptam cu vesti bune

RAMSAN mult curaj

Felicitari BUBI, sa creasca mare bebe si sa iti aduca numai bucurii in viata!!!!

Laura c si eu tot in costumas o imbraca pe printesa, asa ca am lucrusoare de la marimea 42.


Cat despre superstitii si babisme nici sa nu aud, cu ce ajuta ? Noi o sa stam nemancate si nu avem voie sa facem nimic, de ce???? am omorat pe cineva sau am adus un suflet pe lume pt asta trebuie sa fim pedepsite? Eu am inteles ca odata cu aducerea unui bebelus pe lume te nasti pt a doua oara si nu mai ai pacate imi place sa cred mai mult in aceasta idee.


CRISTINA CE VREI SA SPUI CA TU O SA NASTI INAINTE????? CUM NE-A FOST VORBA????? HAI CA AM EMOTII DACA TU NASTI INSEAMNA CA URMEZ SI EU SI PARCA MOR DE FRICA; IMI BATE INIMA CA LA UN PURICE SANATATE IASMINEI!


CHRIS eu am fost azi cu declaratiile in oras sa le depun, aseara am rugat-o pe a mea bebelina sa ma lase sa pot sa le depun azi ca sa imi iau de o grija si am mancat o punga de pufuleti, mai devreme am ajuns la firma si am avut ceva clienti si tot nu am mai apucat sa ma duc sa mananc asa ca mi-a ramas gandul la friptura si la cartofi prajiti chiar asta o sa imi comand sa mananc...dar mai dureaza un pic offf si cand ma gandesc ca m-am ingrasat 20kg si nu inteleg de unde ca tot odata pe zi am mancat.

Cleo 37+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Lory, FELICITARI!!!!! MA bucur ca ai reusit, dupa atata timp! BRAVO, mami...Sa-ti traiasca puiul!!!!

Ramona, fata curajoasa, tot respectul pentru atitudinea ta!!! Tinem pumnii maine!

Oana 33+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo29 spune:



Buna seara fetelor!!!

Felicitari celor ce ati nascut - sa va traiasca puiutzii , sa creasca mari, sanatosi si frumosi.

Celor care sunteti la spital va doresc mult, mult curaj si sa fie totul ok.
Ma gandesc la voi si va fac galerie - eu si David

Si eu ma pregatesc: vineri trebuie sa merg la spital - cu bagaj cu tot. Ma rog la Doamne Doamne sa fie totul bine.
Pana atunci ma ocup de mine - mani, pedi, epilat, bagaj etc.
Inca n-am cumparat patut - sper sa rezolv maine sau poimaine - patut si vanita ca restul le-om cumpara dupa ce vin acasa.
Referitor la ce se intampla dupa ce vii acasa: azi am vb cu soacra-mia si am zis ca dupa vreo 3 saptamani o sa mergem la biserica cu bebe. Oricum e aproape de casa biserica.Voi ce ati mai hotarat in privinta asta? Chemati preotul sau mergeti voi la biserica cu bebe?
Pana atunci mai este - speram sa fie totul bine.

Pupici
Simo 39+ cu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Dandusa, ai o fetita superba! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa! Tie refacere rapida!
Chris80, m-ai facut sa rad in hohote (cu raspunsul tau la intrebarea: cum isi da seama doctorul ca a prins rahianestezia?). Esti haioasa rau! Eu voi naste tot prin cezariana si, sper, cu rahianestezie. Trebuie sa vorbesc cu doctorul mai intai.
Bravo, Lory! Sa-ti traiasca bebeul si sa fie sanatos!
Galerie pentru fetele care urmeaza sa devina mamici zilele astea.


Teutz 33+ Alexia Iarina

Mergi la inceput