Iaca tortu'!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana adica gelatina din aia pentru aspicuri? Intreb pentru ca pe culinar mi s-a parut ca folosise foi de gelatina, si din alea chiar n-am vazut nicaieri (poate nici nu m-am uitat cu atentie). Sa te mai intreb ceva: daca imbraci un tort cu foaie din asta de zahar, cum se taie? Nu se farama la taiat? Hai ca te-am zapacit, dar ma gandesc sa incerc ceva nou, ca eu nu ornez decat cu frisca/creme/fructe/cioco si alte asemenea.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Da Alynuta,gelatina pt aspic.Nici eu n-am vazut prin zona mea gelatina foi,intotdeauna am folosit granule,sincer nici nu stiu daca e vre-o diferenta intre ele in afara de modul de prezentare.
Nu se farama la taiat,e ok.Atentie sa nu pui pasta peste frisca,se topeste.Eu acum am pus peste crema ganaj,cu juma ciocolata juma frisca,a fost Ok,dar nici n-a stat mult ornat.
Mie mi s-au faramitat florile din cauza de colorant,cele in care a trebuit sa pun mult colorant sa le fac mov inchis s-au sfaramat,probabil imi trebuie colorant praf si nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Aha. Eu ma gandeam pentru inceput sa folosesc 'coloranti' naturali, gen cacao, ness. Deci foaia asta trebuie pusa musai peste crema sau se poate pune si direct pe blat?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Se poate pune si direct pe blat,uite aici http://home-and-garden.webshots.com/photo/2834419670081950625CsWCNt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Wow, m-ai atins fix in punctul sensibil: ciocolata . Multumesc mult de sfaturi si sper sa nu te superi ca te-am tot bazait atat, asa sunt eu, trebuie sa stiu toate detaliile.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Wow, m-ai atins fix in punctul sensibil: ciocolata . Multumesc mult de sfaturi si sper sa nu te superi ca te-am tot bazait atat, asa sunt eu, trebuie sa stiu toate detaliile.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect




Nu ma supar ,deloc,bineinteles ca trebuie sa stim toate detaliile inainte de a face ceva nou..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Vineri a fost ziua baietelului meu si i-am facut un tort delicios, am sa va pun si voua reteta si niste poze.

TORT CU CREMA DE BRANZA SI FRISCA.

Pentru blat aveti nevoie de:
6 oua, 6 linguri apa rece, 12 linguri zahar, 12 linguri faina, 1 plic zahar vanilat, 1 plic praf de copt, coaja rasa de lamaie.

Se freaca galbenusurile cu zaharul, apa, coaja de lamaie si zaharul vanilat.
Se amesteca apoi cu albusurile batute spuma tare, faina si praful de copt.
Se coace blatul intr-o cratita unsa cu unt si tapetata cu faina sau mai simplu, cu hartie de copt. Dupa aproximatit 30 minute e gata (in functie de cuptor)
Cand s-a racit se taie in doua si se umple cu crema

Crema:
1/2 kg.branza proaspata de vaca, 1 budinca de vanilie sau de frisca, 400 ml lapte, 1 margarina Rama sau un unt (depinde cu ce va place), 250g zahar.
Se fierbe budinca cu laptele si zaharul(eu prefer sa pun si zaharul la fiert, astfel se topeste si nu se mai simte in crema, crema este mai fina)
Cand s-a racit se amesteca cu margarina (sau untul) si branza de vaci. (Daca va place, se pot adauga si stafide. Eu n-am pus de aceasta data)

Se insiropeaza blatul. La insiropat se poate folosi zeama de la compot de ananas, de exemplu, sau sucul stors de la portocala.
Eu acum am facut un sirop din apa, zahar si apa de flori de portocale (este o esenta adusa din Tunisia si ii da o aroma absolut senzationala).
Se pune jumatate din crema pe primul blat, se pune deasupra blatul celalalt si se acopera tortul cu crema ramasa. Se orneaza cu frisca, fructe sau orice vreti.
E delicios .
Si arata asa.


http://new.photos.yahoo.com/br_cristina30/photo/294928804381780709/5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Adi, ce fel de coloranti folosesti tu pt pasta de zahar?

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Criss,frumos tortul,si eu fac un tort cu branza de vaci si frisca,putin altfel..
Off topic:m-am uitat in pozele tale.sant superbe si ai un baietel tare dragut!Sa-ti traiasca!


Pai Gratiela,ce coloranti sa folosesc,de cei lichizi care se gasesc pe piata romaneasca de consum..:(si care sant foarte diluati iar pt ca sa obtii o culoare puternica trebuie sa pui mult ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Criss,frumos tortul,si eu fac un tort cu branza de vaci si frisca,putin altfel..

Pai Gratiela,ce coloranti sa folosesc,de cei lichizi care se gasesc pe piata romaneasca de consum..:(si care sant foarte diluati iar pt ca sa obtii o culoare puternica trebuie sa pui mult ..

Adriana




Merci Adriana.
Si eu am folosit tot colorant lichid, insa trandafirul roz a iesit sfaramicios, nu prea grozav, insa fiind si prima mea tentativa de a face flori, sa zicem ca sunt cat de cat multumita.

Mergi la inceput