Aici raspund la intrebari legate de trat.nat - 4

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

quote:
Originally posted by dana vio

Buna Livia, am si eu o intrebare: ovare polichistice + uter retrovers si infantil, ne dorim copii de multi ani: am facut HSG, stimulare, laparo (ptr. ovare polichistice- din ovarul drept s-a rezecat o portiune), apoi duphaston 1-0-1 timp de 6luni si nimic.
Am 36ani, spermograma sotului e buna.
Am facut (din proprie initiativa) analize hormonale in ziua2 a CM:
DHEA-S 242.5 (limite 60.9-337)
TSH 0.71 (limite 0.3-6.2)
FSH 21.86 (limite pe faze 3-12, 8-22, 2-12)
LH 3.48 (limite pe faze 0.8-10.5, 18.4-61.2, 0.8-10.5)
ESTRADIOL 65.86 (limite pe faze 30-100, 100-400, 60-150)
PROLACTINA 27.83 (limite 1.2-19.5)
Pentru aceste valori am primit tratament cu brocriptina, clostylbegit si prednison.
In decursul timpului am facut diverse tratamente alternative homeopate si fitoterapice, apiterapie. Fara rezultatele dorite-
Am citit toate indicatiile tincturilor care pot ajuta mie, dar acum nu mai stiu care le pot lua si cum?!
Ma poti ajuta? Multumesc.


Nu ca vreau sa fiu insistenta, dar eu trebuie sa inteleg ca nici un raspuns este tocmai raspunsul?
Scuze,Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna dana vio si bine ai venit la Livia intra destul de rar pe forum sa raspunda la intrebari, insa cu siguranta raspusul pe care il astepti va veni. Daca doresti sa discuti pe aceasta tema te invit la subiectul despre tratamente naturiste si homeopate, click pe link-ul de mai jos:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93940&whichpage=20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

quote:
Originally posted by dana vio

quote:
Originally posted by dana vio

Buna Livia, am si eu o intrebare: ovare polichistice + uter retrovers si infantil, ne dorim copii de multi ani: am facut HSG, stimulare, laparo (ptr. ovare polichistice- din ovarul drept s-a rezecat o portiune), apoi duphaston 1-0-1 timp de 6luni si nimic.
Am 36ani, spermograma sotului e buna.
Am facut (din proprie initiativa) analize hormonale in ziua2 a CM:
DHEA-S 242.5 (limite 60.9-337)
TSH 0.71 (limite 0.3-6.2)
FSH 21.86 (limite pe faze 3-12, 8-22, 2-12)
LH 3.48 (limite pe faze 0.8-10.5, 18.4-61.2, 0.8-10.5)
ESTRADIOL 65.86 (limite pe faze 30-100, 100-400, 60-150)
PROLACTINA 27.83 (limite 1.2-19.5)
Pentru aceste valori am primit tratament cu brocriptina, clostylbegit si prednison.
In decursul timpului am facut diverse tratamente alternative homeopate si fitoterapice, apiterapie. Fara rezultatele dorite-
Am citit toate indicatiile tincturilor care pot ajuta mie, dar acum nu mai stiu care le pot lua si cum?!
Ma poti ajuta? Multumesc.


Nu ca vreau sa fiu insistenta, dar eu trebuie sa inteleg ca nici un raspuns este tocmai raspunsul?IMI PARE RAU DAR RASPUND DOAR CAND AM TIMP!!!DACA VREI MAI REPEDE RASPUNSURI ATUNCI EDITEAZA UN SUBIECT SAU MERGI LA HOMEOPAT SI POATE VEI FI SERVITA IN TIMP UTIL(asta e un sfat)Scuze,Multumesc.SI EU ITI MULTUMESC PENTRU INTELEGERE!!!


raspunsul mult asteptat:nici o tinctura de pe lume nu te va ajuta singura ci doar in combinatie cu alte preparate(ceaiuri ,tablete, etc.),asta insemnnand, trat.naturist!daaaar tu nu vrei trat.nat.(ca doar ai incercat)ci vrei sa iei doar niste tincturi,nu? Atunci,imi pare rau ca nu te pot ajuta fiindca eu nu vad reusita in asa ceva...Daca totusi te hotarasti la trat.nat.anunta-ma si te ajut cu drag !







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Draga Livia as avea si eu o intrebare la tine,eu am inceput sa ii dau sotului meu MACA,TRBULULUS TERRESTRIS,VIT E SI ZINC asta ptr ca la cele trei spermiograme facute nu au iesit prea bine,iar eu am inceput sa iau VIT E SI ACID FOLIC ptr ca la cite analize am facut nici un medic nu mia zis ca as avea ceva concret si avem 4 ani de cind incercam sa facem un copil,tu ce zici e bine?sau sa incetez sa i le mai dau?si iti multumesc indiferent de raspuns.
PS:miine se duce sa ia rezultatul de la a patra spermiograma sper sa fie buna


http://tt.lilypie.com/JAmlp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Originally posted by livia

quote:
Originally posted by Idaira

Livia,spune-mi te rog,daca pulberea de marar are contraindicatii in fibrom uterin,chist ovarian? Am un CM redus cantitativ,crezi ca pulberea mi l-ar scurta si mai tare sau din contra?
Multumiri anticipate!

PS/Imi cer scuze,aceeasi intrebare vis-a-vis de Branca Ursului.






in cazul tau este bine sa iei muguri de zmeur si tinctura(sau pulbere)de telina,mararul este contraindicat!
BU -POTI LUA!









pup


livia
[/quote]




multumesc din suflet,stiu ca esti asaltata cu intrebari si totusi ti-ai facut timp si pt mine.Multumesc,multumesc ,multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Draga Livia,
Acum 10 ani am facut o anexita foarte urata pe partea dreapta care a contribuit la torsionarea ovarului drept dupa primul FIV (dec 06). Am mai avut un focar de endometrioza in faza incipienta care mi-a fost cauterizat acum 1 an (fara recidiva in dec 06). Acum ma pregatesc pentru al 2-lea FIV si as vrea sa pregatesc putin ovarul stang care de cand a ramas singur a devenit destul de sensibil si dureros (exact asa cum era odata cel drept) si organismul, pentru o noua incercare. Mai am 1 luna si jumatate pana incep stimularea pt FIV 2, iau de o saptamana tinctura de branca ursului de 2 ori pe zi, beau 2/3 cani de ceai de cretisoara, mananc multe cruditati, fara prajeli, fara tigari, fara alcool.
Spune-mi, te rog, daca e ok sa iau cretisoara si branca ursului impreuna si daca ai si alte sugestii.

Iti multumesc mult,
Andrada

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Buna! Cred ca am o alergie dar nu stiu de la ce....ma maninca un san fara sa imi apara nimic pe piele cam de o saptamina. Nu stiu de la ce poate fi si ce pot face?! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Buna draga Livia, in cazul in care ai putea sa ma ajuti si pe mine cu vreun tratament naturist ti-as fi foarte recunoscatoare.
Eu si sotul meu incercam sa avem un bebe de 8 luni de zile fara succes. Pana in ianuarie anul acesta nu am avut un ciclu regulat (am luat timp de 3 ani jumate anticonceptionale - probabil asta era cauza), insa in ian totul s-a reglat. Ciclu imi vine la timp, am facut monitorizari timp de 2 luni si ovulez. Spermograma sotului: normospermie.
Analizele mele din ianuarie din z2 sunt urmatoarele:
DHEA-S: 76.4 microg/dl val normale 35-430
Estradiol: 37 pg/mL val normale 39-189
FSH: 6,13 mIU/ml val normale 4-13
Insulina: 5,0 microU/mL val normale 2.6-24.9
LH: 29,26 mIU/ml val normale 1-18
Prolactina: 4,04 ng/mL val normale 1.61-18.77
TSH: 1,76 microUI/ml val normale 0.4-4
Testosteron: 0,33 ng/mL val normale 0.05-0.73
Inca nu stiu de ce nu pot ramane insarcinata, nu stiu care e cauza din moment ce eu ovulez iar sotul are spermograma buna.
Care ar putea fi cauza?
Te rog din suflet daca ma poti ajuta cu un tratament naturist particularizat la valorile analizelor mele sa mi-l postezi si mie.
Multumesc f mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Buna Livia dac intrebarea mea nu e la locul lui te rog sa ma scuzi. Pentru prolactina mare am tot luat Dostinex si nici o inbunatatire, cum intrerup trat cum m-i se mareste. La fel si la sotu. As fi recunoscatoare de ne ai recomani ceva pt ca sa scada si sa se mentine la niv normale.Iti multumim

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka29 spune:

Am si eu o intrebare despre Gidrelle Phyto. Am un adenofibrom mamar si am citi in tratamentul tau despre acest medicament. Problema este ca nu stiu daca la varsta mea, 26 ani, am voie sa-l iau.Multumesc.

Mergi la inceput