** Mamici de Mai - Iunie 2007 ** (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Si la mine a inceput sa se vada burtica ! In plus incep sa am probleme cu hainele si in oras am vazut numai uratenii!
Voi aveti astfel de probleme?
Fetelor eu maine fac 13 sapt pline , intru in saptamana 14 deci pot spune ca trec in trimestrul II ??

cristina 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

La mine nu se cunoaste burtica deloc, desi am 12 saptamani pline Dar nu-i nimic, o sa se vada si la mine (sincera sa fiu, sunt nerabdatoare).

Fetelor, am si eu o problema. Saptamana trecuta am aflat din rezultatele analizelor ca am o infectie urinara cu E.coli. Medicul de familie m-a trimis la ginecolog, acum am sunat la cabinetul ginec. si am aflat ca toata saptamana este inchis. Nu as vrea sa stau degeaba, mai ales ca nu stiu prea bine ce efecte poate avea asupra copilului.

Stiti vreun remediu naturist? Sau ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc!

Valentina 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Wow, Cristina, felicitari! Ce marisori sunteti! Pai dupa parerea mea, ai intrat deja in trim. II, de o saptamana. Ce bine de tine!

Fetelor, la mine poftele se schimba de la o saptamana la alta... Daca in primele saptamani salivam numai dupa ficatei cu pilaf si muraturi, acuma sa nu-i vad! in schimb as manca supita de rosii, sau pui cu conopida si smantana...miiiammm... A, si prajituri cu ciocolata (dar de astea incerc sa ma feresc) Ciudate gusturi, nu?




"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

My baby development

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Pt. Vali5: scumpa, din cate stiu, infectiile urinare sunt relativ frecvente in sarcina si pot fi tratate, chiar cu antibiotice permise in sarcina. Dar pana una-alta, uite ce am gasit in formula AS, poate te ajuta cu ceva. Pupici si multa sanatate!

Sunt insarcinata si am o infectie cu E. Coli”
(Raspuns pentru T.E. - Piatra-Neamt, F. AS nr. 577)

Raspuns: De 30 de ani studiez acest bacil, strangand informatii de la grupe de bolnavi. In final am reusit sa o vindec pe mama mea, iar, dupa o indelungata suferinta, si pe mine. Am consumat pentru E. Coli toate antibioticele de pe glob, in ordinea descoperirii lor. Mi-a fost dat ca locul de munca si studiile sa se refere la pastrarea sanatatii. Tot timpul m-am consultat cu doctori de specialitate si grupe de suferinzi. In plus, am studiat in continuare. Am mai scris recomandari la revista „Formula AS” despre aceasta infectie. E. Coli traieste in intestinul gros, fara el nu se poate face bolul fecal. Dar din cauze multiple se dezvolta haotic, trece in aparatul urinar si produce cistitele, atat de dureroase. Trebuie sa pastram un mediu alcalin, cum recomanda d-l dr. Nica in articolele sale. Din acest motiv, in ceaiul din frunze de mesteacan se pune un varf de cutit de bicarbonat. Infuzia se prepara dintr-o lingura de planta la 200 ml apa si se bea inghititura cu inghititura, 1 l de ceai pe zi. Nu pericliteaza sarcina. Pentru tratamentul dvs. trebuie sa tineti legatura cu medicul de familie sau cu obstetricianul. Luati Ginseng Tonic - capsule de trei ori pe zi. Intrebati doctorul daca este permis sa luati Uricol si Urinex (dezinfectante intestinale). Evitati toate produsele lactate, in afara de branza de vaci, cas si urda (consumati 250 g pe saptamana). Evitati dulciurile, trecand pe miere de albine, mancati peste, carne de pui si vita. Consumati cat mai multe sucuri de fructe si legume (suc de mere cu sfecla rosie) si fructe proaspete. Mancati doar 1 ou pe saptamana in perioada de puseu. Urinati in borcan sa vedeti cum se limpezeste urina si ce miros are. Ungeti-va pe abdomen cu bitter suedez sau cu crema de catina, seara, inainte de culcare. Luati dimineata, pe stomacul gol, sub limba, laptisor de matca - fortifica organismul. Rugati-va la Dumnezeu sa va dea un copil sanatos. Alegeti-va un duhovnic care sa va intareasca psihic si sa va sfatuiasca. Rugati preotul sa va binecuvanteze si sa va citeasca la amandoi parintii rugaciuni de indumnezeire. Va doresc reusita!
VALERIA PETRIU - Brasov

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

My baby development

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Liviana si eu dorm foarte rau de cand cu bebe. Adorm foarte greu seara (desi cand ajung de la serviciu as dormi) ma trezesc intotdeauna noaptea iar dimineata pe la 7 nu mai pot dormi. Ideea este ca nu mai pot dormi pe burtica (pozitia mea preferata de dormit).

Da ce viteza aveti azi la scris.

Si am o pofta de muraturi.

Pupici pe burtici,


Mica 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Addinel, mercic. Chiar nu stiam acronimul.
Vai Theolumi, ce tare ai fost cu seu-ul. Merci oricum pt raspuns.
Katthy, apropo de intrebarea ta, nu cred ca se mentin aceleasi simptome in caz de oprire a evolutiei sarcinii. Dar ia fii tu fata cuminte si nu te mai gandi la prostii! In zona perineului nu cred ca ar trebui sa ai dureri, insa la ovare e ok. Sunt multe transformari in organism, caci acum se construieste "casuta" lui bebe in burtica.
Fetele apropo de muraturi, va inteleg aceasta preferinta, caci fiind acre ne mai taie greata. Totusi aveti grija caci daca sunt sarate nu e bine caci ne balonam si avem stari de indispozitie. In lunile mari poate cauza si umflarea picioarelor...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Raza De Soare, trebuie sa iti spun! Si noi am avut nunta tot pe 3 iunie 2006 :)))

De fapt cununia religioasa si petrecerea - cununia civila am avut-o pe 1 ca faceam fix 4 ani de la prima intalnire :D

Chiar ne gandeam ca ar fi amuzant ca' bebeul sa vina tot pe 1 iunie - dar cred ca o sa vina ceva mai devreme ;)

9
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Amely, iti multumesc mult!

Valentina 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

buna fetelor
Eu nu m-am simtit prea bine azi ,pentru prima data de cand sunt gravi am avut greturi puternice,abia am putut manca ceva.asa usoare am mai avut dar ca acuma nu,nu.
In legatura cu poftele,cateodata am multe ,cateodata nu am ,iar ce mananc azi nu mai vreau maine, dar poftesc lucru ala din nou peste vreo doua zile.hi,hi
Va las ca durerea de cap si greata is cumplite.

Pupici burtici,


5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_dumy spune:

Hello gravidutelor,ma primiti si pe mine printre voi?
DN: 23.05.1977
UM: 18.09.2006
DPN: 25.06.2007
Sarcina aceasta la noi a fost o mare surpriza "accident de munca", nu ne doream al 2-lea copil asa repede (peste vreo 5-6 ani) dar am exclus din prima faza un avort si acum incercam sa ne obisnuim cu ideea.
Eu mai am o fetita nascuta anul trecut in noiembrie care este o nazdravana, dar care imi aduce cele mai mari bucurii si satisfactii.

Corap, mamica de nov_dec 2005 felicitari pt sarcina! ce mai face ardeiasu?

Mimi 5 sapt & bebe Daria (4 nov 2005)

Mergi la inceput