Bebei de Canada in burtici de mamici

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

Buna fetelor!!!

Eu sunt o mamica de mai-iunie 2006. Am o fetitza de aproape 5 luni si inca 2 prietene care au nascut aici cu bebei de 3 si respectiv 1 luna.

Ce pot sa va spun este ca sistemul medical lasa mult de dorit. Asta nu numai din punstul meu de vedere. Sunt f delasatori si nu prea le pasa ca tu zaci acolo ei rezolva cazurile care le considera zic ei "urgente".
Am nascut la North York general Hospital Toronto, in data de 13 iunie o fetita de 3.058 kg si 52 de cm . A fost o nastere normala cu forcepsul ca de asa se poarta aici...

Nu vreau sa sperii pe nimeni,. Daca avetzi intrebari va stau la dispozitie.
Roxana ce faci??? Esti ok??? Te pup si numai bine tuturor.

Diana de Nicole Evelyn (13 Iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Buna seara fetelor!

Si eu sunt o mamica de ianuarie-februarie 2007! Mai avem deja un baietel mare, care are deja 7 ani! Eu o sa nasc la Lakeshore Hospital in Pointe Claire. A mai nascut cineva pe acolo? Prima nastere a fost cu cezariana (de urgenta) si probabil ca si a doua o sa fie tot cu C.

Pana acum nu am avut probleme cu sistemul de aici doar ca pentru ca am pierdut o programare la spital pentru o ecografie a trebuit sa o fac in sistem privat si m-a cam costat greseala asta. Dar asa se invata, nu-i asa?

Va urez multa sanatate la toate burticile si sa aveti bebelusi frumosi si sanatosi!

Roxana, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Diana, cu cine ai nascut la North York? Cu Paraideau cumva?

, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Carmencita, eco faci nu numai ca sa gasesti anomalii si sa renunti la bebe in consecinta. Ci si ca sa vezi diverse chestii de care il poti salva pe bebe, mai ales spre finalul sarcinii. Sa nu te superi pe mine ca ti-am spus, e un sfat dat din tot sufletul si din experienta proprie.
Nu tre sa-ti fie frica de eco ca nu s-a demonstrat ca il afecteaza pe bebe. Sunt femei care fac eco la 2 saptamni si bebeii sunt absolut ok. Nu zic sa exagerezi cu eco la 2 sapt, dar una inainte de finalul sarcinii pe la 36-37 sapt e bine sa faci.

Te pup si sarcina usoara :)
, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Diana, multumesc de intrebare sunt bine pana acum. Dupa cate am citit si mi-ai zis si tu o sa insist sa-mi faca cezariana sa vedem daca vrea. Tu crezi ca doctora o sa vrea sa-mi faca ca o sti si tu destul de bine???

Ufff m-au luat emotiile fetelor ,uite e 12 noaptea si nu pot dormi de ganduri .
Pupici vorbim maine,
Romaria 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Monicutz sistemul medical pe care il descrii in Canada este foarte asemanator cu cel din Finlanda.Nu se dau medicamente de sustinere si tot pina la 10-12 saptamini te tin pina la prima vizita medicala.
Un minus ar fi ca analizele nu se fac decit la inceputul sarcinii si in saptamina 15 pentru triplul test.

Ce analize vi se fac in Canada la 19, la 27, la 36 de saptamini? In Finlanda nu se mai fac analize dupa triplul test daca sarcina decurge normal.

Fetelor din Canada voi nu puteti obtine cezariana la cerere pe motiv psihologic? Adica sa justificati ca nu veti putea indura durerea si ca aceasta v-ar afecta psihic prea mult? In Finlanda este un motiv perfect.

Sabina 28+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Sabina, desi s-a aprobat cezariana la cerere, sunt inca f. multi doctori aici care nu fac asa ceva din motivele lor personale, efectiv nu accepta. In tara asta, unde multe canadience vor sa nasca cat mai natural, fara nici un calmant, eventual acasa, si nu la spital, cred ca acesti medici ar rade de pacienta care invoca un astfel de motiv psihologic pt cezariana. Motivul cel mai folosit aici cred ca este "pelvic floor damage" si istoric de bebei mari in familie. Sunt medici si medici, singura solutie fiind sa gasesti unul care sa fie pe aceeasi lungime de unda ca tine...

Am si eu o prietena care a cerut cezariana, si dr. nu a vrut sa ii faca la cerere, dupa care au chinuit-o ore intregi si n-a iesit bebe nici cu aspirator, nici cu forceps si tot cezariana i-au facut...Asta se intampla la Ottawa, dar nu cred ca e un caz rar... Nici eu nu vreau sa sperii pe nimeni, dar asta e sistemul...

Romaria, iti tinem pumnii pt azi. La o adica,in loc sa iti faci ganduri rele, cere si tu o a doua programare de la medicul de fam., spune-i ca vrei second opinion, nu tre sa stie dra. care te monitorizeaza. Am auzit de cineva la Rouge Valley Centenary Hospital care face cezariana la cerere, daca te intereseaza... se numeste Joanne Li Chang Ma, dar e la Rouge Valley Centenary Hospital in Scarborough. Sa ne spui ce ai facut.

Va pup, si o zi buna

Sori 16+5



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Aiska, la 19 se face eco morfologica, la 27 se face testul de diabet si se mai face ceva dar nu stiu exact ce...cred ca fier. apoi la 36 se face streptococul B. Dar cred ca astea se fac si la voi. aici sunt standard.

Romaria, bafta la dr. Sa vii cu vesti bune!
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Neatza fetele,
Azi merg la doctor, dar nu o sa o intreb azi de cezarian pentru ca vreau cand voi pune aceasta problema sa fie si sotzul langa mine sa ma sustina. El azi nu poate veni asa ca peste 2 sapt o sa-i cer cred daca nu vrea, atunci poate ma gandesc sa ma mut...uff stresant este acum la 32 sapt sa merg de colo colo ca astia nu vor sa asculte si parerile noastre.

Azi merg la doctor sa vad cum mi-a iesit glicemia care o aveam marita.
Pupici, Romaria 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Succes la consult, Romaria!

Roxana, 25+

Mergi la inceput