Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Cristiama, este exact cum am zis. Si sa vezi pe ce ton spune , cred ca vorba ta ,data viitoare ii iau farfuria din fata. Nu este profesoara, de fapt n-are nicio meserie, sta acasa si se plange ca este foarte stresata.Oricum eu am zis ca nu-mi mai bat capul cu ea,pentru ce sa ma enervez eu ca ea este nebuna.
Babyblue, e clara diferenta intre cum erai si cum esti acum . Bravo tie ca ai reusit sa-ti refaci viata!

Georgiana , dupa cum vezi suntem multe in aceeasi situatie ca si tine si ne-am descarcat offul pe subiectul tau.Ce pot sa-ti spun eu , este sa o ignori cat mai mult , asa cum fac eu cu a mea.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by babyblue

asa pt cele care pot sa ierte...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/fucsia4u/album?.dir=/d4f1re2


sa iert?

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."




Nu se vede sau nu e nici o poza acolo! Daca sint private, trimite-mi te rog un link pe privat. Promit sa tin secret. Daca vrei sa le faci publice, trebuie sa le share-uiesti.

Babyblue, te pup, te cred si te inteleg per-fect! Ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by violeta69
sa va dea DD putere sa reusiti si iubire sa iertati!

si o sa iertati cand o sa fiti fericite.....cu adevarat!(asta in cazul general!)

sunt eu cam asa?!!




Nu, nu esti! Eu chiar te inteleg.
Si eu am iertat-o pe soacra mea (de fapt pe amandoi)desi am suferit enorm. Si intr-un fel aparte, chiar ii iubesc.
Va povestesc maine mai multe, daca nu uit, ca acum nu mai pot sa scriu.
Va pup.

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Hai sa zic ceva marunt:

azi e ziua de nume a surorii mele, o cheama Mihaela.
Si pe la 7.20 ne suna soacra sa ne AMINTEASCA sa o sunam pe sora-mea.
Ea o sunase deja!!!!
Bineinteles ca a trezit-o...
si e sora mea cum as fi putut sa uit? Si chiar daca uitam care e problema ei?

Alta data o suna pe mama mea la 7 dimineata sa o intrebe o reteta, si-i spune:
- Scuze ca v-am trezit, culcativa la loc!
Apropo, au trecut vre-o 3 ani si inca nu a facut reteta respectiva!!!!
a, si tot mamei mele ii spune: acum am sunat eu! Eu vorbesc!

O soacra avem, sa ne traiasca, da eu am 2 ca socrul s-a recasatorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

babyblue, mie mi-au placut toate pozele,esti frumoasa oricum....pt. ca frumusetea vine din interior,din suflet...si eu cred ca tu ai un suflet bun,mult prea ranit insa!

sfatul meu e sa las razbunarea lui Dumnezeu si tu sa-ti vezi de viitor!

ura acumulata in suflet,resentimentele,suferinta(pt. ca inca suferi pt tot ce a fost) faptul ca nu intelegi de ce se poarta sau de ce s-au purtat asa unii oameni etc....nu fac dect rau sufletului tau si implicit trupului!

si sa stii ca se poate sa mai dai peste alte incercari in viata,poate asta a fost doar sa fii pregatita pt. altele....cine stie ce ne rezerva viitorul!

scumpa mea,chiar daca acum nu poti sa uiti si sa ierti....lasa-L pe Dumnezeu sa dea fiecaruia dupa sufletul sau si dupa faptele sale!

...din tot sufletul!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

babyblue--am si eu 2 fete si imi pun si eu intrebarea ce au simtit parintii tai cand te-au luat din spital. Sa ma ierte Dumnezeu, dar eu cred ca as fi facut cumva si i-as fi tras o mama de bataie acestei soacre sa ma tina minte, chit ca ajungeam la proces (si pe pariu ca il castigam tot eu)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Bravo Babyblue ca ti-ai revenit. Nu trebuia sa te lasi calcata in picioare inca de la inceput. Nici un barbat nu merita sacrificiul facut de tine.
Soacra trebuie "izbita" de la inceput ca sa-si cunoasaca locul si apoi reamintit o data la cateva luni ca fiecare are casnicia lui. Ea dicteaza doar la ea acasa.Am avot si eu probleme, dar am educat-o de i-au mers fulgii. La inceput eram singura dar apoi m-a inteles si sotul. Acum el e cel care o ia peste picior cand exagereaza.
Mi-am dresat soacra, ma suna si ma intreaba ce gatesc ca sa faca si ea fiindca ma pricep sa-i fac o pofta... In vizita vine doar daca o invit si asta se intampla de 2 ori pe an: de ziua sotului si de Mos Niculae. Mai am de lucrat la capitolu telefoane fiindca ma suna zilnic dar numai la o anumita ora fixata de noi.
Militez pentru punerea la punct a soacrelor din primele zile ale casniciei. Nu va lasati umilite si folosite .Viata e prea scurta.

MEDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

EI LASA CA EU AM AJUNS CU UN COPIL DE 4 ANISORI FARA TATA DIN CAUZA UNEI VIPERE CARE L-A DISTRUS PE PROPRIUL EI FIU SI L-A BAGAT IN MORMANT LA NUMAI 27 DE ANI!CE STI TU DESPRE SOACRE!?M-A DESPRTIT DE FIUL EI SI I-A DISTRUS VIATA,A PLECAT IN ITALIA SI O DOARE IN COT!NU MAI ARE COPII SAU BARBAT SI PE UNICA EI NEPOATA NICI NU A VAZUT-O DE 1 AN SI CEVA!CE-MI SPUI TU MIOE SUNT POVESTI.LA PRIVEGHI LA COPILUL EI M-A ACUZAT PE MINE CA L-AM OMORAT PT.CA L-AM PARASIT IAR EL DIN VINA MEA A INCEPUT SA BEA SI SA SE DISTRUGA!SA-MI FIE CU IERTARE DAR CUM AS PUTEA SA O MAI TOLEREZ PE FEMEIA ASTA?????????????TU NU STI CE SPUI!PROBABIL SUNT SITUATII SI SITUATII DAR SI DRAMA MEA ESTE PE CAT SE POTE DE REALA SI TATAL COPILEI MELE II PESTE FRATELE LUI DE NUMAI 3 ANI,IN ACELASI MORMANT!

quote:
Originally posted by violeta69

quote:
Originally posted by ANDREEEEEA

eu nu inteleg de ce cele norocoase,cu soacre bune,dau sfaturi.........despre iertare si uitare!?cine are soacra buna sa si-o tina si sa multumeasca la Dumnezeu pentru norocul ce-l are.Cititi ce au trait altele si puneti-va in acele situatii si din pozitia aia judecati si iertati(daca puteti)
!




pai nici nu ti-as dori vreodata sa ajungi acolo unde am ajuns eu ca sa intelegi!!!
acolo "acela" insemnand aproape de moarte....
si cand ajungi acolo vezi altfel oamenii!!!
chiar si pe cei care ti-au gresit!
de asta incercam sa spun,dar daca nu se poate,nu se poate...asta e!!!

si nu prea am avut noroc deloc.........nici o soacra care sa ma iubeasca,dar ca am incercat sa iau din viata doar ceea ce e frumos si sa alung din suflet raul pe care mi l-a facut atatia oameni si de atataea ori....inclusiv soacra.....daca as putea spune ca mi-a facut rau!caci nu pot spune asta.....

babyblue tocmai pt ca esti asa acum,tocmai pt ca ai inteles ca unii oameni sunt cum sunt incearca(macar!) sa lasi deoparte energia negativa si sa ai in suflet doar ceea ce e bun si astfel si viata ta va fi cu totul altfel......





Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by ANDREEEEEA

EI LASA CA EU AM AJUNS CU UN COPIL DE 4 ANISORI FARA TATA DIN CAUZA UNEI VIPERE CARE L-A DISTRUS PE PROPRIUL EI FIU SI L-A BAGAT IN MORMANT LA NUMAI 27 DE ANI!CE STI TU DESPRE SOACRE!?M-A DESPRTIT DE FIUL EI SI I-A DISTRUS VIATA,A PLECAT IN ITALIA SI O DOARE IN COT!NU MAI ARE COPII SAU BARBAT SI PE UNICA EI NEPOATA NICI NU A VAZUT-O DE 1 AN SI CEVA!CE-MI SPUI TU MIOE SUNT POVESTI.LA PRIVEGHI LA COPILUL EI M-A ACUZAT PE MINE CA L-AM OMORAT PT.CA L-AM PARASIT IAR EL DIN VINA MEA A INCEPUT SA BEA SI SA SE DISTRUGA!SA-MI FIE CU IERTARE DAR CUM AS PUTEA SA O MAI TOLEREZ PE FEMEIA ASTA?????????????TU NU STI CE SPUI!PROBABIL SUNT SITUATII SI SITUATII DAR SI DRAMA MEA ESTE PE CAT SE POTE DE REALA SI TATAL COPILEI MELE II PESTE FRATELE LUI DE NUMAI 3 ANI,IN ACELASI MORMANT!
quote:
Originally posted by violeta69

quote:
Originally posted by ANDREEEEEA

eu nu inteleg de ce cele norocoase,cu soacre bune,dau sfaturi.........despre iertare si uitare!?cine are soacra buna sa si-o tina si sa multumeasca la Dumnezeu pentru norocul ce-l are.Cititi ce au trait altele si puneti-va in acele situatii si din pozitia aia judecati si iertati(daca puteti)
!




pai nici nu ti-as dori vreodata sa ajungi acolo unde am ajuns eu ca sa intelegi!!!
acolo "acela" insemnand aproape de moarte....
si cand ajungi acolo vezi altfel oamenii!!!
chiar si pe cei care ti-au gresit!
de asta incercam sa spun,dar daca nu se poate,nu se poate...asta e!!!

si nu prea am avut noroc deloc.........nici o soacra care sa ma iubeasca,dar ca am incercat sa iau din viata doar ceea ce e frumos si sa alung din suflet raul pe care mi l-a facut atatia oameni si de atataea ori....inclusiv soacra.....daca as putea spune ca mi-a facut rau!caci nu pot spune asta.....

babyblue tocmai pt ca esti asa acum,tocmai pt ca ai inteles ca unii oameni sunt cum sunt incearca(macar!) sa lasi deoparte energia negativa si sa ai in suflet doar ceea ce e bun si astfel si viata ta va fi cu totul altfel......





Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"











draga mea,daca tu vrei sa-ti versi of-ul si nu ai pe cine e OK!!!
sunt aici si poti sa dai ca suport...bine, zic eu....
uite da....
te simti mai bine acum?!

sa stii ca nu minimizez absolut deloc suferinta nimanui si nici nu fac "concurs" despre cine a suferit mai tare in viata!

e ok?!



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rautza spune:

In primul rand, Babyblue imi pare rau de suferinta prin care ai trecut si ac ti-ai pierdut copilasul dar lasa ca Dumnezeu o sa-ti vindece ranile ai sa vezi.

In al doilea rand eu vreau sa va spun ca nu am probleme cu soacra. Dar cand am cunoscut-o am stiut ca pot avea asa ca am bagat spaima in ea. Am inceput sa tip la ea fara motiv, am dat-o afara din casa ca a venit neanuntata, nu mananc mancare facuta de ea decat dupa ce o frec cu pretentiile, etc. Femeia n-a apucat sa-mi faca nimic dar a a vut niste tentative, innabusite din fasa cu ajutorul tratamentului mai sus mentionat. Totusi am avut un avantaj, sotul meu n-a miscat un deget sa o ajute sau sa o aere in vreun fel si era in casa cand am dat-o afara, de exemplu!
Asa ca, solutia = daca soacra are tendinte de scorpie aceasta trebuie speriata! Merge, va garantez!

Mergi la inceput