Aici raspund la intrebari legate de trat.nat - 4

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

quote:
Originally posted by lara20

buna ,
te rog frumos urmeaza sa fac fiv,ce pot lua inainte pt endometru???si daca se mai ia si in timul stimularii!
multumesc mult!



ceai de naprasnic la greu adica 4 cani pe zi preparat special,extract din muguri de zmeur de 3 ori/zi si acidul folic-nimic mai mult!Iei si in timpul stimularii si tot timpul pana cand ai certitudinea reusitei apoi intrerupi si adm.doar ce zice dr.-ul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

liviamultumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

Buna tuturor! Va citesc de multa vreme. A sosit momentul sa va cer un sfat: am o mentrutie ceas la 27/28 de zile, insa dupa analize rezulta cicluri anovulatorii. Am inceput sa iau mugur de zmeur si-n ideea ca rezolv cat de cat un fibrom micut de 17/23mm. In acelasi timp imi monitorizez si temp. bazala, care urca in z13 la 37. Luna asta am avut toate simptomele: intepaturi in oavare, egg...dar desi am ajuns la z14 temp se incapataneaza sa ramana la 36.7. Are cumva legtra cu faptul ca mugurii sunt progesteron si inhiba ovulatia? A mai patit cineva ceva asemanator? Sa iau "mugurii" dupa ovulatiue si nu tot ciclul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klaussa spune:

Buna tuturor!
Si eu va urmaresc de mult timp, in special pe cele care au urmat tratamentul liviei complet sau modificat.Ca si majoritatea fetelor, si eu am multe intrebari si nelamuriri, dar cu ajutorul si bunavointa voastra sunt convinsa ca vor disparea.Nu vreau sa rapesc prea mul din tmpul vostru asa ca am sa trec direct la subiect.
Anul trecut am ramas insarcinata , neasteptat, sarcina pe care am pierdut-o la scurt timp.Sunt deja ca 8 luni de cand am inceput sa speram la o alta sarcina..dar vad k bebe nu vrea sa vina!Probleme s-ar parea ca nu sunt nici cu mine nici cu sotul desi nu pot spune ca am facut prea multe analize.De luna aceasta am inceput sa beau ceai de napraznic si cretisoara..atat! As dori sa stiu dak aceasta combinatie e buna, nu as vrea sa creez o revolutie in oragnismul meu, sau sa nu cumva sa inhib ovulatia.
Alta nelamurire pe care o am este legata de sindromul premenstrual pe care il am destul de accentuat, in special la sani care incep sa doar din ziua 14-15.Am citit un articol undeva in care se vorbea dspre acest sindrom si s-ar parea ca acesta apare in momentul in care oraganismul recunoaste ca nu a fost produsa fertilizarea.Deja cand ajung la ziua 15 si simt ca sanii au inceput sa doara ma descurajez de tot...Spuneti fetele, ce stiti despre acest lucru...poate imi recomandati si ceva naturist pt remedierea sindromului dar fara sa imi afecteze sansele de a ramane insacinata...
Va multumesc din suflet!
Mult succes! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gadaleane spune:

Buna Livia,
Am luat ceai de napraznic si tinctura de branca ursului din ziua I pana in ziua XII a CM cand am intrerupt tratamentul (pentru stimularea ovulatiei) Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect sau imi recomandati d-voastra care este modalitatea buna. In care perioada a CM trebuie inceput tratamentul , cand se intrerupe si cand poate fi reluat.


PS am citit pe prospect la Branca ursului ca se face timp de 3 luni dar nu se specifica cand se incepe (perioada CM)


Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

De ce Camforul nu este recomandat in sarcina?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

livia....

buna
am si eu o intrebare.....am facut o laparo....acum am ciclu bun....cu ovulatie....au trecut doar 2 luni de incercari fara rezultate....iar acum astept terminarea postului sa reiau incercarile....foliculii am vazut ca imi cresc bine....ultinma data la eco avea unul chiar 29mm.....te rog...spune-mi doar pt stimulare si pt endometru ce sa iau....ceai de napraznic si mai ce????as vrea luna viitoare sa incep sa iau naturistele o data cu incercarea si monitoriz\area pe care o fac.....

multumesc mult
cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalia28spin spune:

buna livia !
am o intrebare....am 28 de ani, de 5-6 ani sunt la menopauza. am incercat tot felul de tratamente medicametoase dar nu mai dau nici un rezultat. acum iau activelle de 2 luni, dar menstruatia tot nu apare.
exista vreun tratament care sa duca la instaurarea menstruatiei si ulterior la posibilitatea obtinerii unei sarcini?
va rog sa-mi raspundeti, sunt disperata... nu mai stiu ce tratamente sa mai fac


[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_wanted spune:

buna Livia,
am 26 de ani,de aproape 4 ani ne dorim bb,am trecut prin multe,pe 30.05.2008 am fost operata laparoscopic de dr tutunaru si am descoperit ca aveam trompele prinse in aderente si ovarele se aflau intr-o foita de peritoneu,fapt care nu lasa ovulul sa se elibereze si sa fie captat si fecundat. ciclul este regulat,normal,fara dureri mari,analizele hormonale bune,trompele permeabile,deci dupa atata timp sunt chiar sanatoasa si apta de bb,multumesc lui Dumnezeu.
intrebarea mea este: pentru a-mi mari sansele de a ramane gravi si mai repede pot urma tratamentul scris de tine? eu deja am cumparat totul.
.....m-am lasat si de fumat si de cafea
multumesc mult,
sanatate

http://tt.lilypie.com/BqeVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Buna Livia,
as vrea sa incerc si eu un tratament naturist care sa-mi creasca sansele de a ramane insarcinata.Am toate analizele hormonale bune, se pare ca ovulatie exista, sotul sta bine.Eu am ramas insarcinata acum 2 ani dupa ce am luat o luna Maca si Septilin, dar am pierdut sarcina la 4 luni.de atunci incerc sa raman insarcinata si nu reusesc.Ce as putea lua ca sa-mi cresc sansele de a ramane insarcinata?
Multumesc.

Cristina, sigur in curand

Mergi la inceput