Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Cum adica sa-ti dea note la prajiturile facute de tine Dana?
Pai ce esti la scoala? E ea profa?

Si soacra mea a incercat sa critice mancarea facuta de mine, desi eu gatesc muuult mai bine si mai variat decat ea, da eu NU mai inghit nimic, asa ca i-am trantit-o:
- Cui nu-i place, nu mananca!

Eu asa frumos luam prajiturile inapoi!!!!

Ghinionul soacrei mele este ca eu nu mai sunt de mult un copil care poate fi criticat, sau care tace si inghite. HA-ha!

Da biata mea mama s-a casatorit la 20 de ani, era de la tara, fara facultate, adica cum nu se poate mai rau pt tatal meu cel cu studii si de familie "buna".
Si bunica din partea tatalui s-a purtat urat cu mama si cu noi fetele toata viata. Ne vedeam foarte rar, o data la cativa ani.
Si acum bunica e batrana, nu se descurca din pensie, tatal meu a murit de ani buni si se intreaba de ce mama mea nu o viziteaza/ajuta!!!

Chiar nu te gandesti din tinerete ce ar putea sa ti se intample?!?
Dupa ce te porti urat cu nora toata viata cum poti sa ai pretentii la batranete?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

IN SFARSIT UN RASPUNS SINCERSI DIRECT!SOACRELE SUNT NISTE VIPERE CARE TRAIESC,DUPA CE SE CASATORESC PRINTII LOR,NUMAI CU CIUDA SI CU URA PE NURORI.ESTE LOGIC!SUNT GELOASE!SI ASTA LE MACINA,ASTA-I MOTIVUL PENTRU CARE ORICAT DE BUNA AR FI NORA......NU SE COMPARA CU FIUL EI SI BINEINTELES NU-L MERITA!

quote:
Originally posted by cristiama

Dragi "fetitelor",

Mie soacra-mea imi zicea "papusaaaa". Da cu un toooonn....
Eu am 36 de ani, am cam sarit varsta de papusa. Si totul era la genul
- Vai, papusa ce stii tu, indiferent ce ea stia evident mai bine, sa gateasca, sa aiba grija de fisu.
imi purta de grija:
- Vai papusa, ce greu o sa-ti fie tie, in casnicie adica.
Singurul lucru greu in casniciea mea e SOACRA.

Si intr-un an de revelion dupa ce m-a papusit in sus si in jos de nu-stiu cate ori, de fata cu mama mea si sot ii zic:
- Ma chiama Cristina, in caz ca in 8-9 ani nu ati retinut inca si va rog sa-mi spune-ti pe nume de acum inainte. Sa vedeti ce tacere glaciara a urmat!!!
Da de atunci nu mai sunt "papusaaa"

Si apropo de una din fete care intreaba daca noi nu le-am gresit soacrelor niciodata:
- Ba da am facut o data o mare gresala: LE-AM LUAT FIII!
asta in mod cert nu pot sa ierte.

cristiama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

DUPA PAREREA MEA SUNT TRI CATEGORII DE SOACRE -BUNE RELE SI FOSTA MEA SOACRA! CE NU S-A PUTUT STAPANI SA NU NE INSOTEASCA IN LUNA DE MIERE!.......CARE DUPA CE A AFLAT CA SUNT INSARCINATA MI-A SPUS PE CEL MAI MIEROS TON:SPER CA-I BAIAT CA FIUL MEU NU STIE SA FACA ALTCEVA DECAT BAIETI(EL NEMAIAVAND COPII)...........CAND SI-A VAZUT NEPOATA,LA 1AN SI 2 LUNI MI-A SPUS CA PUTEA SA AIBA ORICE DE LA MINE DAR SA FI AVUT OCHII ALBASTRII CA EA SI FIUL EI................CARE SI-A SFATUIT FIUL,FATA DE MINE SA MA LASE SI SA LASE SI FATA CA FEMEI MAI SUNT IAR COPII MAI FACE CHIAR MAI FRUMOSI SI CU OCHII ALBASTRII...............................SOACRA CE M-A FACUT TIGANCA,JIGODIE SI CURVA CHIAR DACA STIA CA FIUL EI ERA SINGURUL BARBAT DIN VIATA MEA!!EI!!FETELOR ASTA DA SOACRA!!!!!!!!!!!toata stima pentru ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

fetelor, nu sunteti totusi prea dure?!
as vrea sa nu uitam niciodata ca suntem crestine....care om fi!
si ca in aceasta credinta iertarea si IUBIREA e baza!!
iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti.....
iubeste-l chiar daca ti-a gresit pt ca asta te face mai bun si te face sa fii altfel decat sunt cei care fac rau.......
iubeste pe cel care te uraste si iubind vei intelege multe.....
stiu ca par vorbe,dar ......nu sunt chiar vorbe!

Siminafnu s-a luat soacra mea de la gura sa ma creasca pe mine si nici sa ma tina in facultate,dar m-a ajutat in multe alte privinte.......si pt asta-i multumesc, chiar daca stiu ca ce a facut a facut pt fiul ei si nu pt mine in mod special!

eu nu vreau decat sa lasati in urma tot raul pe care l-ati primit ...si pe care l-ati trait sau l-ati auzit.......sa priviti viata cu bucurie si cu iertare,pt ca,nu-i asa? nu exista om fara de pacat si noi vom fi judecati cu aceeasi masura cu care judecam.......

...acum astept multimea de rosii.....mama,nu dati prea tare!!!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

eu nu inteleg de ce cele norocoase,cu soacre bune,dau sfaturi.........despre iertare si uitare!?cine are soacra buna sa si-o tina si sa multumeasca la Dumnezeu pentru norocul ce-l are.Cititi ce au trait altele si puneti-va in acele situatii si din pozitia aia judecati si iertati(daca puteti)
!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Asa cum i-am spus sotului aseara:daca exista un lucru ptr care nu-i pot ierta pe socrii mei,in special pe soacra mea este dispretul cu care il trateaza pe sotul meu ,cu toate ca el este un om minunat si un fiu pe care cred ca orice mama si-l doreste.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 20+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by ANDREEEEEA

eu nu inteleg de ce cele norocoase,cu soacre bune,dau sfaturi.........despre iertare si uitare!?cine are soacra buna sa si-o tina si sa multumeasca la Dumnezeu pentru norocul ce-l are.Cititi ce au trait altele si puneti-va in acele situatii si din pozitia aia judecati si iertati(daca puteti)
!




pai nici nu ti-as dori vreodata sa ajungi acolo unde am ajuns eu ca sa intelegi!!!
acolo "acela" insemnand aproape de moarte....
si cand ajungi acolo vezi altfel oamenii!!!
chiar si pe cei care ti-au gresit!
de asta incercam sa spun,dar daca nu se poate,nu se poate...asta e!!!

si nu prea am avut noroc deloc.........nici o soacra care sa ma iubeasca,dar ca am incercat sa iau din viata doar ceea ce e frumos si sa alung din suflet raul pe care mi l-a facut atatia oameni si de atataea ori....inclusiv soacra.....daca as putea spune ca mi-a facut rau!caci nu pot spune asta.....

babyblue tocmai pt ca esti asa acum,tocmai pt ca ai inteles ca unii oameni sunt cum sunt incearca(macar!) sa lasi deoparte energia negativa si sa ai in suflet doar ceea ce e bun si astfel si viata ta va fi cu totul altfel......





Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

a mea soacra alaltaieri m-a dat afara din casa! Da, e vina mea, eu am bagat divortul, eu mi-am dus copiii la mama sa mai scapam de furia unui om care a baut...si alaltaieri m-a somat sa iau si restul lucrurilor si sa plec din casa! A venit la usa mamei mele si nici macar nu s-a uitat la nepotii ei! Si a mai spus ca da, intr-adevar fiul ei a spart o usa din casa, fiindca era nervos saracul (va dati seama, dupa 8 litri de bere???) dar mai bine ma pleznea pe mine atunci ca meritam.
Violeta, nu stiu cum s-o iubesc pe scorpia asta. Ne-a facut viata un calvar in ultimii 10 ani, m-a jucat pe degete (eu am fost prea naiva si am avut incredere in toata familia lui) iar acum am ramas fara apartament, si sunt pe cale sa-mi pierd si putinele bunuri pe cre le-as mai putea salva din casa doar din lipsa de timp si spatiu. Tu ce propui, merita s-o iert?
Apropo, la capitolul cadouri are si ea puncte forte, mai ales cu dulciuri expirate, sau prajituri facute de ea cu mult imp in urma si uscate de mult:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristin97 spune:

Andreeeeea, de ce nu ai făcut ,,un băiat cu ochi albaștri,, sau poate niște lentile, nu ... pt a face pe plac soacrei. Mai facem haz de necaz pt a ne încărca bateriile.

La mine s-a rezolvat oarecum, am avut o discuție ff dură cu ea și cu al meu soț (separat)și am impus niște reguli.Norocul meu este că am soțul de partea mea și respectă ce-i spun. Așa că acum bb mănâncă ff bine (ptiu, ptiu nu-i fie deochi ).

Cu iertarea eu zic așa fetelor iertați dar nu uitați NICIODATĂ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Gabi,sa nu crezi ca nu stiu ce inseamna un "betiv" si un om violent si-n plus o soacra "adevarata"!

eu nu propun nimic,de fapt inteleg si stiu ca e greu sa uiti si evident sa ieri.....apropos,Cristina se spune ca ai iertat in momentul in care ai uitat,adica atunci cand nu mai vorbesti despre nimic din ce ai patimit!

deci eu nu propun nimic din ceea ce voi nu puteti face........pt. asta asa tb sa simti....si e inca devreme pt voi!
va veni vremea cand durerea se va mai estompa si cand o sa iertati!
dar nu e bine sa mergeti inainte cu ura in suflet,va incarca negativ.....

sa va dea DD putere sa reusiti si iubire sa iertati!

si o sa iertati cand o sa fiti fericite.....cu adevarat!(asta in cazul general!)

sunt eu cam asa?!!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput