Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saryta spune:



Fetelor a nascut Ramonica ... mamica noastra curajoasa
"Am baiat frumos si sanatos 3750 g, Apgar 9, ora 23.55 Rares Mihai."

A nascut cum si-a dorit la zi mare ... si a reusit chiar cu 5 min inainte de miezul noptii ... FELICITARI mami sa creasca Rares mare si frumos si papacios ... si tie refacere rapida.Te pupa mami de curajoasa ce ai fost un exemplu pt. toata lumea.

Acu pot sa dorm linistita, caci de cand am primit mesajul 1.34 am visat numai ca veneam si va anuntam si multe alte prostii ... asa ca m-am trezit frumos si am venit sa va anunt vestea cea mare cu noaptea-n cap ... cand va treziti sa vedeti ca Ramona nu s-a chinuit pe degeaba.

Va pupacesc dulce si va urez noapte buna.


Mariana - 36+ cu ANTONIA

Mamicuta de -ANDRA si SARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Roxanica,
cristina "ne-a prins ca eram amandoi in cada,faceam baie,si l-a intrebat pe Kaveh daca nu ii este rusine sa stea in "fundul gol2 in fata lu' mami."
"deja toata gradinita stie "
bestialaaaaaaaa!!!!!!
ce bine ca vine mama ta!!
vezi sa nu te apuci sa te razi,daca nu mai ai ceface si zici ca par doar pe cap ai !
fa-te frumoasa,asa imi palce !!
dolores sper sa fie bine,draga de ea!! are mult de cand e in spital,saracuta! face 37 de saptamani,in curand.poate sa nasca fara probleme,si asa ii doresc sa fie,sa iasa Davidutz sanatos !!
donia,haha si fata ta da detalii?
auziti,lumea de acolo baga copiii in seama,sanchi,ca sa afle
nu stiu,eu la nume de baiat nu pot sa ma gandesc..daca imi face figura,am zis,kogalniceanu!
hai,uite,ma mai gandii,ii pun Mihai,ca fu sfantul,asta asa sa scap repede de el!
Cristian vine de la crestin,defapt,dar nu se sarbatoreste,adica nu are o zi de sfant.cristian=crestin.nu se sarbatoreste de craciun.
haha scoateti,fetelor,de la lada,fostii iubiti pt nume!
ia sam a gandesc si eu...
almo,bine ai venit acasa cu Ana Nicole!chiar ca e o intreaga strategie cu alaptatul asta! nu stiu daca am inteles bine tot..Ai pus poze??
Alexandra,nu se vede cosuletul n-ai dat public-
florentina,e grasunel bebe !!felicitari!




32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

quote:
Originally posted by saryta



Fetelor a nascut Ramonica ... mamica noastra curajoasa
"Am baiat frumos si sanatos 3750 g, Apgar 9, ora 23.55 Rares Mihai."

A nascut cum si-a dorit la zi mare ... si a reusit chiar cu 5 min inainte de miezul noptii ... FELICITARI mami sa creasca Rares mare si frumos si papacios ... si tie refacere rapida.Te pupa mami de curajoasa ce ai fost un exemplu pt. toata lumea.

Acu pot sa dorm linistita, caci de cand am primit mesajul 1.34 am visat numai ca veneam si va anuntam si multe alte prostii ... asa ca m-am trezit frumos si am venit sa va anunt vestea cea mare cu noaptea-n cap ... cand va treziti sa vedeti ca Ramona nu s-a chinuit pe degeaba.

Va pupacesc dulce si va urez noapte buna.


Mariana - 36+ cu ANTONIA

Mamicuta de -ANDRA si SARA



FELICITARI !!! RARES MIHAI,bravo,i-a pus numele sfantului de azi!!! ce grasunel e!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

mneata!
am mers la baie... treburi importante... de ce ma apuca noaptea?am incercat sa mai adorm, dar am constata ca mi s-a facut o foaaaame...acum rod biscuiti si ma intreb ce sa fac? tare as mai dormi, dar nu se lipeste de mine

chris 36+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

e un haos total in mintea mea, si eram ferm convinsa ca ieri a fost joi. de aia m-am si grabit sa schimb semnatura... de fapt, azi facem 36. si azi mergem la control. si ieri a fost ziua lu` finutza, cand a facut 8 luni, iar eu nu am felicitat-o. v-am spus ca e haos.

chris 36+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

felicitari tuturor mamicilor, bun venit puiutzilor si mult curaj celor care inca asteapta marele eveniment!
vad ca s-a "spart" conducta cu bebei!! v-ati pus pe treaba nu gluma...bebele meu inca nu da semne ca ar vrea sa vada cum e prin lumea noastra ..ii place acolo la caldurica.

eu probabil ca o sa intru vinerea viitoare in inducere, ca doctora mea nu vrea sa depasesc termenul , asa ca ...se apropie
mi-a promis epidurala

mult curaj , haideti ca se poate ...sau ceva in genul "curaj gaina ca te tai"...stiti voi.

almo, felicitari . si eu am invatat aceeasi tehnica la curs, sa vedem daca iese si in practica...

donia, te astept cu noutati la sezatoare!

sanatate si sa auzim numai de bine!

Ktrinel si Ana Julia 38sapt, maine 39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna dimineata, gravidutze si mamici!!!!

Aseara nu am mai intrat deoarece am fost foarte obosita cand am ajuns acasa, undeva in jur de ora 22.00. Multumesc celor care s-au gandit la mine.

Asadar, bb e bine, am insistat mai mult asupra rinichilor...se pare ca acea hidronefroza se pastreaza, insa nu e ingrijorator deocamdata...in majoritatea cazurilor dispare in viata extrauterina, iar prolema e foarte des intalnita la baietei...In rest, bb corespunde varstei, e in prezentatie craniana, nu are cordonul in jurul gatutului, ci undeva intre picioare...si gata cu detaliile ca n-am primit nici eu mai multe...nu i-am vazut fatzuca, dar am io timp s-o vad luna viitoare ...M-a mai chemat exact peste 4 saptamani, a zis ca n-are rost sa ne vedem mai repede...
Am povestit si de nastere...I-am spus c-as prefera cezariana, m-a intrebat de ce, iar dupa ce i-am prezentat sirul de pitici de pe creierul meu, s-a lasat convins.......eu as fi preferat sa-mi faca cezariana la 38 s, dar a spus clar si raspicat ca in niciun caz...imi face in momentul in care intru in saptamana 40, ca asa e cel mai bine, sa fie sarcina la termen, sa nu avem alte surprize neplacute...asta ar insemna undeva in jurul datei de 18 decembrie, iar pana la Craciun sper sa fiu acasa cu bb...
Apoi, nu m-a urcat pe calul balan si nici nu cred c-o va face...habar n-am de ce! Am uitat sa-l intreb de streptococul asta B ...oare la cezariana are vreo importanta????
Apoi am intrebat de imunoglobulina anti D (fetele cu RH negativ stiu despre ce vorbesc) si mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca nu trebuie sa platesc vaccinul, ca au ei pe stoc...inca o piatra de pe inima mi-a fost luata, caci altfel trebuia sa-l comand de la Bucuresti, costa vreo 100 EUR si trebuie administrat si la cel mult 72 ore dupa nastere, daca bb e RH pozitiv...
Cam asta a fost la medic...cine stie care-i treba cu streptococul B corelat cu cezariana rog sa-mi dea si mie de stire!!!

Apoi, am fost la Scoala Mamei impreuna cu tati...Ne-a pus o caseta despre nou-nascuti, ingrijirea lor, semne de boala, somnul, plansul, refelexe innascute etc...Al meu a fost fascinat si i s-a parut interesant...

Dar am o singura tristete acuma: mami nu va fi langa mine cand voi naste si ulterior, iar sprijin aveam doar in ea si sotul meu...dar nu se poate pur si simplu...of, of, of...

Revin..

Oana 33+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Ramsan, BRAVO, mamica curajoasa...Sa-ti traiasca puiutul Rares Mihai, sa fie sanatos si mancacios!!! Cum e cu acea dilatatie pielo-caliceala????
Roxanica2006, multumesc pentru felicitarile adresate lui Mihai, nepotelul meu drag!!! Sa-ti traiasca si Mihaita al tau din burtica si sa te bucure in fiecare clipa a vietii!!!
Luciab, ...sa ai parte doar de bucurii in viata, sanatate si multa fericire alaturi de familie!!!
Ktrinel, ce ma bucur c-ai mai scris la noi!!! Am tot intrebat de tine, dar nimic...please, tine-ne la curent cu starea ta...ca mai ai si tu putintel!!!
Marcela, tzin pumnii pentru tine azi!!! Sa vii cu vesti neaparat!
Simo29, ...cum mai esti??? azi nicio surpriza???
Meli, tu ce mai faci???
cristina, tare m-au mai distrat povestirile despre si cu Iasmina...Mortala fiica-ta!!! asadar trebuie sa fim fooooarteeee atente caci copiii astia spun tot din casa...hmmm...nasol...
Laura13, galerie pentru tine si bb......sa-ti dea DD nastere super-usoara!!!
Danita, tu intrebai de Miro...eu stiu ca e tot in spital, fiindca bb trebuie sa mai ia in greutate...o asteptam acasa in curand!
kokorina, pupici multi si ma bucur ca incet, incet iti revii din depresie si e bine ca esti alturi de puiutii tai...lasa ca in curand te lasa acasa cu amandoi si-atunci va va fi mai bine!!!
Dianocica, felicitari pentru rezultatele la eco...

In legatura cu alaptarea...cititi materialul de pe mail-ul comun!!!(e chiar folositor)...tehnici si pozitii va sunt prezentate acolo, nu e vorbarie goala deloc, NU ascultati medicii de familie care va spun sa dati supliment, astia nu stiu mai nimic si mai au si idei preconcepute, care nu-si au rostul in zilele noastre...d-na neonatolog de la curs, care e si consultant in lactatie (unul dintre cei 2 din tara cu diploma pentru asta), spune mereu: NU dati supliment (decat in cazuri speciale, cu recomandarea medicului), pentru ca se va produce SIGUR ablactarea foarte curand si e pacat...cu cat bb e pus mai des la san si suge mai mult, cu atat mai mult laptic se produce...Acuma, desigur sunt si alte cauze care duc la ablactare, precum stresul sau dureri mari, insa in general, fiecare mamica poate alapta...totul inseamna tehnica (si multumim Almo pentru detalii)...Inca un stimulent pro alaptare este faptul ca, desi forumulele de lapte praf sunt concepute in asa fel incat sa contina exact compozitia laptelui de mama, totusi inca nu s-a gasit forumula care sa inlocuiasca TAURINA, prezenta DOAR in laptele matern, foarte importanta in stimularea inteligentei/creierasului lui bb!!! Asa ca succes cu alaptarea...sper sa ma descurc si eu!!!


V-am pupacit!!!

Oana 33+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Cleomoni, de ce nu-ti intrebi tu contabila cum stai la capitolul "indemnizatie CIC"??? Sau pune-i intrebarea lui Marius, aici pe forum, la "Probleme legislative"...nu stiu cum sta treaba cu asociat unic in firma...eu sunt asociat in firma cu sotul meu, care e administrator, iar eu sunt angajata cu contract de munca...acum in 2 noiembrie am facut exact 12 luni, asa ca din 6 noiembrie mi-am luat prenatal...si voi beneficia de toate cele, din cate am inteles...
Alex, n-am reusit nici eu sa vad cosuletele...zice ceva de "something bad happend" cand vreau sa deschid pozele!

Hai ca va las, ca pe mine vad ca ma apucat logoreea de la 5.30 dimineata...cred ca merg sa mai dorm o tura!!!


Oana 33+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna dimineata fetelor, vecinelor ;-), te pup Aelito mama, sora mea de "suferinta". Stiti bine ca va spionam cu succes de la ian-feb asa ca ma emotionez copios la fiecare bebel nascut. Sa va traiasca si sa va bucure.
Vroiam sa reiau si eu o intrebare care s-a pus aici si al carei raspuns ma interesa - imi cer scuze daca s-a raspuns ceva si eu am sarit. Cum faceti acele tampoane pt spital (pt mama ma refer, alea cu vata si tifon). M-as apuca si io sa fac ca tot nu am ce sa fac.
Va multumesc anticipat
Catalina 31+

Mergi la inceput