LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (94)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Dordia, aici ne-am adunat din motivul de care am scris mai sus, prieteni si familie avem majoritatea pe acasa.... deci sa ne bucuram de ce putemm imparti, e mult farmec, multa emotie.... dar e INTERNET.... si asta spune mult ....

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Ok Ripley,Lavi v-am intzeles punctul de vedere. Desi nu sunt de acord cu voi!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

ca sa schimb sobektu sa va mai zic de Nati, ca i-am facut mamali_cu_bra_si_sma si nu i-a placut. In antecedente nici grisul cu lapte, nici galustele, nici papanasii.

Asa ca pt masa de seara ramanem la iaurt cu cereale +/- banana. O sa mai incercam variantele cu orez.

In schimb sunt incantata ca de 3 zile are fata mea farfurie de om mare: separat carnea (maruntita), separat garnitura. Ia firmiturile de carne cu manuta si le baga in gura.

Si bea apa din canuta cu cioc pe care si-o tine singura cu manutele.

anda !!! Stii tu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Doamne Sfinte, cat ati scris intr-o zi!!!!!! azi n-am putut sa ma scald in DC la serviciu, asa ca deschisei acum seara! Moama!

incep incet cu raspunsurile, editez pe masura ce citesc (apopos de metode de a raspunde, de care vorbeati acum cateva zile, io asA FAC:))scriu, scriu, editez, iar citesc, iar editez sa scriu pe acelasi mesaj...cam olteneste, stiu:)), dar m-am obisnuit.

ina, cuscra, haide ca nu mai e mult si stii ca merita fiecare miligram de progesteron. stiu ca esti deprimata, rezista. mai e putin si se linisteste samburelul(ica) si nu mai tb sa iei progesteron. nu te forta, pentru numele lui Dumnezeu, stai linistita. uita-te la comedii la tv, stiu ca sna stupid, dar stiu io sigur ca te vor mai inveseli. te pup de 100 de ori si ma gandesc la tine

mey, cre'ca sunt intr-o dispozitie melancolico-patetico-sensibiloasa in seara asta, i-am bagat si lui bic un mesaj lacrimogen pe topicul aniversarii fie-sii...

joy, vorba lui bic, aoleu , nu mai scrie de-astea ca plang. la un moment dat n-am mai putut sa-ti lecturez mesajul cu baietelul de un an bolnav de cancer la plamani. Cica ne imbolnavim din cauza greselilor, zice principiul karmei, iar in cazul copiilor mici cica din cauza karmei parintilor si bunicilor, dar este NEDREPT si dk ar fi sigur real principiul karmei. de ce sa sufere atat un sufletel mic?! of, Doamne! trebuie sa fie cumplit pentru parinti si pentru copilas. hai ca imi vine iar sa plang.

tot pt. joy, medicamentele alea de oprire a lactatiei ce efecte iti mai dau? mai , io n-am putut sa le iau. sa va zic cum erau si nu exagerez o clipa: la jumatate de ora dupa ce am inghitit pastila seara, jur ca la jumatate de ora, m-am ridicat de pe scaun sa merg in alta camera. Fratilor, era sa cad de 5 ori in 3 metri! ma tineam de pereti, nu puteam sa merg drept, ameteam, parca bausem vodka. scria ca da ameteala si cica sa nu conduci. am luat si a doua zi de dimineata, gandindu-ma ca a fost o intamplare. aiurea, de-abia am condus masina pana la serviciu, unde ma intrebau colegii daca nu m-a lasat copilul sadorm noaptea ca arat ca beata. asta a fost, am renuntat la ele, in timp s-a oprit lactatia. nu te masa pe sani si nu stoarce nimic sa verifici dk mai curge. va mai curge inca 2 luni cand storci, iti spun eu. dupa 2 luni gata.
trimit si continui sa citesc

maria alexia, io nici nu indraznesc sa ma uit la pozele cu mine gravida, aratam ca o cisterna de mancare. stiti ca io am renuntat sa ma cntaresc inainte cu 3 saptamani de nastere, cand aveam deja +20~21 si aveam impresia ca e ziua si kilul. probabil am mai luat inca ceva in alea 3 saptamani, 2-3 sigur. eram ca un balon.Doamne, dar ce foame mi-a fooooost toata sarcinaaaa....

fetele cu intarcatul, sa stiti ca, pe langa ca va citesc, va si inteleg desi n-am trecut prin asta, dar nu am ce sa va spun nou sub soare. zic ca va inteleg pentru ca mie imi era frica ca o sa ajung la acest moment:)))) si traiam senzatii inchipuite de dubiu:)) din fericire pentru mine, n-am ajuns, deoarece nichita a refuzat sa mai suga la un moment dat, adik pe la 6 luni. io ma straduiam sa-i bag sanul in gura si urla si-l lua si-l scuipa si iar il bagam. am renuntat intr-un final cand m-a atentionat ta-su ca traumatizez copilul dk nu mai vrea. or fi barbatii mai tembeli in cresterea copiilor, dar eu cred ca si ei au un instinct de tata, asa ca l-am ascultat si am renuntat. deci nichita s-a intarcat singur, dar zic ca va inteleg ca mi-am pus deseori problema cum voi face sa-l intarc si cand ar fi mai bine pt. el. dar si pt. mine, recunosc.

corapina, bine ai revenit, citez si io, cam scumpa la scris:)) ne bucuram ca esti bine si te asteptam mai des. bine ca s-=a terminat cu diareea.

gandacel, io dau pronostic de fetitza, cuscrei i-am dat de baiat, adik pereche pt. amandoua, sa vedem unde nimeresc.

corapino, dau pronostic de baiat nr. 2.

feli, ce bijuterii, ce zici tu acolo? e rost de ceva bijuterii?

migabo, merci:)

alinus, asa o fi si pe lumea cealalta? unii la nisa, unde altii viseaza de mult timp, si altii in piata obor in week-end? ha? treb'e sa se faca dreptate pe lumea ailalta:))))))))) pupici, distractie placuta!

ioana 77, stai ca citesc acu pm-ul.

madau, mama mea e fan andive. mi-ai facut pofta cu reteta aia, stai ca incerc si io.

feli, ma tin si uit de cateva zile(2:)) sa-ti spun. te admir foarte mult pentru bulina aia de pe perete. e un lucru aparent minor, dar de la mine ai 100 de bile albe pentru ce ai facut. asta este o mama moderna, in sensul pozitiv al cuvantului! cineva caruia nu-i este frica de deteriorarea peretilor si tine mai mult la bucuria copilului decat la zugravea;la de x roni. pare simplu, repet, dar ai fi surprinsa cati parinti n-ar face asta. nota 10 pentru bulina (albastra dk nu ma insel, m-am uitat ieri la poza)

buluci, opinez ca este o chestiune de conformatie a craniului, zic ca nu tb. sa te ingrijorezi

madutza, of, te cred ca ai disperat, hai ca o sa treaca. mai, baga si tu niste imunizante , cum zic fetele, poate spune silviuta ce ai putea sa-i dai sa se intareasca. te cred ca te apuca disperarea cu recidivele astea de raceala.

madau, cunoastem atenta supraveghere a tatalui:)) si funtea lui nichitutul se face una cu muchia mesei din sufra, de fiecare data cand e cu ta-su:) dar sa vezi chestie interesanta: se loveste, izbucneste in plans. eu imediat il iau in brate, il consolez si-l pup sa nu mai sufere. ta-su are cu totul alta abordare: il ia de maini, il ridica in picioare si-i spune (in timp ce piticul urla): hai tati sa fugim, sa mergem repede! si piticul o ia la goana pe coridor-tinut de manute de ta-su- in timp ce i se innoada mucii sub barbie de plans! la tura de intors pe coridor deja nu mai plange si alearga cu placere. ce diferiti sunt femeile si barbatii...abordare masculina a problemei...

mama d tutti, io stiam altceva cu privire la imunitatea organismului. nu ma supar dk ma contrazici, stii doar, dar zi-mi cu argumente. stiam ca febra este chiar un semn al sistemului imunitar, adicatelea "e bine" dk faci febra ca din orice ca inseamna ca lucreaza anticorpii instant! gresesc, e o chestie provinciala asta?

bieeen, am terminat scutecul trecut si partial asta prezent. a mai ramas chestiunea "pitic". n-am raspuns catorva fete ca nu stiu ce, dar am citit tooot!
despre actiunea disciplinare fizica: ripley, da, sunt de acord, este abuz, dar nu tb s-o "scuipi" ca dk a scris, nu a scris ca nu considera important si a povestit ca fapt divers, ci a scris ca-i pare rau.
pitic, sunt si io cam oripilata de ce-ai facut. stim cu toatele ca un bebe poate sa-ti puna nervii pe bigudiuri, dar sa stii ca, din ce povestesti, al tau este chiar cumintel fata de al meu sau altii.
in alta ordine de idei, nu intelege nimic bun dk il atingi la varsta asta. nici peste un an, adik la 2 ani. la trei ani, eu admit (spurcati-ma, na) atingerea, dar DOAR LA fUND, dk este extrem de obraznic sau se tavaleste pe jos pe strda. doar atunci. altfel, eu sunt si acum traumatizata ca maica-mea mi-a aplicat corectii fizice de cand am amintiri. cred ca si inainte de acest moment, din pacate....
acum practic, ce sa ne mai lovim in lectii de conduita, ce ai putea sa faci, ar fi sa-l pupi non-stop 7 zile. nu glumesc si nu fac misto. la 2 ore dupa ce am nascut a venit in salon dr. neonatolog Elena Jianu (bun dr, cred ca este pediatru la ilenutza, dk nu ma insel) si mi-a zis cu aer grav (ma prosteam io cu copilul, vorbeam stalcit, na, ce pretentii sa ai de la o mama de 2 ore) ca TOTUL se inregistreaza pe scoarta cerebrala a copilului, cu consecinte fizice , psihice, neuromotorii chiar etc. retine asta si fii mama buna! am incredere in tine.

acuma mai am sa citesc ce s-a scris dupa mine ca io scriu la mesajul asta de 2 ore....


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Cristina, Mirunica papa iaurt la masa de la ora 20 de cand avea 7 luni, deci dc sa nu fie bine? Da-i linistita ca nu strica, ba din contra.
La noi problema e ca nu vrea iaurt cu fructe, nu-i place dom'le, ea il papa "semplu" (cum zicea bunica cand eram eu mica)

P.S. La treaba cu familia nr. 2, io-s de acord cu Dordia, imi pare rau ca nu toate simtiti la fel, dar nu-i bai, suntem majore, nu murim din asta. Dar sa trecem peste...

Acu chiar ca scaparati de mine

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 10 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danida77 spune:

Wow...vroiam sa intreb si eu cum spalatzi voi patutzul tip tarc da' vad ca-s probleme grele pe-aici...hmmm...
BRAVO DORDIA!!!!Din punctul meu de vedere te-ai exprimat matur si la obiect.
Piticsi eu am un copil foarte cuminte, dar care nu sta niciodata 2 ore legate sa se joace singur singurel. Atunci cand il vad ca e cuminte si e multumit ca sta singur si se joaca(toti copiii au nevoie uneori de cateva momente de solitudine) ma apuc sa fac si eu ceva prin casa. Curatenie sau mancare. Sau calcat rufe. Daca-l vad ca devine iritat il iau cu mine si facem impreuna treaba respectiva. Il amuza teribil sa se uite la mine cum calc de exemplu. Dar daca vad ca nici asa nu mai merge las totu' balta, fie ca-s rufe, fie ca-i mancare sau altceva ce ar putea parea mai important decat copilul meu si ma joc eu cu el. Si atunci imi dau seama cat de bine imi face si mie sa retraiesc copilaria jucandu-ma cu piticul meu. Si daca vreau neaparat sa termin mancarea aia o termin cand vine tati si i-l pasez un pic pe puiutz.
Dar vreau sa revin (pentru linistea mea sufleteasca nu pt. a fi citita, analizata sau pt. a se crede ca tin mortis sa dau sfaturi. Departe de mine astfel de ganduri) la ideea ca este foarte important ca MAMA sa fie linistita. Nu trebuie sa ne sfiim sa cerem ajutorul atunci cand simtim ca suntem obosite, stresate sau pur si simplu satule/plictisite de aceeasi rutina de zi cu zi. Si toate trecem prin asta, chiar daca ne gandim numai la cele cateva zile pe luna cand prin natura noastra de femei suntem "altfel".
Va pup

Daniela D, mamica de Nicholas(02.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Asaaaaa, pai sa va zic atunci ce NU INSEAMNA COPIL CUMINTE si, totusi eu il consider nazdravan si nu RAU!
Stefan nu sta NICIUN MINUT singur! daca il las se isterizeaza. La wc cand merg imi permit sa-l las sa planga, in rest e tot cu mine, oriunde sunt eu sau agatat cumva de mine. Se joaca "singur" vreo 5-10 minute maxim cu mine in decor, se pune?

Dar pentru ca sunt mamica lui, cum zicea si Madau, l-am acceptat asa cum e, il iubesc si il recunosc in nazdravanii ca am ajuns sa imi fac probleme daca cumva devine "cuminte".

In 10 luni si ceva de cand e pe lume, m-a enervat de mai multe ori (mai ales cand nu dormea), dar NICIODATA nu am simtit impulsul de a-l lovi. recent, aflat in bratele mele, mi-a smuls ochelarii si i-a aruncat pe gresie. Am ramas fara o lentila (foarte scumpa, de altfel) si acum sunt chioara rau. Ce era sa-i fac? Sa-l iau la bataie ca s-a comportat conform varstei si a fost curios?

PITIC, am scris toate astea pentru a iti transmite ca urmarea fireasca a remuscarilor ar trebui sa fie efortul tau de a incadra tot ceea ce face copilul tau la "firesc". faptul ca plange sa-i dai atentie trebuie sa te bucure imens, pentru ca inseamna ca este un copil normal, care se dezvolta si doreste sa interactioneze. Ce sa mai zica bietii parinti care au copii cu probleme grave, care stau ca legumele...? E exclus ca se pot bucura ca-si pot face treburile. Pustiul tau e chiar un copil deosebit, cuminte si ar fi pacat sa iti strici relatia cu el de acum, pentru ca ii poti induce o gramada de confuzii cu un raspuns violent la un act firesc. Sfatul meu: treci de la remuscari (care sunt bune) la actiune si schimba rapid ceva la tine. Acolo e o problema, la felul in care il percepi pe el si pe tine in relatie cu el.

Gata, ca m-am labartzat.

Tania & BB Stefan (17.12.2005) Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Tania cuscra

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Lavi, pe faza, ca intotdeauna!
Asa mi-a spus si dra mea, sa o las printre copilasi bolnaviori, sa-si intareasca sist. imunitar, sa nu o feresc. Si eu ma gandesc totusi ca-i prea micuta, aici nu se ofera medicamentatie , daca ma duc cu ea la spital stau ore intregi la rand si nu vreau sa mai contacteze cine stie ce…
Oricum, astazi am venit numai cu vesti bune de la dra; mi-a spus ca pufoasa are un virus la stomacel , nu-i nimiv grav, sa-i dau cat mai multe lichide ( deocamdata nu vrea nimic ) si sa nu ma sperii daca face diaree ( a avut scaune moi).
Ref. la sarcina mea, mi-a spus ca a avut paciente care au sangerat pe toata perioada sarcinii si au nascut bebelasi la termen si sanatosi, si ca din punctual ei de vedere crede ca iau degeaba progesteronul ( si aici nu-i dau dreptate fiindca eu am vazut clare imbunatatiri ). Deci, per total, nimic ingrijorator.
Lavi, sincer, sincer, sa stii ca nu pot numi bucurie venirea soacra-mii, ci mai mult o usurare in ceea ce ma priveste, fiindca ma va degreva de mai multe chestii pe care nu ar trebui sa le fac.

Mada, pupicei si tie si frumuselei, nu am niciun feeling, dar absolut nimik, sint tare curioasa ce-o sa fie, toti din jurul meu imi spun ca va fi baietel, eu tot mai sper la o fetitza cu funditza…desi si un baietel mi s-ar parea interesant ca as face ceva “nou” . Sincer, la mine primeaza acum egoismul , ma gandesc la Racheluta care ar avea o prietena cu care sa imparta totul. Desi la inceput ar avea fiecare camera ei, mi-ar placea sa le mut intr-o singura camera mai tarziu, sa stea noaptea sa chicoteasca si sa povesteasca, apoi, cand vor fi mai mari si cochetele, sa-si imprumute rochii, farduri, bijuterii…ah, ce mi-as fi dorit si eu o sora cu care sa pot imparti totul! Altfel, zau ca mi-ar fi indifferent, sanatos(a) sa fie.

Alinusule, sper ca missa nu mai tuseste ! Mai, deci missa are preferinte la televizor deja! parca te vad c-o sa te certi cu ea fiindca nu o sa vrea sa se uite la showul tau preferat si ghici cine o sa cedeze pina la urma?

Ilenuto, chiar ca esti norocoasa cu o asemenea femeie! Sa stea cati mai multi ani!

Joy, sanatate Ardeiasului. Chiar ca alea sint vesti triste.

Mamicilor care vreti sa intrerupeti alaptarea, stiu cat de greu va este!

Piticutule se recomanda sa pui copilul intr-un loc safe si sa te duci pe balcon sau in alta camera sa-ti aduni gandurile si sa te linistesti.
De acord 100% cu ceea ce au spus Dordia si Madau. Ce rezolvam daca acuzam si jignim?

Cuscra +

pe toate.



Rachel (Nov.23,2005) Ina & simburel(a)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

quote:
Originally posted by tania-z

Asaaaaa, pai sa va zic atunci ce NU INSEAMNA COPIL CUMINTE si, totusi eu il consider nazdravan si nu RAU!
Stefan nu sta NICIUN MINUT singur! daca il las se isterizeaza. La wc cand merg imi permit sa-l las sa planga, in rest e tot cu mine, oriunde sunt eu sau agatat cumva de mine. Se joaca "singur" vreo 5-10 minute maxim cu mine in decor, se pune?

Dar pentru ca sunt mamica lui, cum zicea si Madau, l-am acceptat asa cum e, il iubesc si il recunosc in nazdravanii ca am ajuns sa imi fac probleme daca cumva devine "cuminte".

In 10 luni si ceva de cand e pe lume, m-a enervat de mai multe ori (mai ales cand nu dormea), dar NICIODATA nu am simtit impulsul de a-l lovi. recent, aflat in bratele mele, mi-a smuls ochelarii si i-a aruncat pe gresie. Am ramas fara o lentila (foarte scumpa, de altfel) si acum sunt chioara rau. Ce era sa-i fac? Sa-l iau la bataie ca s-a comportat conform varstei si a fost curios?




Si noi, si noi, fix la fel . (Hehe, ce simplu e sa tot zic asta si sa nu mai trebuiasca sa ma articulez pe-aici )
Si cu ne-statul singur, si cu nedormitul, si cu ochelarii (doar ca nu mi i-a spart si oricum erau cei "de casa")

Ina, pentru curaj, nu contenesti sa ma uimesti ! Cu siguranta veti trece cu bine si peste astea, nu se poate altfel cu asa mamica!

Ma uimeste si sistemul medical de la voi, pe-aici sigur aveai deja o lista de cate 10 medicamente, si tu si Rachel. Parerea mea e ca e mai bine asa, fara atatea medicamente. Numai ca medicii de aici cred ca au cam uitat de mecanismele naturale, sau nu se risca, sau... ei stiu.
Pentru mine a fost o revelatie si faptul ca am rezistat mai bine de un an de zile (sarcina + bb mic) fara medicamente - chiar nu mai credeam ca o durere de cap, o raceala, alergie etc. pot trece si fara vizite la farmacie.

Ufff, as mai sta eu mult la povesti cu voi, dar trebuie sa fug la nani, Cristishorul probabil o sa ma verifice daca sunt la datorie si in noaptea asta .

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput