Aici raspund la intrebari legate de trat.nat - 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

vreau sa ii transmit condoleante liviei si sa ii spun ca sintem linga ea in aceste momente. Dumnezeu sa-l ierte !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Condoleante Livia si sa ai incredere in Dumnezeu , El te va ajuta s treci peste si cele mai cumplite momente din viata. Suntem cu tine .

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

CONDOLEANTE LIVIA!
D-ZEU,TE VA AJUTA SA TRECI PESTE ACESTE MOMENTE CUMPLITE.
GINDUL MEU ESTE ALATURI DE TINE.
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

Condoleante Livia!!!
imi pare sincer rau de pierderea suferita!


gabitoni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

Livia!!!
am nevoie de sfatul tau...cand poti tu

Am facut laparo pentru o trompa infundata. S-a rezolvat doar ca dr mi-a spus ca am endometrioza...
poti sa ma ajuti cu un sfat "naturist" pentru problema mea.
ce trebuie sa beau? de catre ori?

in momentul de fata iau doar Acid folic si Fier (sunt anemica)

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzac spune:

Buna Livia!
Am si eu endometrioza...la fel vad ca are si gabitoni.
Nu stiu ce sa fac!
As vrea sa imcep si eu tratamentul impotriva sterilitatii. Dar sunt anumite plante care sunt contraindicate pentru ca sunt estrogenice, ceea ce la endometrioza este interzis...Nu stiu ce sa fac! Am vazut ca tu ai mai multe retete, dar nu am vazut pe endometriza...Daca ai pe undeva postat poate ne indrumi si pe noi.

Multumim pentru tot ce faci pentru noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi77 spune:

Buna Livia.
La 18 ani am facut peritonita si la 25 ani am fost operata de chist ovarian unde mi-au extirpat trei sferturi din ovar.Dupa operatia de chist au au inceput dereglarile de ciclu.Trei luni aveam ciclu si venea la intervale de 16,30, 28 zile.Dupa aceea urma o perioada de 2,3 luni de pauza.Si tot asa pana anul trecut(29 ani) cand am facut o cura de duphaston si chipurile acum am in fiecare luna.Fie la 20,28,30 zile.De curand mi-am schimbat din nou medicul si de la prima consultatie imi spune ca trebuie sa fac laparoscopie ca sar putea cauza infertilitatii mele sa fie din cauza aderentelor.Sunt taieturi prea mari pe burta.Pe 20 aprilie fac interventia si se decopera intens proces aderential ce acoleza marele epilon la peretele anterior uter si anexe.Si mai scrie visceroliza care nu stiu ce inseamna.Partea buna spune d-na dr ca am ovarul sanatos si doua trompe permiabile.Tot atunci am facut si histeroscopie unde spune ca se evidentiaza cavitatea uterina de aspect normal cu orificiile tubare interne permiabile.
Mi-au dat un termen de sase luni sa raman insarcinata ca aderentele se pot forma din nou.Sotul are spermograma facuta si este OK.
Va cer ajutorul.
Ce tratament trebuie sa fac ca sa pot ramane insarcinata in aceste sase luni. Exista tratament pentru aderenate sau pentru reglarea ciclului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

buna Livia, ca si gabitoni si andrutzac am si eu endometrioza.
cind o sa ai timp poate ne indrumi si pe noi, si ne dai un sfat incotro sa o apucam, ce tratament sa facem
multumesc

2001
http://tt.lilypie.com/qiOBp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Originally posted by andrutzac

quote:
Buna! Ma numesc Andra. M-am chinuit sa gasesc si eu un tratament naturist pentru ce am eu si nu am reusit. am marea rugaminte sa ma ajuti si pe mine!
Am facut in februarie laparoscopie cu dr. Tutunaru: endometrioza. Mi-a recomandat dipherelin dar am refuzat in ideea de a incepe un tratament naturist si iata-ma in luna mai fara sa incep vreunul si nici nu stiu unde pot gasi.
Daca ai putea macar sa ma indrumi unde ai postat. Eu am cautat si nu am gasit pentru endometrioza mai nimic.
Te rog din suflet sa ma ajuti si pe mine cu un tratament naturist.
eu nu mi-am activat PM pentru ca nu am stiut. dar poti sa-mi raspunzi pe adresa de mail andraraluca2005@yahoo.com
Merci mult!
Crede-ma ca nu mai stiu ce sa fac! Chiar mi-e frica sa nu intru in panica si sa fac o obsesie chestia asta cu endometrioza...
in fine... trebuie sa lupt cu aceasata boala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Buna Livia,
Am o problema foarte mare:\si veche: de 8 ani am mastoza fibrochistica .In tot acest timp am facut diverse tratamente, cu efecte de scurta durata. Acum chisturile s-au unit si s-au format placarde.In prezent iau tinctura de zmeur si coacaz negru, intrucat am si fibrom uterin pentru care am facut embolizare acum 2 ani. Asi vrea si eu sa stiu ce imi recomanzi pentru a tine mastoza fibrochistica sub control, macar sa nu mai evolueze.
Multumesc mult,
Oana

Mergi la inceput