Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

andreeeea,draga mea, te-am inteles.....stai linistita!!!
acum suferi prea tare si,inca odata daca te-am suparat imi cer iertare!!!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

quote:
Originally posted by ANDREEEEEA

oare chiar n-am reusit sa ma fac inteleasa!?N-am nevoie sa-mi descarc nervii aici!!!!!!!!!!!doar imi spuneam punctul de vedere si repet:n-am nimic impotriva celor ce pot ierta!bravo lor!Eu mi-am povestit pataniile cu soacra si vroiam sa subliniez niste greseli de neiertat,cum au fost cele ale soacrei mele,care dupa cum am mai scris este un caz aparte!Cine n-a inteles inseamna ca nici n-a citit ce-am scris despre ea!N-am nevoie de sfaturi,capitolul cu vipera s-a incheiat si sper sa nu moara pana nu sufera macar cat a tras fiul ei pe pat aproape 2 ani,iar ea nici nu s-a sinchisit sa vina decat o data la 8 luni in tara.L-au operat medicii de 3 ori la cap si ea statea in IT.Peste o saptamana se implinesc 6 saptamani si nu va veni la parastas pentru ca"nu are rost sa cheltuie 200 de euro ca sa vina de acolo pentru o zi"(cu cuvintele ei).ASTA-I UN MONSTRU!si totusi mi-a fost soacra si a avut acest statut,motiv pentru care am postat la subiectul asta!




Andreeeeate compatimesc .....!

Sunt Alaturi de tine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

In primul rand as dori sa-mi cer scuze daca tonul relaxat din mesajul meu anterior a ranit/jignit... pe cineva... Nu a fost cu intentie... Vreau sa va spun ca DA - v-am inteles suferinta si sunt intr-u totul alaturi de voi - cele care aveti(ati avut) de patimit cu soacra.
Multumesc celor care au apreciat umorul mesajului anterior.
Ce am dorit de fapt sa transmit - suntem oameni maturi si daca nu ni se acorda respectul cuvenit atunci trebuie sa ne impunem... Uneori folsind chiar armele DUSMANULUI alteori mai subtil... in functie de situatie. Cel mai important lucru este sa ne facem din SOT un ALIAT devotat si de nadejde... ca altminteri nu avem sanse de castig... Un sot poate fii castigat total de partea noastra prin dragoste si pace in casa (STOP cicaleala, STOP reprosurile - "vorba dulce mult aduce"... cu buna obtinem mult mai multa colaborare din partea consorului cat si a copiilor chiar si la treburile gospodaresti). Simultan (cu pasul 1 in care ne-am asigurat ALIATUL de baza...) incet-incet eliminam DUSMANUL din viata noastra - nu invitatii, nu telefoane, etc... Adica "taiem" invizibilul "cordon ombilical"... Daca DUSMANUL apare neinvitat... sotioara harnica tocmai pune mana pe aspirator sau mai bine pe batatorul de covoare... ca sa aibe o arma gata pregatita in caz de nevoie... si demonstreaza prin "harnicia" ei ca musafirii sunt nepoftiti si deci invitati sa iasa cat mai repede pe usa... sau chiar pe feresatra daca nu mai nimeresc iesirea principala...
Un mic sfat: NU adresati sotului NICI un cuvant URAT/JIGNITOR despre familia lui... ca riscati sa vi-l faceti dusman pe viata... Pastrati-va parerile proprii, muscati-va limba si impuneti respect prin fermitatea hotararilor. NU admiteti rudelor sa se amestece in casa voastra - NICIODATA! Familia sunteti doar voi: sotul, sotia si copii - atat... Restul AFARA! Hotaririle importante in viata nu le luam tinindu-ne mamicuta de mana...
Alegeti un moment linistit in care atat dvs cat si sotul sunteti calmi si incercati sa provocati o discutie f sincera cu el: el, personal - asa in adancul sufletului, ce crede despre atitudinea proprie sale mame fata de familia voastra? Provocati-l la vorba - fara agresivitate in ton sau in cuvinte. Ascultati si luati aminte... Ce il nemultumeste sau poate chiar il supara la atitudinea propriei mame... Si invatati sa evitati greselile DUSMANULUI in relatia cu sotul.
Daca sotul are umor si sunteti 100% sigura ca este de partea dvs - cumparati-va un sac de box si de cate ori va inerveaza DUSMANUL mergeti si tragetii sacului cativa pumni & picioare zdravene... chiar in prezenta MONSTRULUI... Daca MONSTRU comenteaza - raspundeti: "ar trebui sa-mi multumiti... in felul acesta v-am scutit sa dati banii pe o operatie estetica.."
Sincer - mai bine DUSMANUL sa va considere un picut... "nebuna"... decat "proasta de buna" si sa va ia drept "pres de sters papucii". Bine zicea cineva "bagati spaima-n ea" chiar de la inceput!
Multa bafta va doresc in lupta cu DUSMANUL...
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Lorelai , esti bestiala!Oare de ce n-am vazut eu subiectul asta acu' 14 ani?Ca poate mai intarziam putin aparitia firelor albe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Si eu cred ca un comportament oarecum conciliant este de ajutor atunci cand ai probleme cu soacra sau cu altii. Adica ... rolul inteleptului cumva, avand grija in acelasi timp sa nu ajungi in rolul fraierei care se lasa calcata in picioare. Cred ca trebuie sa castigi cumva respectul si sa fii constanta in asta.

Am observat ca daca raspunzi cu aceeasi moneda, nu faci decat sa alimentezi atitudinea celuilalt si devine un fel de neverending story ... Ideal ar fi sa afli care este problema soacrei (studiindu-i comportamentul si punandu-te putin in "papucii" ei) si sa actionezi acolo. Nu sa re-actionezi la provocarile ei.

Eu am o soacra minunata, desi nu perfecta. Am stat cu un tip 8 ani si ala avea o mama cu care m-am si batut :) si am dormit in masina o noapte. Dupa vreo 2 ani de certuri am reusit sa ma maturizez putin, am inteles ca ea este pur si simplu nebuna si am tratat-o ca atare: adica nu i-am mai raspuns la provocari, nu am luat-o niciodata in serios, etc. Acum plange dupa mine ca m-am maritat cu altul si ma intreaba cu ce e mai bun ala ca baiatul ei :). Sigur ca tot nebuna este dar cred ca am reusit sa-i castig respectul.

Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Am o intrebare : Ce va faceti daca soacra e o smechera si de fiecare data atunci cand incercati sa deschideti gura sa-i spuneti ceva simuleaza ca i se face rau. Ce credeti ca va face sotul in situatia data?

MEDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Da, sunt foarte smechere soacrele la chestia cu sanatatea lor.

La inceputul relatiei noastre cum vroiam sa plecam noi la munte cum i se facea rau si chema salvarea!

Si ne duceam la ea in loc de la munte, pana cand am dat peste un doctor destept care l-a luat pe sot deoparte si i-a spus ca n-ar nimic ca i s-a facut rau de la UN BORCAN de 800g INTREG de smantana.
L-a mancat ca sa nu se strice!!!!

Si de atunci e mai putin credibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

quote:
Originally posted by amameda

Am o intrebare : Ce va faceti daca soacra e o smechera si de fiecare data atunci cand incercati sa deschideti gura sa-i spuneti ceva simuleaza ca i se face rau. Ce credeti ca va face sotul in situatia data?

MEDA




As avea 2 variante:
1. O iei la palme pana-si revinesi apoi ii arunci o cana cu apa in fata, asa....pentru inviorare.
2. chemi salvarea fara sa stie ea, asa ca s-o faci ce kko.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Meda as urca-o in masina si as duce-o la spital urgent cu cele mai bune intentii sau as suna la salvare facand pe naiva. Nu are ce sa zica, doar i-a fost rau si tu ai actionat ca atare. Sa vezi cum ii trece de jucat teatru!

Eu pe soacra mea nu o mai suport dupa ce sotul meu mi-a spus ca a incercat sa bage strambe. Binenteles incercand sa apere ogoliul puiului ei. Sotul meu nu stie ca nu o mai suport ca nu sunt timpita sa-mi bag mortul in casa. Insa asa cum spunea Lorelai mi l-am facut un aliat. Ii invit la fiecare doua saptamani la noi la masa sa-si vada sotul parintii. Pot sa-i suport doua ore ca nu mor. Si sunt numai miere. Stie ca nu-i ascult sfaturile si nu mi le mai da asa des. O fac sa se contrazica singura de fata cu fiu-su, scoate niste bombe... Ex (ea nu stie ca noi lucram la proiectul bebe si nici ca fiu-su e total impotriva avortului) zice de fata cu fiu-su "eu zic ca ar trebui o femeie sa aiba dreptul sa aleaga ce sex vrea sa fie copilul, adica dupa ce afla de la eco sa poate face avort daca nu-i convine". Am ramas masca amandoi. Aseara (eu avand niste probleme de fertilitate de care ea iar nu stie) zice de fata cu fiu-su "nu cred ca tratamentele de fertilitate ar trebui acoperite de asigurari, daca nu poti face copii si vrei, plateste si apoi asta e natura ar trebui sa se obisnuiasca cu ideea astea de nu pot avea copii" Iarasi soc. Al meu stie cat ma doare ce a spus ea insa eu zimbesc la ea si ma prefac ca mi-e bine. Anul trecut cina era o sapt la noi, o sapt la ei, anul asta de cand a venit mama la noi sa ne ajute (caci ea ne-ar fi ajutat doar platita iar cu fiu-miu nici atat) nu ne-a mai invitat. Probabil nu vrea sa cheltuiasca bani cu mancare si pt ea. Pe mine ma lasa rece caci o vad mai rar insa al meu sot a observat si stiti ce mi-a zis aseara dupa ce au plecat ei? "Oare de ce numai tu gatesti si ei nu ne invita la ei la masa?" eu in gluma "e le-o fi frica ca le mananca mama mancarea". El "sa stii ca incep sa cred ca asa de zgarciti sunt" Intr-o doara am amintit si faptul ca au zis ca ne iau cadou ca ne-am casatorit (acum peste un an) si s-au facut ca au uitat. Al meu zice "ma crezi ca mi-e sila de ei, nu-mi vine sa cred ce mama am, eu ii spun si ii amintesc de cadou si de faptul ca noi nu suntem restaurant". Ce credeti ca am facut? I-am luat apararea lui ma-sa. Iar el mi-a spus ca sunt mult prea intelegatoare si sunt perfecta si nu ar putea trai fara mine si ca o sa le-o mai taie cu masa la noi, eu "nuuu, draga".

Pai de ce sa intru in telenovele de genul "sa nu o mai prind pe ma-ta pe aici" el sa se duca sa o vada pe ascuns, sa ma barfeasca aia la el iar el sa-i dea dreptate ca doar se vede ca zgripturoaica nu il lasa sa-si vada mamica... Asa o am sub control si cred ca daca mai are tupeul sa zica ceva de mine la fiu-su si-o ia. Pentru ca in toata povestea in ochii sotului eu sint sfanta si ma-sa zgarcita si egoista. Asa ca o suport doua ore din cand in cand insa joc la fel de parsiveste cum joaca si ea. Daca ne vezi suntem cele mai bune prietene insa eu mi-am atins scopul si am invatat-o minte sa mai incerce sa ma injunghie pe la spate. Si oricum sunt sigura ca s-a prins ca a gresit ca nu stie cum sa se faca mai placuta insa mie de la inima mi-a iesit, inainte o sunam zilnic, ieseam in oras, stia tot ce se intampla la mine in casa acum nici nu mai stie cand sunt acasa si cand nu. Iar fiu-su stramba din nas cand aude de ea.

Asa ca fetelor stiu ca e greu insa asa cum a spus si Lorelai, daca vreti sa fiti o familie fericita nu va faceti din sotii vostri dusmani vorbindu-le mama de lor. Lasati-i pe ei sa vada. Ajutati-i sa vada.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Iubitele,eu am depasit de mult stadiul asta. Am ajuns sa facem bascalie impreuna (cu sotul) de ea. Nici nu ne mai enervam. Si de vizite am scapat ,avem doar 2/an. Faza cu salvarea nu a tinut. A facut toate investigatiile din lume fara ca sa-i gaseasca ceva. Asta l-a convins si pe sot ca simuleaza.A inteles si el saracul ca maica-sa bate campii. Eu nu am invitat-o la mine ci din contra ma suparam pe ea cu lunile si ii intrziceam sa vina la mine. Nu vorbeam nici la telefon pana nu ma suna tot ea sa isi ceara scuze.( am unul cu identificarea apelantului). Uneori o lasam sa sune cu saptamanile. Sotului insa nu i-am interzis sa mearga la ea si nu avea decat sa-i spuna ce voia fiului.Si-a schimbat f. mult comportamentul dupa ce s-a despartit cumnata si ea a ajutat-o inconstient.
Am pus intrebarea fiindca m-am gandit ca am avut doar noroc si ca de fapt comportamentul meu nu a ajutat de loc. Se pare ca trebuia sa procedez ca Luna1 pare mai logic.

MEDA

Mergi la inceput