Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Unei persoane de sex feminin (indiferent de varsta), care ti se adreseaza cu:
papuso/papusica, fato/fetito, etc
i se poate raspunde, clar, zabitor si tare (sa auda toata adunarea):
- Da BABA CLAONTA/MUMA PADURII/TALPA IADULUI, etc (inspirati-va si voi din basmele noastre populare), cu ce te pot ajuta?

Unei persoane de sex masculin (indiferent de varsta), care ti se
adreseaza cu:
papuso/papusica, fato/fetito, etc
i se poate raspunde:
- Cocoselule - ia du-te si COTCODACESTE in ograda proprie ca de nu iau satarul/cutitul si sa vezi ce repede ajungi in supa!

Voi chiar nu ati citit "Soacra cu trei nurori" a lui Ion Creanga? Pe bune ca este o istorioara faina, demna de luat ca invatatura.

Multa sanatate va doresc si... celor care sunteti mamici de baieti - va rog frumos NU uitati sa fiti cu adevarat MAME si pentru nurorile voastre atunci cand va va veni randul... Nu repetati greselile celor care v-au facut sa suferiti...

Lorelai - mama (apriga) de fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

io nu pricep de ce nu tineti relatii mai reci de la inceput. Daca va trageti de sireturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Soacra mea a incercat la inceput sa isi vare codita...dar i-am retezat-o frumos...elegant...i-am zis, nu stau cu tine, esti musafira comporta-te ca musafira!Daca ai un sfat, sarumana, daca ai ceva impotriva mea spune-i lui fiul tau!De aunci cand vine la noi in vizita , mai zice cate ceva...dar nu bag in seama, zice eu ma fac, ca nu aud caci apoi pleaca!

Redati-mi viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Zeppelina, sunt doua posibilitati aici:

1. Incearca, in felul ei, sa va impace si sa salveze casnicia lu' fi-su si asta inseamna ca te apreciaza. Poate duce copilul la ta-su ca sa-l sensibilizeze. Incearca sa afli daca este asa.
2. Fi-su n-o primeste la el sau domnishuara e mai a dracu' si in cazul asta ii spui frumos ca voi doua nu mai aveti nimic in comun si sa mearga sa stea la fiul ei, care ti-a facut rau si ea nu te-a ajutat. Deci nu are de ce manca de la masa ta si de ce sta in casa ta.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Lorelai, fata mamii, esti de milioane! Am ras cu lacrimi. Bine faci ca mai destinzi atmosfera! Merci!
Din pacate eu nu pot aplica, din cauza limbii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da' pentru apelativul "duduie", tot asa dragastos spus, ce raspuns aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by RaluD

Zeppelina, sunt doua posibilitati aici:

1. Incearca, in felul ei, sa va impace si sa salveze casnicia lu' fi-su si asta inseamna ca te apreciaza. Poate duce copilul la ta-su ca sa-l sensibilizeze. Incearca sa afli daca este asa.
2. Fi-su n-o primeste la el sau domnishuara e mai a dracu' si in cazul asta ii spui frumos ca voi doua nu mai aveti nimic in comun si sa mearga sa stea la fiul ei, care ti-a facut rau si ea nu te-a ajutat. Deci nu are de ce manca de la masa ta si de ce sta in casa ta.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/



Cred ca e prima varianta, e ok, dar eu as vrea sa stau linistita macar acasa. El inca nu sta oficial cu tipa, si ar primi si mama.
Oricum , i-am spus lui ca nu mi se pare normal ca el sa stea cu alta femeie si eu cu mama lui.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Multa sanatate va doresc si... celor care sunteti mamici de baieti - va rog frumos NU uitati sa fiti cu adevarat MAME si pentru nurorile voastre atunci cand va va veni randul... Nu repetati greselile celor care v-au facut sa suferiti...

Lorelai - mama (apriga) de fetita




aici punct ochit punct lovit......

de la mine!!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Lorelai,

M-ai facut sa rad!!!
Problema care mi-o pun eu este: in ce relatii ramai cu sotul pe care il iubesti si nu vrei sa-l superi dupa ce-i spui mamei lui (cum o fi reusit sa aiba oare asa un baiat bun socrela ??) Baba Cloanta?

Eu nu am reusit sa fiu niciodata apropiata de soacra mea, nu am reusit nici macar sa am o relatie civilizata, dupa definitia mea ce-i drept.

Dar vine un moment in viata in care nu mai ai nici o asteptare de la respectiva soacra, probabil asta e iertarea de care vorbeste Violeta, si in sufletul tau te eliberezi pur si simplu.

Cristina - papusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

oare chiar n-am reusit sa ma fac inteleasa!?N-am nevoie sa-mi descarc nervii aici!!!!!!!!!!!doar imi spuneam punctul de vedere si repet:n-am nimic impotriva celor ce pot ierta!bravo lor!Eu mi-am povestit pataniile cu soacra si vroiam sa subliniez niste greseli de neiertat,cum au fost cele ale soacrei mele,care dupa cum am mai scris este un caz aparte!Cine n-a inteles inseamna ca nici n-a citit ce-am scris despre ea!N-am nevoie de sfaturi,capitolul cu vipera s-a incheiat si sper sa nu moara pana nu sufera macar cat a tras fiul ei pe pat aproape 2 ani,iar ea nici nu s-a sinchisit sa vina decat o data la 8 luni in tara.L-au operat medicii de 3 ori la cap si ea statea in IT.Peste o saptamana se implinesc 6 saptamani si nu va veni la parastas pentru ca"nu are rost sa cheltuie 200 de euro ca sa vina de acolo pentru o zi"(cu cuvintele ei).ASTA-I UN MONSTRU!si totusi mi-a fost soacra si a avut acest statut,motiv pentru care am postat la subiectul asta!

Mergi la inceput