Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Draga Magnolia, eu nu dau explicatii nimanui! Niciodata! Era vorba de o situatie cind, la botezul baietelului meu, in casa mea (nu luata in comun cu fi-su, ci luata de parintii mei si de fostul sot), s-a trezit sa ma faca in fel si chip, culminind cu probabil foarte cunoscutul "c..va". Moment in care am vazut efectiv negru in fatza ochilor, am crezut ca-i rup gitul pe loc, with my bare hands, m-a linistit sotul meu, si atunci i-am aruncat in fatza sa nu ma confunde cu persoanele din anturajul ei, pentru ca eu chiar nu seman din acest pdv. Atit. Noroc ca era sotul meu linga mine, ca faceam moarte de... soacra. Ca de "om", mai greu sa-i spun.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Siminaf , crede-ma ca te inteleg! Am patit-o si eu ca tine , tot in casa MEA , cumparata de parintii mei , care , din pacate , m-au educat in spiritul politetii desavarsite , care spune ca gazdei nu ii este permis sa-si jigneasca musafirii ... O fi bine ... o fi rau... eu cred ca soacra a iesit cea mai avantajata din povestea asta .Dar tot asa as proceda si data viitoare.(Asta in visele mele), ca in realitate , , ma rog , al doilea vis , de fapt , , ca ideea e sa demonstrezi ca tu esti mai buna. Daca nu-mi iese , de obicei ma consolez cu speranta ca in viata viitoare ma voi reincarna in...GHICI!- SOACRA soacrei mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa este, trebuie sa fim toleranti. Si chiar sint. Dar nu cind sint jignita, facuta ca la usha cortului. In momente din acestea imi cam pierd controlul, recunosc. Am nioste principii pe care nu mi le incalc si pace, iar terfelirea mea ca persoana, in conditiile in care eu nu-mi incalc principiile morale, mi se pare de cea mai joasa speta, si reactionez in consecinta. Recunosc, un pic cam violent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Hai sa va zic si eu ce a nascocit socrella mea , ca noi sa creie-mi apart pe fiul ei adica sotul meu , aparta in care stam parintii mei si noi trei , sa o vindem , pe ai mei sa ii arunc in stanga si in dreapta , si sa construim o casa acolo unde sta ea in jud Dambovita , sa se mute ea cu socru cu noi , atunci mi-a venit rau si am dat-o afara din casa noastra , era prea mult pentru mine ,
mie imi e rau si cand imi aduc aminte de ea , la cununia noastra civila bocea de zici ca era inmormantare , toata lumea a intrebat ce patit , nu stiu de unde si pana unde atata rautate , mi-a mai spus ca nu cumva sa ma prezint la inmormantarea ei ca ea nu v-a avea liniste , i-am zis stai ca unde va grabiti ? nu are decat 52 de ani , si e santoasa tun , nu se stie cui ii vine randul
ok o zi buna tuturor

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor mi-am adus aminte de prima soacra, s-a dus la inmormantarea soacrei ei imbracata in rosu

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki1

http://www.dropshots.com/maraki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Annie 80 -Sincer , nu cred ca s-a suparat! Abia i-ai dat satisfactia sa te povesteasca la toate cunostintele , rudele , vecinii , vanzatoarea de la paine , doamna cu ziarele , gradinarul , furnizorul de carne , morarul , cofetareasa , florareasa , femeia de serviciu care face curatenie pe scara , postasul care-i aduce pensia , functionara de la posta , taxatoarea din autobuz , casiera de la Electrica , vanzatoarele de legume din piata etc. Acum , toti acestia au aflat deja ce soacra buna este ea , si ce nora rea esti tu! Cred ca-ti dai seama , ca , datorita tie , jubileaza!Asa ca nu-ti face probleme prea mari , ca tu , de fapt , i-ai facut , fara sa vrei , o bucurie!. Cu drag , magnolia.





Sigur nu ai uitat pe nimeni? ...juma din cartier cred

eh eu doar am aplicat teoria lui fii-su, dak pe ea n-o doare, de ce m-ar durea pe mine...nu ca mor ca nu ma sunat de ziua mea (cu atat mai bine, nu mi-a stricat-o) dar aici e singurul ei nepot, ea care vai, doamne murea ca n-are nepoti, s-acuma ?
ehhh...soacra e cu-atat mai buna cu cat este mai departe (ex, soacreai mele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Fetelor, sunteti mortale!!! Ideea cu rochia rosie nu-i rea:)))) Abia astept ziua sa imbrac si eu un rosu aprins:))))

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

hai ca asta cu rochia rosie e mortala . nu m=as fi gandit.......o sa am in vedere si aceasta chestie
sa va zic una tare de tot, (sper sa nu ajunga barbatamiu sa citeasca asta si sa recunoasta povestea): in doua cuvinte: sunt in relatii super naspa cu soacra. adica nu ma iubeste si io o urasc ! am stat la ea un an juma dupa ce ne=am casatorit, cea mai mare greseala a vietii mele! o prietema mai nebunatica a mea ma tot ameninta ca are neste catushe cumparate din germania de la love parade si o sa mi le aduca ......intr-o zi la terasa mi le da si nu vrea sa le ia inapoi. le iau acasa ca doar nu aveam sa le las acolo pe masa , nu? le pun in dulap si aproape ca uite de ele. urmarea o puteti imagina: soacra curioasa din fie , ca doar era in case ei, scoteceste si gaseste catusele. va dati seama ce a iesit! mare scandal si binenteles cine credeti ca era "CURVA" care ii stricase ei bunatate de baiat si ii adusese in casa asa obiecte ........neortodoxe? EU . normal. oricum reuseste sa ma scoata din sarite si ii zic ca gata recunosc ca sunt ale mele ca le am mai demult si ca nu pot sa fac fara aceste articole dezmatzate. a murit cand a auzit! nu se astepta la asa ceva! macar daca le-as fi folosit nu m-as fi suparat. intre timp ne-am luat casa si am plecat............hhehehhehhe. oricum istoria asta a inveselit pe toata lumea la care am povestit=o. va pup, si ca o idee, io mi-as trimite soacra in Thailanda , de Tzunami!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonicaaaa spune:

Vai ca citesc si ma minunez ce scorpii sunt pe lumea asta
Eu numai cat aud cuvantul " soacra" m-i se face rau de nervi ,nu sunt o persoana care sa urasc sau sa port pica dar pe soacra-mea efectiv nu pot sa o sufar si nici ea pe mine .
Este o tipa foarte "moderna" umbla imbracata de parca are 20 ani, bluze pana in talie, pantaloni super stramti si e plina de jargoane .Smecherita femeia ce mai...Dar aspectul fizic nu are mare importantza ,mai greu cu atitudinea
Dupa nunta a inceput sa-si de-a arama pe fatza jigodia , cand am ajuns acasa de la restaurant eu mireasa fiind , a intins iar masa mare ca s-a insurat fii'su si ce credetzi...mi-a luat rochia de mireasa abia dezbracata si s-a imbracat ea ca sarbatorea dansa 25 de ani de la nunta , atat s-a dat in spectacol incat a reusit sa-mi distruga efectiv bunatate de rochie
Am stat 2 luni cu socrii si cumnata casatorita plus una bucata copil asta cat am renovat apt. nostru .In astea 2 luni m-a adus la disperare ,m-a facut scroafa si in toate felurile ca nu am binevoit sa-i spal hainele ei si ale fiica-sii atunci cand le spalam pe ale mele si ale sotului, m-a dat afara din casa atunci cand socrul meu mi-a luat apararea ,cand a venit unchiul meu in vizita s-a apucat sa-mi caute in dulapul de chilotzi de fatza cu asta sa-i arate ea daca am sau nu chilotzi de spalat Am reusit si ne-am mutat dupa 2 luni in casa noastra dar nu inainte de a ne opri o suma considerabila de bani pt. cheltuielile casei ,avand in vedere ca erau 7 oameni in acea casa noi am platit jumatate din suma.
Am crezut ca daca ne-am mutat am scapat ...no way , in prima vizita care ne-a facut-o a venit cu papucii plini de noroi ,de parca se tavalise cu ei in mocirla, si de la usa a zis ca ea nu se descalta ca doar e casa lui fii'su ,casa luata de noi cu imprumut la banca ,si ca ea are dreptul si sa de-a cu (scuzatzi expresia) rahat pe mobila daca vrea ca doar e fii'su si el munceste
A plecat javra in Italia pana la urma si sa auzim dupa 2 ani in care nu a dat nici un tel. ca si-a tras mandra gagiu de 23 de ani mai tanar ca al meu sot , si desigur cand a revenit in vizita nu a ezitat sa-mi arate poze cu " frumuselul " ei ,poze chiar indecente Si bomboana de pe coliva ?! Nu o sa credetzi dar i-a luat jigodia barbatul lui fii-sa si acum traieste cu ala de vre-o 4 ani ,s-au mutat in Italia, si-au luat casa impreuna ,iar cumnata-mii ii trimit lunar bani sa se intretina aia cu copilul .Cand vin in Ro in concediu nu ezita sa mearga de mana prin oras ,au luat-o pe nepoata-mea la dansii si sunt "a happy family" .Pe fetitza mea cea mare nu a vazut-o decat de vre-o 2 ori in 5 ani ,nu o suna ,si nu exista pt ea ,pe Jasmine, asta mica a mea nu a vazut-o nici macar in poze si nici nu e dornica dar nici nu vreau sa mai am vre-o legatura cu ea , fie ea si prin telefon
Nu ne-am mai vazut cu ea de 5 ani ,nu vorbim la telefon , dar chiar si asa nu evita sa-mi faca rau , anul trecut cand a mers in Ro a vizitat-o pe mama mea cu scopul precis de a ma acuza pe mine ca am avut o relatie cu fostul meu cumnat acualul ei sot , minte bonlava si diabolica ...chiar nu stiu care a fost scopul ei?! Nu am mai rezistat si am sunat-o impreuna cu sotul meu , ce credetzi?! Tot ea era foarte suparata pe noi ca nu o sunam sa vb cu ea , nici macar de ziua ei ,cat despre acuzatiile aduse ...nu este adevarat, ea nu a spus asa ceva, ea ne iubeste, eu trebuie sa o respect ca este mama sotului meu , iar mama mea si restul care mi-au spus de barfele ei sunt nebuni!!!
Cum sa ma comport eu cu asa o soacra ,sotul meu stie cum este ,stie ca este campioana la minciuni ,dar nu suporta sa vb despre ea ,el zice ca o v-a judeca DD dar pana ajunge asta la judecata eu ce sa fac?! Ma gandesc cu groaza ca ne vom intalni curand si cred ca sunt capabila sa o arunc in cap pe scari Sunt convinsa ca nu ne v-a scuti de prezentza ei dulce si mieroasa iar sotul meu s-a crizat rau cand i-am spus ca nu vreau sa o vad in preajma mea sau a copiilor mei de care nu i-a pasat ever .
El inca merge pe premiza ca indiferent ce a facut aceasta scarba este totusi mama lui si eu nu pot sa-i impun sa nu o primeasca in casa noastra
Cred ca a-si umple un capitol intreg despre vipera asta dar ma opresc aici ca amintindu-mi de ea vad negru in fatza ochilor

Oana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Buna fetelor
Mai sunt locuri in capsula care va fi trimisa in spatiu??? Ca am si eu o soacra de dat. Desi acum e cam tarziu, ca deja mi-a mincat sufletul, dar nici eu nu m-am lasat si am puso la punct, cum scriam pe o pag anterioara. Voi care sunteti la inceputul "relatiei" cu soacra puneti-o de acum la punc, ca mai tarziu .....poate nu mai merita.
Bune mesaje Lorelai, ne descretim fruntile. E bine ca putem sa facem haz de necaz!! Sunt lucruri care, nu ca nu se pot ierta, dar peste care nu poti sa treci, care sunt principii fundamentale de viata si in care ele isi vara coada sau varsa venin. De iertat poate ca iertam in timp, cu trecerea anilor intrevine uitarea si se mai diminueaza din furie si ura, invatam sa fim puternice si sa ne aparam de viperele astea. Eu i-am zis lui soacra odata, :"de ce esti asa de rea, nu ai avut si tu o soacra care te-a chinuit la randul ei, ai putea sa nu fii ca ea???!!!" Stiti ce mi-a spus???? "Eu nu sunt rea, rea era soacramea, eu am sufletu bun"!!!!!! Sa mor, imi venea sa o iau la palme, auziti??? ea nu e rea???!!! Ea, care le spunea copiilor mei care aveau atunci 6 si 7 ani, "mata e curva, tactu e prost, nu sunt in stare sa va creasca" Si a puso sotul meu la punct, "cum iti permiti sa ma faci prost in fata copiilor mei, tu sti ca am 36 de ani? sunt un om cu facultate si o functie importanta si tu ma faci prost????" A urlat atunci la ea de am crezut ca o bate!! Mi-a intrezis sa mai vorbesc cu ea si ei ia intrezis sa le mai vb copiilor pina nu-si cere iertare. Desigur ca nu si-a cerut iertare, dar noi am trecut si peste asta. Suntem o familie unita, avem o relatie solida bazata pe iubire, respect si incredere si intotdeauna primeaza familia in orice situatie ne-am afla. Chiar si cand mai gresesc copii noi tinem cu ei in fata altora, dar acasa avem o discutie cu ei si le spunem ce au gresit. Imi amintesc ca odata, baiatul meu, cred ca avea 8 ani si eu tot aveam "dispute" cu soacra, iar el ia spus " sa nu te mai iei de mama mea niciodata, ca altfel nu mai esti bunica mea in veci, nu vezi ca numai rau faci???"
Hai ca s-a facut tarziu si mai vb altadata. Cu bine va saruta Persis

Mergi la inceput