Iaca tortu'!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

da,Natalia,se prea poate sa ai drepatate,poate trebuia sa incerc sa mai adaug niste glucoza.asta fac si la pasta cu laptele condensat si nu mi se mai crapa figurinele si raman vreme indelungata netede:-)


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, scuze, taman reteta fondantului nu e in subiectul respectiv. Uite-o, am copiat-o de la instructiunile pentru tortul Barbie:

quote:
160 g lapte praf
160 g zahar pudra
200 g lapte condensat cu zahar
colorant alimentar.
Se framinta fondantul, se rup bucatele din el si se modeleaza diverse decoratii. Se lucreaza pe masa presarata cu zahar pudra. Se pastreaza la rece mai multe zile. Decoratiile se intaresc greu, ceea ce le face mincabile. Sint foarte bune, apropo, au gust puternic de lapte.



------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am facut un tort,tot imbracat in pasta de zahar,uin care am pus o idee mai multa gelatina,si care nu s-a mai sfaramat dar care era cam spongioasa .Buna ptr floricele,greu de intins si de facut sireturi..
A! Sa dau si link-ul?
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2998261590081950625bSLlNM

Fug sa termin tortul nr doi..ptr alt Constantin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by adi69

Am facut un tort,tot imbracat in pasta de zahar,uin care am pus o idee mai multa gelatina,si care nu s-a mai sfaramat dar care era cam spongioasa .Buna ptr floricele,greu de intins si de facut sireturi..
A! Sa dau si link-ul?
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2998261590081950625bSLlNM

Fug sa termin tortul nr doi..ptr alt Constantin..

Adriana




nu te-ai lasat tu pana nu ai facut si o carticica...ti-a iesit superb tortul felicitari din nou!!!


INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Asa e nu m-am lasat..daca tu n-ai mai vrut..:)
Dar cum de bantui pe aici la vremea asta?
Nu esti la gratar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by adi69

Asa e nu m-am lasat..daca tu n-ai mai vrut..:)
Dar cum de bantui pe aici la vremea asta?
Nu esti la gratar?

Adriana




e plecat sotu'cu atv-urile si eu am stat acasa ca sa ma ocup de curatenie mancare...stii tu

avand in vedere ca doar sambata e zi de curatenie...si dimineata am umblat aiurea

la mine problema n-a fost ca n-am mai vrut ...nu vroiam sa te deranjez pe tine...eu stiind ca-s la furat nici macar sa te ajut nu eram buna


INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, m-ai facut sa-mi epuizez demult stocul de complimente, asa nu mai pot fi originala: ti-a iesit un tort superb, care arata impecabil! Ce scris caligrafic ai, bravo pentru acuratete si rabdare!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mersi Natalia.
PAi ..eu ziceam ca tocmai scrisul a stricat tortul..da daca a fost musai..
Am avut probleme cu cornetul si ciocolata,care iesea cand prin stanga cand prin dreapta..si am scris cocosata peste masa,nu e chiar reusit,dar..
PAna voi avea la dispozitie vre-o carioca de scris pe tort..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, si tu esti matinala duminica? Eu am un motiv (blond si f. neastimparat), tu?
Cind vii pe la Bucuresti, sa mergem la magazinul minune? Cred ca daca te scap acolo, nu te mai scot vreo 3-4 ore. Au si carioci, si coloranti, si forme diverse, tot ce vrei.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu sant matinala din motive de treaba.Trebuie sa decorez tortul nr 2,si ma uitam pe net dupa vre-o sursa de inspiratie.Trebuie sa-l imbrac in frisca si capsuni.
Ha,ha!Nu cred ca ma scapa sotul prin magazinul minune..sau ma lasa cu limita de credit..
Despre ce magazin vorbesti?

Mergi la inceput