Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

In legatura cu tema zilei, vreau sa spun ca mie imi plac tare mult obiceiurile si traditiile romanilor. Chiar mult mi-a placut articolul. Imi imaginez cum tot satul celebra venirea pe lume a unui copil, iar moasa probabil era cea care dirija totul! Probabil ea facea si urme in castronul cu faina ca sa se creada a doua zi ca au venit ursitoarele!
Acum cred ca sarcinile moasei au trecut in seama nasei in multe regiuni, eu am fost nasa de trei ori, plus ca am si un copil, dar n-am auzit sa se pomeneasca de moasa. Dar vad ca in alte regiuni moasa inca exista.
Insa superstitiile nu imi plac, cum ar fi acoperirea fetei bebelusului pana la botez si multe altele care in zilele noastre nu mai au sens. Dar ca si cu traditiile, cine vrea le respecta, cine nu, nu.
madaluta, multumesc pentru articol!

asiza, chiar eram curioasa cum arata o gravida de 33 de saptamani, ca mie mi se pare ca am burta ba prea mare, ba prea mica. Acum vad ca suntem cam la fel. Suntem normale, nu?

roxana_c, eu rahi am avut la prima nastere, rahi presupun ca va fi si la adoua. Am inteles ca pe aici se face generala doar daca e o urgenta mare pentru mama sau bebe.
Gata sedintele de infrumusetare?

Ma apuca rasul cand imi aduc aminte ca la prima nastere am fost si eu la coafor cu o zi inainte, m-am tuns, coafeza mi-a uscat parul cu peria... sa vada copilul ce mamica frumoasa il asteapta! Si dupa o ora de contractii eram transpirata toata, parul imi era ud si mi se lipea de fata, chiar si tuns mi se parea ca e prea mult si ma incurca... Dar dupa vreo doua zile eram inapoi la coafor, era in incinta maternitatii, m-a spalat pe par, mi l-a uscat cu peria... eram iar o mamica prezentabila.

Si bun venit acasa mamicilor! Am vazut toate pozele, toti copilasii sunt fara exceptie minunati! Niste minuni! Nu ma pot satura sa vad poze de bebelusi, ii vezi atat de mici si fragili, total increzatori ca mama si tata le poarta de grija... e un miracol care se tot repeta.

Colicile - si prin asta ma refer la durerile de burtica.
Eu am o mare nedumerire, de fapt mai multe:
- cum de colicile sunt prezente mai mult noaptea si aproape de loc ziua?
- cum de nu cedeaza la tratament?
- cum de copilul se linisteste daca e luat in brate, leganat, culcat pe burta parintelui?
In plus, mai stiam ca nu se instaleaza atat de devreme, ci cel mai degraba cam la 2-3 saptamani de la nastere.
Eu de mult ma gandesc la asta si imi vine sa cred ca e vorba mai mult de o anxietate a copilului. Dati cu rosii, cu bulion, dar indoielile astea le am de mult timp.
Si sa va mai povestesc ceva.
Cam la 4-5 zile dupa ce am adus-o pe Roxana acasa a inceput sa planga, isi strangea picioarele deasupra burticii, nu mai dormea... Am sunat un prieten medic... raspunsul: are colici. I-am dat Sab simplex, nimic, caldura pe burtica, nimic, ceai anticolici, nimic. Se mai linistea cand o luam in brate si o leganam sau o plimbam, dar nici asa nu aveam prea mare succes. Din fericire a doua zi a venit pediatra acasa sa o examineze pe fetita si a vazut ca are rosu in gat plus reactie otica. Deci biata de ea nici nu putea sa manance prea bine ca o dureau gatul si urechiusele, nici nu se putea odihni de durere. Si eu as fi lasat-o asa, pe baza colicilor.
Bineinteles ca dupa doua zile de tratament totul a reintrat in normal si n-am mai avut nici o problema. Plus ca n-a facut colici deloc, a mancat bine si a dormit bine. Doar mult mai tarziu, pe la 5-6 luni am observat ca mai avea gaze si scancea pana le elimina, dar nu plangea timp nelimitat, ci scancea si se fosnea pana elimina gazele. Dar asta s-a intamplat doar de cateva ori.
Deci eu nu sunt convinsa ca in toate cazurile e vorba de colici. Dar lasand asta la o parte, cert e ca pentru mamica e greu, te simti atat de neputincios!
Iar pentru a preveni colicile eu mai stiu ca e foarte important ca bebe sa fie eructat foarte bine. Si cate o jumatate de ora o tineam pe Roxana pe umarul meu si o bateam pe spate, pana scotea aerul. Poate si de asta n-a avut colici.
Iar pentru a ajuta la eliminarea gazelor se poate face masaj circular pe burtica, in sensul acelor de ceasornic. Se incepe de sub coaste, cu doua degete, si se continua cu un cerc larg care se tot micsoreaza pana ajungem la buric... ca o spirala.

Na ca am scris un roman, trebuie sa-i mai las si pe altii. Dar mai revin... sa culeg rosiile .

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



MIRO te asteptam acasica cu a ta printesa, apropo sper ca maine sa ne scrii ca noi o sa fim aproape de tine sunt sigura ca toate fetele o sa te felicite pt ca e ziua ta de nastere.


Eu vreau sa te felicit in primul rand ca esti mamica, ca esti o curajoasa, ca ne-ai ajutat pe fiecare in parte cu un sfat un gand bun etc, sunt sigura ca o sa vii si o sa ne sfatuiesti incontnuare.Iti doresc sa treci cat mai repede peste momentele neplacute si sa devii aceeasi fiinta puternica ca inainte.
LA MULTI ANI! Cred ca acum esti implinita pt ca te-am vazut in poze cu a ta minune mica KARA care este o draguta, si al tau sot care iti e aproape si e si el un dragut ca ne-a dat vestea cea mare!

Cleo 37+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Dolores e gata sa nasca ??hai,iubita,sa vii cu David acasa!!
a nnascut Loredana!! sa va traiasca mare si frumoasa,Catrinel Rianna !!ce grasunica are mama!!! 3650 !!
bamboletta
,nu te preocupa pt burta! e mai bine sa mai intarzie,pt ca altfel ti se face pielea praf daca se strange de-odata! se face ca un balon desumflat,nu te hgandesti,daca s-ar retrage asa repede?? lasa,mai bine in timp,da cu crema mereu,ca sa nu ramana urme.acum raman mai multe ,la slabire,decat inainte la ingrasare!
e mai bine sa slabesti in timp,lasa burta acolo unde e!
alexandra,astept sa imi spuipapanasii,si daca nu e greu,poate fac si eu.
eu am pofta de dulceata cu nuci in ea,din ce o fi,dar nuci sa aiba.mi-au promis ca imi trimit de-acasa...si azi mi-au spus ca au pus pachetul dar fara dulceata.ca data viitoare
cred ca trebuie sa ma apuc sa fac eu..din ce fructe sa mai pot face cu nuci ?? o inventie,ceva..

marcela
,imi pare rau de ce aud...sa nu iti pierzi speranta,imi palce ca totusi te simt optiomista,chiar dca speriata,e normal sa fiisperiata ! iti tin pumnii si sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav.
cand ai mai facut ultima ecografie? atunci nu s-a vazut nimic?

bineinteles ca intru si eu la ganduri,ca ultima ecografie am avut-o in august...de atunci nu mai stie nimeni nicice col am,nici cum e copilul..atunci erau toate bune,dar cine mai stie???pana pe 15 stau si eu ca pe ghimbi un pic..

chinico,azi a miscat toata ziua,sa ma scoata din indoieli.nu ca inainte,nu a facut tumbe asa rele,dar nu stiu cand a dormit,ca nu a trecut o juam de ora sa nu se indoaie ,sa nu scoata ceva.acum,de vreo ora misca continuu,desi nu in ritmul ala de pe vremuri,dar se suceste,se invarteste,mai scoate una,alta...are chef de scarmici in fund!
haica iti fac si tie niste vargi pe cur,dar cu o curea! cu Alex am fost mai blanda.sa iti fac vargi,sa nu mai vezi vergeturile!
danidani,a nascut!!
ea ramasese de caruta,cum spunea,la mamici oct-nov nu-i asa??
bravo,mami,ti-a palcut tie la noi,uite ce atmosfera frumoasa e aici!grasunica EMMA si nume frumos!!
cristina,merci ca m-ai luminat si pe mine,cu monitorizarea aia! ca nu stiam.
"Donia,mai am un pic si fug cu salteaua dupa el prin casa....Unde-l prind, acolo-l ard."mooooorrr cu tineeeeee!!! nesanatoasoooo!! hahaaaaaaaaa mor aici!!!

Miro nu a venit,Cleomoni.abia o asteptam,saracuta,are siea probleme cu alaptatul..


mio
,cred ca nu mai da niciuna semn,esti pe ultimul centimetru,ca pe bomba! bafta!


32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

Ultima ecografie, cea la care a fost sesizata diferenta am facut-o vineri, pe 3.10. Am facut alta ecografie cu trei saptamani inainte de asta, unde nu s-a pus problema in felul asta - cred ca a fost si singura eco de la care nici poze nu am primit. Trebuie sa admit ca medicul la care mergeam nu era f meticulos la ecografii, masura BPD, se uita la inima o trecere scurta in rest, si gata. Mie imi parea suficient atat timp cat el zicea ca totul e ok. Ce ma enerveaza acum f rau este ca acu 3 saptaamni l-am intrebat de placenta si a zis ca e grad 0, eu stiind de pe aici ca se poarta si grad 2 la varsta asta de sarcina, insist si il intreb... chiar 0?? si el "pai sa va bucurati, ca asta e f bine... tot asa sa ramana!". Eu, ma bucur, asta nu putea fi decat un semn de super bine, clar! Cand colo azi, imi spune noul doctor ca placenta e grad 2... insist, ii povestesc faza... imi explica omu cu frumosu ca e clar grad 2, ceea ce e absolut normal si ok la varsta asta, dar sa fie clar ca e 2! El nu a vazut in cariera lui placenta grad 0 la 36 de saptamani...
Pai daca nici placenta nu o stie evalua... ce ma asteptam eu de la doctoru ala??
Of, ca acum mi-e ciuda ca am mers la el si ca am ramas desi am primit mici semnale ca nu ar fi cea mai buna alegere...

Ei, acu aia e! Sa vedem ce e de facut de acum incolo. Sunt ingrijorata dar nu disperata si nici descurajata, multumesc frumos de sustinere!

marcela 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

LA MULTI SI FRUMOSI ANI ALATURI DE BEBELINA SI SOTUL TAU DRAG, MIRO!!!!!!!!!!



SA ITI FIE VIATA PLINA DE BUCURIE SI VOIE BUNA, CERUL SA ITI FIE SENIN!

marcela 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

marcela,nu dispera pana nu vezi ce si cum,poate sunt asa niste informatii care nu sunt grave,cum spuneau si fetele,e ceva ce se regleaza dupa nastere.nu pot sa cred ca dintr-o data asa sa fie vorba de un dezastru!
nu te mai invinovati,draga mea,cu medicul,ca nu avem noi de unde sa stim care e bun si care nu.daca e pus acolo,e normal sa fie bun.nu e vina noastra ca si ei gresesc..
sa dea dumnezeu sa fie bine cu tine si copilul,ai grija de tine,si ai multa incredere!!



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Tot eu... cu colicile mele...

Am mai gasit ceva chiar pe desprecopii.

Plansul generat de colici

Totul incepe si ia amploare cand copilul implineste 3 saptamani: seara de seara aceleasi "urlete". Medicii spun ca de vina ar fi colicile. Dar de cele mai multe ori pe bebelusi nu-i doare burtica, ci ii enerveaza lumea cu care inca nu s-au obisnuit. În mod relativ normal, sugarii pot să prezinte episoade de plâns însotite de o stare de agitatie cu durate de circa 3 ore/zi la vârsta de două săptămâni, 2 ore/zi la 6 săptămâni si o oră/zi la 12 săptămâni.

Dupa trei luni, problema aceasta este de domeniul trecutului. Orele de urlete din fiecare seara sunt din ce in ce mai rare, in familie se reinstaleaza linistea. Dar pana atunci, serile in care bebelusul are "program" de plans par ingrozitor de lungi. Deseori, parintii sunt exasperati. Orice ar incerca sa faca pentru a-l linisti, micutul continua sa planga.

"Are colici."- "E balonat." - "Nu s-a obisnuit cu laptele."

Cam asa ceva li se explica parintilor, chiar si in cele mai recente carti pentru ingrijirea copiilor se repeta aceeasi poveste, despre colicile care ii fac sa sufere. Realitatea este ca un copil care striga mult inghite mult aer, ceea ce-i provoaca dureri de burta.

Dar, in majoritatea cazurilor, nu durerile de burta sunt cele care determina nesfarsitele ore de plans seara. Peste tot in lume, bebelusii sanatosi tipa seara cat ii tin puterile. Si continua sa tipe in ciuda tuturor tentativelor parintilor de a-i linisti. Inainte sa implineasca 2 saptamani nu se pune atat de acut aceasta problema. Dar tipetele vor incepe, vor lua amploare si vor atinge punctul culminant in saptamana a sasea. Care este totusi motivul acestor ore de plans?

Concluzia lui Branzelton este urmatoarea:
- bebelusul trebuie sa invete sa se impace cu el insusi si cu lumea din jur. Nou-nascutul receptioneaza cu toate simturile,senzatiile se multiplica, devenind coplesitoare. Avand un sistem nervos nematurizat inca, pentru el constituie o problema prelucrarea tuturor perceptiilor, lumina, voci, galagie, miscari, muzica. Astfel, sistemul nervos este permanent solicitat si din aproape in aproape se va ajunge la inevitabila catastrofa de seara (cand si in familie e mai multa agitatie). Copilul trebuie sa 'urle' pentru ca sistemul lui nervos este suprasolicitat.

Mai mult pe link:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=56

Si inca un link:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Pediatrie/Colicile_500.htm

Cristina, te-am si vazut alergand prin casa cu salteaua dupa tine... e o practica buna, sper sa dea si roade!

alexandra , n-am spus vorbe in vant, chiar cred ca o sa ai resurse nebanuite. Doar esti morosanca, nu? Vorba cantecului:
"Dupa pui de morosan
Sa nu dai cu bolovan
Ca de nu l-oi nimeri
Vai de capul tau a fi!"

Eu astept sa am maine o zi si mai buna, ca azi n-am fost chiar la inaltimea dorita de mine, adevarul e ca ieri am avut o zi obositoare. Si colac peste pupaza, Roxana si-a tuns cateva suvite de par din varful capului, arata de parca ar fi o pasare motata. Cica avea parul intarit (?!) si asa s-a gandit ea sa rezolve problema. Mi-a venit sa plang cand am vazut-o... acum mi-a trecut, ma consolez ca in 4-5 luni o sa arate din nou onorabil.

O zi buna si voua!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

..si uite asa am ajuns si noi la 36 de saptamani! sa ne traim!

fetelor care nu ati mai facut din august, nu va nelinistiti, si la mine a fost la fel, eco la 23 sau 24, nu mai stiu, urmatoarea la 32. stati linistite si nu va mai ganditi la toate alea, ca bebeii fac multe surprize placute, adesea in ciuda previziunilor doctorilor.


azi am o zi in carcata. trebuie musai sa ajung la un doctiorat, dar nu ma trage ata deloc, vine si muncitorul sa imi faca reparatii si tre sa il las singur in casa, si am pitit eu bijuteriile, dar calculator, laptop si altele tot sunt la vedere, dupa aia o sa ma odihnesc putin si suntem invitati la o mihaela. sper sa ma tina bateriile, ca acolo merg cu placere.
va pup acum, tre sa imi calc o bluza, sa fiu gigea, ca doar merg in mnediu universitar, si trebuie sa arate burtica bine!

ps. intre timp a venit controlul la serv, si o sa intre in locul meu la puricat persoana de care va ziceam. sunt curioasa cum o sa fie.

chris 36+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Danidani, felicitari!!!! Sa-ti traiasca Emma, sa fie sanatoasa!!! Iar tie refacere rapida iti doresc!!!!

pentru Mirona!!! Sa ai parte doar de bucurii in viata, sanatate multa si sa te bucuri de scumpica ta de fetita, alaturi de sotul drag!!!

Donia, ce m-am mai distrat cand ai intrebat: "Suntem normale, nu?"...pai eu stiu ce sa zic...mie mereu mi s-a parut ca am burtokul cam mare, dar asta e...ia trimite si tu niste poze cu burtokul tau de 33 s, sa le comparam ...Apoi, mersi de informatiile astea cu colicile...foarte pretioase! Si ce pozna a facut Roxana ta???? s-a ciufulit??? Doamne, copiii astia!!! Lasa, nu te necaji, ca-i creste parul la loc!
Cleo, ai reusit sa vezi pozele Dandusei...daca nu, du-te la ultimul mesaj postat de ea si jos la semnatura le poti accesa...
Mio, ai plecat inapoi acasuca???? Leon se mai lasa asteptat asadar, dar nu te panica...eu am doua prietene care au nascut baietei la 42+...asa ca se poate intampla si bine a facut medicul ca nu ti-a indus nasterea...ca deocamdata bb-ului ii e bine la caldurica! Totusi eu nu stiu daca as fi avut curajul sa plec din Cluj!
Ramona, ...hai fata curajoasa...asteptam vesti despre tine si bb Rares si iti tinem pumnii...
Cristina, tu nu esti sanatoasa...ce m-am mai distrat cand povesteai despre "metodele" de grabit Georgia sa vina pe lume...esti mortala...
Marcela, si te rugam sa ne tii la curent cu ce se intampla cu tine si bb-lina ta!!! Ai grija de tine, sunt sigura ca totul va fi bine, mai ales ca acum esti pe mana unui medic foarte bun!
Aelita, hai ca nu mai e mult pana pe 15...exact o saptamana de azi...

Fetelor, eu azi dupa-masa merg la control...si am inceput sa am si eu morcoveii de care vorbea Alex...dupa evenimentele de la ultimul eco...sper totusi ca Denis al meu, e bine, sanatos...dupa cum loveste cu mainile si picioarele la mama-sa in burtok...zici ca-i ok...acuma sa vedem ce ne spune si medicul!!!
Iar dupa control, ne prezentam impreuna cu tati la Scoala Mamei, la cursuri, ca azi trebuie sa-i invete si pe tatici cate ceva despre puiutul lor...ca barbatii astia is speriati ca de bombe (desi majoritatea n-o recunosc) ...

Va pup deocamdata pe toate...

Oana 33+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mirona La Multi Ani!
Sa fii fericita alaturi de frumoasa ta familie si sa fiti cu totii sanatosi.
Poate nu iti prea vine sa sarbatoresti acum, ca am auzit ca mai si plangi, dar sa stii ca ne gandim la tine! Si se va termina si cu plansul, cel mai bun leac e sa ajungi acasa. Mai ai putin!


La Multi Ani si celor care se numesc Mihaela si Gabriela!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput