Iaca tortu'!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Pai Criss,scriam mai sus ca mi-a iesit sfaramicioasa pasta de zahar in care am pus coloranti,asta e,incercam..invatam..
Spor si la cat mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Pai Criss,scriam mai sus ca mi-a iesit sfaramicioasa pasta de zahar in care am pus coloranti,asta e,incercam..invatam..
Spor si la cat mai multe!

Adriana




Merci, azi ploua e urat asa ca o sa am timp sa "ma joc", sa modelez. Duminica am invitati la masa, vreau sa fac un tort si ma gandesc sa fac de azi ornamentele. Oare nu e prea repede? Nu se sfarama pana atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Nu e repede deloc,asa e bine sa le faci cu doua trei zile inainte(se poate si mai mult dar sa le pastrezi intr-o cutie inchisa,sa nu se aseze praf pe ele).Nu ca mine,in ziua cu pricina fac tot odata si apoi ma plang ca nu mi-a iesit nu's ce si n-am timp sa refac..:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, poate de folosit colorantul pe post de lichid in care dizolvi gelatina? Sau ma rog, adaugi colorant in apa, pina completezi cantitatea necesara de apa. Si felul acesta nu strici consistenta pastei, numai ca nu stii ce nuanta poate sa iasa... Ma gindeam asa, ca idee.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

eu nu reusesc sa vad tortul.zice asa: We're sorry...
...due to a high volume of page requests, this Webshots page is not available right now. :-(

cat despre pasta de zahar,eu am incercat pana acum vreo 3-4 retete-inclusiv asta pe care o folosesti tu cu gelatina si am tras concluzia ca tot cea cu lapte condensat(a la Balbina) e cea mai buna,asa ca am sa-i raman fidela.singurul inconvenient al pastei asteia este culoarea galbuie,care,atunci cand am de modelat omuleti este un avantaj pt ca imi iese o culoare rozalie foarte naturala.iar cand o sa am nevoie de alb imaculat am sa folosesc pasta cu marshmallows.cea cu gelatina mi s-a parut ca se ucuca imposibil de repede,ceea ce e un dezavantaj enorm cand ai de bibilit figurine.


ma enervez ca nu reusesc sa vad tortul...numai la mine se intampla/?




I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2220692240081950625SUcrsE

Ortansa,am pus inca o data link-ul.sa-mi spui daca-l vezi.
Lapte condensat n-am de unde lua,poate lapte praf?De asta n-am incercat..inca,iar marshmallows nu gasesc decat colorat,roz cu vernil si galben,toate la un loc,deci..nu ma risc ca nu stiu ce culoare iese..am auzit si eu ca e mai buna decat pasta de zahar,mai caut inca marshmallows alb,nu ma las:)

Natalia,mersi de idee,m-am gandit si eu la asta,dar ce fac cu o portie intreaga de o singura culoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

daa,se vede,se vedeee...dar te-ai muncit nu gluma.impletitura e faina de tot si panselutele la fel,dar vb Nataliei,daca erau mai multe erau si mai faine:-).oricum,vad ca te impaci mai bine decat mine cu pasta de zahar,mie mi-a fost imposibil sa modelez ceva cu ea.oricum,10 ore pt un tort e extrem de obositor,eu am incercat intotdeauna sa fac figurinele inainte cu ceva timp,pt ca altfel cred ca m-as fi urcat pe pereti de nervi sa le fac toate odata.


pusesem undeva niste retete cu lapte condensat-daca ai timp poti sa incerci si reteta asta,iar apoi sa incerci sa faci si pasta cu ea.iar marshmalowsul poti sa sortezi bucatelele pe culori si sa faci pasta cu ele asa colorate.vor iesi niste culori f pastelate,f vag colorate,iar daca mai vrei mai poti adauga doar 1-2 picaturi de colorant.si eu tot colorant lichid folosesc dar e destul de concentrat.



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Nu pot sorta bucatelele de marshmallows..hihi,pt ca-s impletite.Se gasesc sub forma de rulouri din trei culori impletite(cumva)si nu le pot desface,si mai sant si patratele jumate roz jumate galben,dar jumatate pe lungime si-s cam mici ca sa ma apuc de taiat...

Cat despre facut figurinele din timp..asa am facut si eu la tortul cu pitici si cel cu gradinarul,insa acum n-a reusit.
Astept reteta cu lapte condensat.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, uite aici e subiectul cu retete de lapte condensat facut in casa. L-am pus mai demult in lista cu retete de la mine din subiect, sa nu se piarda.
Marshmellow din alea roz si galbene amestecate am vazut si eu, cred ca ar iesi o culoare draguta din combinatia asta, buna macar pentru niste floricele. Mai sint niste ursuleti gumati de la Haribo, galbeni si roz (dar separati), cica si aia ar fi buni pentru a face pasta din ei, eu n-am incercat, dar am citit pe un forum ca a facut cineva si a fost ok.

Ortansa, ca sa mai lungesti timpul de uscare a pastei facuta cu gelatina, adauga un ea glucoza sau sirop de porumb (corn syrup), sau miere mai pun unii.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Fondant din lapte condensat indulcit(reteta mea)
-un pahar de apa+un pahar de zahar se pun la fiert intr-o craticioara,se fierbe pana se dizolva bine zaharul si se leaga putin ca un sirop. se ia de pe foc,se racoreste f. putin si cat este inca f. cald se arunca peste sirop un pahar plin cu varf de lapte praf.se omogenizeaza bine,eventual cu un tel ca sa se desfaca toate cocoloasele.se amesteca bine pana ce pulberea de lapte este complet dizolvata.se lasa la racit si se foloseste la prepararea fondantului asa cum se arata in reteta. gustul este in proportie de 99% la fel cu cel din lapte condensat cumparat.am facut si putin fondant din el si a iesit f. bine

Adica? Ce reteta?
Adica,dupa ce amestec siropul de zahar cu lapte praf..mai departe?Il amestec cu z pudra pana se face ca un aluat?

Mergi la inceput